lagen.nu
KKV dnr 667/2022

Hantera tips och klagomål gällande upphandlingsärenden – Jämtkraft AB, konsulttjänster

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2023-01-25
Diarienummer
667/2022
Sakområde
3.3.1.2 Bedriva frivillig (egeninitierad/fakultativ) tillsyn gällande regler för offentlig upphandl
Motpart
Jämtkraft AB
Källa
www.konkurrensverket.se

Jämtkraft AB, konsulttjänster

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket skriver av ärendet.

Skäl för beslutet

Vi utreder ett urval av de misstänkta fel som anmäls till oss eller som vi upptäcker genom vår omvärldsbevakning. Vilka fall som ska utredas och vilka utredningsåtgärder som vidtas avgörs utifrån en prioriteringspolicy där olika omständigheter viktas mot varandra.

Ärendet öppnades efter att Konkurrensverket uppmärksammats på att ni ska ha köpt in konsulter för ett omfattande systembyte utan att ha genomfört någon annonserad upphandling. Av handlingarna i ärendet har det framgått att fristen för att ansöka om upphandlingsskadeavgift har gått ut.

Ni har uppgett att avtalet understiger direktupphandlingsgränsen i LUF och att ni anser att undantaget för produktion och försäljning av el är tillämpligt på upphandlingsföremålet.

Det huvudsakliga skälet till att ärendet prioriterades var att ärendet förväntades få en allmänpreventiv verkan och att det fanns möjlighet till att genom ärendet ge vägledning i tillämpningen av undantaget för produktion och försäljning av el i LUF.

Då tidsfristen för att ansöka om upphandlingsskadeavgift löpt ut anser vi att ärendet inte kommer ha en sådan allmänpreventiv effekt som vi bedömde att det skulle kunna få. Vi bedömer vidare att ett ställningstagande i detta ärende inte

kommer ge den vägledning som vi förutsåg när vi prioriterade ärendet. Därför skriver vi av ärendet.

Vi har inte tagit ställning till om ert agerande är tillåtet enligt upphandlingslagstiftningen.

Detta beslut har fattats av enhetschef Therése Westermark. Föredragande har varit föredragande Björn Hellström Karlsson.

Beslutsfattandet har dokumenterats digitalt och beslutet saknar därför namnunderskrift.

Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.

Konkurrensverkets prioriteringar