lagen.nu
ÅFS 2006:14

Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:17) om åklagares jour- och beredskapstjänstgöring.

Titel
Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2006:14) om ändring i Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2005:17) om åklagares jour- och beredskapstjänstgöring.
Utgivare
Åklagarmyndigheten
Beslutad
2006-12-28
Ikraftträdande
2007-01-01
Källa
www.aklagare.se

Ändrar

Bemyndigande

17 §

En särskild organisation skall finnas för beredskapstjänstgöring för fullgörande av åklagaruppgifter utom kontorstid rörande – ärenden enligt 5 kap. 1 § första stycket och 6 § polisförordningen (1998:1558) och – ärenden enligt 1 § första stycket, 7, 8, 11 och 12 §§ Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2006:12) om handläggningen av ärenden om brott av åklagare och domare m.m. samt ärenden som avses i 15 § samma författning.

18 §

Riksenheten för polismål svarar i samråd med åklagaravdelningen vid riksåklagarens kansli för att en särskild organisation för beredskap enligt 17 § upprättas för landet och för den närmare utformningen av denna. Enheten förordnar åklagare att ingå i beredskapen.

24 §

Åklagaravdelningen vid riksåklagarens kansli ansvarar för att en särskild organisation för beredskap enligt 23 § upprättas och för den närmare utformningen av denna. Cheferna för de internationella åklagarkamrarna förordnar efter samråd med åklagaravdelningen åklagare att ingå i beredskapen.

Denna författning träder i kraft den 1 januari 2007.

FREDRIK WERSÄLL Agneta Blidberg (Åklagaravdelningen)