Jordbruksutskottets betänkande i anledning av motion om statligt stöd till hembygdsföreningar för miljövårdsinsatser
Nr 11
Jordbruksutskottets betänkande i anledning av motion om statligt stöd till hembygdsföreningar för miljövårdsinsatser.
I motionen 1971:508 av herr Svanström m. fl. har hemställts att riksdagen i skrivelse till Kungl. M aj:t begär att frågan om statligt stöd till hembygdsföreningar för aktiva miljövårdsinsatser blir föremål för utredning och förslag.
Utskottet. M otioner med samma yrkande som i den nu föreliggande behandlades vid 1970 års riksdag (ABU 1970:43). Allmänna bered ningsutskottet tillstyrkte motionerna, vilka dock avstyrktes i en vid utlåtandet fogad reservation. M otionerna avslogs av riksdagen.
I förenämnda reservation anfördes bl. a. att miljövården var ett av de mest brännande problemen i dagens samhälle och att den ställde och under en avsevärd framtid skulle komma att ställa mycket stora krav på det allmännas resurser. Statens kostnader för åtgärder i syfte att motverka exempelvis vatten- och luftföroreningar samt buller kunde således beräknas bli mycket betydande. Vidare var ett sådant stöd till hembygdsföreningarna som avsågs i motionerna i huvudsak att anse som en kommunal uppgift, och en central statlig bidragsgivning till föreningarna torde också bl. a. medföra stora administrativa besvärlig heter. I sammanhanget borde även beaktas att 1965 års musei- och utställningssakkunniga prövade frågor om kulturminnesvårdens centrala och lokala organisation m. m.
Avslutningsvis uttalades följande.
M ot bakgrunden av det anförda anser sig utskottet, utan att därmed vilja nedvärdera betydelsen av de insatser hembygdsföreningarna kan göra på miljövårdsområdet, inte böra förorda motionärernas förslag om en utredning om särskilt stöd till hembygdsföreningarna för nämnda ändamål. Motionernas syfte bör tillgodoses inom ramen fö r de medel som ställs till riksorganisationernas förfogande.
Jordbruksutskottet ansluter sig till de sålunda anförda synpunkterna i frågan och finner således inte skäl föreslå något ändrat ställnings tagande från riksdagens sida. Utskottet hemställer
att riksdagen lämnar motionen 1971:508 utan åtgärd.
Stockholm den 2 mars 1971
P å jordbruksutskottets vägnar NILS G. HANSSON
Vid detta ärendes slutbehandling har närvarit: herrar Hansson i Skegrie (c), Mossberger (s), Persson i Skänninge (s), Antby (fp), Johanson i Västervik (s), Hedin (m), Magnusson i Grebbestad (s), Wirtén (fp), Augustsson (s), fru Lindberg (s), herr Takman (vpk), fru Thorsson (s), herrar Johansson i Holmgården (c), Leuchovius (m) och herr Persson i Heden (c).
Reservation av herrar Hansson i Skegrie (c), Antby (fp), Hedin (m), W irtén (fp), Johansson i Holmgården (c), Leuchovius (m) och Persson i Heden (c), som anser att utskottets yttrande och hemställan bort ha följande lydelse:
”M iljövården och vad därmed sammanhänger är en av de mest cen trala frågorna i dagens samhälle. D et är angeläget att möjligheterna att vidga och effektivisera miljövårdsarbetet på olika områden blir väl till varatagna, bl. a. genom uppm untran av och stöd till de ideella krafter som anmäler intresse fö r sådan verksamhet. Utskottet delar motio närernas uppfattning att hembygdsföreningarna på sitt verksamhetsfält bör som komplement till de statliga och kommunala organens strävan den kunna göra betydelsefulla insatser fö r vården av miljön i den mån de disponerar över resurserna för ändamålet.
Utskottet anser således att möjligheter bör beredas de inom hem bygdsvården verksamma organisationerna och föreningarna att effek tivisera och utbygga sin verksamhet inom miljövård, naturvård och kulturvård och att staten för dessa syften bör lämna organisationerna och föreningarna ekonomiskt stöd. Det är emellertid med hänsyn bl. a. till vikten av att de statliga medel som ställs till förfogande kommer till så ändamålsenlig användning som möjligt nödvändigt att ett klarläg gande sker av frågorna hur en sådan stödverksamhet lämpligen bör utformas och administreras. En utredning i ämnet bör således komma till stånd.
Utskottet får med hänvisning till det anförda hemställa
att riksdagen med bifall till motionen 1971:508 i skrivelse till
Kungl. Maj:t hemställer att frågan om statligt stöd till hem
bygdsföreningar fö r aktiva miljövårdsinsatser blir föremål för
utredning och förslag.”
AB E gnel Isk a B o k try c k e rie t, S to c k h o lm 1971