lagen.nu
KKV dnr 885/1999

Försäkringsbolagens fördelning av inlösenbilar

Myndighet
Konkurrensverket
Beslutsdatum
1999-12-27
Diarienummer
885/1999
Sakområde
10 Konkurrensbegränsande samarbete
Motpart
Kiruna begagnade bildelar AB
Källa
www.konkurrensverket.se

Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 26 november 1999 anfört klagomål över att försäkringsbolagen inte tar in anbud avseende inlösenbilar i Kiruna och Pajala kommuner utan endast anlitar ett företag i Norrbotten för demontering av krockskadade bilar.

Konkurrensverket har i varje enskilt fall att ta ställning till om de förhållanden som påtalas i skrivelser till verket bör föranleda en närmare granskning. Av betydelse är därvid bl.a. vilka möjligheter som finns att utreda och styrka en överträdelse av konkurrenslagen (1993:20), KL. I bifogade folder finns ytterligare information om Konkurrensverkets handläggning av klagomålsärenden.

I fall av detta slag är huvudregeln att ett företag har rätt att fritt välja med vem eller vilka det önskar göra affärer. En vägran att teckna avtal kan under vissa omständig­heter innebära en konkurrensbegränsning i KL:s mening. För att en sådan vägran skall vara förbjuden måste den dock vara en följd av ett avtal, beslut eller samordnat förfa­rande där två eller flera företag är inblandade. Diskriminering från bara ett företags sida kan vara förbjudet om företaget har en dominerande ställning.

Enligt Konkurrensverkets bedömning finns i detta fall inte tillräckliga skäl för att med utgångspunkt i KL eller i övrigt från konkurrenssynpunkt närmare granska de förhål­landen som påtalats i Er skrivelse. Några ytterligare åtgärder kommer därför inte att vidtas i detta fall.

Detta beslut har fattats av avdelningsrådet Sundbom. Föredragande har varit Bertel Kinch.

Per-Arne Sundbom

Bertel Kinch

Detta beslut lagras elektroniskt hos Konkurrensverket .