Åklagarmyndighetens föreskrifter om ändring av Åklagarmyndighetens föreskrifter (ÅFS 2023:7) om internationellt samarbete.
Ändrar
Bemyndigande
2 a kap. Europeisk utlämnandeorder och europeisk bevarandeorder
Behörig åklagare
Allmän åklagare, assistentåklagare och extra åklagare är behörig att utfärda eller, i förekommande fall, godkänna en europeisk utlämnandeeller bevarandeorder enligt lagen (2026:1094) med kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om europeiska utlämnande- och bevarandeorder för elektroniska bevis. Allmän åklagare och extra åklagare som tidigare varit anställd som allmän åklagare är behörig att neka eller verkställa en europeisk utlämnande- eller bevarandeorder.
Var ärendena handläggs
Om inte annat följer av andra stycket handläggs ärenden om att neka eller verkställa en inkommande europeisk utlämnande- eller bevarandeorder vid Riksenheten mot internationell och organiserad brottslighet. Ärenden som avser brott inom en riksenhets eller Särskilda åklagarkammarens ansvarsområde handläggs vid den enheten eller kammaren. Ärenden som avser brott inom Ekobrottsmyndighetens ansvarsområde handläggs vid Ekobrottsmyndigheten.
Dessa föreskrifter träder i kraft den 18 augusti 2026.
KATARINA JOHANSSON WELIN Marie-Louise Ollén (Rättsavdelningen)