Påstått missbruk av dominerande ställning - abonnenthantering för sändning i det digitala marknätet
Viasat Broadcasting UK Ltd Gernandt & Danielsson Advokatbyrå KB att: Advokaten Kenny Carlsson Box 5747 114 87 STOCKHOLM
Påstått missbruk av dominerande ställning – abonnenthantering i det digitala marknätet.
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket avskriver ärendet från vidare handläggning.
Ärendet
Viasat Broadcasting UK Ltd (Viasat) kom den 16 januari 2007 in till Konkurrensverket med ett klagomål mot Boxer TV-Access AB (Boxer) gällande missbruk av dominerande ställning. Viasat begärde att verket enligt 23 § första stycket konkurrenslagen (1993:20), KL, skulle ålägga Boxer att, vid vite, upphöra med att ställa upp som villkor för försäljning av tjänsten åtkomstkontroll till ett programbolag att programbolaget åtar sig att låta Boxer exklusivt sköta abonnenthanteringen för programbolagets kanaler.
Med anledning av klagomålet inledde Konkurrensverket en utredning i saken. Verket begärde bl.a. in yttrande från Boxer, vilket Viasat fått ta del av och även kommenterat.
Den 29 juni 2007 beslutade Konkurrensverket att vilandeförklara ärendet till och med den 15 oktober 2007. Motivet till detta var att verket önskade avvakta utfallet av det arbete som pågick om ändringar i radio- och TV-lagen (1996:844) rörande bl.a. tillstånd för marksänd digital television. Proposition i saken, rubricerad ”TV– tillgänglig för alla. Tillstånd för digital marksänd TV” (prop. 2007/08:8), antogs av riksdagen den 28 november 2007. De nya reglerna har trätt i kraft den 1 februari 2008.
Skäl för beslutet
Av radio- och TV-lagen framgår att Radio- och TV-verket (RTVV) numera är tillståndsmyndighet för all marksänd tv förutom public service. Tillstånd får endast beviljas ett programföretag som bl.a. bedöms vara berett att samverka med övriga tillståndshavare i tekniska frågor. Tillståndet får förenas med villkor om skyldighet att samverka med andra tillståndshavare i tekniska frågor i syfte att främja tillgänglighet och konkurrens.
I propositionen till lagen uttalas bl.a. att programföretagen bör ha möjlighet att låta flera olika företag sälja abonnemang på betal-tv tjänster och bedriva åtkomstkontroll i digital marksändning. Programföretagens överenskommelse bör främja konkurrens och får därför bl.a. inte hindra flera företag från att sälja abonnemang. Överenskommelsen får inte heller försvåra för eller hindra nya aktörer att etablera sig.
RTVV har genom tillståndsgivningen tilldelats en avgörande roll när det gäller genomförandet av de intentioner som läggs fast i lagen och uttalas i propositionen. Denna process pågår och nya sändningstillstånd ska träda i kraft den 1 april 2008. Förutsättningarna för verksamhet i marknätet med bl.a. åtkomstkontroll och abonnenthantering förändras därmed i förhållande till vad som gällt hittills. Konkurrensverket finner med hänsyn härtill att det saknas tillräckliga skäl att utreda ärendet vidare. Det saknas därmed också skäl att meddela ett åläggande i enlighet med Viasats begäran. Ärendet bör därför avskrivas från vidare handläggning.
Hur ni kan gå vidare
Eftersom Konkurrensverket beslutar att avskriva ärendet från vidare handläggning kan företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad.
Detta beslut har fattats av avdelningschefen Gunnel Schön. Föredragande har varit konkurrenssakkunnige Göran Lindeborg.
Gunnel Schön Göran Lindeborg
Kopia till: Boxer TV-Access, Stockholm
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats