lagen.nu
Betänkande

Utbildningsutskottets betänkande i anledning av motion angående representation i styrelse för specialskola

Beteckning
Bet. 1973:UbU52
Typ
Betänkande
Datum
1973-11-20

Utbildningsutskottets betänkande nr 52 år 1973 UbU 1973:52

Nr 52

Utbildningsutskottets betänkande i anledning av motion angående representation i styrelse för specialskola.

Motionen

1973:462 av herr Mellqvist m. fl. (s) vari hemställs att riksdagen som sin mening uttalar att utseendet av ledamöter i specialskolornas sty­ relser bör ske enligt i motionen angivna riktlinjer samt att detta utta­ lande ges Kungl. Maj:t till känna.

Gällande bestämmelser m. m.

Statsmakterna beslöt år 1965 (prop. 1965: 70, SU 1965:101, rskr 1965: 275) att blind- och dövskoloma skulle ersättas av en statlig obligato­ risk tioårig grundskola för barn, som är syn-, hörsel- eller talskadade. Denna grundskola är fullt genomförd med utgången av läsåret 1970/71. Skolformen benämns specialskola. Verksamheten regleras genom specialskolstadgan (1965:478, omtryckt 1970: 327, ändrad senast 1972: 88). Enligt 5 § specialskolstadgan utövas ledningen av varje skolenhet av en styrelse och rektor. Styrelsen skall ha allmän tillsyn över och vård om skolenhetens angelägenheter (51 §). I 54 § i specialskolstadgan åter­ finns följande föreskrifter om styrelsens sammansättning. Styrelsen består av ordförande, skolchefen i kommunen, rektor och fyra andra ledamöter. Ordföranden och övriga icke självskrivna ledamöter utses av skol­ överstyrelsen för högst fyra år. En ledamot bör vara legitimerad lä­ kare. För ledamot som utses av skolöverstyrelsen utser denna även supp­ leant. Ersättare för skolchefen utses av skolstyrelsen. Styrelsen väljer vice ordförande bland de av skolöverstyrelsen utsed­ da ledamöterna.

Utskottet

Barn som på grund av syn-, hörsel- eller talskada inte kan följa un­ dervisningen i grundskolan har sin undervisning förlagd till special­ skola. Hörselskadade elever undervisas dels vid sju skolenheter, dels i särskilda klasser förlagda till grundskolan (externa klasser). Ledningen av var och en av de nämnda sju skolenheterna utövas av en styrelse och rektor. Det i motionen 1973: 462 framställda yrkandet syftar till

1 Riksdagen 1973. 14 sami. N r 52.

si- wr ; -n: • m N b vr*!Jr ulae ' ' .••ror •••r>->:r-". >- 10: :>:■

• ' " • ■

|

' U A . * * . / - . i i m i * 1 1 ' r ' . p H V V ‘ W H

•• • - -■•■•.-

-: q £ ; --v.:: zr.io. .’. n. trfmn.rcr. . ^aafioo»::

' * ' " ‘ r , K r ' ' r ' r : ' ■■■ •