lagen.nu
Bet. 1971:UU5

Utrikesutskottets betänkande i anledning av motioner om upprättande av diplomatiska förbindelser med Vatikanstaten

Typ
Betänkande
Datum
1971-04-16
Källa
data.riksdagen.se

Nr 5

Utrikesutskottets betänkande i anledning av motioner om upprättande av diplomatiska förbindelser med Vatikanstaten.

Motionerna

I motionen 1971: 679 av herr Nordstrandh m. fl. (m, fp) föreslås att riksdagen hemställer hos Kungl. M aj:t att frågan om upptagande av diplomatiska förbindelser med Vatikanstaten genom sidoackreditering av Sveriges sändebud i exempelvis Österrike måtte bli föremål för snar prövning.

I motionen 1971: 680 av herr Strömberg (fp) föreslås att riksdagen m åtte besluta att hemställa hos Kungl. M aj:t om en undersökning an­ gående möjligheterna att upptaga diplomatiska förbindelser med Vati­ kanstaten.

Frågans tidigare behandling

Frågan har behandlats i riksdagen 1967, 1968 och 1969, då motioner med liknande yrkanden avslogs. Utrikesutskottet anförde i sina utlåtan­ den (1967: 6, 1968: 2 och 1969: 19) bl. a. att avsaknaden av diploma­ tisk representation vid Vatikanstaten hittills inte inneburit några påvis­ bara nackdelar.

Utskottet

Erfarenheten visar att de ärenden av löpande natur som förekommer mellan Sverige och Vatikanstaten kan handläggas genom de informella förbindelser som upprätthålles via den svenska ambassaden i Rom. Va­ tikanstaten hävdar av principiella skäl att kontakter som närm ar sig formella förbindelser ej får förekomma med ambassadörer, som är ackrediterade hos det italienska statsöverhuvudet. Sidoackreditering av dessa vid Vatikanstaten accepteras därför inte.

Som en norm al rutin i det diplomatiska arbetet upprätthåller svenska sändebud i olika huvudstäder värdefulla kontakter med Vatikanstatens utsända representanter.

Den romersk-katolska kyrkan är sedan 1960 representerad i de nor­

diska länderna av en apostolisk delegat m ed säte i Köpenhamn, vars uppgift är uteslutande av religiös karaktär i förhållande till de katolska församlingarna i de nordiska länderna. I Finland — det enda nordiska land som upprättat diplomatiska förbindelser med Vatikanstaten — har han även ställning som pronuntie.

Situationen för de katolska trosbekännarna i Sverige påverkas inte av att Sverige ej upprätthåller diplomatiska förbindelser med Vatikansta­ ten.

U tskottet vill understryka angelägenheten av goda förbindelser med Vatikanstaten men kan inte finna att avsaknaden av diplomatisk repre­ sentation innebär några påvisbara nackdelar.

Utskottet hemställer

att riksdagen avslår motionerna 1971: 679 och 1971: 680. Stockholm den 16 april 1971

På utriksutskottets vägnar

A RN E G E IJE R

Närvarande: herrar Arne Geijer i Stockholm (s), Dahlén (fp), Lange (s), fru Lewén-Eliasson (s), herrar M öller i Gävle (s), Bengtson i Jön­ köping (c), Johansson i Jönköping (s), Palm (s), Turesson (m), Görans­ son (s), Antonsson (c), Virgin (m), W itm ark (fp) och Korpås (c).