lagen.nu
SFS 1998:896/konsolidering/2006:190 · äldre lydelse

Förordning om hushållning med mark- och vattenområden m.m.

Titel
Förordning (1998:896) om hushållning med mark- och vattenområden m.m.
Ändring införd t.o.m.
SFS 2006:190
Jämför lydelser 13
Äldre lydelseFörfattningen i dess lydelse t.o.m. ändringar genom SFS 2006:190. Visa gällande lydelse.

Myndigheternas ansvar

1 §

De centrala förvaltningsmyndigheterna har var och en inom sitt verksamhetsområde uppsikt över hushållningen med mark- och vattenområden. Boverket har uppsikten över hushållningen med de mark- och vattenområden som omfattas av bestämmelserna i 4 kap. miljöbalken. Boverket skall enligt förordningen (2004:1258) med instruktion för Boverket verka för samordning av de statliga myndigheternas arbete med underlag för tillämpningen av 3 och 4 kap. och 6 kap. 19-21 §§ miljöbalken. Boverket har dessutom allmän uppsikt över hushållningen med mark- och vattenområden. Länsstyrelsen har uppsikt inom länet över hushållningen med mark- och vattenområden.

De centrala förvaltningsmyndigheterna skall i samverkan med länsstyrelserna följa utvecklingen av frågor om hushållningen med mark- och vattenområden. Myndigheterna skall lägga tyngdpunkten i denna verksamhet på frågor som har stor betydelse i ett nationellt perspektiv eller som Sverige enligt internationella åtaganden skall följa utvecklingen av. Förordning (2006:190).

Underlag om riksintressen m. m.

2 §

Följande centrala förvaltningsmyndigheter skall efter samråd med Boverket, andra berörda centrala förvaltningsmyndigheter och berörda länsstyrelser i skriftlig form lämna uppgifter till länsstyrelserna om områden som myndigheten bedömer vara av riksintresse enligt 3 kap. miljöbalken.

Områden av riksintresse för rennäringen (3 kap. 5 §)Statens jordbruksverk
Områden av riksintresse för yrkesfisket (3 kap. 5 §)Fiskeriverket
Områden av riksintresse för naturvården och friluftslivet (3 kap. 6 §)Naturvårdsverket
Områden av riksintresse för kulturmiljövården (3 kap. 6 §)Riksantikvarieämbetet
Områden som innehåller fyndigheter av ämnen eller material som är av riksintresse (3 kap. 7)Sveriges geologiska undersökning
Områden av riksintresse för vissa anläggningar (3 kap. 8 §) - industriell produktionVerket för näringslivsutveckling
- energiproduktion och energidistributionStatens energimyndighet
- slutlig förvaring av använt kärnbränsle och kärnavfallStatens kärnkraftinspektion
- kommunikationerVägverket Banverket Sjöfartsverket Luftfartsstyrelsen Post- och telestyrelsen, i frågor om kommunikationer inom respektive verksamhetsområde
- vattenförsörjning, avfallshantering Områden av riksintresse för totalförsvarets anläggningar (3 kap. 9 §)Naturvårdsverket Försvarsmakten och Krisberedskapsmyndigheten, i frågor om anläggningar inom respektive myndighets ansvarsområde
Förordning (2004:1126).
3 §

Länsstyrelserna skall ta de initiativ som behövs för att bestämmelserna i 3 och 4 kap. miljöbalken skall beaktas i arbetet med miljökonsekvensbeskrivningar och i tidiga skeden av planerings- och beslutsprocesserna. Länsstyrelserna skall därvid särskilt verka för att riksintressen tas till vara vid prövning av mål och ärenden enligt de lagar och bestämmelser som anges i 1 kap. 2 § miljöbalken. Av plan- och bygglagen (1987:10) framgår att länsstyrelsen skall verka för att riksintressen tas till vara även i kommunala planer enligt den lagen.

Länsstyrelsens arbete skall grundas på underlag från de centrala förvaltningsmyndigheter som anges i 2 § denna förordning om sådant finns eller i annat fall på det underlag länsstyrelsen bedömer lämpligt.

4 §

Länsstyrelserna skall underrätta Boverket och berörda centrala förvaltningsmyndigheter om länsstyrelsen anser att

  1. 1.ett ytterligare mark- eller vattenområde bör anges som riksintresse enligt 3 kap. miljöbalken, eller
  2. 2.klassificeringen eller avgränsningen i stort av ett område som riksintresse enligt 3 kap. miljöbalken bör omprövas.

Regionplan och översiktsplan som bedömningsunderlag

5 §

Den myndighet, som skall tillämpa bestämmelserna i 3 och 4 kap. miljöbalken i ett ärende, skall i beslutet ange om den prövade anläggningen, verksamheten eller åtgärden går att förena med en från allmän synpunkt lämplig användning av mark- och vattenresurserna samt med den för området gällande regionplanen eller kommunala översiktsplanen.

Underrättelse till regeringen i vissa fall

6 §

Länsstyrelserna och de centrala förvaltningsmyndigheterna skall vid uppsikten inom sina verksamhetsområden göra regeringen uppmärksam på om urvalet av områden av riksintresse enligt 4 kap. miljöbalken behöver regleras närmare.

7 §

En anmälan som en statlig myndighet lämnar till regeringen enligt 6 kap. 13 § andra stycket miljöbalken skall innehålla uppgift om vilken samverkan som behövs mellan staten och den eller de berörda kommunerna för att kommunerna i sin planering enligt plan- och bygglagen (1987:10) skall

  1. 1.tillgodose ett intresse som rör hushållningen med mark- och vattenområden enligt 3 och 4 kap. miljöbalken, eller
  2. 2.skapa förutsättningar för att miljökvalitetsnormer enligt 5 kap. miljöbalken uppfylls.