Påstått missbruk av dominerande ställning - underprissättning på nummerupplysningstjänster
Påstått missbruk av dominerande ställning – Eniro 118118
Ni har klagat på att Eniro 118118 genom underprissättning och prisdiskriminering har missbrukat sin dominerande ställning och därmed överträtt förbudet i 19 § konkurrenslagen.
Konkurrensverket s beslut
Verket kommer inte att göra något i detta fall.
Motiv för beslutet
För att Konkurrensverket ska utreda klagomål krävs normalt att det rör sig om något som i hög grad hindrar en effektiv konkurrens. Dessutom är det viktigt att det finns möjligheter att utreda och styrka en överträdelse av konkurrenslagen. Enligt Konkurrensverkets bedömning finns inte tillräckliga skäl för att med stöd av konkurrenslagen eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhållanden ni tar upp.
Hur ni kan gå vidare
Om Konkurrensverket i ett visst fall beslutar att inte meddela ett åläggande får Marknadsdomstolen enligt konkurrenslagen göra det på talan av ett företag som berörs av den påtalade överträdelsen.
Detta beslut har fattats av konkurrenssakkunniga Anne Vadasz-Nilsson. Föredragande har varit Björn Lidén.
Anne Vadasz-Nilsson Björn Lidén
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.