Civilutskottets betänkande i anledning av motion om pensionsrätt för länsbrandinspektör
Civilutskottets betänkande nr 34 år 1974 CU 1974:34
Nr 34
Civilutskottets betänkande i anledning av motion om pensionsrätt för länsbrandinspektör.
Motionen
I motionen 1974:1162 av herr Adolfsson m. fl. (m, c, fp) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om en lösning av pensionsfrågorna för länsbrandinspektörerna efter de riktlinjer som i motionen anförs.
Yttranden
Över motionen har yttranden begärts från statens avtalsverk, Sveriges akademikers centralorganisation (SACO) och Sveriges kommunaltjänstemannaförbund (SKTF). Yttrandena har som bilaga fogats till detta betänkande.
Utskottet
I motionen 1974:1162 yrkas att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om en lösning av de före detta länsbrandinspektörernas pensionsfrågor.
För sina regionala tillsynsuppgifter inom brandförsvaret biträddes länsstyrelserna - utom länsstyrelsen i Gotlands län - t. o. m. halvårsskiftet år 1974 av särskild expertis, länsbrandinspektörer. Inspektören, som utövade sitt uppdrag hos länsstyrelsen som bisyssla, var nästan undantagslöst kommunal brandchef i någon av länets större kommuner. I sistnämnda egenskap åtnjuter han pensionsrätt enligt de kommunala pensionsbestämmelserna.
SACO och SKTF instämmer med motionärerna om att pensionsfrågorna för länsbrandinspektörerna måste lösas. Avtalsverket anför att en grundläggande förutsättning för pensionsrätt enligt de statliga pensionsbestämmelserna är innehav av anställning för minst halvtidstjänstgöring. Vidare anför verket att frågor om pension på grund av statsanställning tillhör det avtalsbara området och att sådana frågor därför kan bli föremål för förhandlingar mellan avtalsverket och de statsanställdas organisationer. Med hänsyn härtill bör riksdagen inte i den ordning motionärerna begär ta ställning i sak till problemet.
1 Riksdagen 1974. 19 sami Nr 34
CU 1974:34
2 Utskottet finnér mot bakgrund av det ovan anförda inte skäl föreslå riksdagen att bifalla motionen.
Utskottet hemställer
att riksdagen avslår motionen 1974:1162.
Stockholm den 16 oktober 1974
På civil utskottets vägnar ELVY OLSSON
Närvarande: fru Olsson i Hölö (c), herrar Bergman i Göteborg (s), Petersson i Nybro (s), Wennerfors (m), Lindkvist (s). Åkerfeldt (c). Ullsten (fp), Högström (s), Häll (s), Olof Johansson i Stockholm (c), Claeson (vpk), fru Landberg (s), herrar Persson i Karlstad (s). Andersson i Knäred (c) och Danell (m).
Särskilt yttrande
av herrar Wennerfors (m) och Danell (m) som anför:
Som statens avtalsverk anför är pension på grund av statsanställning en förhandlingsfråga, som kan göras till föremål för förhandlingar mellan verket och de anställdas organisationer. Utskottet har mot bakgrund härav inte i sak tagit ställning till frågan om de förutvarande länsbrandinspektörerna bör ha pension.
Såväl SACO som SKTF instämmer med motionärerna om att pensionsfrågan för inspektörerna måste lösas. Vi delar motionärernas och de båda organisationernas uppfattning härvidlag. Vi anser alltså att förhandlingar bör komma till stånd för att lösa de förutvarande länsbrandinspektörernas pensionsfrågor.
CU 1974:34
3 Bilaga
Statens avtalsverk
Genom remiss 1974-02-08 har riksdagens civilutskott beslutat inhämta statens avtalsverks yttrande över rubricerade motion. Med anledning härav får avtalsverket anföra följande.
För närvarande finns en länsbrandinspektör i samtliga län utom Gotlands län. Länsbrandinspektör förordnas av länsstyrelsen tills vidare. Årsarvodet, som bestäms av Kungl. Majit., har under budgetåret 1973/74 utgjort 13 200, 10 800, 9 000 eller 7 200 kronor beroende på vilket län förordnandet avser och bestrides från anslaget till statens brandinspektion. Länsbrandinspektören är i regel brandchef i någon av länets större kommuner och har i sistnämnda egenskap pensionsrätt enligt de kommunala pensionsbestämmelserna. Förordnandet som länsbrandinspektör innehas därvid som en bisyssla. På grund av ny brandlagstiftning upphör länsbrandinspektörsorganisationen 1974-06-30.
1 motionen förordas att de avgående länsbrandinspektörerna tillförsäkras rätt till genast börjande pension motsvarande 65 procent av arvodet, i förekommande fall med viss avkortning med hänsyn till tjänstgöringstidens längd. Härigenom skulle enligt motionärernas mening skapas pensionsregler som skulle överensstämma med statens allmänna pensionsregler.
Avtalsverket får först erinra om att som en grundläggande förutsättning för pensionsrätt enligt de statliga pensionsbestämmelserna gäller att fråga arom innehav av anställning avsedd för minst halvtidstjänstgöring. Vidare får avtalsverket erinra om att löneförmåner i form av särskilda arvoden, uppdragstillägg o. d. som en statlig tjänsteman kan uppbära på grund av arbetsuppgifter eller uppdrag - av varierande varaktighet - i eller vid sidan av tjänsten inte grundar någon rätt till pension enligt de statliga pensionsbestämmelserna. I sammanhanget må också framhållas att pensionsförmåner enligt de statliga pensionsbestämmelserna normalt utgår tidigast från den tidpunkt då den berättigade uppnår pensionsåldern för den anställning han innehaft. Undantagen från sistnämnda huvudregel utgörs i huvudsak av genast börjande pension på grund av arbetsoförmåga till följd av sjukdom m. m. (sjukpension).
I motsats till vad motionärerna hävdar står således den föreslagna pensionsregleringen på ett markant sätt i strid mot flera av de grundläggande reglerna inom den statliga personalpensioneringen.
Avtalsverket vill slutligen erinra om att frågor om pension på grund av statsanställning tillhör det avtalsbara området och att sådana frågor därför kan bli föremål för förhandlingar mellan avtalsverket och de statsanställdas huvudorganisationer.
Ärendet har avgjorts av undertecknad generaldirektör. Vid handläggningen har närvarit förhandlingsdirektören Andrén och t f lönedirektören Jacobson, föredragande.
CU 1974:34
4 Sveriges akademikers centralorganisation
Genom remiss den 8 februari 1974 har Sveriges akademikers centralorganisation beretts tillfälle att yttra sig över motionen 1974:1162. Med anledning härav får SACO anföra följande.
Organisationen delar helt motionärernas uppfattning att pensionsfrågorna för länsbrandinspektörerna inom det snaraste måste lösas. Det är inte acceptabelt att dessa tjänstemän, av vilka flera haft detta uppdrag i det närmaste trettio år, ej skulle kunna beredas en rimlig kompensation härför i form av pension.
Sveriges kommunaltjänstemannaförbund
Sedan Sveriges kommunaltjänstemannaförbund beretts tillfälle inkomma med yttrande över motionen 1974:1162 av herr Adolfsson m. fl. om pensionsrätt för länsbrandinspektör, får vi i egenskap av berörd personalorganisation hemställa om bifall till motionen att pensionsfrågan måtte lösas efter i motionen anförda riktlinjer.
För några år sedan har förbundet haft en uppvaktning hos och överläggning med företrädare för dåvarande civildepartementet om erforderliga åtgärder för att bereda länsbrandinspektörerna rätt till pension på sina arvoden enligt de pensionsbestämmelser som gäller för statliga anställningshavare. Vår framställning kunde emellertid icke upptagas till någon positiv behandling enligt uppgift av vissa prejudicerande skäl.
Inför avvecklingen av länsbrandinspektörsorganisationen måste de berörda befattningshavarnas ställning anses påfordra att viss kompensation i form av ålderspension eller liknande lämnas dem för inkomstbortfallet och som en erkänsla för deras i regel mycket långvariga tjänstgöring och alltmer omfattande och ansvarskrävande arbetsuppgifter i den statliga tillsynen över brand väsendet.
GOTA B 74 8042 S Stockholm 1974