Socialförsäkringsutskottets betänkande i anledning av Kungl. Maj:ts i statsverkspropositionen gjorda framställningar om anslag för budgetåret 1971/72 till studiesociala åtgärder m.m., jämte motioner
Socialförsäkringsutskottets betänkande nr 13 år 1971 SfU 1971:13
Nr 13
Socialförsäkringsutskottets betänkande i anledning av Kungl. Maj:ts i statsverkspropositionen gjorda framställningar om anslag för bud getåret 1971/72 till studiesociala åtgärder m. m., jämte motion.
D R IFT B U D G E T E N
Å TTO N D E HUVUDTITELN
Studiesociala åtgärder
1. Centrala studiehjälpsnämnden m. rn. med flera anslag
Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts i propositionen 1971: 1, bilaga 10, under punkten H 1— H 5 (s. 401— 406) framlagda förslag och hem ställer att riksdagen för budgetåret 1971/72 anvisar 1) till Centrala studiehjälpsnämnden m .m . ett förslagsanslag av 7 507 000 kr., 2) till Studiebidrag m. m. ett förslagsanslag av 596 000 000 kr., 3) till Kostnader fö r avskrivning av vissa studielån m ed statlig kreditgaranti ett förslagsanslag av 1 000 000 kr., 4) till Ersättning till postverket och riksbanken fö r deras bestyr med studiesocialt stöd ett förslagsanslag av 987 000 kr., 5) till Bidrag till avlönande av föreståndare vid elevhem vid gym nasieskolor m. m. ett förslagsanslag av 140 000 kr.
2. Bidrag till hälso- och sjukvård för studerande
Kungl M aj:t har under punkten H 6 (s. 407) föreslagit riksdagen att till Bidrag till hälso- och sjukvård för studerande för budgetåret 1971/72 anvisa ett förslagsanslag av 1 330 000 kr. I detta sammanhang har utskottet behandlat motionen 1971: 730 av herr Wikström m. fl. vari hemställts »att riksdagen beslutar att stats bidrag till sjuk- och hälsovård för studerande skall utgå med 14 kronor per studerande intill ett antal av 10 000 och med 7 kronor för varje ytterligare studerande, att riksdagen under åttonde huvudtiteln H 6. Bidrag till hälso- och sjukvård för studerande anvisar ett förslagsanslag om 1 455 000 kronor, ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med
1 Riksdagen 1971. 11 sami. N r 13
125 000 kronor förhöjt bidrag, att riksdagen i skrivelse till Kungl. Maj:t hemställer att frågan om det fram tida huvudmannaskapet för stude randehälsovården och för motionsverksamheten för studerande blir föremål för utredning, samt att riksdagen i avvaktan på utredningen bemyndigar Kungl. Maj:t att efter särskild prövning utbetala statsbidrag till sjuk- och hälsovård för studerande även till annan huvudman för denna än kårortsnämnd».
Utskottet
Bidrag till hälso- och sjukvård för studerande utgår f. n. till respek tive kårortsnämnd med 11 kr. per studerande och år intill ett antal av 10 000 studerande och med 6 kr. för varje ytterligare studerande. Först näm nda belopp höjdes av fjolårets riksdag från 10 kr. till 11 kr. I propo sitionen föreslås ytterligare höjning av båda beloppen, nämligen till 12 kr. respektive 7 kr. I motionen anses den föreslagna höjningen av beloppet för studerande antal under 10 000 vara för liten. M otionärerna gör gällande att enligt den proposition, vars förslag ligger till grund för ifrågavarande anslag (prop. 1967: 48), skulle staten och de studerande dela på kostnaderna för studerandehälsovården. Enligt motionärerna betalar de studerande nu i realiteten m er än sin andel, varför nyssnämnda belopp föreslås höjt till 14 kr. Vad motionärerna anfört i fråga om fördelning av kostnaderna för studerandehälsovården ger utskottet anledning att erinra om vad före dragande statsrådet — i överensstämmelse med departementschefsuttalanden i ovannämnda proposition — anförde under denna anslagspunkt i fjolårets statsverksproposition. Statsrådet framhöll att statens bidrag till studerandehälsovården utgör ett på schablonmässiga grunder beräknat anslag till en verksamhet för vilken studerandeorganisatio nerna själva får avgöra dimensioneringen av de i organisationen ingå ende komponenterna. Utskottet konstaterar vidare, att de ytterligare för bättringar av statsbidraget till denna verksamhet, som nu föreslås, med för ett ökat medelsbehov av 147 000 kr. M ed hänsyn till det anförda avstyrker utskottet motionsyrkandena om ytterligare bidrags- och an slagshöjning. U tskottet biträder alltså Kungl. Maj:ts förslag. Huvudmannaskapet för studerandehälsovården åvilar f. n. vederbö rande studentkår genom dess kårortsnämnd. M otionsyrkandet om utredning rörande det framtida huvudmanna skapet aktualiseras enligt m otionärerna av de sedan någon tid pågående diskussionerna om avskaffande av det obligatoriska medlemskapet i studentkår. U tskottet vill först framhålla att statsrådet Moberg i juli förra året tillkallat en sakkunnig med uppgift bl. a. att kartlägga studentkårernas
nuvarande verksamhet och analysera frågan i vad mån det obligatoriska medlemskapet är en förutsättning för skilda delar av denna verksamhet. Syftet m ed utredningen är enligt direktiven att få fram de sakuppgifter som behövs för en kommande diskussion om det obligatoriska medlem skapet. Av utredningsdirektiven följer enligt utskottets mening direkt att en av utredningens uppgifter blir att granska kårortsnämndernas funktioner och lägga fram uppgifter härom som underlag för överväganden rö rande det fram tida huvudmannaskapet för studerandehälsovården. Denna fråga h ar dessutom direkt berörts i en till Kungl. M aj:t nyligen gjord framställning från studentkårerna i Karlstad, Umeå och Uppsala. I framställningen har yrkats bl. a. att huvudmannaskapet för studerande hälsovården överförs på landsting fr. o. m. budgetåret 1972/73. Fram ställningen har utsänts på remiss. Av det anförda fram går att frågan om huvudmannaskapet för stude randehälsovården redan är föremål för överväganden i skilda samman hang. M ed hänsyn härtill anser utskottet inte erforderligt med något riksdagens initiativ i anledning av motionsyrkandet, och utskottet av styrker följaktligen detsamma. Enligt vad utskottet inhäm tat blir en avveckling av kårortsnämnderna inte aktuell under det kommande budgetåret. Något bemyndigande för Kungl. M aj:t att utbetala statsbidrag för studerandehälsovård till annat organ än kårortsnäm nd behövs därför inte. Utskottet avstyrker således motionen även i denna del. Utskottet hemställer A att riksdagen avslår motionen 1971:730 såvitt gäller yrkandet om höjning av bidragsbeloppet för studerandeantal under 10 000 ; B. att riksdagen, med avslag på motionen 1971: 730 i motsvarande del, till Bidrag till hälso - och sjukvård för studerande för budget året 1971/72 anvisar ett förslagsanslag av 1 330 000 kr.; C. att motionen 1971: 730 i de delar, som ej omfattas av vad ut skottet hemställt under A och B, inte föranleder någon riksda gens åtgärd.
KAPITALBUDGETEN
STATENS U TLÅNINGSFONDER
3. Allmänna studielånefonden
Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts under punkten 1V:5 (s. 441— 442) framlagda förslag och hemställer att riksdagen till Allmänna studielånefonden för budgetåret 1971/72 anvisar ett investeringsanslag av 113 000 000 kr.
4. Studiemedelsfonden
Enligt vad utskottet inhämtat har Kungl. Maj:ts anslagsberäkning under förevarande punkt skett på grundval av ett basbelopp, som är 100 kr. lägre än det som gäller för mars månad 1971. Utskottet, som förutsätter att Kungl. M ajit överväger att i senare proposition angående utgifter på tilläggsstat till riksstaten för budgetåret 1971/72 föreslå en härav betingad uppräkning av anslaget, tillstyrker Kungl. Maj:ts under punkten IV:6 (s. 442— 443) framlagda förslag och hemställer att riksdagen till Studiemedelsfonden för budgetåret 1971/72 an visar ett investeringsanslag av 790 000 000 kr.
Stockholm den 23 mars 1971
På socialförsäkringsutskottets vägnar ERIC CARLSSON
Närvarande: herrar Carlsson i Vikmanshyttan (c), Lundberg (s), Jons son i M ora (fp), Fredriksson (s), Ringaby (m), fröken Sandell (s), herrar Magnusson i Nennesholm (c)*, Karlsson i Ronneby (s), fru Håvik (s), herrar Björck i Nässjö (m), Nordberg (s), fröken Pehrsson (c), herrar Marcusson (s), Jonsson i Alingsås (fp) och Olsson i Stockholm (vpk). * Ej närvarande vid betänkandets justering.
Särskilt yttrande
vid punkten 2 (Bidrag till hälso- och sjukvård för studerande) av herrar Jonsson i M ora (fp), Magnusson i Nennesholm (c), fröken Pehrsson (c) och Jonsson i Alingsås (fp), som anfört: »Vi anser att det i motionen 1971: 730 anförts goda skäl för en större förbättring av statsbidraget till de studerandes hälso- och sjuk
vård än som föreslagits i propositionen. Studerandehälsovården med dess speciella inriktning på särskilda vårdinsatser för de psykiska och psyko-somatiska sjukdomstillstånd, som betingas av den för många både främmande och pressande studiemiljön, är enligt vår mening att be trakta som en väsentlig del av de studiesociala stödåtgärderna, vars syfte är att i ekonomiskt och socialt hänseende skapa så långt möjligt lik värdiga studieförutsättningar för universitets- och högskolestuderande. F ör att möta det stora och växande behovet av dessa särskilda vårdin satser krävs uppenbarligen en förstärkning av de ekonomiska resur serna för studerandehälsovården. Med hänsyn till nuvarande ekono miska läge anser vi det dock inte möjligt att nu tillgodose dessa krav med det f. n. gällande bidragssystemet. D et är tänkbart att problemet på sikt kan lösas genom en ändring av huvudmannaskapet för studeran dehälsovården, en fråga som f. ö. nyligen aktualiserats i en framställning från studenthåll till Kungl. Majit. I avvaktan på resultatet av de kom mande övervägandena rörande frågan om huvudmannaskapet och med hänsyn till de bidragshöjningar, som föreslås i propositionen, har vi — trots att vi i princip delar motionärernas uppfattning — inte velat mot sätta oss ett bifall till Kungl. Majits förslag.»
T R Y C K E R IB O L A G E T IV A R H A E G G ST R Ö M A B . S T O C K H O L M 1 9 7 1