Försäkringsbolagens ersättning - bärgningstjänster
Er skrivelse angående prisavtal bärgningstjänster
Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 21 februari 2000 anfört klagomål över att Länsförsäkringar inte är beredda att betala högre pris för bärgningstjänst än det som avtalats med Assistancekåren.
För att Konkurrensverket skall utreda klagomål krävs normalt att de förhållanden som klagomålet gäller är sådana att de har en betydelsefull effekt för t.ex. en större grupp konsumenter eller från samhällsekonomisk synpunkt. Av betydelse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av konkurrenslagen (1993:20), KL. Se även bifogade informationsskrift.
Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhållanden som påtalats i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.
Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.
Per-Arne Sundbom
Bertel Kinch
Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket .