Tillsyn gällande otillbörliga handelsmetoder – sena betalningar
Eventuell överträdelse av lagen om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter – sena betalningar Saken
Eventuell överträdelse av 5 § första stycket 1 lagen (2021:579) om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter (LOH).
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare. Ärendet avslutas.
Ärendet
Bakgrund
1. Konkurrensverket har inom ramen för en genomlysning av livsmedelsbranschen hämtat in ett avtal mellan Martin & Servera Aktiebolag (556233-2451) och en av företagets leverantörer av jordbruksoch livsmedelsprodukter. I avtalet anges en betaltid om 35 dagar netto. Mot bakgrund av uppgifterna inledde Konkurrensverket en tillsynsutredning i juni 2024. Syftet med utredningen har varit att utreda om Martin & Servera Aktiebolag överträtt förbudet mot sena betalningar i 5 § första stycket LOH.
2. Under utredningen har framkommit att en del av Martin & Servera Aktiebolags verksamhet, däribland det aktuella avtalet, under 2018 överläts till det helägda dotterbolaget Martin & Servera Restauranghandel AB (559135-5549). Svar på föreläggandet kom in från Martin & Servera Restauranghandel AB (hädanefter ”Martin & Servera”).
3. Martin & Servera är ett grossistföretag för restauranger och storkök som är verksamt i Sverige. Martin & Servera levererar färskvaror, livsmedel, andra varor och olika typer av servicetjänster till sina kunder. Företagets omsättning uppgick under 2023 till 16,4 miljarder kronor.
Konkurrensverkets utredning
4. Konkurrensverket har hämtat in uppgifter från Martin & Servera genom föreläggande.
Vad som framkommit i utredningen
5. Martin & Servera har framhållit att det avtal som ligger till grund för utredningen tecknades innan LOH trädde i kraft den 1 november 2021. I samband med ikraftträdandet av LOH har Martin & Servera justerat betaltiderna i alla sina avtal till maximalt 30 dagar från leverans. Vid samma tidpunkt justerades även betaltiden för varor från den aktuella leverantören till 30 dagar. Företaget har vidare uppgett att det pågår ett löpande arbete med att se över och skriftligen uppdatera sina leverantörsavtal.
6. Martin & Servera har lämnat in underlag i form av fakturor och betalningsutdrag som visar att 30 dagars betaltid tillämpats mellan Martin & Servera och den aktuella leverantören i enlighet med LOH.
Skälen för Konkurrensverkets beslut
Rättslig reglering
7. LOH gäller vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter om köparen eller leverantören är etablerad i Sverige. För att lagen ska vara tillämplig när en köpare inte är en myndighet eller en offentlig aktör krävs att köparen har en årsomsättning som överstiger två miljoner euro.
8. Med jordbruks- och livsmedelsprodukter avses de produkter som anges i bilaga 1 till fördraget om Europeiska unionens funktionssätt samt produkter som inte anges i bilagan men som framställs för användning som livsmedel genom användning av någon av de angivna produkterna.
9. Enligt 5 § första stycket LOH är det förbjudet för en köpare att betala senare än 30 dagar efter den tidpunkt som följer av 6 eller 7 § samma lag. När det gäller produkter som inte levereras regelbundet från en leverantör börjar betalningsperioden om 30 dagar enligt 7 § första stycket 1 LOH löpa från leveransdagen.
Konkurrensverkets bedömning
10. Konkurrensverket konstaterar att Martin & Servera är en aktör som är etablerad i Sverige och har en årsomsättning på över två miljoner euro. Den leverantör som är part till det skriftliga avtal som utredningen avser säljer jordbruks- och livsmedelsprodukter till Martin & Servera. Med hänsyn till det sagda är LOH tillämplig i ärendet.
11. Produkterna som säljs till Martin & Servera faktureras av leverantören vid varje enskild leverans. Betaltiden ska därför inte sträcka sig längre än 30 dagar efter leveransdagen enligt 5 § första stycket 1 och 7 § första stycket 1 LOH.
12. Enligt Martin & Serveras skriftliga avtal med leverantören ska fakturor betalas inom 35 dagar. Som angetts ovan har Martin & Servera framfört att betalvillkoret inte tillämpas i praktiken efter LOH:s ikraftträdande och att företaget i samband med att LOH trädde i kraft har justerat sina leverantörsavtal till maximalt 30 dagars betaltid från leverans.
13. Av det underlag som Martin & Servera har lämnat in framgår att fakturorna utställts med 30 dagars betaltid och att fakturorna har betalats i enlighet med respektive förfallodag. Martin & Servera har även uppgett att det skriftliga avtalet med leverantören kommer justeras till 30 dagars betaltid i samband med avtalsförhandlingar under hösten 2024.
14. Sammanfattningsvis bedömer Konkurrensverket att det av utredningen inte framkommit att Martin & Servera har betalat leverantörer senare än
Detta beslut har fattats av enhetschefen Martin Bäckström. Föredragande har varit Michaela Binning. Beslutsfattandet har dokumenterats digitalt och beslutet saknar därför namnunderskrift. Martin Bäckström
Beslutet att inte utreda saken ytterligare kan inte överklagas
Detta beslut kan inte överklagas, se 4 och 8 §§ förordningen (2021:583) om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter. Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.