lagen.nu
Bet. 1971:JoU58

Jordbruksutskottets betänkande i anledning av motioner om en plan för förstärkning av beredskapslagringen av livsmedel och produktionsmedel, m. m.

Typ
Betänkande
Datum
1971-11-18
Källa
data.riksdagen.se

Jordbruksutskottets betänkande nr 58 år 1971 JoU 1971:58

Nr 58

Jordbruksutskottets betänkande i anledning av motioner om en plan för förstärkning av beredskapslagringen av livsmedel och produk­ tionsmedel, m. m.

Till jordbruksutskottet har hänvisats följande av utskottet till be­ handling i ett sammanhang upptagna m otioner dels 1971: 212 av herr Bohman m. fl. (m), vari, såvitt nu är i fråga, hemställts att Kungl. Maj:t vid den fortsatta tillämpningen av 1967 års riksdagsbeslut om den fram tida jordbrukspolitiken måtte med hänsyn till vad i motionen anförts vidtaga åtgärder innebärande att jordbruks­ produktionen blir av tillräcklig omfattning för vår försörjning i hän­ delse av avspärrning eller krig, dels 1971: 1005 av herr Hansson i Skegrie m. fl. (c), vari hemställts att riksdagen i skrivelse till Kungl. Maj:t måtte anhålla att Kungl. Maj:t senast till 1972 års riksdag framlägger en plan för den förstärkning av beredskapslagringen av livsmedel och produktionsmedel som en enligt 1967 års riksdagsbeslut tillfredsställande livsmedelsberedskap nöd­ vändiggör. Utskottet. Kungl. M aj:t uppdrog den 20 mars 1970 åt lantbruksekonomiska samarbetsnämnden att göra en översyn av metodiken m. m. för beräkning av produktions- och konsumtionsutvecklingen samt för­ sörjningsbalansen på livsmedelsområdet. Vid översynen borde även sär­ skilt beaktas jordbrukets och trädgårdsnäringens potentiella resurser. För att verkställa utredningsuppdraget har samarbetsnämnden tillsatt en särskild expertgrupp, försörjningsgruppen, med representanter för bl. a. jordbrukets organisationer, statens jordbruksnämnd, konsument­ delegationen och lantbrukshögskolan. Statens jordbruksnämnd anför i sin anslagsframställning för nästkommande budgetår att resultatet av försörjningsgruppens arbete kan antas bli av väsentlig betydelse för be­ dömningen av vårt behov av beredskapslagring på livsmedelsområdet. Expertgruppens arbete beräknas slutföras till sommaren 1972. M ot bakgrund av vad nu anförts finner utskottet — som i denna fråga sam rått med försvarsutskottet — inte anledning att påkalla något särskilt riksdagens initiativ i anledning av de yrkanden om åt-

1 Riksdagen 1971. 16 sami. N r 58

JoU 1971:58 2

gärder i syfte att förstärka försörjningsberedskapen på livsmedelsom­ rådet som framlagts i motionerna 1971: 212 och 1971: 1005.

Utskottet hemställer

att riksdagen anser motionen 1971:212, såvitt avser försörj-

ningsläget i avseende på livsmedel, och motionen 1971: 1005

besvarade med vad utskottet anfört. Stockholm den 18 november 1971 På jordbruksutskottets vägnar ERIC MOSSBERGER Vid detta ärendes slutbehandling har närvarit: herrar Mossberger (s)*, Persson i Skänninge (s)*, Antby (fp), Johanson i Västervik (s), Hedin (m), Jonasson (c)*, Augustsson (s)*, fru Lindberg (s), herrar Larsson i Borrby (c)*, Berndtsson i Bokenäs fp), W ikner (s)*, Leuchovius (m)*, fru Theorin (s), herrar Israelsson (vpk)* och Stjernström (c).

* Ej närvarande vid justeringen.

T R Y C K ER I B O L A G E T S T O C K H O L M 1 9 7 1