lagen.nu
KKV dnr 356/2004

Påstått missbruk av dominerande ställning - Taxi Kurir

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2004-03-25
Diarienummer
356/2004
Sakområde
11 Missbruk dominerande ställning
Motpart
Får inte visas i e-diariet
Källa
www.konkurrensverket.se

Påstått miss b ruk av dominerande ställning – Taxi Kurir

Du har klagat på att Taxi Kurir miss b rukar sin ensamrätt till att ta taxikunder vid flyg b ussarna.

Konkurrensverket s beslut

Enligt Konkurrensverket s bedömning finns inte tillräckliga skäl att med stöd av konkurrenslagen eller i övrigt från konkurrenssynpunkt granska de förhållanden du tar upp. Verket kommer därför inte att göra något mer i detta fall.

Motiv för beslutet

För att Konkurrensverket ska utreda klagomål krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom är det viktigt att det finns möjligheter att utreda och styrka en överträdelse av konkurrenslagen.

Hur du kan gå v i dare

Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt konkurrenslagen göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.

Detta b eslut har fattats av konkurrensrådet Bar b ro Fors b erg . Föredragande har varit Björn Lidén .

Bar b ro Fors b erg Björn Lidén Detta b eslut pu b liceras på Konkurrensverket s we b b plats.