Högskolan i Kristianstad - uppföljning med anledning av ogiltighetsförklaring av hyresavtal avseende kopiatorutrustning
Högskolan i Kristianstad – uppföljning av ogiltigförklarat avtal
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket skriver av ärendet och kommer inte att ytterligare utreda Högskolan i Kristianstads agerande i samband med ogiltigförklaringen av avtalet avseende hyra av kopiatorutrustning.
Beslutet innebär inte att Konkurrensverket har tagit ställning till om Högskolan i Kristianstads agerande har varit tillåtet.
Ärendet
Konkurrensverket genomför en uppföljning av domstolsavgöranden. Vid uppföljningen noterade Konkurrensverket att Förvaltningsrätten i Malmö ogiltigförklarat ett avtal mellan Högskolan i Kristianstad (högskolan) och De Lage Landen Finans AB avseende hyra av kopiatorutrustning. Konkurrensverket bad att högskolan skulle redogöra dels för hur högskolan hanterat att det ogiltigförklarade avtalet upphört, dels för hur behovet av kopiatorutrustning tillgodoses i anledning av domen.
Högskolan har i svar anfört huvudsakligen följande. Högskolan använder inte längre kopiatorutrustningen och från och med att avtalet förklarades ogiltigt betalar högskolan inte längre några fakturor avseende hyra. Högskolan avser att återställa prestationerna till hur det var före ingåendet av det ogiltigförklarade avtalet. Kopiatorn finns tillgänglig för leverantören att hämta, vilket leverantören ännu inte gjort. Hyresbeloppen som högskolan betalat kommer troligtvis att betalas tillbaka och kvittas mot skadestånd. Det kommer inte ingås något nytt avtal för att ersätta det ogiltigförklarade avtalet eftersom högskolan inte har det behov kopiatorn var tänkt att tillgodose.
Skäl för beslutet
Konkurrensverket bedömer i varje enskilt fall om ett ärende ska utredas vidare. Detta sker med utgångspunkt i myndighetens prioriteringspolicy. Vid prioriteringen väger Konkurrensverket in hur allvarligt problemet eller företeelsen är, hur viktigt det är att få ett vägledande avgörande samt om någon annan myndighet eller aktör är bättre lämpad att agera i frågan. I bedömningen vägs även in Konkurrensverkets förutsättningar att effektivt utreda och ingripa mot problemet.
Av den utredning som hittills gjorts har det inte framkommit några uppgifter som ger skäl för att närmare granska högskolans agerande till följd av att avtalet avseende hyra av kopiatorutrustning förklarades ogiltigt. Konkurrensverket skriver därför av ärendet.
_____________________________
Detta beslut har fattats av enhetschefen Malin de Jounge. Föredragande har varit Mattias Berger.