Utreda otillbörliga handelsmetoder – betalningstider
Eventuell överträdelse av lagen om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter – betalningstider
Part
Långås Potatis och Rotfrukter Aktiebolag, org. nr 556496-3147
Saken
Eventuell överträdelse av 5 § första stycket 1 lagen (2021:579) om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter (LOH).
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket kommer inte att utreda saken ytterligare. Ärendet avslutas.
Ärendet
Bakgrund Konkurrensverket kontaktades under september månad 2021 av en anonym uppgiftslämnare. Uppgiftslämnaren uppgav bland annat att det förekom att Långås Potatis och Rotfrukter Aktiebolag (Långås Potatis) betalade sina leverantörer senare än 30 dagar räknat från leveransdagen.
Långås Potatis är ett grossistföretag verksamt inom potatisindustrin. Långås Potatis ägs av potatisodlare. Företaget hade räkenskapsåret 2020 en nettoomsättning på dryga 57 miljoner kr.
Lagen om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter trädde i kraft den 1 november 2021. LOH gäller alla köpare av sådana produkter som faller inom lagens tillämpningsområde givet att köparens årsomsättning överstiger 2 miljoner euro samt att endera av köparen eller leverantören är etablerad i Sverige. Om köparen är en inom Europeiska unionen etablerad myndighet – eller ett sådant offentligt organ som jämställs med -08 -070 20 2, .3 v2 , 4 00 KKV1
myndighet – gäller LOH utan krav på viss omsättning. Potatis är en sådan jordbruksprodukt som faller inom LOH:s tillämpningsområde, jfr 3 § 1 LOH och bilaga 1 till fördraget om Europeiska unionens funktionssätt med dess hänvisning till Brysselnomenklaturens sjunde kapitel.
Av 5 § första stycket 1 LOH följer att en köpare av jordbruks- eller livsmedelsprodukter som betalar sin leverantör senare än 30 dagar från leveransdagen eller leveransperiodens utgång använder sig av en otillbörlig handelsmetod som inte är tillåten enligt nämnda lag. Detta givet att leverantören inte har fastställt vad som ska betalas vid en senare tidpunkt.
Konkurrensverkets utredning Mot bakgrund av uppgiftslämnarens information öppnade Konkurrensverket den 2 november 2021 det aktuella ärendet. Syftet med utredningen var att följa upp uppgifterna samt att kontrollera Långås Potatis efterlevnad av 5 § första stycket 1 LOH.
Konkurrensverket har under utredningen hämtat in uppgifter och handlingar från Långås Potatis.
Skälen för beslutet
Av 5 § första stycket 1 LOH följer att det är förbjudet för en köpare av jordbruksoch livsmedelsprodukter att betala sin leverantör senare än 30 dagar efter den tidpunkt som följer av 6 eller 7 § LOH.
Tidsfristen löper från olika tidpunkter i fråga om avtal som föreskriver regelbundna respektive enstaka leveranser. I det förstnämnda fallet löper fristen från leveransperiodens utgång eller från det senare datum då leverantören fastställer priset för periodens leveranser. Om köparen är den som fastställer priset löper betalningsperioden alltid från dagen för leveransperiodens utgång. En leveransperiod får inte överskrida 30 dagar enligt 6 § LOH.
Vid enstaka leveranser löper betalningsperioden från leveransdagen eller den senare dag då leverantören fastställer det belopp som ska betalas. Om köparen fastställer priset löper betalningsperioden från leveransdagen.
Av utredningen i ärendet framgår att Långås Potatis inte använder sig av avtal som innebär regelbundna leveranser på det sätt som avses i 6 § LOH, utan leveranserna sker som enstaka leveranser. Vidare har det framkommit att Långås Potatis fastställer det pris dess leverantörer erhåller genom avräkning. Av kontraktsbestämmelser som getts in i ärendet framgår även att Långås Potatis åtar sig att betala sina leverantörer senast 30 dagar efter det att potatisen har sorterats (harpats). Långås Potatis har uppgett att sortering sker i samband med mottagande av leverans, det vill säga på leveransdagen. Konkurrensverket finner inga skäl att ifrågasätta denna uppgift. Av utredningen framgår således att
Långås Potatis betalar senast 30 dagar från leveransdagen, vilket är en förutsättning för att Långås Potatis inte ska bryta mot förbudet mot sena betalningar i 5 § första stycket 1 LOH i och med att det är Långås Potatis som fastställer vad som ska betalas för varorna genom avräkning.
Formuleringen av den kontraktsbestämmelse i Långås Potatis avtal som reglerar betalningsperioden överensstämmer visserligen inte till sin ordalydelse med vad som krävs enligt LOH. I avtalet anges dagen för sortering som den tidpunkt från vilken betalningsperioden ska löpa. I LOH anges leveransdagen som den relevanta tidpunkten. I och med att sortering sker vid leverans finns dock inte någon funktionell skillnad begreppen emellan. Betalningsperioden är därför i överensstämmelse med LOH. I anledning av detta saknas det anledning att fortsätta utredningen.
Beslutet att inte utreda ärendet vidare kan inte överklagas
Konkurrensverkets beslut att avsluta ärendet kan inte överklagas. Detta följer av 4 § jämte 8 § förordningen (2021:583) om förbud mot otillbörliga handelsmetoder vid köp av jordbruks- och livsmedelsprodukter.
Detta beslut har fattats av generaldirektören. Föredragande har varit Joakim Palm.
Beslutet undertecknas inte egenhändigt och saknar därför namnunderskrifter.
Rikard Jermsten
Joakim Palm
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.