lagen.nu
Betänkande

Skatteutskottets betänkande i anledning av motion angående beräkningen av skattepliktig förmögenhet i företag

Beteckning
Bet. 1971:SkU13
Typ
Betänkande
Datum
1971-03-16

Skatteutskottets betänkande nr 13 år 1971 SkU 1971:13

Nr 13

Skatteutskottets betänkande i anledning av motion angående beräk­ ningen av skattepliktig förmögenhet i företag.

Motionen

I motionen 1971: 460 av herr Josefson i Arrie m. fl. yrkas att riks­ dagen beslutar att 6 § förordningen (1970: 171) om beräkning i vissa fall av beskattningsbar förmögenhet som är att hänföra till företag skall ha följande lydelse:

6 §

Avdrag medges med 25 procent av den del av den skattskyldiges skat­ tepliktiga förmögenhet som överstiger 300 000 kr. Den skattepliktiga för­ mögenheten ------------ avräknas från denna.

Gällande bestämmelser m. m.

1970 års omläggning av förmögenhetsbeskattningen (prop. 1970: 71 och BeU 1970:41) innebar en lindring för förmögenheter under 450 000 kr. och en skärpning för större förmögenheter. F ö r att hindra alltför ogynnsamma verkningar för de små och medelstora familjeföre­ tagen antogs samtidigt särskilda bestämmelser, enligt vilka ägare av för­ mögenheter i sådana företag får en i princip oförändrad beskattning. Be­ stämmelserna, som återfinns i förordningen (1970: 171) om beräkning i vissa fall av beskattningsbar förmögenhet som är att hänföra till företag, avser i princip endast förmögenhet i mindre eller medelstora företag som ägs av en eller ett fåtal fysiska personer och där kapitalet till över­ vägande del är bundet i företaget. Företagets förmögenhetsvärde får inte överstiga 2 milj. kr. F ör att betraktas som ett fåmansföretag skall företa­ get till minst 75 °/o ägas av den skattskyldige ensam eller tillsammans med högst tio personer. Vidare krävs, att det av omständigheterna klart fram går att den skattskyldige har sin väsentliga försörjning av företaget och att han har minst 75 %> av sin totala förmögenhet nedlagd däri. N är den skattskyldige samtaxeras för förmögenhet med make och hem m a­ varande barn skall motsvarande gälla i förhållande till den gemensamt beskattade förmögenheten. 1 Riksdagen 1971. 6 sami. N r 13

Den åsyftade effekten uppnås genom ett avdrag från den skatteplik­ tiga förmögenheten. Avdraget skall beräknas till 25 °/o av den del av förmögenheten som överstiger 500 000 kr. (6 §).

I propositionen framhölls att bestämmelserna fick ses som ett provi­ sorium och att frågan hur en särbehandling av familjeföretagen lämp­ ligen bör utform as bör utredas närm are av kapitalskatteberedningen. Med anledning av propositionen väcktes ett flertal motioner med yr­ kanden om ändringar av ifrågavarande bestämmelser i syfte att vidga kretsen av reduktionsberättigade och att åstadkomma ytterligare skatte­ lättnader, och den nu ifrågavarande motionen överensstämmer i huvud­ sak med två av dessa motioner. — Bevillningsutskottet avstyrkte motio­ nerna och anförde som skäl härför att skattebelastningen för familje­ företagen genom motionärernas förslag inte skulle bibehållas vid dåva­ rande nivå utan minska och att yrkandena således stred mot syftet med bestämmelserna. Bevillningsutskottet, som ansåg att principiella betänk­ ligheter kunde anföras mot att differentiera kapitalbeskattningen med hänsyn till kapitalets placering, framhöll vidare de nya bestämmelsernas provisoriska karaktär. Som fram går av det anförda om fattar kapitalskatteberedningens utred­ ningsuppdrag bl. a. frågan om beskattningen av förmögenhet nedlagd i familjeföretag. Beredningens arbete kommer att slutföras inom kort.

Utskottet

I samband med 1970 års omläggning av förmögenhetsbeskattningen antogs vissa provisoriska bestämmelser för beräkning av skattepliktig förmögenhet i små och medelstora familjeföretag. Enligt dessa bestäm­ melser får ägare av sådan förmögenhet fr. o. m. 1972 års taxering göra avdrag med 25 °/o av den del av förmögenheten som överstiger 500 000 kr. Avsikten härm ed var att — i avvaktan på kapitalskatteberedningens fortsatta överväganden rörande beskattningen av familjeföretagen — undvika att skatteomläggningen medförde skärpningar för ägare av fa­ miljeföretag med ett värde av högst 2 milj. kr. I motionen 1971: 460 yrkas med hänsyn bl. a. till konsekvenserna av de höjningar av taxeringsvärdena för jordbruksfastigheter, som beslutats vid 1970 års allmänna fastighetstaxering, att avdrag skall få göras med 25 o/o av den del av förmögenheten som överstiger 300 000 kr. Om förutsättningarna i övrigt för avdrag är uppfyllda, innebär yrkandet att förmögenhetsskatten för förmögenheter över 300 000 kr. minskar med högst 1 000 kr. efter en glidande skala, som når sitt maximum vid 500 000 kr., eller med högst 1 250 kr. för förmögenheter över 1 000 000 kr.

Vid föregående års riksdag ansåg bevillningsutskottet (BeU 1970: 41) att principiella betänkligheter kunde anföras m ot att differentiera kapi­ talbeskattningen m ed hänsyn till kapitalets placering. Med anledning av yrkanden med motsvarande innehåll som i den nu aktuella motionen 1971: 460 konstaterade utskottet att ett bifall till dessa skulle innebära att skattebelastningen för familjeföretagen inte bibehölls vid dåvarande nivå utan minskade och att yrkandena således stred mot syftet med be­ stämmelserna. U tskottet avstyrkte därför motionerna och riksdagen bi­ föll utskottets hemställan. I motionen 1971: 460 har inte anförts några nya omständigheter, som enligt skatteutskottets mening bör föranleda ändrat ståndpunktstagande från riksdagens sida. Med hänsyn härtill och då kapitalskatteberedningen inom kort kommer att framlägga förslag i dessa frågor, avstyrker utskottet bifall till motionen 1971: 460.

Med hänvisning till det anförda hemställer utskottet att riksdagen avslår motionen 1971: 460.

Stockholm den 16 mars 1971

På skatteutskottets vägnar ER IK BRANDT

Närvarande: herrar Brandt (s), Magnusson i Borås (m), Engkvist (s), Eriksson i Bäckmora* (c), Holmqvist (s), herrar Kristenson (s), Josefson i Arrie (c), W ärnberg (s), Larsson i Umeå (fp), Carlstein (s), Nilsson i Trobro (m), W ikner (s), Stadling (s), Olof Johansson i Stockholm (c) och Hörberg (fp). * Ej närvarande vid betäkandets justering.

Särskilt yttrande

av herrar Magnusson i Borås (m), Eriksson i Bäckmora (c), Josefson i Arrie (c), Larsson i Umeå (fp), Nilsson i Trobro (m), Olof Johansson i Stockholm (c) och Hörberg (fp):

”Frågan om beräkning av skattepliktig förmögenhet i företag prövas f. n. av kapitalskatteberedningen, som enligt uppgift inom kort kom­ mer att framlägga sitt förslag. Vid en översyn av nu gällande bestäm­ melser bör inte minst effekterna i skattehänseende av de fortlöpande taxeringsvärdehöjningarna uppmärksammas. I det uttalande från bevill­ ningsutskottet (BeU 1970:41) som citeras i utskottsbetänkandet och där det anförs att ett bifall till en motion m ed motsvarande innehåll

skulle innebära att skattebelastningen för familjeföretagen inte bibe­ hölls vid tidigare nivå, så innebär detta uttalande att m an utgår från oförändrade taxeringsvärden. Men med de stora höjningar av taxerings­ värdena som skett, i vissa län beträffande jordbruksfastigheter med nära 6 0 % i genomsnitt, så innebär de år 1970 beslutade skatteregler­ na en avsevärd skatteskärpning. Det är därför angeläget att detta fak­ tum uppmärksammas liksom att reduceringsregeln sätts in vid en läg­ re förmögenhetsnivå än vad som nu är fallet.”

M A R C U S B O K T R . ST H L M 1971 7 1 0 0 2 6