Carl Hansen & Søn Møbelfabrik A/S
Här kan du ta del av ärende dnr 156/2021 – Carl Hansen & Søn Møbelfabrik A/S.
Vad ärendet rör
Misstänkt vertikal prisstyrning.
Varför ärendet prioriterats
Ärendet har prioriterats eftersom det finns en risk att konkurrensen begränsas om återförsäljare hindras från att fritt bestämma sina priser till slutkunderna.
Konkurrensverkets beslut
2021-12-14 (Dnr 156/2021)
Konkurrensverket har utrett om Carl Hansen & Søn Møbelfabrik A/S på ett otillåtet sätt har styrt sina svenska återförsäljares konsumentpriser för Carl Hansens produkter. Konkurrensverket har under utredningen haft kontakter med Carl Hansen och deras svenska återförsäljare.
Konkurrensverkets utredning har inte gett stöd för att förfarandet har utgjort ett led i omfattande prisstyrningsförfarande. Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare och avslutar ärendet.
Ta del av Konkurrensverkets beslut
Misstänkt konkurrensbegränsande samarbete – möbelbranschen
Saken
Misstänkt konkurrensbegränsande samarbete enligt 2 kap. 1 § konkurrenslagen (2008:579), KL, och artikel 101 fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, EUF-fördraget.
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare. Ärendet avslutas.
Ärendet
Konkurrensverkets utredning har avsett frågan om Carl Hansen & Søn Møbelfabrik A/S (Carl Hansen) på ett otillåtet sätt har styrt sina svenska återförsäljares konsumentpriser för Carl Hansens produkter.
Företaget Carl Hansen är ett danskt möbelföretag som producerar och försäljer exklusiva designmöbler. Företaget säljer möbler i flera europeiska länder inklusive Sverige, men även utanför Europa. En av Carl Hansens mer framträdande produkter är den s.k. Y-stolen . Carl Hansens huvudsakliga kundkategorier i Sverige utgörs av återförsäljare, inredningsarkitekter och designföretag samt verksamhetskunder dvs. kunder som använder möblerna i den egna rörelsen, t.ex. restauranger.
Konkurrensverkets utredning
Konkurrensverket har i ett åläggande till Carl Hansen inhämtat information innefattande mejlkorrespondens mellan Carl Hansen och dess svenska återförsäljare. Härutöver har Konkurrensverket genom åläggande begärt information från tre av Carl Hansens svenska återförsäljare samt haft kontakter
med och tagit del av information från ytterligare fyra återförsäljare. Slutligen har Konkurrensverket genomfört ett möte med företrädare för Carl Hansen där Konkurrensverket bl.a. har efterfrågat företagets kommentarer på den korrespondens mellan företaget och dess återförsäljare som inhämtats.
Skälen för Konkurrensverkets beslut
Förbudet i 2 kap. 1 § KL och artikel 101 FEUF gäller avtal och samordnade förfaranden mellan företag som på ett märkbart sätt har till syfte eller resultat att hindra, begränsa eller snedvrida konkurrensen på marknaden.
Överenskommelser mellan aktörer i olika led av distributionskedjan om fasta eller lägsta priser är förfaranden som typiskt sett kan anses ha till syfte att begränsa konkurrensen.
De utredningsåtgärder som vidtagits har inte visat att Carl Hansen med sina svenska återförsäljare uttryckligen har avtalat om fasta eller lägsta slutkundspriser. Utredningen ger inte heller tydligt stöd för att ett underförstått avtal eller samordnat förfarande om prissättning gentemot slutkund mellan Carl Hansen och företagets återförsäljare ska ha uppkommit i konkurrensrättslig mening. Återkommande formuleringar om slutkundspriser i korrespondens mellan Carl Hansen och återförsäljare har företaget förklarat för Konkurrensverket. Företaget har bl.a. pekat på att det av informationstext i fakturor som tillställs återförsäljare anges att angivna priser är rekommenderade priser. Carl Hansen har också hänvisat till ett inlett internt utvecklingsarbete som bl.a. innefattar utbildningsinsatser om konkurrenslagens bestämmelser. Med hänsyn härtill och med hänsyn till vad Carl Hansen uppgett om företagets åtgärder för att undvika otydligheter om återförsäljarens möjlighet att bestämma slutkundspriser framöver anser Konkurrensverket att det inte finns anledning att fortsatt utreda ärendet.
Konkurrensverkets beslut att inte utreda ärendet vidare innebär inte ett ställningstagande till om förfarandet är i överensstämmelse med konkurrensreglerna.
Beslutet kan inte överklagas/särskild talan
Konkurrensverkets beslut att inte utreda det påtalade konkurrensproblemet ytterligare kan inte överklagas. Detta följer av 7 kap. 1 § KL.
De företag som berörs av förfarandet eller verksamheten kan däremot på egen hand väcka talan vid domstol för att få saken prövad enligt 3 kap. 2 § KL.
Särskild talan om förbud mot konkurrensbegränsande samarbete mellan företag enligt 2 kap. 1 § KL (eller enligt artikel 101 i EUF-fördraget) väcks genom ansökan om stämning vid Patent- och marknadsdomstolen.
______________________________________
Martin Mandorff Emelie Buss Augustsson
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats. Kopia: Carl Hansens ombud