Påstått missbruk av dominerande ställning - charkprodukter
Påstått missbruk av dominerande ställning – leverans av helfall
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket kommer inte att göra något i detta fall.
Ärendet
Babak Kött & Chark har i anmälan inkommen till Konkurrensverket den 24 januari 2006 påstått att Swedish Meats ek.för, genom att vägra leverera helfall till Babak Kött & Chark, missbrukar en dominerande ställning på köttmarknaden.
Skäl för beslutet
För att Konkurrensverket ska utreda klagomål krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom är det viktigt att det finns möjligheter att utreda och bevisa en överträdelse av konkurrensreglerna. Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrensreglerna närmare granska de förhållanden som ni tar upp.
Hur ni kan gå vidare
Eftersom Konkurrensverket har beslutat att inte göra något i detta fall kan de företag som berörs av beslutet vända sig till Marknadsdomstolen för att få saken prövad.
Detta beslut har fattats av konkurrenssakkunniga Ann-Sofie Eriksson. Föredragande har varit Christian Blume.
Ann-Sofie Eriksson Christian Blume
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.