lagen.nu
IMY dnr DI-2020-6231

ABB AB

Vi har granskat behandlingen av personuppgifter och fattat ett beslut.

Myndighet
Integritetsskyddsmyndigheten
Beslutsdatum
2020-10-09
Diarienummer
DI-2020-6231
Sakområde
Dataskydd, Arbetsliv
Källa
www.imy.se

ABB AB

Tillsyn enligt dataskyddsförordningen – ABB:s formulär vid rekrytering

Datainspektionens beslut

Datainspektionen avskriver ärendet.

Redogörelse för tillsynsärendet

Datainspektionen har inlett tillsyn mot ABB AB, 559193-0903 (fortsättningsvis bolaget) med anledning av ett klagomål. Klaganden har bland annat gjort gällande att bolaget i samband med rekrytering ber arbetssökande fylla i ett formulär som innehåller frågor om bland annat alkohol- och drogberoende, ärenden hos Kronofogden och fällande brottmålsdomar. Formuläret har bifogats klagomålet.

Bolaget har yttrat sig i ärendet och uppgett bl.a. följande. Det aktuella formuläret har tidigare används vid rekrytering. Formuläret har skickats till kandidaterna som ombetts fylla i formuläret och ta med det ifyllda formuläret till intervjutillfället. I samband med intervjutillfälligt går kandidaten och rekryteringsanvarig tillsammans igenom svaren i formuläret. Därefter förstörs formuläret eller återlämnas till kandidaten. Formuläret sparas inte av bolaget på något sätt. Avsikten är att formuläret inte ska registreras elektroniskt av bolaget utan hanteringen har skett helt manuellt.

Motivering av beslut

Datainspektionens tillsyn avser endast bolagets behandling av personuppgifter som samlats in genom det formulär som Datainspektionen tagit del av.

Av artikel 2.1 i dataskyddsförordningen framgår att förordningen ska tillämpas på sådan behandling av personuppgifter som helt eller delvis företas på automatisk väg samt på annan behandling än automatisk av personuppgifter som ingår i eller kommer att ingå i ett register.

Bolagets hantering av de personuppgifter som efterfrågas i formuläret innebär inte en sådan automatiserad behandling, eller icke-automatiserad behandling i register som avses i artikel 2.1 i dataskyddsförordningen. Den aktuella hanteringen av personuppgifter omfattas således inte av dataskyddsförordningens tillämpningsområde. Ärendet ska därför avskrivas från vidare handläggning.

Detta beslut har fattats av enhetschefen Catharina Fernquist efter föredragning av juristen Albin Brunskog.

Catharina Fernquist, 2020-10-09 (Det här är en elektronisk signatur)

Fotnoter

  1. 1 EUROPAPARLAMENTETS OCH RÅDETS FÖRORDNING (EU) 2016/679 av den 27 april 2016 om skydd för fysiska personer med avseende på behandling av personuppgifter och om det fria flödet av sådana uppgifter och om upphävande av direktiv 95/46/EG (allmän dataskyddsförordning).