lagen.nu
KKV dnr 104/2013

Skånetrafikens upphandling av SMS-betalningssystem

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2013-04-17
Diarienummer
104/2013
Sakområde
331 Bedriva tillsyn gällande reglerna för offentlig upphandling
Motpart
Konkurrensverket
Källa
www.konkurrensverket.se

SMS-betalning i kollektivtrafiken

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare.

Konkurrensverkets beslut innebär inte något ställningstagande avseende tillåtligheten av Skånetrafikens agerande.

Ärendet

Konkurrensverket har granskat Skånetrafikens direktupphandlade avtal med 4T (Wywallet) avseende SMS-betalning i kollektivtrafiken. Skånetrafiken har i ärendet bl.a. anfört att man påbörjat ett arbete med att konkurrensutsätta betaltjänsten för SMS-biljetter och anfört att avtalet med 4T kommer att sägas upp senast i samband med att den upphandlande tjänsten är implementerad och tas i drift. Upphandlingen kommer att annonseras så snart som möjligt och förhoppningen är att den ska vara avslutad i början av hösten 2013.

Skäl för beslutet

Konkurrensverket bedömer i varje enskilt fall om ett ärende ska utredas vidare. Detta sker med utgångspunkt i myndighetens prioriteringspolicy. Vid prioriteringen väger Konkurrensverket in hur allvarligt problemet eller företeelsen är, hur viktigt det är att få ett vägledande avgörande samt om någon annan myndighet eller aktör är bättre lämpad att agera i frågan. I bedömningen vägs även in Konkurrensverkets förutsättningar att utreda och bevisa en överträdelse.

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns det inte tillräckliga skäl att utreda ärendet ytterligare.

_____________________________

Detta beslut har fattats av biträdande avdelningschef Malin de Jounge. Föredragande har varit upphandlingsrådet Ann Fryksdahl.