lagen.nu
SFS 1993:1663/konsolidering/1993:1663 · äldre lydelse

Förordning om läkarvårdsersättning

Titel
Förordning (1993:1663) om läkarvårdsersättning
Ikraftträder
1994-01-01
Upphävd
1994-07-01
Ändring införd t.o.m.
SFS 1993:1663
Äldre lydelseFörfattningen i dess lydelse t.o.m. ändringar genom SFS 1993:1663. Visa gällande lydelse.
1 §

Denna förordning gäller läkarvård enligt lagen (1993:1651) om läkarvårdsersättning. Termer och begrepp som används i lagen har samma betydelse i förordningen.

2 §

För tiden fram till den 1 juli 1994 skall följande bestämmelser i läkarvårdstaxan (1974:699) tillämpas vid bestämmandet av läkarvårds- ersättning: 7 § utom andra stycket, 8 §, 9 §, 10 §, 11 § utom fjärde stycket, 12 § femte stycket, 13 §, 14 §, 15 §, 24 § samt övergångs- bestämmelserna till dessa bestämmelser.

3 §

Bestämmelser om patientavgiftens storlek m. m. finns i lagen (1993:1651) om läkarvårdsersättning.

4 §

Försäkringskassan skall för landstingets räkning betala ut skillnaden mellan å ena sidan det arvode som följer av bestämmelserna i 2 § och å andra sidan den patientavgift som läkaren fått ta ut. Ersättning betalas till en läkare och vikarie i dennes verksamhet för högst 3 000 besök som avses i 7 § första stycket grupperna 2--7 och tredje stycket läkarvårdstaxan (1974:699) under ett kalenderhalvår.

Arvodet betalas dock helt genom läkarvårdsersättning

  1. 1.för provtagning i syfte att utröna om en samhällsfarlig sjukdom enligt smittskyddslagen (1988:1472) föreligger och för undersökning i samband med provtagningen,
  2. 2.om patienten enligt 24 § lagen (1993:1651) om läkarvårdsersättning är befriad från att erlägga patientavgift,
  3. 3.för rådgivning i födelsekontrollerande syfte eller angående abort,
  4. 4.för sådana kliniska laboratorieundersökningar som anges i förteckning enligt 9 § andra stycket läkarvårdstaxan (1974:699) och för undersökning av prover enligt samma bestämmelse,
  5. 5.för läkarens resekostnadsersättning,
  6. 6.för sjukvård som avses i 2 § andra stycket 5 förordningen (1984:908) om vissa ersättningar till sjukvårdshuvudman från sjukförsäkringen enligt lagen (1962:381) om allmän försäkring.
5 §

För laboratorieundersökning som utförs av Smittskyddsinstitutet lämnas ersättning från landstinget om undersökningen utförs efter remiss från

  1. 1.en läkare som har ersättning enligt lagen (1993:1651) om läkarvårdsersättning,
  2. 2.en läkare inom företagshälsovård, som uppfyller villkoren i 3 § 1--7 den upphävda förordningen (1985:326) om bidrag till företagshälsovård, eller
  3. 3.en läkare som är anställd av studerandehälsovårdsorganisation.

Ersättning lämnas med högst det belopp som finns angivet för sådan undersökning i den för institutet gällande taxan.

6 §

En läkare som har läkarvårdsersättning är skyldig att i fråga om all sådan vård visa läkarvårdsräkning för försäkringskassan och redovisa arbetstid, uppgift om patientens bosättningsort och andra uppgifter som Riksförsäkringsverket föreskriver. Sådan läkarvård eller rådgivning som avses i 7 § åttonde stycket läkarvårdstaxan (1974:699) skall dock, utan uppgifter om patientens identitet, redovisas särskilt till försäkringskassan enligt föreskrifter som Riksförsäkringsverket meddelar. Läkarvårdsräkning uppsätts enligt formulär som Riksförsäkringsverket fastställer.

Patienten skall i den utsträckning Riksförsäkringsverket föreskriver få del av och intyga riktigheten av de uppgifter som avses i första stycket.

Läkarvårdsersättning kan innehållas i avvaktan på att sådana uppgifter lämnas som avses i första stycket.

7 §

Den som ger vård mot läkarvårdsersättning skall lämna kvitto på betalda patientavgifter och anteckna dessa på formulär för tillämpning av bestämmelserna om kostnadsbefrielse för läkemedelskostnader och patientavgifter.