lagen.nu
KKV dnr 765/2014

Danderyds sjukhus – Förfrågan om förhandsinsyn av operationsbord

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
2015-06-08
Diarienummer
765/2014
Sakområde
331 Bedriva tillsyn gällande reglerna för offentlig upphandling
Motpart
Konkurrensverket
Källa
www.konkurrensverket.se

Danderyds sjukhus – Förfrågan angående förhandsinsyn av operationsbord till kvinnokliniken

Konkurrensverkets beslut

Konkurrensverket skriver av ärendet och kommer inte att utreda Danderyds sjukhus förhandsinsyn av operationsbord till kvinnokliniken ytterligare.

Beslutet innebär inte att Konkurrensverket har tagit ställning till om Danderyds sjukhus agerande har varit tillåtet.

Ärendet

Konkurrensverket har genom sin omvärldsbevakning uppmärksammat att Danderyds sjukhus (sjukhuset) publicerat ett meddelande om förhandsinsyn av operationsbord till kvinnokliniken. I förhandsinsynen angavs att sjukhuset åberopade tekniska skäl som grund för direkttilldelning. I förhandsinsynen framgick också fyra särskilda krav som, enligt sjukhuset, endast en leverantör kunde uppfylla.

Dessa krav var följande:

1. Det ska vara ett systembord som är flyttbart utan tillbehör (mobil pelare).

2. Det ska kunna erbjuda en kort bålplatta för att korta patienter inte ska behöva flyttas på operationsbordet mellan anestesi och operation.

3. Det ska vara bestyckat med manuellt manövrerade benstöd av typen legmatic, maqematic eller motsvarande.

4. Det ska erbjuda en lägsta höjd lägre än 580 mm exklusive madrasser.

Konkurrensverket tillskrev sjukhuset och efterfrågade bland annat information om bakgrunden till de särskilda kraven. I sitt svar anförde sjukhuset i huvudsak följande. -09 -015 1 02 , 08-24 55 43 .8 v1 , 5 20 KKV1

Kravet på mobil pelare är uppställt av sjukhuset med anledning av personalens arbetssätt samt utrymmesskäl eftersom det med ett mobilt flyttbart bord inte behövs transportvagnar. Den korta bålplattan krävs i de fall patienten är kort och innebär en reducerad risk för patienten som inte behöver flyttas på operationsbordet mellan anestesi och operation. Att inte behöva förflytta patienten innebär också reducerad risk för arbetsskador. Att ha manuellt manövrerade benstöd innebär en mindre risk för höftledsopererade patienter jämfört med motorstyrda benstöd. Med motorstyrda benstöd kan det nämligen vara svårt för personalen att känna när patientens höftled gör att benet inte kan flyttas mer. Kravet på höjden av operationsbordet är uppställt med anledning av de personella resurserna på sjukhuset som behöver ett lågt operationsbord för att minimera risken för arbetsskador.

Skäl för beslutet

Konkurrensverket bedömer i varje enskilt fall om ett ärende ska utredas vidare. Detta sker med utgångspunkt i myndighetens prioriteringspolicy. Vid prioriteringen väger Konkurrensverket in hur allvarligt problemet eller företeelsen är, hur viktigt det är att få ett vägledande avgörande samt om någon annan myndighet eller aktör är bättre lämpad att agera i frågan. I bedömningen vägs även in Konkurrensverkets förutsättningar att effektivt utreda och ingripa mot problemet.

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns det med anledning av vad som hittills framkommit i utredningen att det kommer att krävas omfattande resurser för att utreda ärendet på ett tillfredställande sätt. I förhållande till hur allvarlig den eventuella överträdelsen i nuläget bedöms vara, anser Konkurrensverket att det inte finns tillräckliga skäl att närmare granska Danderyds sjukhus förhandsinsyn av operationsbord. Konkurrensverket skriver därför av ärendet.

_____________________________

Detta beslut har fattats av biträdande enhetschef Malin de Jounge. Föredragande har varit Mattias Berger.