lagen.nu
KKV dnr 314/2006

Påstått missbruk av dominerande ställning - byggnadsställningar

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2007-02-26
Diarienummer
314/2006
Sakområde
11 Missbruk dominerande ställning
Motpart
Monzon AB
Källa
www.konkurrensverket.se

Påstått missbruk av dominerande ställning – Byggnadsställningar

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare.

Ärendet

Ni har begärt att Konkurrensverket ska förklara att Layher AB missbrukar sin dominerande ställning genom hot om bestraffning av de kunder till företaget som köper material från Monzon AB i syfte att driva ut Monzon AB från marknaden.

Skäl för beslutet

Konkurrensverket bedömer i varje enskilt fall om det som tas upp i skrivelser till oss ska granskas närmare. För att Konkurrensverket ska inleda en utredning krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom krävs att det finns tillräckligt underlag för att utreda och bevisa en överträdelse av konkurrensreglerna. Konkurrensverket måste också prioritera inom ramen för tillgängliga resurser.

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrensreglerna närmare granska de förhållanden som ni tar upp.

Hur ni kan gå vidare

Eftersom Konkurrensverket beslutar att inte göra något i detta fall kan de företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad. Detta beslut kan inte överklagas.

Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Peter Delden. Föredragande har varit Jacob Bolin.

Peter Delden Jacob Bolin

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats