Selektiv programutgivning - musik
Er skrivelse om Sveriges Radios ställning på musikområdet
Ni har i skrivelse som kom in till Konkurrensverket den 6 november 2001 anfört klagomål över att Sveriges Radio i sitt musikutbud inte speglar hela musikutgivningen utan i stället styr efterfrågan mot av företaget självt selekterade skivor.
Konkurrensverket skall verka för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verksamhet till nytta för konsumenterna. Det sker bl.a. genom att med stöd av konkurrenslagen (1993:20), KL, pröva företags konkurrensbegränsande beteenden.
För att Konkurrensverket skall pröva ett visst förhållande enligt KL krävs att det är fråga om ett konkurrensbegränsande samarbete mellan företag eller ett missbruk från ett eller flera företag av en dominerande ställning på marknaden.
Den fråga Ni tar upp berör inte KL:s tillämpningsoråde. Hur Sveriges Radio fastställer innehållet i sitt programutbud faller utanför Konkurrensverkets kompetensområde.
Konkurrensverket vidtar ingen ytterligare åtgärd i detta fall.
Detta beslut har fattats av konkurrensrådet Forsberg. Föredragande har varit Bertel Kinch.
Barbro Forsberg
Bertel Kinch
Detta beslut publiceras på Konkurrensverkets webbplats.