lagen.nu
KKV dnr 532/2004

Eco-Boråstapeter

Utredning av konkurrensbegränsande samarbete, dnr 532/2004 – Eco-Boråstapeter AB

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2005-12-13
Diarienummer
532/2004
Sakområde
10 Konkurrensbegränsande samarbete, Detalj- och dagligvaruhandel, Bostad, lokal och kontor
Motpart
Caparol Sverige AB
Bransch
Detalj- och dagligvaruhandel, Bostad, lokal och kontor
Typ av beslut
Åtagande, Beslut från domstol
Källa
www.konkurrensverket.se

Konkurrensverkets beslut

2005-12-13 (Dnr 532/2004)

Åtagande att i avtal med återförsäljare inom ramen för ett selektivt återförsäljarsystem upphöra med tillämpning av ett marknadstäckningsvillkor och att övrigt i tillämpa återförsäljarsystemet på ett ickediskriminerande sätt.

Ta del av Konkurrensverkets beslut

(Dnr 993/2005)

Konkurrensverket godtog Eco-Boråstapeters åtagande och yrkade i Stockholms tingsrätt att åtagandet skulle förenas med ett vite på 1 miljon kronor.

Ta del av Konkurrensverkets ansökan

Tingsrätten

2006-02-28 (Ä 33203-05)

STR ålade Eco-Boråstapeter vid vite på 1 miljon kronor att följa åtagandet.

Ta del av beslut från Tingsrätten

Eco-Boråstapeter AB , 556006-0625, Box 1 , 503 05 Borås

Ombud: advokaten Björn Nicolai, Advokatfirman Vinge KB, Box 11025, 404 21 Göteborg

Saken

Konkurrensbegränsande samarbete; fråga om godtagande av åtagande enligt 23 a § konkurrenslagen (1993:20)

Beslut

Konkurrensverket godtar Eco-Boråstapeter AB:s åtagande, se bilaga.

Konkurrensverkets skäl

Bakgrund

1. I maj 2004 inledde Konkurrensverket, efter ett klagomål, en utredning avseende Eco-Boråstapeter AB:s, nedan Eco-Boråstapeter, återförsäljarsystem. Det framkom härvid att Eco-Boråstapeter tillämpar ett selektivt återförsäljarsystem avseende Boråstapet-kollektionen.

2. Eco-Boråstapeter har idag ca 230 selektivt utvalda auktoriserade återförsäljare av Boråstapet-kollektionen i Sverige. För att vara auktoriserad återförsäljare av Boråstapet-kollektionen kräver Eco-Boråstapeter att villkoren i dess återförsäljaravtal uppfylls. Ett av villkoren, det s.k. marknadstäckningsvillkoret, innebär att ett antal återförsäljare väljs ut med hänsyn till marknadstäckningen och kundunderlaget över landet.

3. Marknadstäckningsvillkoret återfinns under punkten A i Eco-Boråstapeters återförsäljaravtal; ”Villkor för Boråstapeters återförsäljare (1997-11-27) (Reviderad 2000-03-14 och 2000-10-19)”, vilken har följande lydelse. ” Ändamål Boråstapeters verksamhet bygger på ett begränsat återförsäljarnät med stora rationella flöden. Syftet är att uppnå en funktionell marknadstäckning över hela landet. ”

Företaget

4. Eco-Boråstapeter tillverkar tapeter för såväl privatkonsumenter som yrkeskunder. För 2004 redovisade företaget en omsättning på ca 263 miljoner kronor. Eco-Boråstapeter ägs av ca 300 aktieägare. Färg- och tapethandlare (dvs. återförsäljare) innehar sammantaget 64 % av aktierna. Alcro-Beckers AB äger 14 % av aktierna, Tapetterminalen AB 10 %, Akzo Nobel Decorative Coatings AB 6 % och övriga aktieägare äger 6 % av aktierna.

5. Under år 2002 förvärvade Boråstapeter AB inkråmet i företaget Eco AB vilket bl.a. omfattade lager av tapeter från Eco AB. I september 2003 ändrade Boråstapeter AB sin firma till Eco-Boråstapeter.

Rättslig bedömning

6. Konkurrensverket har gjort en preliminär bedömning av ovan beskrivna återförsäljarsystem. Sammanfattningsvis har Konkurrensverket kommit fram till följande.

Relevant marknad

7. Konkurrensverket anser att den relevanta marknaden bör avgränsas till marknaden för försäljning av tapeter till yrkeskunder i Sverige.

Förbudet i 6 § konkurrenslagen och artikel 81 i EG-fördraget

8. Genom det selektiva återförsäljarsystemet har Eco-Boråstapeter ingått avtal med vissa återförsäljare om leverans av Boråstapet-kollektionen. Genom att ingå i det selektiva systemet får återförsäljarna anses i samförstånd med Eco-Boråstapeter ha accepterat företagets försäljningssystem som innebär att endast ett visst antal återförsäljare inom ett geografiskt område får ingå i det selektiva återförsäljarsystemet. Avtalskriteriet i 6 § konkurrenslagen (KL) är därmed uppfyllt.

9. Avtalen har ett konkurrensbegränsande syfte eller ger ett sådant resultat. Konkurrensbegränsningen är märkbar på den relevanta marknaden.

10. Konkurrensbegränsningen anses märkbart kunna påverka handeln mellan medlemsstater, varför artikel 81 i EG-fördraget bedöms vara tillämplig.

11. Förutsättningarna för undantag enligt 8 § KL och artikel 81.3 i EG-fördraget föreligger inte vad avser marknadstäckningsvillkoret i återförsäljarsystemet.

Partens inställning

12. Eco-Boråstapeter delar inte Konkurrensverkets preliminära avgränsning av relevant produktmarknad utan anser att relevant produktmarknad är marknaden för väggbeklädnad.

13. Eco-Boråstapeter anser att villkoren för undantag avseende marknadstäckningsvillkoret i företagets återförsäljarsystem jämlikt 8 § KL och artikel 81.3 i EG-fördraget är uppfyllda.

Åtagande enligt 23 a § KL

14. I 23 a § första stycket KL stadgas följande:

”Har fråga uppkommit om ett företag överträder något av de förbud som avses i 23 § första stycket får Konkurrensverket, om företaget åtar sig att vidta åtgärder som medför att verket inte längre ifrågasätter att någon överträdelse föreligger, besluta att godta åtagandet. Verkets beslut får avse en bestämd tid. Så länge beslutet gäller får verket i de avseenden åtagandet omfattar inte meddela något åläggande enligt 23 §.”

15. Efter det att Eco-Boråstapeter tagit del av Konkurrensverkets preliminära bedömning har företaget kommit in med ett åtagande enligt 23 a § KL som innebär att sista meningen under punkten A i återförsäljaravtalet; ” Syftet är att uppnå en funktionell marknadstäckning över hela landet ”, stryks i avtalet vilket medför att det ovan nämnda marknadstäckningsvillkoret tas bort.

16. Av åtagandet framgår också att ” Eco-Boråstapeter åtar sig vidare att tillse att ifrågavarande distributionssystem är och kommer att förbli öppet och icke-diskriminerande i den meningen att samtliga företag, som uppfyller de objektiva kvalitativa kriterierna i Återförsäljaravtalet, kommer att upptas såsom återförsäljare av Boråstapeter med motsvarande villkor som övriga återförsäljare ”.

17. Eco-Boråstapeters åtagande att ta bort marknadstäckningsvillkoret från återförsäljaravtalet och i övrigt tillämpa återförsäljarsystemet på ett icke-diskriminerande sätt medför att Konkurrensverket inte längre finner skäl att ingripa mot företaget. Konkurrensverket godtar därför Eco-Boråstapeters åtagande.

Detta beslut har fattats av generaldirektören. Föredragande har varit Hanna-Lotta Nielsen .

Claes Norgren Hanna-Lotta Nielsen

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.