lagen.nu
KKV dnr 560/2001

Ifrågasatt konkurrensbegränsning - modellagenturer

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2001-07-06
Diarienummer
560/2001
Sakområde
10 Konkurrensbegränsande samarbete
Motpart
Scandinavian Modellink
Källa
www.konkurrensverket.se

Er skrivelse angående Scandinavian modellink

Ni har som ombud för Scandinavian Modellink i skrivelse som kom in till Konkurrens­verket den 15 juni 2001 anfört klagomål över det förfarande som Avenue Modeller m.fl. tillämpat gentemot Scandinavian Modellink och hemställt att verket vidtar erforderliga åtgärder för att förhindra att förfarandet fortsätter.

Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verk­samhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrens­lagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden.

För att Konkurrensverket skall utreda klagomål krävs normalt att de förhållanden som klagomålet gäller är sådana att de har en betydelsefull effekt för t.ex. en större grupp konsumenter eller från samhällsekonomisk synpunkt. Av betydelse är också vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av KL.

Konkurrensverket anser att vad som anförts i Er skrivelse inte kan anses utgöra till­räckliga skäl för att med utgångspunkt i den lagstiftning verket har att tillämpa eller eljest närmare granska de förhållanden som påtalas i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Forsberg . Föredragande har varit Bertel Kinch.

Barbro Forsberg

Bertel Kinch

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket.