Skinnskattebergs kommun, konsulttjänster
Skinnskattebergs kommun – inköp av konsulttjänster
Konkurrensverkets beslut
Konkurrensverket skriver av ärendet.
Ärendet
Konkurrensverket fick den 24 november 2020 in ett tips om att ni ska ha genomfört en oannonserad upphandling av konsulttjänster av leverantören Public Source AB. Enligt tipset har tjänsten bestått i en interim ekonomichef inom kommunledningen.
Konkurrensverket valde att öppna upp ett ärende för att närmare utreda vad som skett. Syftet med tillsynsärendet var att utreda omständigheterna och fastställa om avtal slutits i strid med upphandlingslagstiftningen.
Utredningen prioriterades med hänsyn till allmänpreventivt syfte eftersom anskaffningen bedömdes kunna vara en otillåten direktupphandling.
Av utredningen i ärendet framgår följande. Kommunen genomförde i årsskiftet 2019/2020 en direktupphandling avseende leverans av kommunens årsredovisning. Inbjudan att lämna anbud skickades ut till tre leverantörer, PWC, Public Source AB och KPMG. Public Source AB och KPMG inkom med anbud och efter genomförd utvärdering bedömdes Public Source AB ha lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet.
Kommunen har uppgett att urvalet av den krets av leverantörer som fick möjlighet att lämna skedde efter en dialog mellan tjänstemän från ekonomiavdelningen och kommunchefen inför den aktuella direktupphandlingen. PWC och KMPG fick frågan eftersom bolagen tidigare hade varit leverantörer till kommunen. Public Source AB kom på tal eftersom en tjänsteman tidigare hade uppmärksammat namnet på en skylt under ett besök i Västerås våren 2019. Av uppgifterna som framgick av Public Source AB:s hemsida gjordes bedömningen att bolagets verksamhet och de på hemsidan angivna -08 -070 20 2, .3 v2 , 4 40 KKV1
konsulterna motsvarade kommunens behov. Konkurrensverket noterar att bolaget i december 2019 genomfört en ändringsanmälan hos Bolagsverket varigenom bolaget bl.a. bytte företagsnamn till Public Source AB (tidigare Bonobo Technology AB).
Kommunen har efter det att bolaget slutförde sitt arbete med årsredovisningen direkttilldelat ytterligare uppdrag till Public Source AB till ett sammanlagt värde av 1 722 926 kr exklusive mervärdesskatt. Kommunen har i skriftväxlingen med Konkurrensverket uppgett att de olika uppdragen förvisso avser tjänster av samma slag men att det enligt kommunens bedömning förelegat undantag från annonseringsskyldigheten till följd av det mycket ansträngda personalläget på ekonomiavdelningen.
Under utredningen mottog Konkurrensverket uppgifter om att det förekom personkopplingar mellan kommunens sakkunniga biträde och Vd:n för Public Source AB. Efter anmälan till Skyrev (Sveriges kommuners yrkesrevisorer) beslutade Certifieringsnämnden den 1 februari 2021 att meddela en erinran till följd av att det sakkunniga biträdet ansågs ha brustit i sitt oberoende.
Den sista beställningen till Public Source AB skedde via e-post den 6 oktober 2020 till ett sammanlagt värde av 41 650 kr exklusive mervärdesskatt.
Skäl för beslutet
Det finns inte längre någon grund i vår prioriteringspolicy att fortsätta vår utredning om de avtal som ingåtts mellan er och Public Source AB. Därför skriver vi av ärendet.
Vi utreder ett urval av de tips och misstänkta fel som anmäls till oss eller som vi upptäcker genom vår omvärldsbevakning. Vilka fall som ska utredas avgörs utifrån en prioriteringspolicy där olika omständigheter viktas mot varandra. Det som kommit fram under utredningen gör att vi inte längre prioriterar att utreda ärendet.
Vår bedömning grundar sig i att fristen för att ansöka om upphandlingsskadeavgift har gått ut och att ärendet därför inte kommer att ha en sådan allmänpreventiv effekt som vi bedömde att det skulle kunna få.
Beslutet innebär inte att vi har tagit ställning till om ert agerande är tillåtet enligt upphandlingslagstiftningen.
Detta beslut har fattats av tf enhetschef Ann Fryksdahl. Föredragande har varit upphandlingsrådet Carin Carlsson.
Beslutet undertecknas inte egenhändigt och saknar därför namnunderskrifter.
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.
Konkurrensverkets prioriteringar
I prioriteringen av upphandlingstillsynsärenden väger vi in följande faktorer: • Hänsyn till det allmänpreventiva syftet och/eller behovet av vägledning. • Bristerna i den upphandlande myndighetens eller enhetens agerande. • Om det finns tecken på korruption eller annat förtroendeskadligt agerande. • Om Konkurrensverket är bäst lämpat att agera. • Hur omfattande utredningsinsatsen är i förhållande till förutsättningarna att nå önskat resultat.
Läs mer i vår prioriteringspolicy för tillsynsverksamheten. Den hittar du på vår webbplats www.kkv.se.