lagen.nu
Bet. 1973:InU38

Inrikesutskottets betänkande i anledning av propositionen 1973:186 med förslag till lag oin styrelserepresentation för de anställda i bankinstitut och försäkringsbolag jämte motioner

Typ
Betänkande
Datum
1973-12-04
Källa
data.riksdagen.se

Inrikesutskottets betänkande nr 38 år 1973

InU 1973: 38

Nr 38

Inrikesutskottets betänkande i anledning av propositionen 1973: 186 med förslag till lag oin styrelserepresentation för de anställda i bankinstitut och försäkringsbolag jämte motioner.

Propositionen

Kungl. Maj:t har i propositionen 1973: 186 (finansdepartementet) föreslagit riksdagen att antaga vid propositionen fogat förslag till lag om styrelserepresentation för de anställda i bankinstitut och försäkringsbolag.

Lagförslaget, som utformats i nära anslutning till 1972 års lagstiftning om sådan representation för de anställda i aktiebolag och ekonomiska föreningar, innebär att de anställda i affärsbank, sparbank, centralkassa för jordbrukskredit och försäkringsbolag med minst 50 anställda får utse två ledamöter i styrelsen (arbetstagarledamöter). Ledamöterna utses av de fackliga organisationerna. Under vissa förutsättningar skall försäkringsbolag kunna undantas från lagens tillämpning. Dispensfråga avgörs av Kungl. Maj:t.

De bestämmelser i banklagstiftningen som begränsar antalet ledamöter i styrelsen och banktjänstemäns möjligheter att få plats i styrelsen i den egna banken föreslås inte gälla i fråga om arbetstagaiiedamot. Lagförslaget har följande lydelse:

Förslag till

Lag om styrelserepresentation för de anställda i bankinstitut och försäkringsbolag Härigenom

förordnas som följer.

1 § I bankaktiebolag, sparbank, centralkassa för jordbrukskredit, försäkringsaktiebolag och ömsesidigt försäkringsbolag som under det senast förflutna räkenskapsåret här i landet sysselsatt i genomsnitt minst 50 arbetstagare har de anställda enligt denna lag rätt att utse två ledamöter i styrelsen (arbetstagarledamöter) och en suppleant för varje sådan ledamot.

Med anställda i centralkassa avses i denna lag även anställda i ansluten jordbrukskassa.

Har arbetstagarledamot utsetts, består rätten till styrelserepresentation för de anställda, även om antalet sysselsatta därefter underskrider det antal som anges i första stycket.

1 Riksdagen 1973.18 sami. Nr 38

InU 1973:38

2 § Med företag avses i denna lag sammanslutning, varå lagen är tilllämplig.

3 § Bolagsstämma, sparbanks huvudmän eller centralkassas stämma kan utan ändring av företagets bolagsordning, reglemente eller stadgar besluta att denna lag skall äga tillämpning på företaget även om detta ej är sådant som avses i 1 § första stycket eller att företagets anställda skall ha rätt att enligt denna lag utse flera än två arbetstagarledamöter och suppleanter för dem.

4 § Vid tillämpning av 71 § första stycket lagen (1955: 183) om bankrörelse och av 26 § första stycket första punkten lagen (1956: 216) om jordbrukskasserörelsen skall hänsyn ej tagas till arbetstagarledamot.

5 § Bestämmelserna i 72 § andra stycket lagen (1955: 183) om bankrörelse, 37 § andra stycket 1 lagen (1955: 416) om sparbanker och 26 § andra stycket lagen (1956: 216) om jordbrukskasserörelsen äger ej tilllämpning på arbetstagarledamot.

6 § Om ej annat följer av denna lag, äger vad som är föreskrivet om styrelseledamot och styrelsesuppleant i företags styrelse motsvarande tillämpning på arbetstagarledamot och suppleant för sådan ledamot.

7 § Bestämmelserna i 5 § första stycket 6 lagen (1955: 183) om bankrörelse, 6 § 6 och 22 § andra stycket lagen (1951: 308) om ekonomiska föreningar samt 6 § första stycket 7 och 170 § första stycket 5 lagen (1948:433) om försäkringsrörelse gäller ej arbetstagarledamot eller suppleant för sådan ledamot.

8 § Beslut om inrättande av arbetstagarrepresentation fattas av lokal facklig organisation, som är bunden av kollektivavtal i förhållande till företaget och omfattar mer än hälften av företagets arbetstagare, eller av på sådant sätt bundna lokala fackliga organisationer som tillsammans har denna omfattning.

Företagets styrelse skall skriftligen underrättas om beslut enligt första stycket.

9 § Arbetstagarledamöter utses av de lokala fackliga organisationer, som är bundna av kollektivavtal i förhållande till företaget, i den ordning organisationerna bestämmer.

10 § Enas ej organisationerna om annat, gäller följande ordning för utseende av de arbetstagarledamöter som avses i 1 § första stycket.

Tillhör mer än fyra femtedelar av de kollektivavtalsbundna arbetstagarna samma lokala organisation, får denna utse båda arbetstagarledamötema. I annat fall får de båda lokala organisationer som har störst antal sådana arbetstagare utse vardera en ledamot.

Vid tillämpningen av andra stycket anses lokala organisationer som tillhör samma centrala fackliga huvudorganisation som en organisation.

11 § Arbetstagarledamot skall utses bland de anställda hos företaget. I fråga om försäkringsbolag som är koncernbolag får arbetstagarledamot dock utses bland de anställda i annat koncernbolag inom samma koncern.

InU 1973: 38

12 § Tiden för arbetstagarledamots uppdrag bestämmes av den som utser honom.

Förordnas ej annat i anledning av ansökan om undantag enligt 15 §, tillträder arbetstagarledamot sitt uppdrag vid tidpunkt som bestämmes av den som utsett honom, dock tidigast tre månader efter det att företagets styrelse mottagit underrättelse enligt 8 §.

13 § Arbetstagarledamot får ej deltaga i styrelsens behandling av fråga som rör

1. stridsåtgärd,

2. förhandling med arbetstagarorganisation om slutande av kollektivavtal,

3. uppsägning av kollektivavtal.

14 § Bestämmelserna i 9—13 §§ om arbetstagarledamot äger motsvarande tillämpning på suppleant.

15 § Skulle arbetstagarrepresentation enligt 1 § medföra väsentliga olägenheter för försäkringsaktiebolag på grund av att styrelsens sammansättning är beroende av förhållande mellan olika aktieägare eller aktieägargrupper, som framgår av bolagsordningen, avtal eller annan omständighet, kan undantag medgivas från denna lag, om olägenheterna ej kan undanröjas på annat sätt.

Första stycket äger motsvarande tillämpning på ömsesidigt försäkringsbolag.

Undantag skall förenas med villkor om åtgärder som på annat sätt tillgodoser arbetstagarnas intresse av insyn och inflytande i fråga om företagets verksamhet.

16 § Fråga om undantag enligt 15 § prövas av Kungl. Maj:t.

17 § I anmälan om styrelsens sammansättning enligt 88 § lagen (1955: 183) om bankrörelse, 37 § lagen (1951: 308) om ekonomiska föreningar samt 90 § och 204 § 3 mom. lagen (1948: 433) om försäkringsrörelse skall anges om ledamot eller suppleant utsetts enligt denna lag.

18 § Närmare föreskrifter för tillämpningen av denna lag meddelas av Kungl. Maj:t eller myndighet som Kungl. Maj:t bestämmer.

Denna lag träder i kraft den 1 januari 1974 och gäller till utgången av juni 1976.

Den del av arbetarskyddsavgiften för år 1974 som skall utgöra bidrag till kostnader för utbildning som facklig huvudorganisation av arbetstagare anordnat i anledning av lagen (1972: 829) om styrelserepresentation för de anställda i aktiebolag och ekonomiska föreningar får tagas i anspråk också för motsvarande utbildning som anordnats i anledning av denna lag.

InU 1973: 38

4 Motionerna

Utskottet behandlar i detta sammanhang de under allmänna motionstiden väckta motionerna:

1973:841 av herr Bohman m. fl. (m), vari — med hänvisning till motiveringen i motionen 1973: 241 — i yrkandet 3 hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t hemställer att en parlamentarisk kommitté med representanter från arbetsmarknadens parter tillsättes i syfte att utvärdera resultatet av den lagstiftade försöksverksamheten med styrelserepresentanter för de anställda i aktiebolag och ekonomiska föreningar.

Yrkandena 1 och 2 i motionen har behandlats i betänkandet InU 1973: 3 och yrkandet 4 i betänkandet InU 1973: 35.

1973:853 av herr Hörberg m. fl. (fp, c, m), vari hemställs att riksdagen skyndsamt beslutar sådan ändring i 2 § lagen (1972: 829) om styrelserepresentation för de anställda i aktiebolag och ekonomiska föreningar, att de anställda vid försäkringsaktiebolag och ömsesidigt försäkringsbolag får rätt att utse två ledamöter i styrelsen och en suppleant för varje sådan ledamot. Motionärerna föreslår följande ändring: -

Gällande lag

2 § Denna lag gäller icke

1. bank- eller försäkringsaktiebolag,

2. ekonomisk förening som avses i 118 § första stycket lagen (1951: 308) om ekonomiska föreningar eller 3 § lagen (1951: 309) angående införande av nya lagen om ekonomiska föreningar,

3. ekonomisk förening som ingår i jordbrukskasserörelsen,

4. förening enligt lagen (1948: 218) om sambruksföreningar.

Motionärernas förslag

2 § Denna lag gäller icke

1. bankaktiebolag,

2. sjukkassa, understödsförening eller annan försäkringsförening som icke är ömsesidigt försäkringsbolag,

3. ekonomisk förening som avses i 118 § första stycket 2—4 lagen (1951: 308) om ekonomiska föreningar eller 3 § lagen (1951: 309) angående införande av nya lagen om ekonomiska föreningar,

4. ekonomisk förening som ingår i jordbrukskasserörelsen,

5. förening enligt lagen (1948: 218) om sambruksföreningar.

Utskottet

Vid 1972 års höstriksdag genomfördes en reform som tillförsäkrar de anställda i aktiebolag och ekonomiska föreningar styrelserepresentation. Syftet med reformen var att ge arbetstagarna möjlighet till in -

InU 1973: 38

syn och inflytande i för dem väsentliga frågor, främst då sådana som rör ett företags utvecklingsplaner eller utformningen av personalpolitiken. En särskild lag i ämnet (1972: 829) trädde i kraft den 1 april i år. Lagen ger de anställdas fackliga organisationer rätt att utse två ledamöter jämte suppleanter för dessa i företagets styrelse. Lagen omfattar endast företag med minst 100 anställda. Den är begränsad även på annat sätt, bl. a. gäller den inte för bank- och försäkringsföretag. Lagstiftningen har försökskaraktär och är tidsbegränsad till den 1 juli 1976.

I den föreliggande propositionen föreslås att även de anställda i bankinstitut och försäkringsbolag skall få rätt till styrelserepresentation. Med hänsyn till de speciella regler som gäller för sådana företag föreslås en särskild lag i ämnet. Lagförslaget ansluter nära till bestämmelserna i 1972 års lag. Tillämpningsområdet har dock vidgats till att omfatta företag med minst 50 anställda. De bestämmelser i banklagstiftningen som begränsar antalet ledamöter i styrelsen och banktjänstemäns möjligheter att få plats i styrelsen i den egna banken föreslås inte gälla i fråga om arbetstagarledamot. I likhet med vad som gäller för 1972 års lag föreslås den nu aktuella lagen bli tidsbegränsad till den 1 juli 1976.

Utskottet biträder det framlagda lagförslaget. Detta tillgodoser också önskemålet i den vid riksdagens början väckta motionen 1973: 853 som går ut på att anställda vid försäkringsbolag och ömsesidiga försäkringsbolag skall få styrelserepresentation. Motionärerna föreslår visserligen en annan lagteknisk konstruktion, men propositionens förslag innebär i sak, som framgår av vad ovan sagts, en lösning som i stort sett överensstämmer med motionsyrkandet. Motionen behöver sålunda inte föranleda någon åtgärd från riksdagens sida.

I detta sammanhang tar utskottet upp det likaså vid riksdagens början i motionen 1973: 841 framställda yrkandet att en kommitté med företrädare för de politiska partierna och arbetsmarknadsorganisationerna skall tillsättas med uppgift att utvärdera resultatet av försöksverksamheten med styrelserepresentation för de anställda enligt 1972 års lag.

Såväl 1972 års lag som det nu aktuella lagförslaget innebär försöksverksamhet med begränsad giltighetstid. Utskottet utgår från att denna verksamhet kommer att utvärderas om inte förr så i samband med att försöksperioden går mot sitt slut. Med hänsyn till den korta tid försöksverksamheten pågått är utskottet inte redan nu berett att ha någon definitiv uppfattning i vilka former och på vilket sätt en sådan utvärdering skall äga rum. Motionsyrkandet bör med hänsyn till det anförda inte föranleda någon riksdagens åtgärd.

Utskottet hemställer

1. att riksdagen antar det i propositionen 1973: 186 framlagda förslaget till lag om styrelserepresentation för de anställda i bankinstitut och försäkringsbolag,

InU 1973: 38

2. att motionen 1973:853 inte föranleder någon riksdagens åtgärd,

3. att motionen 1973:841, yrkandet 3, inte föranleder någon riksdagens åtgärd.

Stockholm den 4 december 1973

På inrikesutskottets vägnar KARL ERIK ERIKSSON

Närvarande: herrar Eriksson i Arvika (fp), Fagerlund (s), Nilsson i Tvärålund (c), Nilsson i Östersund (s), Nordgren (m), Fridolfsson i Rödeby (s), Johansson i Simrishamn (s), fru Ludvigsson (s), herrar Oskarson i Halmstad (m), Nilsson i Kalmar (s), Mattsson i Skee (c), Carlström (fp), Fransson (c) och Olsson i Asarum (s).

Särskilt yttrande

av herrar Nordgren (m) och Oskarson i Halmstad (m):

Enligt vår mening bör utvärderingen av försöksverksamheten med styrelserepresentation för de anställda göras av en parlamentariskt sammansatt kommitté, som också bör innehålla representanter för parterna på arbetsmarknaden. Utredningsarbetet bör bedrivas på ett sådant sätt att resultatet föreligger i god tid före försöksperiodens utgång.

MARCUS BOKTR. STOCKHOLM 1973 73005S