lagen.nu
KKV dnr 335/2006

Påstått missbruk - kö- och framkallningssystem för taxibilar vid Arlanda

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2006-07-05
Diarienummer
335/2006
Sakområde
11 Missbruk dominerande ställning
Motpart
Taxi Stockholm 150000 AB och Taxi 020 AB
Källa
www.konkurrensverket.se

Påstått missbruk av dominerande ställning – kö- och framkallnings­system för taxi

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare.

Ärendet

Ni anger att Luftfartsverket och Europark AB gör sig skyldiga till missbruk av dominerande ställning genom att vid Arlanda tilldela miljöfordon främsta platsen i respektive terminalkö vid terminal 2, 4 och 5 och genom att buffertzoner inrättas för miljöbilar vid terminal 5.

Skäl för beslutet

Konkurrensverket bedömer i varje enskilt fall om det som tas upp i skrivelser till oss ska granskas närmare. För att Konkurrensverket ska inleda en utredning krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom krävs att det finns tillräckligt underlag för att utreda och bevisa en överträdelse av konkurrensreglerna. Konkurrensverket måste också prioritera inom ramen för tillgängliga resurser.

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrensreglerna närmare granska de förhållanden som ni tar upp.

Hur ni kan gå vidare

Eftersom Konkurrensverket beslutar att inte göra något i detta fall kan de företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad. Detta beslut kan dock inte överklagas.

Detta beslut har fattats av konkurrenssakkunniga Ann-Sofie Eriksson. Föredragande har varit Matilda Gjirja.

Ann-Sofie Eriksson Matilda Gjirja

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats

Sändlista

Taxi Stockholm 150000 AB, c/o advokat Göran Antonsson Sandart & Partners Advokatbyrå KB, Engelbrektsgatan 7, 114 32 Stockholm

Taxi 020 AB, c/o Anders Fernlund Advokatfirman Nova AB , Grev Turegatan 14, 114 46 Stockholm