Prissamarbete oljebolagen
Besam Svensk Försäljning AB Att: Bengt Ewers Box 353 261 23 LANDSKRONA
Er skrivelse angående bensinbolagens prisändringar
Konkurrensverket har under november 1999 fått flera klagomål från privatpersoner, företag m.fl. och som gällt att bensinbolag relativt samtidigt informerat om ungefär lika stora prisändringar på bensin. Ändringarna genomfördes i de flesta fall vid månadsskiftet oktober/november 1999 och utgörs av såväl minskade rabatter som listprissänkningar (vid pump). Sammantaget är det ofta fråga om en genomsnittlig prissänkning. Ni har i skrivelse till verket ifrågasatt bensinbolagens samtidiga agerande i detta fall.
Konkurrensverket har till uppgift att verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verksamhet till nytta för konsumenterna. Detta sker bl.a. genom tillämpning av konkurrenslagen (1993:20), KL. Lagen innehåller förbud mot konkurrensbegränsande avtal (6 §) och mot missbruk av dominerande ställning (19 §). Enligt 6 § är avtal mellan företag förbjudna om de har till syfte att hindra, begränsa eller snedvrida konkurrensen på den svenska marknaden på ett märkbart sätt eller om de ger ett sådant resultat.
Konkurrensverket har tidigare haft skäl att uppmärksamma konkurrensförhållandena på bensinmarknaden. Denna får betraktas som en s.k. oligopolmarknad. På sådana marknader kan företagen ha ett jämförelsevis stort intresse av att få till stånd ett samordnat förfarande vilket kan begränsa konkurrensen. Vidare bör nämnas att från tid till annan synes även vissa bensinbolag agera som prisledare, dvs. när ett företag genomför prisändringar följer de övriga med. Konkurrensverket utesluter inte att aktuella prisändringar är en följd av ett otillåtet förfarande enligt KL.
Konkurrensverket tar i varje enskilt fall ställning till om de förhållanden som redovisas i skrivelser (eller på annat sätt) till verket bör medföra en närmare undersökning eller granskning bl.a. med hänsyn till KL:s förbudsbestämmelser. Verket har i detta fall bedömt, mot bakgrund av vad som framkommit om bensinbolagens agerande och berörda prisändringar, att det i detta fall finns tillräcklig grund för att initiera en fördjupad undersökning och prövning enligt KL.
Detta innebär i formell mening att Konkurrensverket avslutar Ert ärende. Konkurrensverket vill dock informera om att verket har inlett en särskild undersökning huruvida oljebolagens samtidiga prisändringar i detta fall är i strid med KL. Denna undersökning pågår för närvarande.
Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.
Per-Arne Sundbom
Bertel Kinch
Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket .