Jordbruksutskottets betänkande i anledning av propositionen 1974:1 i vad avser utgifterna på driftbudgeten för budgetåret 1974/75 inom jordbruksdepartementets verksamhetsområde jämte motioner
Jordbruksutskottets betänkande nr 1 år 1974
JoU 1974
Nr 1
Jordbruksutskottets betänkande i anledning av propositionen 1974:1 i vad avser utgifterna på driftbudgeten för budgetåret 1974/75 inom jordbruksdepartementets verksamhetsområde jämte motioner.
Jordbruksdepartementet m. m.
1. Jordbruksdepartementet. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts i propositionen 1974:1 bilaga 11 (jordbruksdepartementet) under punkten A 1 (s. 13) framlagda förslag och hemställer
att riksdagen till Jordbruksdepartementet för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 7 200 000 kr.
2. Lantbruksrepresentanter. Kungl. Maj:t har under punkten A 2 (s. 14) föreslagit riksdagen att till Lantbruksrepresentanter för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 1 104 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:322 av herrar Jonsson i Alingsås (fp) och Eriksson i Ulfsbyn (c) föreslås 1. att befattningen som lantbruksrepresentant i Bonn åter inrättas fr. o. m. budgetåret 1974/75, 2. att anslaget till lantbruksrepresentanter höjs med erforderligt belopp.
I motionen 1974:520 av herr Leuchovius m. fl. (m) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om att ytterligare en tjänst som lantbruksrepresentant, placerad i Bryssel med uppgift att följa utvecklingen på jordbruks- och livsmedelsområdet i den europeiska gemenskapen, snarast inrättas.
1 motionen 1974:1106 av herr Kristiansson m. fl. (c) hemställs 1. att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om att en tjänst som lantbruksrepresentant med uppgift att följa arbetet vid FAO på lantbruksområdet inrättas vid ambassaden i Rom, 2. att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om att en tjänst som biträdande lantbruksrepresentant inrättas vid delegationen i Bryssel.
Utskottet
Inom den svenska utlandsrepresentationen finns ett antal lantbruksrepresentanter, som har till uppgift att inhämta och förmedla kunskaper om jordbruket, skogsbruket och fisket samt därmed sammanhängande näringar ävensom miljövården i de länder eller internationella organisationer som ingår i deras verksamhetsområden. Kostnaderna för ifråga -
1 Riksdagen 1974. 16 sami. Nr 1
JoU 1974:1
varande verksamhet bestrids från förevarande anslag. Fr. o. m. innevarande budgetår finns fyra befattningar som lantbruksrepresentanter inrättade, f. n. placerade i resp. Bryssel, Moskva, Nairobi och Washington. Antalet befattningar var tidigare tre med placering i Bonn, Bryssel och Washington.
1 motionerna 1974:322, 1974:520 och 1974:1106 framförs förslag om förstärkning av den svenska lantbruksrepresentationen inom EGmarknaden, där bevakningar av hithörande frågor enligt motionärernas mening allvarligt försvagats genom företagen omdisponering av ifrågavarande befattningar. I den förstnämnda motionen begärs sålunda att befattningen som lantbruksrepresentant i Bonn åter inrättas fr. o. m. nästa budgetår, medan enligt de båda övriga motionerna förstärkningen av lantbruksrepresentationen bör ske genom att ytterligare en befattning inrättas vid den svenska EG-de legat io nen i Bryssel. I motionen 1974:1106 framhålls dock att den viktigaste uppgiften under de närmaste åren synes vara att bevaka hur den globala produktionen, konsumtionen och handeln med jordbruksprodukter utvecklas på kort och lång sikt. Motionärerna påpekar att de resurser som FAO härvidlag förfogar över är mycket goda och troligen saknar motstycke på annat håll i världen. Mot bakgrund av det anförda framförs i förevarande motion som ett förstahandsyrkande att en ny tjänst som lantbruksrepresentant inrättas vid ambassaden i Rom med uppgift att följa arbetet på lantbruksområdet inom FAO.
Utskottet vill i anledning härav erinra om att frågan om en utökning av den svenska utrikesrepresentationen på förevarande område under senare år upprepade gånger i anledning av väckta motioner i ämnet varit föremål för riksdagens prövning. År 1972 anförde utskottet (JoU 1972:1, p.2) bl. a. att en förstärkning av den svenska utlandsrepresentationen på jordbrukets område i Östeuropa var väl motiverad men ansåg att det torde få ankomma på Kungl. Maj:t att närmare pröva hur denna fråga lämpligen skulle lösas samt att vidtaga de åtgärder som kunde befinnas erforderliga i sammanhanget. Utskottet utgick vidare från att Kungl. Maj:t vid sin prövning av hithörande frågor beaktade behovet av speciell utlandsbevakning beträffande samtliga de näringsgrenar som ingick i lantbruksrepresentanternas verksamhetsområde och i sammanhanget jämväl uppmärksammade det alltmer ökade intresset av att den internationella utvecklingen på miljövårdens område noga följdes.
I motioner till 1973 års riksdag väcktes också förslag om en utökad lantbruksrepresentation. Vid behandlingen av dessa förslag underströk utskottet giltigheten av de året innan anförda synpunkterna. Motiven för en förstärkning av den svenska utlandsbevakningen i fråga om jordbruks-, skogs- och livsmedelsområdet och beträffande miljövården inom de östeuropeiska staterna syntes enligt utskottet emellertid ha erhållit ökad tyngd sedan föregående år. Behovet att följa utvecklingen i Asien och andra delar av världen blev enligt utskottet alltmer påtagligt. Enligt utskottets mening talade därför starka skäl för att lantbruksrepresentationen redan fr. o. m. budgetåret 1973/74 förstärktes med en ny
JoU 1974:1
befattning för handhavande av dessa uppgifter beträffande de östeuropeiska länderna. Frågan om var befattningen t. v. skulle placeras borde enligt utskottet få ankomma på Kungl. Maj:t att närmare bedöma. Utskottet förordade att befattningen skulle placeras i Moskva. Riksdagen gav sedan som sin mening till känna vad utskottet anfört i anledning av motionerna och beslutade om medel för ytterligare en befattning som lantbruksrepresentant.
Befattningar som lantbruksrepresentant har sedan som framgår av det föregående inrättats vid beskickningarna i Moskva och Nairobi. Den permanenta bevakningen av jordbruksfrågor m. m. i Bonn har därvid inskränkts. En tjänsteman vid lantbruksstyrelsen med erfarenhet av hithörande frågor har emellertid förordnats att t. v. under högst två månader per år bestrida göromål som ankommer på lantbruksrepresentant vid ambassaden i Bonn.
Det torde som förut framhållits få åvila Kungl. Maj:t att närmare pröva hur resurserna på hithörande område lämpligen bör disponeras och att i övrigt vidta de åtgärder som erfordras för att ifrågavarande utlandsbevakning på bästa sätt skall svara mot föreliggande behov. Utskottet har för sin del inte funnit anledning till invändning mot de omdispositioner Kungl. Maj:t företagit i förevarande hänseende. I vad gäller den fortsatta utlandsbevakningen av hithörande frågor kan utskottet emellertid i mycket instämma i den i motionen 1974:1106 uttalade uppfattningen att det är en viktig uppgift att följa hur den globala produktionen, konsumtionen och handeln på jordbruksprodukter utvecklas på kort och lång sikt. Av de internationella organisationerna är det främst FAO som mera ingående är sysselsatt med dessa frågor. Enligt utskottets mening kan bevakningen och rapporteringen i fråga om FAO:s arbete bäst ske genom att en särskild befattning inrättas för ändamålet med placering i Rom. En sådan bevakning bör bli av stort värde för bl. a. den utrednings- och prognosverksamhet som bedrivs inom berörda svenska myndigheter och organisationer. Utskottet som således finner att en befattning som lantbruksrepresentant med placering i Rom bör inrättas för handhavande av främst nämnda uppgifter anser att detta bör ske redan fr. o. m. nästa budgetår. För den föreslagna personalförstärkningen bör räknas medel under förevarande anslag med 270 000 kr. De motionsvis framförda förslagen om ytterligare förstärkning av utrikesrepresentationen på förevarande områden kan utskottet dock inte biträda.
Utskottet, som i övrigt ej funnit anledning till erinran mot medelsberäkningen under förevarande punkt, hemställer att riksdagen
1. med bifall till motionen 1974:1106, yrkande 1 såvitt nu är i fråga, som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört rörande inrättande av en befattning som lantbruksrepresentant med uppgift att följa arbetet vid FAO,
2. lämnar motionerna 1974:322, 1974:520 och 1974:1 106, yrkande 2, utan åtgärd, såvitt desamma avser utökning av den
JoU 1974:1
svenska utrikesrepresentationen på lantbrukets m. fl. områden,
3. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:1106, yrkande 1 såvitt i övrigt är i fråga, ävensom med avslag på motionerna 1974:322, 1974:520 och 1974:1106, yrkande 2, såvitt desamma i övrigt är i fråga, till Lantbruksrepresentanter för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 374 000 kr.
3. Extra utgifter. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten A 4 (s. 15) och hemställer
att riksdagen till Ext ra utgifter för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 380 000 kr.
Jordbrukets rationalisering m. m.
4. Lantbruksstyrelsen m. fl. anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna B 1—B 3 (s. 16-23) och hemställer
att riksdagen
1. a. godkänner de riktlinjer för lantbruksstyrelsens organisation som i statsverkspropositionen förordats,
b. bemyndigar Kungl. Maj:t att vid lantbruksstyrelsen inrätta fyra extra ordinarie tjänster som chef för avdelning,
c. bemyndigar Kungl. Maj:t att vidta de övergångsanordningar och åtgärder i övrigt som behövs för förslagens genomförande,
d. till Lantbruksstyrelsen för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 17 580 000 kr.,
2. till Lantbruksnämnderna för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 99 788 000 kr.,
3. till Kursverksamhet för jordbrukets rationalisering m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 4 200 000 kr.
5. Bidrag till jordbrukets rationalisering, m. m. Kungl. Maj:t har under punkten B 4 (s. 23—25) föreslagit riksdagen att
1. medge att under budgetåret 1974/75 statsbidrag beviljas till jordbrukets rationalisering intill ett belopp av 28 000 000 kr.,
2. till Bidrag till jordbrukets rationalisering, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 25 000 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:1098 av herrar Enlund (fp) och Eriksson i Arvika (fp) hemställs, såvitt nu är i fråga (punkten 2), att riksdagen uttalar sig för enhetligt stöd till täckdikning och andra markförbättringar för all åkerjord som bedöms bestående.
JoU 1974:1
5 I motionen 1974:1105 av herrar Kristiansson (c) och Stjernström (c) föreslås att riksdagen måtte hos Kungl. Maj:t hemställa om sådan ändring i gällande bestämmelser att statsbidrag för täckdikning kan utgå i samtliga fall där åkerjorden i fråga bedöms bli bestående på längre sikt samt där investeringen i företaget uppgår till minst 10 000 kr. och att den för s. k. särskild rationalisering gällande högre bidragsprocenten skall tillämpas inom de delar av landet där sådan verksamhet bedrivs.
I motionen 1974:1112 av herr Magnusson i Nennesholm m. fl. (c) hemställs att riksdagen beslutar 1. om ändring av bestämmelserna för i motionen angivet stöd till jordbruk med begränsade utvecklingsmöjligheter så att detta skall utgå till jordbruk med en årlig mjölkproduktion av minst 30 000 kg, 2. det 25-procentiga bidraget till investeringar skall gälla förutom mjölkrum och gödselvårdsanläggningar också för fodersilo av olika slag och att minsta bidrag skall utgöra 1 250 kr. samt kunna utgå till brukare som ej äger fastigheten, 3. att den sökandes ålder ej skall utgöra hinder för bidrag.
I motionen 1974:1115 av herr Petersson i Gäddvik m. fl. (m) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om sådan ändring i gällande bestämmelser att statsbidrag till täckdikning kan medges även utan samband med annan omfattande rationalisering i de delar av landet där stöd utgår till s. k. särskild rationalisering.
Utskottet
I anslutning till föreliggande behandling av frågan om ram och anslag för bidrag till jordbrukets rationalisering för nästa budgetår tar utskottet upp några motioner, vari föreslås ändrade bidragsregler.
Enligt motionerna 1974:1098, yrkande 2, och 1974:1 105 bör statsbidrag kunna utgå till täckdikning av all åkerjord som bedöms bli bestående på längre sikt. I den förstnämnda motionen föreslås att detta bör gälla även för andra markförbättringar. Den för särskild rationalisering gällande bidragsprocenten, dvs. högst 40 procent, bör enligt motionen 1974:1105 tillämpas för täckdikning i de delar av landet där sådan verksamhet bedrivs. I motionen 1974:1115 begränsas förslaget om utvidgning av bidragsgivningen till täckdikning att gälla norra Sverige. Enligt motionen bör sådant bidrag medges även utan samband med annan omfattande rationalisering i de delar av landet där särskilt rationaliseringsstöd utgår.
Sedan år 1967 gäller att statsbidrag till åtgärd för inre rationalisering som regel endast beviljas om åtgärden sker i samband med genomgripande och kapitalkrävande yttre rationalisering som kan antas medföra påfrestning på sökandens likviditet. Enligt uppgifter från lantbruksstyrelsen är täckdikningsverksamheten f. n. av ungefär samma omfattning som under de båda senaste decennierna. Företrädare för lantbruksstyrelsen har för utskottet framhållit att frågan om en eventuell utvidgning av rationaliseringsstödet i form av ökade bidragsmöjligheter till täckdikning
JoU1974:1
enligt styrelsens uppfattning borde ses i ett vidare sammanhang. Utskottet får i samband härmed erinra om att 1972 års jordbruksutredning enligt sina direktiv har att vid utformningen av jordbruksstödet överväga bl. a. frågan om en utbyggnad av investeringsstöd i form av investeringsbidrag. Utskottet får vidare hänvisa till att utskottet i betänkande JoU 1974:6 i anledning av motioner rörande jordbrukspolitiken, m. m. föreslagit att 1972 års jordbruksutredning skall ges i uppdrag att göra en allmän översyn av reglerna för stödet till jordbrukets rationalisering. Enligt utskottets mening bör på samma sätt som i nämnda betänkande föreslagits beträffande ett antal motioner även motionerna 1974:1098, yrkande 2, 1974:1105 och 1974:1 1 15 överlämnas till jordbruksutredningen.
I motionen 1974:1112 föreslås vissa ändringar av de bestämmelser som enligt beslut av 1972 års riksdag gäller för stöd till vissa jordbruk med mjölkproduktion (prop. 1972:79, JoU 1972:34, rskr 1972:219). Motionärerna anser det motiverat att sänka kravet på företagets storlek från jordbruk med en årlig mjölkproduktion av minst 50 000 kg till sådana företag med en årsproduktion av minst 30 000 kg. Vidare finner motionärerna skäl föreligga att räkna in också fodersilo i bidragsberättigad kostnad och att sänka lägsta utgående bidrag från nuvarande 2 500 kr. till 1 250 kr. Slutligen föreslås i motionen att bidrag av nu ifrågavarande slag bör kunna utgå till brukare som ej äger den brukade enheten samt att den sökandes ålder ej skall utgöra hinder för bidrag.
Motsvarande motionsyrkanden har tidigare behandlats av riksdagen, flertalet av dem föregående år (JoU 1973:1, p. 7). I huvudsaklig överensstämmelse med vad som därvid anfördes får utskottet nu anföra följande.
Syftet med stödet är att övergångsvis underlätta fortsatt eller utvidgad mjölkproduktion vid jordbruksföretag med begränsade utvecklingsmöjligheter i avvaktan på att rationella mjölkföretag byggs upp i tillräcklig omfattning. Gällande storleksgräns innebär att stöd endast utgår till företag som beräknas kunna efter genomförd investering uppnå en årlig mjölkproduktion av minst 50 000 kg. Om särskilda skäl föreligger kan stöd utgå även om investeringen resulterar i en ökning av produktionen till en något lägre nivå. Den sålunda angivna gränsen synes utskottet väl avvägd med hänsyn till syftet med stödet, varför den bör kvarstå oförändrad.
Statsbidrag beviljas enligt reglerna för denna stödform endast till mjölkrum och gödselvårdsanläggning. Denna bidragsgivning motiveras med de krav som numera ställs på byggnader för mjölkproduktion med hänsyn till miljöskyddsbestämmelser och kvalitetskrav på produkterna. För byggnadsåtgärder i övrigt har vid tidigare riksdagsbehandling inte ansetts föreligga motsvarande motiv för statsbidrag. Utskottet finner inte anledning till ändrad bedömning av frågan men får hänvisa till de stödmöjligheter som finns till anläggningar bl. a. för tillvaratagande av pressaft från silo enligt bestämmelserna för stöd till miljövårdande åtgärder vid jordbruks- och trädgårdsföretag.
JoU 1974:1
7 I fråga om brukarens ålder får utskottet erinra om att något generellt hinder för yngre brukare att erhålla nu ifrågavarande stöd inte torde föreligga. Däremot bör, såsom även framhölls när stödformen infördes, beaktas andra realistiska alternativ som kan föreligga särskilt för en yngre brukare vid sidan av en investering i ett företag med svag lönsamhet. Såväl möjligheterna att genom köp eller arrende anskaffa ett bärkraftigt jordbruksföretag som andra utkomstmöjligheter bör i sådana fall övervägas innan stöd beviljas.
I vad gäller möjligheten för brukare, som inte äger den brukade enheten, att erhålla statsbidrag till byggnadsinvestering, vill utskottet erinra om att möjlighet torde föreligga härtill beträffande de flesta slag av byggnadsåtgärder, om villkoren i övrigt är uppfyllda. Så t. ex. bör arrendator kunna erhålla statligt stöd till byggnadsinvestering, som han bekostar, om avskrivningstiden för denna eller amorteringstiden för eventuellt garantilån inte överstiger återstående arrendetid enligt gällande avtal. Utskottet finner inte anledning förorda någon ändring i vad härutinnan gäller. Ej heller den föreslagna sänkningen av det belopp, varunder statsbidrag ej utgår, är utskottet berett tillstyrka.
Av det anförda följer att utskottet finner motionen 1974:1112 inte böra föranleda någon riksdagens åtgärd.
Då utskottet biträder Kungl. Maj:ts förslag under förevarande punkt hemställer utskottet
att riksdagen
1. hemställer att Kungl. Maj:t till 1972 års jordbruksutredning överlämnar motionerna
a. 1974:1098, yrkande 2,
b. 1974:1 105 och
c. 1974:1115,
2. lämnar motionen 1974:1112 utan åtgärd,
3. medger att under budgetåret 1974/75 statsbidrag beviljas till jordbrukets rationalisering intill ett belopp av 28 000 000 kr.,
4. till Bidrag till jordbrukets rationalisering, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 25 000 000 kr.
6. Bidrag till trädgårdsnäringens rationalisering m. m. Kungl. Maj:t har under punkten B 5 (s. 25—26) föreslagit riksdagen att till Bidrag till trädgårdsnäringens rationalisering m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 150 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:525 av fru Olsson i Helsingborg (c) och fru Nilsson i Kristianstad (c) hemställs 1. att riksdagen till Bidrag till trädgårdsnäringens rationalisering m. m. anvisar ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 50 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 200 000 kr., 2. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär sådana ändringar i trädgårdsnäringens
JoU1974:1
rationaliseringsbestämmelser att investeringsåtgärder med bränslebesparande effekt stimuleras.
Utskottet
Från anslaget utbetalas bl. a. statsbidrag till investeringar i sådana anläggningar vid trädgårdsföretag som sker i syfte att rationalisera driften. Enligt motionen 1974:525 bör den rådande energisituationen med brist på och höjda priser på eldningsolja föranleda sådana ändringar i bidragsreglerna att investeringsåtgärder med bränslebesparande effekt stimuleras. Av samma skäl föreslås en uppräkning av anslaget till 200 000 kr., vilket med 50 000 kr. överstiger det av Kungl. Maj:t föreslagna beloppet.
Utskottet får i anledning av motionen anföra att gällande bestämmelser för rationaliseringsstödet till trädgårdsnäringen medger att bränslebesparande investeringar stimuleras. Av propositionen 1974:25 angående vissa ekonomisk-politiska åtgärder framgår att regeringen har för avsikt att senare lägga fram förslag om att ställa medel till förfogande för investeringar som syftar till bättre hushållning med energi. Utskottet vill för egen del understryka vikten av att erforderliga åtgärder vidtas för att stödja sådana investeringar, bl. a. inom trädgårdsnäringen, som i nuvarande energiförsörjningsläge befinns nödvändiga. Med hänvisning till redan föreliggande möjligheter att erhålla stöd och till de ytterligare åtgärder som enligt det föregående planeras synes föreliggande motion inte påkalla någon riksdagens åtgärd.
Utskottet, som ej funnit anledning till erinran mot Kungl. Maj:ts förslag under denna punkt, hemställer att riksdagen
1. lämnar motionen 1974:525, yrkande 2, utan åtgärd,
2. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:525, yrkande 1, till Bidrag till trädgårdsnäringens rationalisering m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 150 000 kr.
7. Täckande av förluster på grund av statlig kreditgaranti m. fl. anslag.
Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna B 6—B 8 (s. 26—32) och hemställer att riksdagen
1. a. medger att för budgetåret 1974/75 statlig kreditgaranti lämnas för lån till yttre rationalisering, lån till inre rationalisering, jordförvärvslån, driftslån, maskinlån, lån till uppförande av lagerhus för jordbruksändamål m. m., lån till trädgårdsnäringens rationalisering m. m., lån till rennäringens rationalisering m. m. samt lån till inköp av avelshästar och ridhästar med sammanlagt 303 000 000 kr., varav till uppförande av lagerhus för jordbruksändamål m. m. 4 milj. kr., till trädgårdsnäringens rationalisering m. m. 14 milj. kr., till rennä -
JoU 1974:1
ringens rationalisering m. m. 2,5 milj. kr. samt till inköp av avelshästar och ridhästar 500 000 kr.,
b. till Täckande av förluster på grund av statlig kreditgaranti för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 000 000 kr.,
2. a. medger att under budgetåret 1974/75 statsbidrag beviljas till särskild rationalisering intill ett belopp av 20 000 000 kr., b. till Bidrag till särskilda rationaliseringsåtgärder i Norrland, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 14 000 000 kr.,
3. till Odlings- och byggnadshjälp åt innehavare av vissa kronolägenheter m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 400 000 kr.
8. Befrämjande av husdjursaveln m. m. Kungl. Maj:t har under punkten B 9 (s. 32—33) föreslagit riksdagen att till Befrämjande av husdjursaveln m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 1 000 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:1118 av herr Åsling m. fl. (c, m, fp) hemställs att riksdagen beslutar att utöver föreslagna 170 000 kr. reserverade medel ytterligare 100 000 kr. av sådana medel får användas för stöd åt hästaveln under budgetåret 1974/75 att av vederbörande hästavelsorganisationer användas för hingsthållning och övriga avelsbefrämjande åtgärder.
I motionen 1974:1465 av herr Gustafsson i Stenkyrka (c) hemställs att riksdagen anvisar 100 000 kr. till Svenska fåravelsföreningen för den kontrollverksamhet som angetts i motionen.
Utskottet
Under denna punkt räknar departementschefen med oförändrade belopp till vart och ett av de olika ändamål anslaget är avsett för. Detta innebär bl. a. att ett belopp av 660 000 kr. avses bli avsatt till stöd åt hästaveln under nästa budgetår. Häri ingår 170 000 kr. av tidigare under anslaget reserverade medel. I motionen 1974:11 18 föreslås att ytterligare 100 000 kr. av reserverade medel får tas i anspråk för att av hästavelsorganisationerna användas för hingsthållning och övriga avelsbefrämjande åtgärder. Som motiv härför anför motionärerna att i den aktuella energikrisen och till följd av de ökade drivmedelskostnaderna den levande dragkraften kommer att få ökad betydelse. Ökade krav kommer därför enligt motionen att ställas på hästavelsorganisationema om tillräckligt antal hingstar skall kunna ställas till förfogande för hästuppfödarna. Utskottet vill på i motionen angivna skäl tillstyrka att utöver vad departementschefen räknat med 50 000 kr., dvs. tillsammans 220 000
JoU1974:1
kr., av reserverade medel under anslaget får disponeras för stöd åt hästaveln under budgetåret 1974/75.
Utskottet tar under denna punkt även upp motionen 1974:1465 i vilken begärs ett anslag av 100 000 kr. till Svenska fåravelsföreningen för att täcka en del av kostnaderna för fårkontrollen under budgetåret 1974/75. Medelsbehovet sammanhänger enligt motionen med att ett nytt och effektivare system för fårkontroll skall introduceras. Föreningen uppges behöva 300 000 kr., varav 200 000 kr. redan erhållits av vissa prisregleringsmedel.
Av de uppgifter utskottet inhämtat i ärendet framgår att statens jordbruksnämnd på förslag av lantbrukarnas förhandlingsdelegation beslutat tilldela Svenska fåravelsföreningen ett belopp av 200 000 kr. såsom bidrag till fårkontroll ur de införselavgiftsmedel som står till jordbrukets förfogande. Fåravelsföreningen har dessutom erhållit bl. a. 50 000 kr. ur införselavgiftsmedlen för viss upplysningsverksamhet om fårkontrollen. Den effektivisering av fårkontrollen, som den planerade omläggningen innebär, väntas enligt vad som anges i motionen ge mycket god avkastning. Mot denna bakgrund är utskottet inte berett tillstyrka bifall till motionen 1974:1465. Den i motionen behandlade frågan gäller emellertid behovet av medel för fårkontroll under ett tvåårigt uppbyggnadsskede. Utskottet utgår från att Kungl. Maj:t och vederbörande myndigheter överväger behovet av allmänna medel under budgetåret 1975/76 för att omläggningen av fårkontrollen skall kunna genomföras såsom planerats.
Utskottet tillstyrker i övrigt Kungl. Maj:ts förslag och hemställer
att riksdagen
1. som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet i det föregående anfört i anledning av motionen 1974:1118,
2. lämnar motionen 1974:1465 utan åtgärd,
3. till Befrämjande av husdjursaveln m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 1 000 000 kr.
9. Statens hingstdepå och stuteri: Uppdragsverksamhet och Bidrag till statens hingstdepå och stuteri. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj :ts förslag under punkterna B 10—B 11 (s. 33—35) och hemställer
att riksdagen förbudgetåret 1974/75 anvisar
1. till Statens hingstdepå och stuteri: Uppdragsverksamhet ett förslagsanslag av 1 000 kr.,
2. till Bidrag till statens hingstdepå och stuteri ett reservationsanslag av 550 000 kr.
10. Bidrag till Svensk matpotatiskontroll och Restitution av bensinskatt till trädgårdsnäringen. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna B 13-B 14 (s. 35-37) och hemställer
att riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Bidrag till Svensk matpotatiskontroll ett reservationsanslag av 170 000 kr.,
JoU 1974:1
2. till Restitution av bensinskatt till trädgårdsnäringen ett anslag av 522 000 kr. att avräknas mot automobilskattemedlen.
11. Främjande av rennäringen. Kungl. Majit har under punkten B 15 (s. 37—38) föreslagit riksdagen att till Främjande av rennäringen för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 630 000 kr.
Motionerna m. m.
I motionen 1974:523 av herr Nilsson i Östersund m. fl. (s) föreslås att riksdagen hos Kungl. Majit hemställer att utredning görs om förutsättningarna att genomföra åtgärder som syftar till att minska eller eliminera bilisternas kostnader vid sammanstötning med ren.
I motionen 1974:810 av herr Gustafsson i Byske (c) hemställs att riksdagen måtte besluta att hos Kungl. Majit begära skyndsam utredning och förslag rörande förbättrande av trafiksäkerheten med avseende på renfaran på våra vägar.
I motionen 1974:821 av herr Nilsson i Agnäs m. fl. (m) hemställs att riksdagen under anslaget Främjande av rennäringen (bilaga 11 p. B 15) måtte anvisa ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 200 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 830 000 kr.
I motionen 1974:1097 av herrar Carlsson i Vikmanshyttan (c) och Sellgren (fp) hemställs att riksdagen under anslaget Främjande av rennäringen (bilaga 11 p. B 15) måtte anvisa ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 200 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 830 000 kr.
I motionen 1974:1473 av herr Nilsson i Agnäs m. fl. (m) hemställs att riksdagen beslutar att AMS-medel får användas för bidrag till samernas egna anläggningar för turism och fiske och andra liknande näringar.
I motionen 1974:1480 av herr Takman m. fl. (vpk) hemställs att riksdagen under anslaget Främjande av rennäringen (bilaga 11 p. B 15) anvisar ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 200 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 830 000 kr.
1 ärendet har dessutom inkommit skrivelse från Svenska samernas riksförbund (SSR).
Utskottet
Under denna punkt föreslår Kungl. Maj:t att ett oförändrat belopp av 630 000 kr. för nästa budgetår skall anvisas till främjande av rennäringen. Enligt motionerna 1974:821, 1974:1097 och 1974:1480 bör därutöver anvisas ett belopp av 200 000 kr. Detta belopp skulle utgå till Svenska samernas riksförbund såsom bidrag till konsulentverksamhet. Enligt motionerna har under en följd av år viss konsulentverksamhet kunnat bedrivas av riksförbundet med hjälp av tillfälliga medel. Dessa medel är
JoU1974:1
nu till övervägande del förbrukade. Bl. a. med hänvisning till att samebyarna enligt 1971 års rennäringslag anförtrotts ett stort antal uppgifter anser motionärerna det föreslagna anslaget till konsulentverksamhet vara motiverat.
Utskottet vill i anledning av nu behandlade motioner erinra om att stöd år rennäringens utveckling utgår i huvudsak i samma former som på jordbruksområdet. Det innebär bl. a. att lantbruksstyrelsen och lantbruksnämnderna i enlighet med 1971 års riksdagsbeslut om rennäringslagen svarar för ekonomisk stödgivning samt för upplysnings- och rådgivningsverksamhet i rennäringsfrågor. Vidare har sedan föregående år organiserats ett katastrofskadeskydd för rennäringen. Staten svarar för huvuddelen av kostnaderna härför. Till kostnaderna för Svenska samernas riksförbunds allmänna verksamhet utgår medel ur samefonden. Sammanlagt uppgår statens kostnader för personal m. m. vid lantbruksnämndernas rennäringssektioner till över 2 milj. kr. årligen. Sådan rådgivning som bedrivs av samernas egna organisationer bör enligt utskottets mening finansieras av vederbörande organisation själv på samma sätt som sker inom t. ex. jordbruket. Utskottet är således inte berett tillstyrka motionsyrkandena om att riksstatsmedel skall tillföras Svenska samernas riksförbund.
Utskottet biträder Kungl. Maj:ts förslag under punkten.
1 detta sammanhang tar utskottet upp till behandling ytterligare några motioner som har anknytning till rennäringen. I en av dessa, motionen 1974:1473, föreslås att AMS-medel skall få användas för bidrag till samernas egna anläggningar för turism och fiske m. m.
Utskottet får liksom vid tidigare års behandling av hithörande frågor framhålla det angelägna i att alternativ sysselsättning kan beredas inom renskötselområdet för de samer som inte får tillräcklig sysselsättning inom själva renskötseln. I propositionen 1971:51 om rennäringslagen framlades också förslag i syfte att främja sådan sysselsättning. Sålunda framhölls det att man vid upplåtelser av renbetesmark för turiständamål borde eftersträva att samerna bereds arbetstillfällen. Vidare framstod det enligt departementschefen som en väsentlig uppgift för lantbruksnämnderna att - efter samråd med bl. a. samerna själva och arbetsmarknadsmyndigheterna - inom renskötselområdet skapa nya arbetstillfällen för samerna.
Arbetsmarknadsorganen har under det senaste decenniet gjort betydande insatser inom renskötselområdet. När det gäller beredskapsarbeten avsedda för renskötseln har dessa utförts i rennäringsadministrationens regi. Enligt vad utskottet erfarit finns alltjämt behov av nyoch ombyggnad av anläggningar inom renskötseln med binäringar. Bl. a. skall på grund av renbeteskonventionen med Norge omfattande renstängsel uppföras på norskt område och längs riksgränsen. Vidare planeras i de nordligaste samebyarna särskilda åtgärder för att möta det försämrade sysselsättningsläge som följt på svältkatastrofen bland renarna där vintern-våren 1973.
I anledning av motionen vill utskottet vidare framhålla att, även om de
JoU 1974:1
i statlig regi bedrivna beredskapsarbetena dominerar, det är möjligt för t. ex. sameby att erhålla bidrag till beredskapsarbete. Bl. a. disponerar länsstyrelsen i Norrbottens län f. n. medel till åtgärder som kan utveckla fjällfisket. Utskottet utgår mot bakgrund av det anförda från att beredskapsarbeten i olika former även i fortsättningen skall komma till stånd i fjällvärlden, bl. a. för uppförande av anläggningar av betydelse för samernas näringsutövning. Vidare utgår utskottet från att sysselsättning därvid i första hand bereds arbetslösa och undersysselsatta i området, däribland samer. Härav följer att utskottet finner att syftet med motionen 1974:1473 torde bli tillgodosett utan någon särskild åtgärd från riksdagens sida.
I motionerna 1974:523 och 1974:810 tas upp problem sammanhängande med kollisioner mellan motorfordon och renar. Motionärerna framhåller att bilisten dels får svara för skadorna på den egna bilen, i den mån de inte täcks av försäkring, dels oftast även får ersätta renägaren för den påkörda renen. Detta innebär enligt motionärerna en orättvisa i form av bl. a. högre kostnader för bilisten i renbetesområden än i andra delar av landet. Enligt motionen 1974:523 bör utredas om det är möjligt att genom fondbildning eller genom någon försäkringsform minska eller eliminera bilisternas kostnader vid sammanstötning med ren. I motionen 1974:810 begärs skyndsam utredning och förslag rörande förbättrande av trafiksäkerheten med avseende på renfaran på våra vägar.
Utskottet utgår från att alla berörda parter vidtar de åtgärder som är möjliga för att nedbringa antalet sammanstötningar mellan motorfordon och ren. I anledning av vad som anförs i motionerna får utskottet erinra om att frågan om skadeståndsansvar i samband med renskötsel behandlades i samband med att rennäringslagen antogs av riksdagen år 1971. I enlighet med vad som därvid anfördes skall allmänna skadeståndsrättsliga grundsatser tillämpas på trafikskador som vållats av renar. Detta innebär bl. a. att skadeståndsansvar för renägare eller sameby kan inträda om den som haft djuren i sin vård brustit i skälig tillsyn. Ersättningsskyldighet för den påkörda renen synes i praktiken normalt falla på bilens förare eller ägare. Härigenom uppstår kostnader för bilföraren vilka knappast blir aktuella vid sammanstötningar med andra djur och som således endast förekommer i de delar av landet där det finns renar. Utskottet har för sin del inte något att erinra mot att en undersökning görs i syfte att utreda om det är möjligt att genom fondbildning eller någon försäkringsform eller på annat sätt minska eller eliminera bilisternas kostnader vid sammanstötning med ren. Motionen 1974:523 tillstyrks således av
utskottet. En utredning av nu angivet slag synes i allt väsentligt även
kunna tillgodose syftet med motionen 1974:810.
Under hänvisning till det anförda hemställer utskottet att riksdagen
1. lämnar motionen 1974:1473 utan åtgärd,
2. med bifall till motionen 1974:523 och i anledning av
motionen 1974:810 som sin mening ger Kungl. Maj:t till
känna vad utskottet i det föregående anfört beträffande viss
JoU 1974:1
utredning om bilisternas kostnader vid sammanstötning med ren,
3. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag samt med avslag på motionerna 1974:821, 1974:1097 och 1974:1480 till Fram - jande av rennäringen för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 630 000 kr.
12. Kompensation för bensinskatt till rennäringen. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten B 16 (s. 38) och hemställer
att riksdagen till Kompensation för bensinskatt till rennäringen för budgetåret 1974/75 anvisar ett anslag av 210 000 kr. att avräknas mot automobilskattemedlen.
Jordbruksprisreglering
13. Statens jordbruksnämnd och Lantbruksekonomiska samarbetsnämnden. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna C 1—C 2 (s. 39—41) och hemställer
att riksdagen förbudgetåret 1974/75 anvisar
1. till Statens jordbruksnämnd ett förslagsanslag av 10 772 000 kr.,
2. till Lantbruksekonomiska samarbetsnämnden ett förslagsanslag av 1 136 000 kr.
14. Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m.
Kungl. Maj:t har under punkten C 4 (s. 42—43) föreslagit riksdagen att till Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 38 298 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:1471 av herr Leuchovius m. fl. (m) hemställs att riksdagen 1. beslutar att av anslaget Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m. skall beräknas 655 000 kr. för övriga beredskapsåtgärder, 2. beslutar att till Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 38 428 000 kr.
Utskottet
Kungl. Maj:t förordar under innevarande punkt en anslagsuppräkning med 357 000 kr. till 38 298 000 kr. för nästa budgetår. För beredskapslagringen har därvid i avvaktan på 1972 års jordbruksutredning ansetts böra gälla samma målsättning som för de tre senaste budgetåren. Förslaget innebär bl. a. att anslagsposten för övriga beredskapsåtgärder upptas med oförändrat 525 000 kr. Statens jordbruksnämnd har för sin
JoU1974:1
del föreslagit en uppräkning av anslagsposten till 655 000 kr. för utvidgad planering av hithörande beredskapsåtgärder främst avseende jordbrukets blockorganisation. För sistnämnda ändamål har nämnden därvid räknat med ett medelsbehov av 380 000 kr.
I motionen 1974:1471 kritiseras den i statsverkspropositionen gjorda reduktionen i förhållande till jordbruksnämndens anslagsäskanden på förevarande punkt. Motionärerna framhåller att departementschefens förslag medför risker för att bl. a. planläggningen av jordbrukets arbetskraftsförsörjning i händelse av krig inte löses och på ett otillfredsställande sätt begränsar och försenar utbildning och information för berörda blockfunktionärer. I motionen yrkas därför att anslaget räknas upp med 130 000 kr. i enlighet med jordbruksnämndens förslag. I anledning härav vill utskottet anföra följande.
Blockorganisationen syftar till att i ett krisläge verka för att tillgängliga produktionsmedel inom jordbruksnäringen fördelas och utnyttjas på sådant sätt att bästa möjliga produktionsresultat uppnås. Enligt Kungl. Maj:ts beslut i april 1972 om jordbrukets blockorganisation skall planläggningen av densamma bedrivas inom ramen för befintliga resurser hos berörda myndigheter. Härvid skall jordbruksnämnden i samråd med lantbruksstyrelsen svara för den centrala planläggningen och ge anvisningar för den regionala planläggningen, som sker genom lantbruksnämndernas försorg. Arbetsmarknadsverket slutligen svarar för planläggningen av den direkta försörjningen med arbetskraft. Enligt vad utskottet erfarit fortskrider arbetet med planläggningen av den nya blockorganisationen som beräknat. Ny blockindelning är fastställd. Vidare är riks-, läns- och överblockledare utsedda. Utarbetandet av anvisningar för den regionala planläggningen är vidare i det närmaste slutfört.
Statens jordbruksnämnd har för planläggningen av jordbrukets blockorganisation de senaste budgetåren disponerat 30 000 kr. per år under anslagsposten till övriga beredskapsåtgärder. Kungl. Maj:ts förslag till medelsanvisning för nästa budgetår innebär att jordbruksnämnden kan fortsätta sitt arbete på nu förevarande område i minst samma omfattning som f. n. Mot bakgrund härav finner utskottet inte anledning tillstyrka den i motionen 1974:1471 föreslagna anslagsuppräkningen utan biträder Kungl. Maj:ts förslag.
Ej heller har utskottet något att invända mot anslagsberäkningen i övrigt under förevarande punkt, varför utskottet hemställer
att riksdagen med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:1471 till Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 38 298 000 kr.
15. Särskilt övergångsbidrag åt jordbrukare, m. m. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten C 6 (s. 43-44) och hemställer
att riksdagen till Särskilt övergångsbidrag åt jordbrukare, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 4 800 000 kr.
JoU 1974:1
16. Bidrag till permanent skördeskadeskydd och Administration av permanent skördeskadeskydd m. m. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna C 8-C 9 (s. 44—46) och hemställer
att riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Bidrag till permanent skördeskadeskydd ett anslag av 30 000 000 kr.,
2. till Administration av permanent skördeskadeskydd m. m. ett förslagsanslag av 14 058 000 kr.
Skogsbruk
17. Skogsstyrelsen m. fl. anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna D 1—D 3 (s. 47—54) och hemställer
att riksdagen
1. till Skogsstyrelsen för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 10 149 000 kr.,
2. a. medger att under budgetåret 1974/75 statlig kreditgaranti för lån till skoglig plantskoleverksamhet beviljas intill ett belopp av 1 000 000 kr.,
b. till Bidrag till skogsvårdsstyrelserna för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 43 180 000 kr.,
3. a. medger att under budgetåret 1974/75 statsbidrag beviljas med högst 8 500 000 kr. till skogsodlingsåtgärder på nedlagd jordbruksmark och med anslaget i övrigt avsedda ändamål,
b. till Bidrag till skogs förbättringar för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 8 000 000 kr.
18. Vägbyggnader på skogar i enskild ägo. Kungl. Majit har under punkten D 4 (s. 54—57) föreslagit riksdagen att
1. godkänna vad som förordats i statsverkspropositionen rörande statsbidrag till skogsvägar i det inre stödområdet,
2. medge att under budgetåret 1974/75 statsbidrag beviljas med högst 17 000 000 kr. till vägbyggnader på skogar i enskild ägo,
3. till Vägbyggnader på skogar i enskild ägo för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 16 500 000 kr. att avräknas mot automobilskattemedlen.
Motionerna
I motionen 1974:809 av herr Fågelsbo (c) hemställs att riksdagen 1. beslutar om stöd till skogsbilvägar som upplåts för allmän trafik i enlighet med vad i motionen anförts, 2. till Underhållsbidrag till skogsbilvägar anvisar ett förslagsanslag av 4 000 000 kr. för budgetåret 1974/75.
I motionen 1974:1116 av herr Stridsman m. fl. (c) hemställs att riksdagen beslutar att rambeloppet under punkten D 4, förhöjning av statsbidraget till skogsvägar i det inre stödområdet, för budgetåret 1974/75 skall uppta 6,9 milj. kr.
JoU 1974:1
17 Utskottet
Enligt gällande bestämmelser angående statsbidrag till vissa skogs- och flottledsbyggnader m. m. (kungörelsen 1943:530 med senare ändringar) utgår bidrag till skogshuvudväg i allmänhet med högst 50 procent eller, om synnerliga skäl föreligger, med högst 75 procent av byggnadskostnaderna. I fråga om skogshuvudväg av särskild betydelse från fritidssynpunkt kan bidrag utgå med högst 70 procent eller, om synnerliga skäl föreligger, med högst 85 procent av byggnadskostnaderna. Om bidrag utgår med förhöjt procenttal på grund av skogshuvudvägens betydelse för fritidsändamål måste bidragstagaren förbinda sig att inte utan länsstyrelsens medgivande avstänga vägen för trafik.
I syfte att göra större arealer tillgängliga för ett intensivare skogsbruk föreskrev Kungl. Maj:t i juni 1972 att statsbidrag om 75 procent försöksvis skulle utgå till kommunala och enskilda beredskapsarbeten som avser nybyggnad av skogsvägar inom vissa delar av Norrlands inland och Kopparbergs län, det s. k. skogliga inlandsstödområdet. För ändamålet anvisades ett rambelopp av 5 milj. kr. under budgetåren 1971/72 och 1972/73. I praktiken har verksamheten pågått under det sistnämnda budgetåret. Av i propositionen för försöksverksamheten lämnad redogörelse framgår att 165 km väg byggts i de tre nordligaste länen. Totalkostnaden har uppgått till 6,5 milj. kr., varav 4,9 milj. kr. ersatts med statliga bidrag. Sammanlagt har 19 200 dagsverken utförts. Som framgår av propositionen har arbetsmarknadsstyrelsen föreslagit att bidragsgivningen i fortsättningen i första hand sker över anslaget Vägbyggnader på skogar i enskild ägo.
Departementschefen påpekar att stora arealer i Norrlands inland är så belägna att avverkning med åtföljande skogsvård inte kan bedrivas utan att ekonomiska förluster uppstår. Samtidigt är sådana arbeten på både kort och lång sikt betydelsefulla för sysselsättningen och för skogsindustrins råvaruförsörjning. Departementschefen föreslår därför att bidrag skall kunna utgå från förevarande anslag med 75 procent av godkänd kostnad för byggande av skogsbilväg inom det inre stödområdet enligt 4§ kungörelsen (1970:180) om statligt regionalpolitisk! stöd (ändrad senast 1973:869) och enligt vissa i propositionen närmare angivna villkor. För sålunda förhöjt bidrag till skogsvägar i det inre stödområdet föreslår departementschefen en ny ram av 2 milj. kr. I fråga om statsbidrag i övrigt föreslås till skogsvägbyggnadsföretag i allmänhet och till skogshuvudvägar av särskild betydelse från fritidssynpunkt oförändrade ramar av resp. 14,5 milj. kr. och 500 000 kr. För utbetalning under anslaget beräknas ett belopp av tillhopa 16,5 milj. kr. Utskottet får i anslutning till de sålunda framförda förslagen anföra följande.
Skogsstyrelsen har framhållit önskvärdheten av den stimulans som de bättre bidragsförmånerna enligt försöksverksamheten i Norrlands inland inneburit för skogsvägbyggandet inom detta område. Även utskottet anser det från skoglig synpunkt vara angeläget att verksamheten kan fortsätta. Som bl. a. arbetsmarknadsstyrelsen anfört skapar ifrågavarande
2 Riksdagen 1974. 16 sami. Nr 1
JoU 1974:1
vägarbeten på sikt även sysselsättning genom ökade avverknings- och skogsvårdsarbeten. Utskottet hälsar därför med tillfredsställelse att möjlighet ges till förhöjning av statsbidrag till skogsvägar i det inre stödområdet från förevarande anslag. Utskottet kan för sin del tillstyrka de förslag som departementschefen framlagt i denna fråga. Med anledning av de farhågor som framförs i motionen 1974:1116 att den för ändamålet avsedda bidragsramen skall visa sig otillräcklig vill utskottet hänvisa till att Kungl. Maj:t liksom hittills bör äga jämka fördelningen mellan de olika anslagsändamålen. Skulle så visa sig erforderligt har Kungl. Maj:t ju även möjlighet att återkomma till riksdagen i ärendet med äskanden på tilläggsstat.
I vad gäller Kungl. Maj:ts förslag i övrigt under förevarande anslagspunkt har utskottet inte något att erinra.
I förevarande sammanhang finner utskottet lämpligt att även behandla motionen 1974:809, vari hemställs att riksdagen beslutar att stöd skall utgå till underhåll av skogsbilvägar som upplåts för allmän trafik och att för ändamålet anvisas ett förslagsanslag av 4 milj. kr. för nästa budgetår. 1 motionen framhålls att de möjligheter som nu finns att med förhöjt bidrag till byggnadskostnaderna öppna fler vägar för trafik givit små resultat.
Utskottet vill erinra om att möjligheterna att i ökad utsträckning göra skogsvägar tillgängliga för allmänheten för trafik med motorfordon behandlades av 1965 års riksdag i samband med prövningen av förslag i statsverkspropositionen (prop. 1965:1, bil. 11, p. H 6) om förhöjt bidrag till byggnadskostnaderna i fråga om skogshuvudväg av särskild betydelse från fritidssynpunkt. Det högre bidraget motiverades av angelägenheten att skogsvägar i större utsträckning än som då var fallet blev tillgängliga för trafik av allmänheten med motorfordon. Frågan om bidrag till underhåll av berörda vägar ansågs emellertid böra prövas i gängse ordning enligt bestämmelserna angående statsbidrag till enskild väghållning. Riksdagen beslöt i enlighet härmed.
Utskottet vill ånyo understryka angelägenheten av att skogsbilvägar i största möjliga omfattning kan trafikeras av allmänheten. I överensstämmelse härmed tillstyrker utskottet i det föregående Kungl. Maj:ts förslag om att förhöjt statsbidrag beviljas även för nästa budgetår till byggande av skogshuVudvägar av särskild betydelse från fritidssynpunkt. Däremot anser sig utskottet inte f. n. böra föreslå någon särskild riksdagens åtgärd i anledning av det i motionen 1974:809 framförda förslaget att utöka den särskilda statsbidragsgivningen till skogsbilvägar till att avse även underhållskostnaderna. Utskottet vill i sammanhanget fästa uppmärksamheten på att skogsstyrelsen som framgår av statsverkspropositionen avser att i särskild ordning aktualisera frågan om förändring av bidragsbestämmelserna för nu ifrågavarande anslag så att underhållsåtgärder i vissa fall blir bidragsberättigade. Enligt vad utskottet erfarit torde skogsstyrelsens förslag i ämnet kunna förväntas under första halvåret detta år. Vidare må erinras om att Kungl. Maj:t i oktober 1972
JoU 1974:1
gav statens vägverk i uppdrag att företa en översyn av statsbidragssystemet för enskilda vägar. Vid översynen skulle övervägas bl. a. den anpassning av bidragsbestämmelserna som kan behövas för att bidragen i rimlig utsträckning skall tillgodose de ändamål av allmänt intresse som är knutna till det enskilda vägväsendet. Resultatet av nämnda översyn, som bedrivs i nära kontakt med bl. a. skogsstyrelsen, torde komma att presenteras instundande höst.
Under hänvisning till det anförda hemställer utskottet
att riksdagen
1. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och i anledning av motionen 1974:1116 godkänner vad utskottet förordat rörande statsbidrag till skogsvägar i det inre stödområdet,
2. medger att under budgetåret 1974/75 statsbidrag beviljas med högst 17 000 000 kr. till vägbyggnader på skogar i enskild ägo,
3. till Vägbyggnader på skogar i enskild ägo för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 16 500 000 kr. att avräknas mot auto mobilskattemedlen,
4. lämnar motionen 1974:809 utan åtgärd.
19. Kursverksamhet för skogsbrukets rationalisering m. m. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten D6 (s. 58—59) och hemställer
att riksdagen till Kursverksamhet för skogsbrukets rationalisering m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 719 000 kr.
Fiske
20. Fiskeristyrelsen. Kungl. Maj:t har under punkten E 1 (s. 60—61) föreslagit riksdagen att till Fiskeristyrelsen för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 8 043 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:817 av herrar Lindahl i Hamburgsund (fp) och Åberg (fp) hemställs att riksdagen till Fiskeristyrelsen under jordbrukshuvudtiteln för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 8 137 000 kr., innebärande en ökning i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 94 000 kr., att användas vid havsfiskelaboratoriet för den i motionen nämnda verksamheten.
Utskottet
Enligt i statsverkspropositionen redovisad sammanställning beräknas förslagsanslaget till fiskeristyrelsen till 8 043 000 kr. för nästa budgetår.
JoU 1974:1
20 Kungl. Maj:ts förslag innebär en uppräkning av anslaget med 442 000 kr. för täckande av kostnadsökningar av i huvudsak automatisk natur.
I motionen 1974:817 framhålls att ämnena havsforskning och havsfiske är komplicerade och omspänner ett vitt fält inbegripande ett flertal vetenskapsgrenar. Enligt motionärerna är det viktigt att sprida information om dessa ämnesområden för att de skall få erforderlig uppmärksamhet vid beslutsfattandet och i den allmänna debatten. Ifrågavarande informationsbehov har sedan hösten 1972 kunnat tillgodoses genom att AMS-medel ställts till fiskeristyrelsens förfogande för utgivande av en informationsskrift i ämnet, Nytt från havsfiske och -forskning. Ifrågavarande publikation har enligt motionärerna visat sig fylla ett länge känt behov och blivit mycket uppskattad. I och med utgången av februari månad i år upphör emellertid stödet från arbetsmarknadsmyndigheterna till ifrågavarande publikationsverksamhet. Enligt motionen saknar havsfiskelaboratoriet medel för att kunna fortsätta utgivningen. Motionen utmynnar i en hemställan om en ytterligare uppräkning av förevarande anslag med 94 000 kr. att användas för nämnda verksamhet.
I anledning av förevarande motionsyrkande vill utskottet nämna att behovet av resurser för information på fiskets område har behandlats av fiskeadministrativa utredningen i dess nyligen avlämnade betänkande Ny statlig fiskeadministration (Ds Jo 1973:3). I betänkandet, som f. n. remissbehandlas, förordas bl. a. att det praktiska arbetet med informationsverksamheten samordnas och verkställs av den allmänna sektionen inom fiskeristyrelsens administrativa byrå. För att tillvarata dessa möjligheter till en effektiviserad och utökad information m. m. föreslår utredningen att en byrådirektörstjänst inrättas vid sektionen.
Enligt vad utskottet erfarit undersöker man f. n. inom Kungl. Maj:ts kansli möjligheterna att i avvaktan på resultatet av övervägandena i anledning av fiskeadministrativa utredningen låta fiskeristyrelsen med stöd av vissa vakansmedel under anslaget t. v. säkerställa den fortsatta utgivningen av den i motionen 1974:817 berörda informationsskriften.
Mot bakgrund av det anförda anser utskottet att syftet med motionen torde bli tillgodosett utan något särskilt initiativ från riksdagens sida.
Då Kungl. Maj:ts förslag under förevarande punkt ej föranleder någon erinran från utskottets sida hemställer utskottet att riksdagen
1. anser motionen 1974:817 besvarad med vad utskottet anfört, såvitt avser fortsatt utgivning av informationsskriften Nytt från havsfiske och -forskning,
2. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:817, såvitt i övrigt är i fråga, till Fiskeristyrelsen för budgetåret 1974/75 anvisar en förslagsanslag av 8 043 000 kr.
JoU 1974:1
21. Fiskeriintendenter m. m. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten E 2 (s. 61-63) och hemställer
att riksdagen till Fiskeriintendenter m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 225 000 kr.
22. Främjande i allmänhet av fiskerinäringen. Kungl. Maj:t har under punkten E 3 (s. 63—64) föreslagit riksdagen att till Främjande i allmänhet av fiskerinäringen för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 275 000 kr.
Motionerna
1 motionen 1974:517 av herr Kronmark m. fl. (m, c, fp) hemställs att riksdagen måtte besluta att, för anskaffning av radaranläggning för fiskefartyg, bidrag får utgå med 3 000 kr. per anläggning ur anslaget propositionen 1974:1 bilaga 11 jordbruksdepartementet E 3 Främjande i allmänhet av fiskerinäringen.
1 motionen 1974:518 av herr Kronmark m. fl. (m, c, fp) hemställs att riksdagen för budgetåret 1974/75 beslutar höja ramen för statsgarantier för förluster på försöksfiske från 200 000 till 300 000 kr.
1 motionen 1974:820 av herr Mattsson i Lane-Herrestad m. fl. (c, m, fp) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att bidrag skall utgå till fiskare för anskaffande av VHF-anläggning ur anslaget Främjande i allmänhet av fiskerinäringen och att nödig uppräkning av anslaget företas.
Utskottet
Från anslaget ugår bidrag till främjande i allmänhet av fiskerinäringen i enlighet med plan som Kungl. Maj:t fastställer på förslag av fiskeristyrelsen. Vidare utgår ersättning för förlust på försöksfiske för vilket statsgaranti har lämnats enligt kungörelsen (1953:242) angående statsgaranti för försöksfiske (ändrad senast 1969:370). Från anslaget utgår också statsbidrag till inköp av radiotelefonanläggning och livräddningsflotte på fiskefartyg. Dessutom bestrids från anslaget vissa särskilda kostnader för bevakningsfartyg till stöd för det svenska sillfisket på Nordsjön. Från anslaget utgår även ersättning till samerna för visst avgiftsfritt fiske på statens vatten inom Norrbottens län.
Garantiramen för försöksfiske höjdes genom beslut av riksdagen år 1969 från 160 000 kr. till 200 000 kr. År 1971 bemyndigade riksdagen i anledning av motioner i ämnet, med hänvisning till att behovet av försöksfiske snabbt kunde komma att ökas, Kungl. Maj:t att - därest så skulle befinnas erforderligt — höja garantiramen, dock högst med 100 000 kr. I årets statsverksproposition förordar departementschefen i enlighet härmed att Kungl. Maj:t ändrar ramen till 250 000 kr. Yrkandet i motionen 1974:518 om höjning av garantiramen med ytterligare 50 000 kr. synes mot bakgrund av nyssnämnda beslut av 1971 års riksdag redan vara tillgodosett och påkallar därför inte någon särskild åtgärd.
JoU 1974:1
22 Bidrag till inköp av radiotelefon får enligt nuvarande bestämmelser utgå med högst 1 200 kr. per anläggning. Befintliga större anläggningar måste enligt departementschefen till följd av internationella bestämmelser efter hand bytas ut mot väsentligt dyrare sådana. Departementschefen föreslår att maximigränsen för bidrag till inköp av radiotelefon höjs till 3 000 kr. Utskottet har för sin del inte något att erinra mot förslaget. Med anledning av yrkandet i motionen 1974:820 om statsbidrag till inköp av radiotelefonanläggning för trafik på det maritima VHF-bandet vill utskottet som sin mening anföra att bestämmelserna rörande statsbidrag till inköp av radiotelefonanläggning inte synes utgöra hinder för att, om medel härför finns, bidrag ges till i motionen åsyftade anläggningar. Möjligheterna att anskaffa dylika anläggningar torde f. ö. komma att underlättas vid bifall till vad utskottet nyss förordat rörande höjning av maximigränsen för ifrågavarande bidrag. Någon anledning att räkna upp anslaget för nu ifrågavarande ändamål synes bl. a. med hänsyn till föreliggande reservation under anslaget inte erforderlig. Motionen 1974:820 bör således inte påkalla någon särskild riksdagens åtgärd.
I vad gäller yrkandet i motionen 1974:517 om särskilt stimulansbidrag för anskaffande av radaranläggning till fiskefartyg får utskottet erinra om att, såsom även framgår av motionen, denna fråga i anledning av en motion i ämnet år 1971 var föremål för riksdagens prövning. Även om möjlighet förelåg att med anlitande av lån ur fiskerilånefonden anskaffa sådan utrustning varom nu är fråga, ansåg utskottet därvid — med hänsyn till angelägenheten att öka säkerheten för yrkesfiskarna i deras riskfyllda arbete och då nyssnämnda stödform måhända inte var till fyllest för att i tillräcklig omfattning stimulera till anskaffande av i motionen angiven säkerhetsutrustning — att det kunde ifrågasättas om inte även statsbidrag borde kunna utgå härtill. Utskottet var emellertid inte berett att då ta ställning till motionsförslaget enär vissa frågor — bl. a. bidragsbehoven — inte syntes närmare utredda. Utskottet förutsatte dock att Kungl. Maj:t lät undersöka hithörande spörsmål och framlade därav betingade förslag. Riksdagen gav som sin mening till känna vad utskottet anfört.
Utskottet vill i anslutning härtill nämna att i den allmänna avvägningen mellan olika stödformer till fisket som pågår inom fiskerinäringsutredningen bl. a. måste ingå en prövning av bidragsgivningen med stöd av nu förevarande anslag. I vad gäller den speciella fråga som berörs i den nu aktuella motionen pågår enligt vad utskottet erfarit även vissa separata överväganden inom jordbruksdepartementet och avsikten torde vara att ge fiskeristyrelsen i uppdrag att närmare pröva frågan och så snart som möjligt inkomma med därav betingade förslag. Utskottet finner på grund härav inte nu anledning att föreslå någon särskild åtgärd till följd av motionen 1974:51 7.
I enlighet med Kungl. Maj:ts förslag bör anslaget tas upp med oförändrat belopp.
Utskottet hemställer således att riksdagen
1. lämnar motionen 1974:517 utan åtgärd,
JoU 1974:1
2. anser motionen 1974:518 besvarad med vad utskottet anfört,
3. lämnar motionen 1974:820 utan åtgärd,
4. till Främjande i allmänhet av fiskerinäringen för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 275 000 kr.
23. Kursverksamhet på fiskets område. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten E 4 (s. 64—65) och hemställer
att riksdagen till Kursverksamhet pä fiskets område för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 305 000 kr.
24. Bidrag till fiskehamnar m. m. Kungl. Maj:t har underpunkten E5 (s. 65—66) föreslagit riksdagen att till Bidrag till fiskehamnar m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 3 600 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:824 av herrar Nilsson i Trobro (m) och Komstedt (m) hemställs att av medel från det under nionde huvudtiteln anvisade anslaget E 5 Bidrag till fiskehamnar m. m. skall bestridas kostnader för utbyggnad och upprustning av Torekovs hamn.
I motionen 1974:839 av herr Åberg m. fl. (fp, c, m) föreslås att riksdagen i skrivelse till Kungl. Maj :t begär att anslaget till byggande och underhåll av fiskehamnar ökas till 5 000 000 kr. samt att dessutom anslås 1 689 000 kr. för att täcka fiskets andel i sjöfartsverkets kostnader. Medlen bör utgå ur anslaget Bidrag till fiskehamnar m. m. Nödig uppräkning av anslaget bör företagas.
Utskottet
Från förevarande anslag bestrids kostnaderna för bidrag till byggande av fiskehamnar. Från anslaget täcks också eventuella underskott vid driften av kvarvarande statliga fiskehamnar och kostnader för underhåll och drift av fiskefyrar samt för utmärkning av fiskegränser. Vidare bestrids kostnaderna för fiskets andel i sjöfartsverkets utgifter för farledsverksamheten, sjöräddningsväsendet, fyrar och andra säkerhetsanordningar m. m.
Enligt gällande riktlinjer skall frågor om stöd till byggande och förbättringar av fiskehamnar bedömas mot bakgrund av hamnarnas betydelse för fiskerinäringens utveckling inom vederbörande region. Denna bedömning åvilar Kungl. Maj:t. Med hänsyn härtill finner utskottet inte anledning för riksdagen att genom särskilt uttalande binda anslagsanvändningen på sätt som ifrågasatts i motionen 1974:824 beträffande Torekovs hamn. Motionen föreslås således inte föranleda någon riksdagens åtgärd.
Departementschefen har beräknat det totala anslagsbehovet till 3,6 milj. kr., vartill kommer den behållning av reservationsmedel som kan föreligga vid ingången av nästa budgetår. Vid sin bedömning har
JoU1974:1
departementschefen beräknat bl. a. 1 689 000 kr. för att täcka fiskets andel i sjöfartsverkets kostnader för farledsverksamheten m. m. Förslaget innebär i förhållande till innevarande budgetår en uppräkning av anslaget med 20 procent eller med 600 000 kr.
Som redovisas i propositionen har fiskeristyrelsen beräknat medelsbehovet för nästa budgetår till sammanlagt ca 5,2 milj. kr. Styrelsen har därvid räknat med att reserverade och för innevarande budgetår anvisade medel kommer att i det närmaste tas i anspråk under detta budgetår.
Utskottet vill betona angelägenheten av att det statliga stödet till byggande och förbättring av fiskehamnar ges en sådan omfattning att det blir ett verksamt instrument vid de fortsatta strävandena att rusta upp våra fiskehamnar. Mot bakgrund av föreliggande behov i nämnda avseende är utskottet berett tillstyrka en inte oväsentlig höjning av anslaget för nästa budgetår. Utskottet vill för sin del föreslå en
anslagsanvisning av sammanlagt 4,6 milj. kr. Vid riksdagens bifall till
utskottets förslag torde bl. a. en stor del av de önskemål som berörts i motionen 1974:839 kunna tillgodoses.
Under åberopande av det anförda hemställer utskottet
att riksdagen
1. lämnar motionen 1974:824 utan åtgärd,
2. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och motionen 1974:839
till Bidrag till fiskehamnar m. m. för budgetåret 1974/75
anvisar ett reservationsanslag av 4 600 000 kr.
25. Isbrytarhjälp åt fiskarbefolkningen m. fl. anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna E 6-E 13 (s. 66-71) och hemställer att
riksdagen
1. till Isbrytarhjälp åt fiskarbefolkningen för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 20 000 kr.,
2. till Restitution av bensinskatt till fiskerinäringen för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 1 162 000 kr. att avräknas mot automobilskattemedlen,
3. till Särskilt omställningsstöd till fiskare, m. m. förbudgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 3 000 000 kr.,
4. a. medger att under budgetåret 1974/75 statlig garanti beviljas för lån till konsolidering av fiskeföretag intill ett sammanlagt belopp av 20 000 000 kr., för lån till investeringar inom fiskets berednings- och konservindustri intill ett belopp av 5 000 000 kr. och för lån till åtgärder som främjar fritidsfisket intill ett belopp av 2 000 000 kr.,
b. till Täckande av förluster vid statlig kreditgaranti till fiske för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 000 kr.,
5. till Kostnader för fiskeutredningar i vattenmål m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 000 kr.,
6. till Ersättning till strandägare för mistad fiskerätt m. m. för
JoU1974:1
budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 750 000 kr.,
7. till Fiskeriundersökningsfartyg för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 1 000 000 kr.,
8. till Bidrag till fiskare med anledning av avlysning av fiskevatten för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 1 000 kr.
Service och kontroll
26. Statens livsmedelsverk och Täckande av vissa kostnader för köttbesiktning vid kontrollslakterier. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj :ts förslag under punkterna F 1—F 2 (s. 72—75) och hemställer
att riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Statens livsmedelsverk ett förslagsanslag av 21 520 000 kr.,
2. till Täckande av vissa kostnader för köttbesiktning vid kontrollslakterier ett förslagsanslag av 9 160 000 kr.
27. Statens veterinärmedicinska anstalt. Kungl. Majit har underpunkten F 3 (s. 75—77) föreslagit riksdagen att till Statens veterinärmedicinska anstalt för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 16 354 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:834 av herr Wachtmeister i Johannishus (m) hemställs 1. att riksdagen hos Kungl. Majit begär inrättande vid statens veterinärmedicinska anstalt av en tjänst som statsveterinär i viltsjukdomar i lönegrad B 6, dock att lönen, så länge professor Karl Borg bestrider tjänsten, må beräknas enligt lönegrad C 1, 2. att riksdagen höjer anslaget till statens veterinärmedicinska anstalt (statsverkspropositionen bil. 11, F 3) med 210 000 kr. (automatiska höjningar ej inräknade) till sammanlagt 16 564 000 kr.
Utskottet
Kungl. Majit föreslår att anslaget för nästa budgetår räknas upp med 1 186 000 kr. till 16 354 000 kr. Höjningen erfordras för att täcka utgiftsökningar för löner och omkostnader av automatisk natur. 1 motionen 1974:834 begärs en ytterligare anslagsuppräkning med 210 000 kr. Detta belopp skulle användas till löner och omkostnader för viltforskning m. m. som nu bedrivs vid statens veterinärmedicinska anstalt med stöd av medel som erhålls ur jaktvårdsfonden. Samtidigt begärs att en tjänst som statsveterinär i viltsjukdomar skall inrättas vid anstalten. Därigenom skulle på anstaltens personalstat föras upp en till anstalten knuten viltkonsulent som avlönas av nyssnämnda medel från jaktvårdsfonden. Enligt motionen utgör viltkonsulentens verksamhet inte ett sådant avgränsat forskningsprojekt att den permanent bör bekostas av
forskningsmedel. I stället har verksamheten karaktär av expertservice åt samhället med inslag av praktiskt vetenskaplig undersökningsverksamhet och tillämpad forskning.
Statens veterinärmedicinska anstalt har i sin anslagsframställning begärt en anslagshöjning med ca 110 000 kr. för att göra det möjligt att föra upp viltkonsulenten på ordinarie stat. Kungl. Majit har dock inte ansett sig kunna bereda utrymme för tjänsten i kommande års budget. Inte heller utskottet är berett tillstyrka den i motionen föreslagna anslagshöjningen. Utskottet vill emellertid understryka vikten av att service och undersökningar på viltområdet av det slag som utförs vid veterinärmedicinska anstalten även i framtiden kan komma till stånd. Det bör därför tillses att villkoren för anstaltens viltpatologtjänst görs sådana att den även i framtiden kan besättas med person som är högt kvalificerad på området. Utskottet förutsätter att Kungl. Majit ägnar frågan ingående uppmärksamhet och i samband med kommande budgetarbete överväger erforderliga åtgärder.
Utskottet tillstyrker Kungl. Majits förslag under punkten och hemställer att
riksdagen
1. som sin mening ger Kungl. Majit till känna vad utskottet i det föregående anfört i anledning av motionen 1974:834, yrkande 1,
2. med bifall till Kungl. Majits förslag och med avslag på motionen 1974:834, yrkande 2, till Statens veterinärmedicinska anstalt för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 16 354 000 kr.
28. Anskaffande av viss laboratorieutrustning m. m. med flera anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Majits förslag under punkterna F 4-F 6 (s. 77—79) och hemställer
att riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Anskaffande av viss laboratorieutrustning m. m. ett reservationsanslag av 50 000 kr.,
2. till Veterinärstaten ett förslagsanslag av 23 287 000 kr.,
3. till Bekämpande av smittsamma husdjurssjukdomar, m. m. ett förslagsanslag av 4 000 000 kr.
29. Bidrag till djursjukvård i vissa fall. Kungl. Majit har under punkten F 7 (s. 79) föreslagit riksdagen att till Bidrag till djursjukvård i vissa fall för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 600 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:320 av herr Gustafsson i Säffle m. fl. (c) hemställs att riksdagen beslutar om följande ändringar i kostnaderna för distriktsveterinärorganisationen, nämligen 1. att resekostnadsersättning och inställelsearvode inte tas ut för den del av vägsträckan som överskjuter två och en
JoU 1974:1
halv mil enkel resa, 2. att till djurägare, vars till statlig inkomstskatt taxerade inkomst inte överstiger 15 000 kr. och som ej heller påförts statlig förmögenhetsskatt, skall utgå statsbidrag till bestridande av den del av veterinärarvodet och resekostnaden som överstiger 17 kr.
I motionen 1974:530 av herrar Olsson i Sundsvall (c) och Björk i Gävle (c) hemställs l.att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om utredning och förslag till nya grunder för statsbidrag till djursjukvård,
2. att riksdagen i avvaktan på utredningen beslutar att statsbidrag till bestridande av den del av veterinärarvodet och resekostnaden som överstiger 17 kr. skall utgå till djurägare, vilkens till statlig inkomstskatt taxerade inkomst ej överstiger 10 000 kr. och som ej heller påförts statlig förmögenhetsskatt.
I motionen 1974:804 av herr Andersson i Ljung m. fl. (m) hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t anhåller om sådana ändrade bestämmelser inom veterinärorganisationen som innebär dels att resekostnadsersättning ej behöver betalas för längre reseavstånd än två och en halv mil enkel resa, dels att inkomstgränsen för erhållande av statsbidrag för djursjukvård till mindre bemedlade höjes till 10 000 kr.
Utskottet
I de här upptagna motionerna ifrågasätts ändrade regler för bestridande av kostnader för djursjukvård. Sålunda bör enligt motionen 1974:530 grunderna för statsbidrag till djursjukvård ses över så att de bättre motsvarar nutida inkomstförhållanden. F. n. gäller att till djurägare, vars till statlig inkomstskatt taxerade inkomst inte överstiger 5 000 kr. och som ej påförts statlig förmögenhetsskatt, utgår statsbidrag till bestridande av den del av veterinärarvodet och resekostnaden som överstiger 17 kr. Denna inkomstgräns bör enligt motionerna 1974:530 och 1974:804 höjas till 10 000 kr. och enligt motionen 1974:320 till 15 000 kr.
1973 års riksdag beslöt i samband med veterinärväsendereformen (prop. 1973:178, JoU 1973:51, rskr 1973:378) att veterinär inte skall ta ut resekostnadsersättning och inställelsearvode av djurägare för den del av reslängden som överstiger fem mil enkel resa. I motionerna 1974:320 och 1974:804 föreslås att resekostnadsersättning inte skall tas ut för ressträcka som överstiger två och en halv mil enkel resa.
Utskottet vill hänvisa till att nu ifrågavarande bestämmelser helt nyligen godtagits av riksdagen. Anledning saknas enligt utskottets mening att redan nu, innan riksdagens nyssnämnda beslut trätt i kraft, ta upp dem till förnyad prövning, varför utskottet avstyrker bifall till motionerna.
Utskottet biträder Kungl. Maj:ts förslag under punkten och hemställer att riksdagen
1. avslår motionerna 1974:320, 1974:530 och 1974:804,
2. till Bidrag till djursjukvård i vissa fall för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 600 000 kr.
JoU 1974:1
30. Veterinärinrättningen i Skara m. fl. anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Majrts förslag under punkterna F 8—F 15 (s. 80-88) och hemställer att
riksdagen förbudgetåret 1974/75 anvisar
1. till Veterinärinrättningen i Skara ett förslagsanslag av 700 000 kr.,
2. till Statens centrala frökontrollanstalt: Förvaltningskostnader ett förslagsanslag av 10 084 000 kr.,
3. till Statens centrala frökontrollanstalt: Utrustning ett reservationsanslag av 60 000 kr.,
4. till Statens växtskyddsanstalt ett förslagsanslag av 8 290 000 kr.,
5. till Bekämpande av växtsjukdomar ett förslagsanslag av 150 000 kr.,
6. till Statens lantbrukskemiska laboratorium ett förslagsanslag av 4 233 000 kr.,
7. till Statens maskinprovningar ett förslagsanslag av 2 928 000
kr.,
8. till Statens växtsortnämnd ett förslagsanslag av 142 000 kr.
Utbildning och forskning
31. Lantbrukshögskolan: Förvaltningskostnader m. fl. anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna G 1— G 3 (s. 89—96) och hemställer
att riksdagen
1. a. godkänner vad som i statsverkspropositionen förordats i fråga om Alnarpsinstitutets inordnande i lantbrukshögskolan,
b. bemyndigar Kungl. Maj:t att vid lantbrukshögskolan inrätta en professur i ekologisk miljövård i enlighet med vad som i statsverkspropositionen förordats,
c. bemyndigar Kungl. Maj:t att ändra benämningar på professurer i enlighet med vad som i statsverkspropositionen förordats,
d. till Lantbrukshögskolan: Förvaltningskostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 54 512 000 kr.,
2. till Lantbrukshögskolan: Driftkostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 11 557 000 kr.,
3. till Lantbrukshögskolan: Bokinköp m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 806 000 kr.
32. Lantbrukshögskolan: Försöksverksamheten. Kungl. Maj:t har under punkten G 4 (s. 96-97) föreslagit riksdagen att till Lantbrukshögskolan: Försöksverksamheten för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 26 665 000 kr.
JoU 1974:1
29 Motionerna
I motionen 1974:812 av herr Johansson i Holmgården m. fl. (c, m, fp) hemställs att en tjänst som distriktsförsöksledare vid Norra jordbruksförsöksdistriktet med särskild inriktning på nordsvenska markvetenskapliga frågor inrättas fr. o. m. den 1 juli 1974, att en försöksavdelning för norrländsk trädgårdsodling inrättas vid lantbrukshögskolan med placering vid Norrlands lantbruksförsöksanstalt fr. o. m. den 1 juli 1974, att den befintliga distriktsförsöksledartjänsten i Norra trädgårdsförsöksdistriktet ändras till en statshortonomtjänst i norrländsk trädgårdsodling fr. o. m. den 1 juli 1974 och att distriktsförsöksledarskapet i Norra trädgårdsförsöksdistriktet överförs till statshortonomen i norrländsk trädgårdsodling, att en tjänst som försöksledare i norrländsk trädgårdsodling inrättas fr. o. m. den 1 juli 1974 samt att den befintliga extratjänsten som statskonsulent permanentas genom att en e. o. statskonsulenttjänst inrättas vid lantbrukshögskolans konsulentavdelning med placering vid Norrlands lantbruksförsöksanstalt.
I motionen 1974:1474 av herr Nilsson i Agnäs m. fl. (m) hemställs att riksdagen beslutar anhålla hos Kungl. Maj:t om att en ny försöksledartjänst (lgr A 27) i ämnet markvetenskap vid Norrlands lantbruksförsöksanstalt tillsätts fr. o. m. den 1 juli 1974, att en distriktsförsöksledartjänst (lgr A 30) för norrländsk trädgårdsskötsel vid Norrlands lantbruksförsöksanstalt omvandlas till statshortonom (B 6) och att en försöksledartjänst inrättas (lgr A 27) samt att stabskonsulenttjänsten i norrländsk växtodling blir permanent.
Utskottet
Kungl. Maj:ts förslag att räkna upp anslaget med 3 205 000 kr. till 26 665 000 kr. tillstyrker utskottet. Av höjningen erfordras enligt lantbrukshögskolan 916 000 kr. för att täcka pris- och lönestegringar.
I motionerna 1974:812 och 1974:1474 begärs en personell upprustning av Norrlands lantbruksförsöksanstalt på såväl jordbruks- som trädgårdssidan. 1 den förstnämnda motionen erinras om att denna försöksanstalt, belägen i Röbäcksdalen, Umeå, successivt byggts upp under de senaste 20 åren och nu omfattar elva olika avdelningar. Anstalten anges nu vara väl rustad för sina uppgifter när det gäller fasta anläggningar. Däremot erfordras enligt motionen vissa förstärkningar av i första hand vetenskapligt utbildad försöksledande personal på jordbruks- och trädgårdsområdena. Sålunda föreslås inrättande av följande tjänster, nämligen en som distriktsförsöksledare vid norra jordbruksförsöksdistriktet med särskild inriktning på markvetenskapliga frågor samt vid en nyupprättad försöksavdelning för norrländsk trädgårdsodling en tjänst som statshortonom i stället för en distriktsförsöksledare och en ny tjänst som försöksledare. Vidare föreslås att en befintlig extratjänst som statskonsulent utbyts mot en tjänst av mera permanent natur. Förslag om i huvudsak samma personalförstärkningar framförs i motionen 1974:1474.
JoU 1974:1
30 Utskottet får i anledning av motionerna erinra om att riksdagen föregående år uttalade sig för ökad resurstilldelning för forskning, försök och utvecklingsarbete på jordbruks- och trädgårdsområdena i norra Sverige (JoU 1973:1, p. 37 och 39, rskr 1973:86). En viss förstärkning har också skett på trädgårdsområdet. Enligt uppgift från lantbrukshögskolan satsas 26 resp. 31 procent av resurserna för fältförsöksverksamheten på det norra försöksdistriktet. Detta utgör en i förhållande till produktionens storlek inom området stor andel av fältförsöksresurserna.
Trots detta kvarstår sådana brister att det enligt utskottets mening är motiverat med en ökad satsning på den norrländska försöksverksamheten inom jordbruk och trädgårdsskötsel. Genom den av utskottet tillstyrkta kraftiga uppräkningen av försöksanslaget, en ökning som med ca 1,6 milj. kr. överstiger lantbrukshögskolans äskande, bör ökade resurser kunna tillföras den norrländska försöksverksamheten. Utskottet förutsätter att en sådan fördelning av anslagsmedlen för nästa budgetår görs att de väsentligaste kvarstående behoven i den norrländska försöksverksamheten blir tillgodosedda.
I vad gäller den i motionen begärda ökningen av personalen för ledning av verksamheten vid Norrlands lantbruksförsöksanstalt är utskottet inte nu berett tillstyrka förslagen. Det synes emellertid väsentligt att en sådan förstärkning av den ledande personalen för jordbruks- och trädgårdsförsöken vid anstalten snarast kommer till stånd att trädgårdsförsöksverksamheten i Norrland får en självständigare ställning och att tillräcklig personal för försöksplanering samt utvärdering och publicering av försöksresultat erhålls. Utskottet utgår från att Kungl. Maj:t tar upp förslagen till prövning i samband med utarbetandet av förslag till nästkommande budget.
Utskottet hemställer att riksdagen
1. i anledning av motionerna 1974:812 och 1974:1474 som sin mening ger Kungl. M^j:t till känna vad utskottet i det föregående anfört om försöksverksamheten på jordbruks- och trädgårdsområdet i Norrland,
2. till Lantbrukshögskolan: Försöksverksamheten för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 26 665 000 kr.
33. Lantbrukshögskolan: Lantbruksdriften vid försöksstationerna m. m. med flera anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna G 5—G 10 (s. 97—101) och hemställer att riksdagen
1. till Lantbrukshögskolan: Lantbruksdriften vid försöksstationerna m. m. förbudgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 000 kr.,
2 a. godkänner vad som i statsverkspropositionen anförts i fråga om ändrad benämning på professur, b. till Veterinärhögskolan: Förvaltningskostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 25 720 000 kr.,
JoU 1974:1
3. till Veterinärhögskolan: Driftkostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 7 892 000 kr.,
4. till Veterinärhögskolan: Bokinköp m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 177 000 kr.,
5. till Veterinärhögskolan: Försöksverksamhet för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 370 000 kr.,
6. till Veterinärhögskolan: Lantbruksdriften vid försöksgården för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 000 kr.
34. Skogshögskolan: Förvaltningskostnader och Skogshögskolan: Driftkostnader. Kungl. Maj:t har under punkterna G 11—G 12 (s. 102—105) föreslagit riksdagen att
1. a. bemyndiga Kungl. Maj:t att ändra benämningen på och ämnesinnehållet för professur enligt vad som i statsverkspropositionen förordats,
b. till Skogshögskolan: Förvaltningskostnader för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 17 432 000 kr.,
2. till Skogshögskolan: Driftkostnader för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 13 553 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:1099 av herr Fälldin m. fl. (c) hemställs att riksdagen beslutar 1. att till Skogshögskolan: Driftkostnader för budgetåret 1974/75 anvisa ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 2 835 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 16 388 000 kr., 2. att till Skogshögskolan: Förvaltningskostnader för budgetåret 1974/75 anvisa ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 260 000 kr. förhöjt förslagsanslag av 17 692 000 kr., 3. att bemyndiga Kungl. Maj:t att vid skogshögskolan inrätta en biträdande professur i U 22 i skogsproduktionens långsiktiga programmering i stället för försöksledare i A 28.
Utskottet
Kungl. Maj:ts förslag under förvaltningskostnads- och driftkostnadsanslagen innebär en ökning med 2 145 000 kr. Enligt motionen 1974:1099 bör en ytterligare uppräkning av de båda anslagen ske med tillsammans 3 095 000 kr. I motionen påpekas, liksom i propositionen, att virkestillgången sett på längre sikt inte täcker industrins behov. För att häva underskottet i virkesbalansen krävs enligt motionen dels att redan befintliga kunskaper omsätts i praktiskt bruk, dels att nuvarande kunskaper förbättras genom forskning. Motionärerna åberopar i detta sammanhang en expertgrupp vid skogshögskolan som uttalat att nuvarande tillväxt i våra skogar kan öka högst väsentligt, dock endast under förutsättning av att resurserna förstärks för det skogsvetenskapliga forsknings-, utvecklings- och informationsarbetet. Expertgruppen har utarbetat ett program för intensifierad forskning på området. Den i
JoU1974:1
motionen begärda ökningen av anslagen till skogshögskolan är avsedd att finansiera detta program. I motionen föreslås också att en tjänst för biträdande professor i skogsproduktionens långsiktiga programmering inrättas i stället för en försöksledartjänst.
Olika beräkningar föreligger beträffande möjlig awerkningsvolym i skogsbruket. Det synes likväl klarlagt att skogsindustrin nu byggts ut så att förbrukningen av virke vid fullt utnyttjande av kapaciteten överstiger vad som produceras genom den löpande tillväxten i skogen. Utskottet vill
1 detta läge instämma i vad som i motionen sägs om behovet av ett bättre utnyttjande av befintliga kunskaper och om behovet av forskning på det skogliga området. En omfattande forskning bedrivs redan vid skogshögskolan och vid andra skogliga forskningsinstitutioner. Kungl. Maj:ts förslag för nästa budgetår innebär en reell förstärkning för skogshögskolan med omkring 670 000 kr. Vidare föreslås under anslagen till skoglig och skogsteknisk forskning en sammanlagd ökning med 800 000 kr. eller med 12 procent. Utskottet är inte berett tillstyrka den ytterligare uppräkning av skogshögskolans anslag som föreslås i motionen 1974:1099 och som överstiger det belopp högskolan själv begärt med ca
2 milj. kr. Utskottet vill i sammanhanget hänvisa till att 1973 års skogsbruksutredning har att behandla skogsbrukets inriktning och omfattning på lång sikt. Frågan om en väsentligt utökad forskning för en framtida ökad virkesproduktion bör därför bedömas i anslutning till de ställningstaganden som kan föranledas av utredningens arbete. Motionen 1974:1099 bör således inte föranleda någon riksdagens åtgärd.
Utskottet biträder Kungl. Maj .ts förslag under nu ifrågavarande båda anslag och hemställer
att riksdagen
1. bemyndigar Kungl. Maj:t att ändra benämningen på och ämnesinnehållet för professurer enligt vad som förordats i statsverkspropositionen,
2. lämnar motionen 1974:1099, yrkande 3, utan åtgärd,
3. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:1099, yrkande 2, till Skogshögskolan: Förvaltningskostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 17 432 000 kr.,
4. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:1099, yrkande 1, t\W Skogshögskolan: Driftkostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 13 553 000 kr.
35. Skogshögskolan: Bokinköp m. m. med flera anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna G 13—G 15 (s. 105 —114) och hemställer
att riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Skogshögskolan: Bokinköp m. m. ett reservationsanslag av 191 000 kr.,
2. till Inredning och utrustning av lokaler vid jordbrukets
JoU 1974:1
högskolor m. m. ett reservationsanslag av 18 000 000 kr.,
3. till Ersättningar till sakkunniga i befordringsärenden, m. m. ett förslagsanslag av 300 000 kr.
36. Jordbruksforskning. Kungl. Maj:t har under punkten G 16 (s. 114-115) föreslagit riksdagen att till Jordbruksforskning för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 10 120 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:1107 av herr Kristiansson m. fl. (c) hemställs att Kungl. Maj:t måtte bevilja ett särskilt anslag om 10 milj. kr. för perioden 1974/75—1978/79 för att förbättra det svenska jordbrukets möjligheter att producera värdefulla protein- och fettråvaror.
I motionen 1974:1477 av herr Nilsson i Tvärålund (c) hemställs att riksdagen anvisar 200 000 kr. som bidrag till IVK för forskning och försöksverksamhet beträffande utsädespotatis.
Utskottet
1 statsverkspropositionen föreslås att förevarande anslag höjs med 1 320 000 kr. till 10 120 000 kr. Statens råd för skogs- och jordbruksforskning har hemställt om en uppräkning av anslaget med 1 500 000 kr., bl. a. för att göra jordbruket än mera konkurrenskraftigt i det inhemska näringslivet och gentemot utlandet.
1 motionen 1974:1107 hemställs att ett särskilt anslag på 10 milj. kr. beviljas för en femårsperiod, budgetåren 1974/75—1978/79, för att förbättra det svenska jordbrukets möjligheter att producera värdefulla protein- och fettråvaror. Motionärerna erinrar bl. a. om att 1969 års riksdag efter detta års överläggningar om jordbrukspriserna beslöt om ett särskilt anslag på ca 10 milj. kr. för foderproteinforskning. Anslaget har gett god effekt men är nu i det närmaste förbrukat och det är av vikt att påbörjade arbeten på området skall kunna fullföljas. Motionärerna ger exempel på olika forskningsområden som i förevarande sammanhang kommer i blickpunkten, på uppnådda resultat och på ytterligare angelägna forskningsobjekt. Utöver de vanliga anslagen till forskningsinstitutionerna är det i den rådande situationen av vikt att ytterligare medel ställs till förfogande för här ifrågavarande ändamål.
Utskottet vill för egen del framhålla att frågan om livsmedelsförsörjningen i globalt perspektiv på goda grunder sedan länge räknas till de för hela mänskligheten centrala problemen. I detta sammanhang spelar inte minst spörsmålen om tillräcklig tillgång till protein i lämpliga former en framträdande roll. Det är enligt utskottets mening angeläget att Sverige även i fortsättningen kan effektivt medverka till att genom insatser inom landet och deltagande i internationellt samarbete på förevarande forskningsområden bidra till lösandet av de föreliggande problemen.
3 Riksdagen 1974. 16 sami Nr 1
JoU 1974:1
34 Utskottet vill emellertid erinra om att de i motionen omnämnda medlen, 10 milj. kr., som stått till förfogande för foderproteinforskning ingick i 1969 års överenskommelse om jordbrukspriserna och utgjordes av regleringsmedel. Frågan om fortsatt stöd till forskningen torde komma att aktualiseras i samband med de pågående överläggningarna om jordbrukspriserna. Utskottet finner därför inte anledning att i förevarande sammanhang föreslå något riksdagens initiativ i anledning av motionen 1974:1107.
I motionen 1974:1477 föreslås att Institutet för växtforskning och kylhuslagring (IVK) tillerkänns ett bidrag på 200 000 kr. för forskning och försöksverksamhet beträffande utsädespotatis.
Motionären framhåller betydelsen av ett bra potatisutsäde och uttalar bl. a. att kostnaderna för den forskning på området som nu bedrivs i allt väsentligt läggs på priset för testat och kontrollerat utsäde, som bl. a. härigenom betingar stora kostnader, vilket i sin tur leder till en omfattande användning av okontrollerat utsäde. Ett statligt stöd till forskningen skulle också innebära ett stöd till jordbruket i Norrland, då det virusfria utsädet i stor utsträckning odlas där. Stödet bör lämnas till IVK som sedan 25 år arbetat på detta område.
Utskottet vill i anledning av motionen erinra om att stöd till förädlingsverksamhet samt forsknings- och försöksverksamhet beträffande potatis redan lämnas i olika sammanhang och i betydande utsträckning. Således bedriver Sveriges utsädesförening en omfattande förädlingsverksamhet. Föreningen har för detta ändamål för det löpande budgetåret erhållit 640 000 kr. av införselavgiftsmedel, och statens råd för skogsoch jordbruksforskning har för budgetåret 1972/73 lämnat ett stöd på 100 000 kr. Det kan också erinras om att ett betydande forsknings-och försöksarbete beträffande potatisodlingen bedrivs vid lantbrukshögskolan. Vidare utgår under innevarande budgetår 1,2 milj. kr. av införselavgiftsmedel till Sveriges potatisodlares riksförbund för effektivisering av matpotatisodlingen.
Utskottet vill för egen del vitsorda betydelsen av ett förstklassigt potatisutsäde men finner med hänsyn till det stöd för arbetet på detta område som redan lämnas och till den möjlighet som föreligger för IVK att erhålla anslag för sin verksamhet bl. a. genom statens råd för skogsoch jordbruksforskning inte tillräckliga skäl förorda någon åtgärd i anledning av motionen 1974:1477.
Utskottet, som intet har att erinra emot Kungl. Maj:ts förslag under förevarande anslagspunkt, får med hänvisning till det anförda hemställa att riksdagen
1. lämnar motionerna 1974:1107 och 1974:1477 utan åtgärd,
2. till Jordbruksforskning för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 10 120 000 kr.
37. Stöd till kollektiv jordbruksteknisk forskning. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten G 17 (s. 115) och hemställer
att riksdagen till Stöd till kollektiv jordbruksteknisk forskning
JoU 1974:1
för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 1 185 000 kr.
38. Bidrag till Sveriges utsädesförening. Kungl. Maj:t har under punkten G 18 (s. 115 —116) föreslagit riksdagen att till Bidrag till Sveriges utsädesförening för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 6 882 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:1470 av herr Larsson i Borrby (c) hemställs att riksdagen beslutar att till Bidrag till Sveriges utsädesförening för budgetåret 1974/7 5 anvisa ett i förhållande till Kungl. Maj :ts förslag med 125 000 kr. förhöjt förslagsanslag av 7 007 000 kr.
Utskottet
Kungl. Maj:ts förslag beträffande förevarande anslagspost innebär en uppräkning av anslaget i jämförelse med innevarande budgetår med 300 000 kr. till 6 882 000 kr. Ökningen avser kompensation för automatiska kostnadsstegringar. I motionen 1974:1470 föreslås en ytterligare uppräkning med 125 000 kr. till 7 007 000 kr. Motionären hänvisar till att 1971 års Svalövsutredning bl. a. föreslog att verksamheten vid Hammenhögs växtförädlingsanstalt, vilken verksamhet numera övertagits av Sveriges utsädesförening, skulle erhålla ett årligt statsbidrag av 490 000 kr. I statsverkspropositionen har beräknats ett belopp av 275 000 kr. för ändamålet. Motionären anser det nödvändigt att 400 000 kr. ställs till förfogande för verksamheten om arbetet vid Hammenhögsinstitutionen med resistens- och kvalitetsproblemen skall kunna bedrivas med önskvärd effektivitet och påbörjade projekt fullföljas.
Utskottet vill erinra om att förra årets riksdag vid behandlingen av motsvarande anslag enligt utskottets förslag avslog en motion av väsentligen samma innehåll som den föreliggande (prop. 1973:96, JoU 1973:25, rskr 1973:232). Utskottet anslöt sig i nyssnämnda betänkande bl. a. till ett uttalande av departementschefen att Kungl. Maj:ts förslag innebar att utsädesföreningens växtförädlingsverksamhet på trädgårdsväxtområdet skulle kunna fortsätta i minst samma utsträckning som dittills.
Utskottet får i anledning av den nu väckta motionen hänvisa till att det bör finnas möjligheter att öka stödet till trädgårdsväxtförädlingen utan ytterligare höjning av förevarande anslag. Bl. a. bör utsädesföreningen själv inom ramen för föreningens resurser kunna göra omprioriteringar till förmån för nyssnämnda ändamål. Utskottet har vidare som framgår av vad tidigare anförts i detta betänkande tillstyrkt förslag om en höjning av anslaget till jordbruksforskning. Om förslaget bifalls ökas möjligheterna till stöd genom statens råd för skogs- och jordbruksforskning. Det kan också nämnas att kontrollanstaltutredningen i sitt hösten
JoU 1974:1
1973 framlagda betänkande Den framtida växtskyddsverksamheten (Ds Jo 1973:5) framfört förslag om förstärkning av den resistensbiologiska verksamheten. En proposition i ämnet kommer inom kort att framläggas för riksdagen.
Utskottet finner sig med hänsyn till det anförda böra tillstyrka Kungl. Maj:ts förslag och således avstyrka motionen 1974:1470.
Utskottet hemställer
att riksdagen med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:1470 till Bidrag till Sveriges utsädesförening för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 6 882 000 kr.
39. Bidrag till viss praktiskt vetenskaplig växtförädling. Kungl. Maj:t har under punkten G 19 (s. 116-117) föreslagit riksdagen att till Bidrag till viss praktiskt vetenskaplig växtförädling för budgetåret 1974/75 anvisa ett anslag av 255 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:1102 av herr Håkansson i Rönneberga m. fl. (c, m, fp) hemställs att riksdagen vid sin behandling av statsverkspropositionen till den praktiskt vetenskapliga verksamheten vid Weibullsholms växtförädlingsanstalt för budgetåret 1974/75 anvisar ett anslag av 500 000 kr.
I motionen 1974:1104 av herr Håkansson i Rönneberga m. fl. (c, m, fp) hemställs att riksdagen vid sin behandling av statsverkspropositionen bilaga 11 till den praktiskt vetenskapliga verksamheten vid växtförädlingsanstalten Algot Holmberg och Söner för budgetåret 1974/75 anvisar ett anslag av 120 000 kr.
Utskottet
Från detta anslag utgår bidrag till W. Weibull AB för den praktiskt vetenskapliga verksamheten vid Weibullsholm och till den växtförädling som bedrivs av Algot Holmberg och Söner AB. Kungl. Maj:ts förslag innebär att för nästa budgetår anvisas oförändrat 225 000 kr. resp. 30 000 kr. för angivna ändamål. Weibulls har för det kommande budgetåret begärt 225 000 kr. för sin samlade växtförädlingsverksamhet och dessutom ett särskilt anslag om 275 000 kr. till sin trädgårdsväxtförädling. Algot Holmberg och Söner har anhållit om en höjning av sitt bidrag med 90 000 kr. avseende arbete med förädling av sojabönan.
I motionen 1974:1102 hemställs att bidraget till verksamheten vid Weibullsholm bestäms till 500 000 kr. Motionärerna hänvisar till det arbete som bedrivs vid Weibullsholm i vad gäller förädlingen inom trädgårdsväxtområdet och framhåller angelägenheten av att detta arbete skall kunna fullföljas.
Utskottet har under punkten 36 i förevarande betänkande erinrat om
JoU 1974:1
den möjlighet till ökat stöd till trädgårdsväxtförädlingen som öppnas därest Kungl. Maj :ts förslag om höjning av anslaget till jordbruksforskning bifalles och om att en proposition kommer att framläggas på grundval av kontrollanstaltutredningens betänkande Den framtida växtskyddsverksamheten. Det må vidare erinras om att förra årets riksdag anvisade ett årligt bidrag å 275 000 kr. till Sveriges utsädesförening, avseende växtförädlingsverksamheten vid Hammenhög, men avslog bl. a. motionsyrkande om ytterligare bidrag till Weibullsholms växtförädlingsanstalt (JoU 1973:25).
Utskottet finner med hänsyn till det anförda inte anledning föreslå något ändrat ställningstagande från riksdagens sida och avstyrker således den i motionen 1974:1102 föreslagna uppräkningen av förevarande anslag.
I motionen 1974:1104 föreslås att bidrag till växtförädlingsanstalten Algot Holmberg och Söner AB lämnas med det av bolaget begärda beloppet 120 000 kr. Bidraget avser bolagets arbete med förädling av sojabönan. I motionen anförs bl. a. att sojabönan är den utan jämförelse värdefullaste proteinväxten i världen och lämnas uppgifter om inom företaget pågående och planerade förädlingsförsök m. m.
Utskottet har i annat sammanhang betonat vikten av att de problem som föreligger i fråga om världens proteinförsörjning ägnas uppmärksamhet. Odling av sojabönor måste, såvitt utskottet kunnat bedöma, tillmätas en stor betydelse i detta sammanhang. Utskottet har emellertid också, bl. a. vid behandlingen i det föregående av motionen 1974:1102, berört möjligheten att erhålla stöd till växtförädlingsverksamhet genom statens råd för skogs- och jordbruksforskning. Skäl synes dock utskottet tala för en viss höjning av bidraget för ifrågavarande ändamål till Algot Holmberg och Söner. Enligt utskottets mening bör motionärernas önskemål så till vida tillmötesgås att bidraget fastställs till 60 000 kr. Detta innebär att anslaget i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag får uppräknas med 30 000 kr.
Utskottet, som inte finner anledning till erinran emot Kungl. Maj:ts förslag i övrigt, får under hänvisning till det anförda hemställa
att riksdagen
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och motionen 1974:1104 samt med avslag på motionen 1974:1102 till Bidrag till viss praktiskt vetenskaplig växtförädling för budgetåret 1974/75 anvisar ett anslag av 285 000 kr.,
2. lämnar motionen 1974:1104 i vad den inte berörts under 1 utan åtgärd,
3. som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört beträffande bidrag till Algot Holmberg och Söner AB.
40. Skoglig forskning. Kungl. Maj:t har under punkten G 20 (s. 117) föreslagit riksdagen att till Skoglig forskning för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 3 625 000 kr.
JoU 1974:1
38 Motionen
I motionen 1974:1459 av fru Anér m. fl. (fp) hemställs att riksdagen till Skoglig forskning för budgetåret 1974/75 anvisar ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 575 000 kr. höjt reservationsanslag på 4 200 000 kr. samt att riksdagen ger Kungl. Maj:t till känna vad som i motionen anförts rörande behovet av miljövänliga skogsbruksmetoder.
Utskottet
Kungl. Maj:ts förslag innebär en uppräkning av anslaget med 500 000 kr. till 3 625 000 kr. Statens råd för skogs- och jordbruksforskning har i sin anslagsframställning begärt en höjning med 1 075 000 kr. till 4 200 000 kr. 1 motionen 1974:1459 anknyter motionärerna till rådets framställning och föreslår dels att anslaget räknas upp till det av rådet begärda beloppet (yrkande 1), dels att riksdagen ger Kungl. Maj:t till känna i motionen anförda synpunkter rörande behovet av miljövänliga skogsbruksmetoder (yrkande 2).
I vad gäller motionsyrkandet om ytterligare höjning av anslaget vill utskottet framhålla att anslagen till forsknings- och försöksverksamhet på det skogliga området under senare år ökat betydligt. Budgetåret 1973/74 gjordes således en uppräkning med 380 000 kr., och Kungl. Maj:t föreslår nu som nämnts en ytterligare höjning för det kommande budgetåret med 500 000 kr. Utskottet anser sig med hänsyn härtill och till rådande budgetläge inte böra förorda någon höjning av anslaget utöver Kungl. Maj:ts förslag utan avstyrker motionen 1974:1459, yrkande 1.
Beträffande frågan om behovet av miljövänliga skogsbruksmetoder vill utskottet framhålla att spörsmålen härom är uppmärksammade i olika sammanhang. Sålunda pågår vid skogshögskolan en omfattande forskning om skogsbrukets inverkan på miljön, exempelvis genom ett forskningsprojekt angående drivningsmetoder i miljökänsliga områden. Även olika forskningsuppgifter inom institutionerna för skogsekologi och skogsföryngring är av betydelse i detta sammanhang. Vidare finns numera vid högskolan inrättad en tjänst som biträdande professor i miljöanpassat skogsbruk. Det kan också framhållas att skogsbrukets roll i miljövårdssammanhang hör till de frågor som 1973 års skogsutredning enligt sina direktiv har att pröva. Utredningen skall närmare belysa de konsekvenser i miljövårdshänseende som nuvarande och en framtida avverkningspolitik kan komma att leda till. Inom jordbruksdepartementet arbetar en särskild arbetsgrupp med frågor som hör samman med omfattningen och effekterna av kalhyggen. Utskottet finner mot bakgrund av det anförda inte behövligt med någon särskild riksdagens åtgärd i anledning av motionen 1974:1459, yrkande 2.
Under hänvisning till det anförda hemställer utskottet, som inte finner anledning till erinran emot Kungl. Maj:ts förslag, att riksdagen
1. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:1459, yrkande 1, till Skoglig forskning för
JoU1974:1
budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 3 625 000 kr.,
2. anser motionen 1974:1459, yrkande 2, besvarad med vad utskottet anfört.
41. Stöd till kollektiv forskning rörande skogsträdsförädling och skogsgödsling m. m. med flera anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag underpunkterna G 21-G 26 (s. 117—121) och hemställer
att riksdagen förbudgetåret 1974/75 anvisar
1. till Stöd till kollektiv forskning rörande skogsträdsförädling och skogsgödsling m. m. ett reservationsanslag av 1 152 000 kr.,
2. till Stöd till kollektiv skogsteknisk forskning ett reservationsanslag av 3 600 000 kr.,
3. till Bidrag till Skogs- och lantbruksakademien ett förslagsanslag av 295 000 kr.,
4. till Statens skogsmästarskola ett förslagsanslag av 1 571 000 kr.,
5. till Reseunderstöd för studier m. m. ett reservationsanslag av 39 000 kr.,
6. till Bidrag till viss ungdomsverksamhet ett anslag av 500 000 kr.
Miljövård m. m.
42. Koncessionsnämnden för miljöskydd. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten H 2 (s. 122-123) och hemställer
att riksdagen till Koncessionsnämnden för miljöskydd för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 660 000 kr.
43. Miljövårdsinformation. Kungl. Maj:t har under punkten H3 (s. 123—124) föreslagit riksdagen att till Miljövårdsinformation för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 2 000 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:238 av herr Svanström m. fl (c) föreslås A. att riksdagen uttalar att Svenska naturskyddsföreningen och Samfundet för hembygdsvård erhåller största möjliga anslag för sin miljövårdande verksamhet, B. att till Miljövårdsinformation för budgetåret 1974/75 anvisas ett reservationsanslag av 2 650 000 kr.
I motionen 1974:330 av herr Svanström m. fl. hemställs att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär att frågan om statligt stöd till hembygdsföreningar för aktiva miljövårdsinsatser blir föremål för utredning och förslag.
I motionen 1974:1456 av fru Anér m. fl. (fp) hemställs l.att
JoU 1974:1
riksdagen som sin mening ger Kungl. Majit till känna att bidrag under anslaget Miljövårdsinformation (bil. 11, H 3) bör kunna utgå, förutom till Svenska naturskyddsföreningen och Samfundet för hembygdsvård, även till andra ideella föreningar och organisationer för verksamhet eller speciella projekt i enlighet med vad som i motionen anges, 2. att riksdagen som sin mening ger Kungl. Majit till känna vad som i motionen anförts beträffande kampanjen Håll Sverige Rent, 3. att riksdagen till Miljövårdsinformation för budgetåret 1974/75 anvisar ett i förhållande till Kungl. Majits förslag med 1 500 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 3 500 000 kr., varav — utöver vad statens naturvårdsverk äskar för dessa ändamål — 850 000 kr. bör avse bidrag till ideella organisationer.
Utskottet
Kungl. Majits förslag innebär en uppräkning av anslaget med 350 000 kr. till 2 milj. kr. Naturvårdsverket har begärt en höjning av anslaget till 2 650 000 kr. 1 propositionen framhålls att informationsverksamheten är en viktig del av miljövårdsarbetet och att samhällets miljövårdsinformation bör byggas ut ytterligare bl. a. med hänsyn till att nya verksamhetsområden tillkommit. De ideella naturvårdsorganisationerna bör också ges möjlighet att fortsätta och utveckla sitt arbete. Departementschefen berör vidare den under ledning av rikskommittén Håll Sverige Rent, som organisatoriskt är knuten till naturvårdsverket, sedan den 1 juli 1970 pågående kampanjen mot nedskräpning. Kommittén har i statsanslag erhållit totalt 2 milj. kr. och lika mycket har tillskjutits av näringslivet varjämte omfattande insatser gjorts på det regionala och lokala planet. Departementschefen framhåller att kampanjen dock bör vara tidsbegränsad och ansluter sig till en av naturvårdsverket uttalad uppfattning att verksamheten i sin nuvarande form bör upphöra med utgången av innevarande budgetår. Upplysningsverksamhet i syfte att minska nedskräpning bör i fortsättningen ingå som ett naturligt inslag i den allmänna informationsverksamhet på miljövårdsområdet för vilken naturvårdsverket har ansvaret.
I motionen 1974:238, yrkande B, föreslås att anslaget bestäms till det av naturvårdsverket begärda beloppet 2 650 000 kr. 1 motionen 1974:1456, yrkande 1, hemställs att riksdagen uttalar att bidrag från anslaget lämnas, förutom till Svenska naturskyddsföreningen och Samfundet för hembygdsvård, även till andra ideella föreningar och organisationer för miljövårdsverksamhet eller speciella projekt på området. 1 samma motion, yrkande 3, föreslås att anslaget höjs till 3 500 000 kr., varav — utöver vad naturvårdsverket äskat — 850 000 kr. bör avse bidrag till ideella organisationer.
I motionen 1974:1456 nämns som exempel på organisationer m. fl. som enligt motionärerna bör erhålla bidrag från anslaget Friluftsfrämjandet, Miljövårdsgruppernas riksförbund, Svenska turistföreningen, Sveriges fritidsfiskares riksförbund och Vattenvärnet. Utskottet vill erinra om att flera av dessa organisationer erhåller bidrag från anslagen till Stöd till
JoU1974:1
idrotten. Därjämte får Svenska naturskyddsföreningen bidrag ur jaktvårdsfonden. I årets statsverksproposition har i enlighet med hemställan av Riksidrottsförbundet föreslagits en betydande uppräkning av anslaget till Stöd till idrotten: Organisationsstöd m. m. Utskottet anser principiella betänkligheter kunna anföras mot att stödet till sådana organisationer som här nämnts splittras upp på ett flertal anslag. Utskottet vill också erinra om att det ankommer på Kungl. Maj:t eller, efter Kungl. Maj:ts bemyndigande, naturvårdsverket att besluta om här förevarande anslagsfördelning på olika ändamål.
Utskottet finner inte anledning till erinran emot Kungl. Maj:ts beräkning av anslaget under förevarande punkt och får med hänsyn härtill och till vad i det föregående anförts avstyrka motionen 1974:238, yrkande B, och motionen 1974:1456, yrkandena 1 och 3.
Det i motionen 1974:238 under punkten A gjorda yrkandet om visst uttalande från riksdagens sida anser sig utskottet inte kunna biträda.
I motionen 1974:1456, yrkande 2, hemställs att riksdagen uttalar sig för vad motionärerna anfört beträffande kampanjen Håll Sverige Rent. Enligt motionärerna bör ledningen av kampanjen inte läggas hos naturvårdsverket utan erbjudas en ideell organisation. Utskottet vill i anledning härav anföra att den verksamhet varom här är fråga, såsom också framgår av vad departementschefen uttalat, är vitt förgrenad. Det är med hänsyn härtill och till önskvärdheten av att tillgängliga resurser kommer till bästa möjliga användning nödvändigt med god överblick över och effektiv samordning av de olika aktiviteterna. Enligt utskottets mening är det lämpligt att statens naturvårdsverk får handha de överblickande och samordnande funktionerna och ha huvudansvaret för verksamheten. Detta utesluter självfallet inte att verket när så befinns lämpligt kan lämna särskilda uppgifter på området åt ideella organisationer. Med hänvisning till det anförda avstyrker utskottet motionen 1974:1456, yrkande 2.
I motionen 1974:330 slutligen hemställs om utredning och förslag beträffande frågan om statligt stöd till hembygdsföreningar för aktiva miljövårdsinsatser.
Utskottet vill i anledning av motionsförslaget erinra om att riksdagen tidigare vid behandling av motioner i förevarande ämne vid olika tillfällen givit uttryck åt uppfattningen att hembygdsföreningarnas insatser på miljövårdsområdet är värdefulla. Utskottet vill nu härtill foga att hembygdsföreningarna bl. a. genom sin särskilda förtrogenhet med de lokala förhållandena inom sina resp. verksamhetsområden och genom den allmänna inriktningen av föreningarnas syften även fortsättningsvis torde kunna göra betydelsefulla insatser i miljövårdsarbetet som komplement till de statliga och kommunala organens strävanden i nämnda avseende. Det kan därför enligt utskottets mening förtjäna att övervägas om de bör beredas möjlighet till stöd i lämplig form för sådana ändamål. En prövning av frågan bör anförtros statens naturvårdsverk. Prövningen bör vara förutsättningslös.
JoU1974:1
42 Under hänvisning till det anförda hemställer utskottet att riksdagen
1. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionerna 1974:238 och 1974:1456, yrkandena 1 och 3, till Miljövårdsinformation för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 2 000 000 kr.,
2. lämnar motionen 1974:1456, yrkande 2, utan åtgärd,
3. i anledning av motionen 1974:330 som sin mening ger Kungl. Maj.t till känna vad utskottet anfört beträffande statligt stöd till hembygdsföreningar för aktiva miljövårdsinsatser.
44. Ersättningar vid bildande av naturreservat m. m. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten H 4 (s. 125—126) och hemställer
att riksdagen till Ersättningar vid bildande av naturreservat m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 9 000 000 kr.
45. Vård av naturvårdsområden m. m. Kungl. Maj:t har under punkten H 5 (s. 126—127) föreslagit riksdagen att till Vård av naturvårdsområden m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 10 600 000 kr.
Motionen
I motionen 1974:806 av fru Anér m. fl. (fp) hemställs att riksdagen för Vård av naturvårdsområden m. m. måtte anslå ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 2 000 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 12 600 000 kr.
Utskottet
Kungl. Maj:t föreslår en uppräkning av anslaget med 1,2 milj. kr. till 10,6 milj. kr. I motionen 1974:806 föreslås en höjning med 2 milj. kr. utöver Kungl. Maj:ts förslag till 12,6 milj. kr. Motionärerna anför bl. a. att under de närmaste åren ett stort antal naturreservat kommer att avsättas. 1 vad gäller användningen av de ökade medlen anser motionärerna bl. a. att möjligheterna att bygga ut försöksverksamheten med landskapsvård i odlingsbygder särskilt bör beaktas.
Utskottet vill för egen del framhålla att de ändamål vilka förevarande anslag är avsett att tillgodose är mycket beaktansvärda. Anslaget har också under de senaste åren höjts kraftigt — det var exempelvis budgetåret 1968/69 2,3 milj. kr. Åtgärder på detta område kräver emellertid noggrann planering och man måste räkna med att den utvidgning av verksamheten som pågår får genomföras successivt. Det bör också beaktas att landskapsvårdande arbeten också i stor omfattning utförs som beredskapsarbeten — kostnaderna härför under budgetåret
JoU 1974:1
1972/73 kan beräknas till omkring 100 milj. kr. I vad gäller frågan om landskapsvård i odlingsbygder vill utskottet erinra om att naturvårdsverket i sin anslagsframställning för det kommande budgetåret begärt ett oförändrat belopp, 1 milj. kr., för ändamålet.
Utskottet finner Kungl. Maj:ts förslag med hänsyn bl. a. till det rådande budgetläget väl avvägt och tillstyrker detsamma. Utskottet avstyrker i enlighet härmed motionen 1974:806.
Utskottet hemställer
att riksdagen med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:806 till Vård av naturvårdsområden m. m. anvisar ett reservationsanslag av 10 600 000 kr.
46. Stöd till kollektiv forskning inom miljövårdsområdet. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkten H9 (s. 130—131) och hemställer
att riksdagen till Stöd till kollektiv forskning inom miljövårdsområdet för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 2 500 000 kr.
47. Särskilda undersökningar inom miljövårdsområdet, m. m. Kungl. Maj:t har under punkten H 10 (s. 131 — 132) föreslagit riksdagen att till Särskilda undersökningar inom miljövårdsområdet, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 4 000 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:1452 av herr Andersson i Edsbro m. fl. (c) hemställs att riksdagen anvisar 3 000 000 kr. för budgetåret 1974/75 för sjörestaurering i Stockholms län.
I motionen 1974:1463 av herr Fälldin m. fl. (c) hemställs, såvitt nu är i fråga (punkterna A 1 — 2), A. att riksdagen vid behandlingen av statsverkspropositionen, bilaga 11, 1. till Särskilda undersökningar inom miljövårdsområdet, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 6 000 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 10 000 000 kr., 2. under nytt anslag till Sjörestaureringar för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 10 000 000 kr.
Utskottet
Anslaget under denna punkt används för att bekosta utredningar och undersökningar inom miljövårdsområdet, i första hand vattenvårdsfrågor och restaurering av förorenade vattenområden m. m. Kungl. Maj:t föreslår ett oförändrat anslag av 4 milj. kr.
I motionen 1974:1452 hemställs om ett anslag för kommande budgetår av 3 milj. kr. för sjörestaurering i Stockholms län. I motionen 1974:1463, yrkandena A 1 och A 2, hemställs dels att anslaget under förevarande punkt räknas upp med 6 milj. kr. utöver Kungl. Maj:ts
JoU 1974:1
förslag till 10 milj. kr., dels att medel under ett nytt anslag, Sjörestaureringar, för budgetåret 1974/75 anvisas med 10 milj. kr. I motionen 1974:1452 tar motionärerna upp situtationen beträffande skadade sjöar och vattendrag i Stockholms län. Motionärerna anser att totalt 9 milj. kr. fördelade på de närmaste tre budgetåren bör ställas till förfogande för restaurering. Det i motionen 1974:1463 föreslagna anslagsbeloppet, 10 milj. kr., avser undersökningsverksamhet inom hela riket. Det därutöver särskilt föreslagna anslaget på 10 milj. kr. avses för påbörjande av en omfattande sjörestaureringsverksamhet budgetåret 1974/75.
Utskottet ser det för egen del som en mycket angelägen uppgift för samhället och enskilda att söka komma till rätta med den på många håll i landet pågående föroreningen och förstöringen av sjöar och vattendrag och anser det av vikt att strävandena härvidlag bl. a. inriktas på själva föroreningskällorna. Under senare år har också, delvis med statligt stöd, undersökningar genomförts rörande förutsättningarna att restaurera förorenade vattenområden, och statliga bidrag har även utgått till restaureringsåtgärder. Motionsförslagen innebär emellertid sammantagna att på hithörande område skulle anvisas 23 milj. kr., vilket bör ses mot bakgrunden bl. a. av att naturvårdsverket självt begärt 7,5 milj. kr. Det synes utskottet tveksamt om en så omfattande, omedelbar ökning av statens insatser som motionärerna föreslår i nuvarande läge är tillrådlig. Det bör i sammanhanget beaktas att frågan om fördelningen av kostnaderna för miljövården mellan stat, kommuner, näringsliv och enskilda är under prövning genom en särskild utredning. Vidare är de kända restaureringsmetoderna ännu inte prövade i sådan omfattning att de kan anses helt säkra. Det kan också erinras om att en översyn av naturvårdsverkets utredningsverksamhet pågår och kommer att redovisas i verkets anslagsframställning för budgetåret 1975/76. Vidare må framhållas att verket disponerar medel för vissa utredningar även under anslaget till Statens naturvårdsverk.
Utskottet finner sig böra tillstyrka Kungl. Maj:ts förslag och avstyrka motionsyrkandena.
Utskottet hemställer således
att riksdagen
1. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på motionen 1974:1463, yrkande A 1, till Särskilda undersökningar inom miljövårdsområdet, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 4 000 000 kr.,
2. avslår motionen 1974:1452,
3. avslår motionen 1974:1463, yrkande A 2.
48. Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m. m. Kungl. Maj:t har under punkten H 11 (s. 132 — 135) föreslagit riksdagen att
1. medge att för budgetåret 1974/75 statsbidrag till kommunala avloppsreningsverk får beviljas intill ett belopp av 130 000 000 kr.,
2. till Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett förslagsanslag av 155 000 000 kr.
JoU 1974:1
45 Motionen
1 motionen 1974:1113 av herr Mattsson i Skee m. fl. (c) hemställs att riksdagen som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad i motionen anförts om statsbidrag till vatten- och avloppsledningar, reningsanläggningar samt renhållningskostnader inom naturvårds- och fritidsområden, speciellt inom övärlden.
Utskottet
Från förevarande anslag utgår bidrag för ny-, till- eller ombyggnad av avloppsreningsverk. Bidrag bestäms med hänsyn till reningsgraden och utgår normalt med lägst 30 procent och högst 50 procent av kostnaden. Från anslaget utgår vidare bidrag enligt kungörelsen (1971:914) om förhöjt statsbidrag till avloppsreningsverk och vatten- och luftvårdande åtgärder inom industrin samt enligt Kungl. Maj:ts beslut den 8 september 1972 och den 12 oktober 1973 om förhöjda statsbidrag till avloppsreningsverk och miljövårdande åtgärder inom industrin. Dessutom utgår från anslaget förhöjda statsbidrag till reningsverk i Vindelälvsområdet.
Departementschefen anför bl. a. att statsbidragen till kommunala avloppsreningsverk ökat kraftigt under de senaste åren. Det är angeläget att det statliga stödet till kommunerna fortsätter. Bidrag till reningsverk bör därför under kommande budgetår få beviljas intill samma belopp som för innevarande budgetår, dvs. 130 milj. kr. Utbetalningarna från anslaget beräknas under nästa budgetår uppgå till ca 155 milj. kr.
I motionen 1974:1113 framhålls bl. a. att vattenförsörjning och avloppsrening ofta är besvärligt och dyrbart för den bofasta öbefolkningen. Än kostsammare ställer sig hopsamling och destruktion av avfall. Systemet med statsbidrag till vatten- och avloppsledningar bör återinföras och statsbidraget till reningsverk ökas. Naturvårdsverket bör få möjlighet bl. a. att bevilja bidrag till områden med extraordinärt höga kostnader för hopsamling och destruktion av sopor. Motionärerna hemställer att riksdagen som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad i motionen anförts om statsbidrag till vatten- och avloppsledningar, reningsanläggningar samt renhållningskostnader inom naturvårds- och fritidsområden, speciellt inom övärlden.
Utskottet vill i anledning av motionen anföra att riksdagen år 1972 behandlade en motion med delvis samma innehåll som den nu föreliggande. I sitt yttrande över motionen (JoU 1972:1, p. 37) erinrade utskottet om att de tidigare utgående bidragen till vatten- och avloppsanläggningar år 1968 ändrades och inriktades på vattenvårdande åtgärder. Vid riksdagsbehandlingen av frågan år 1968 hade utskottet uttalat bl. a. att skälen för den föreslagna omläggningen hade sådan tyngd att den borde genomföras utan inskränkningar. Den år 1972 väckta motionen lämnades enligt utskottets förslag utan åtgärd av riksdagen. I vad gäller frågan om kostnaderna för omhändertagande av sopor vill utskottet erinra om att kommunerna är berättigade att av enskilda uttaga avgifter för sophämtning. Det bör också nämnas att frågan om de hittillsvarande verk -
JoU 1974:1
ningarna i praktiken av lagstiftningen om kommunal renhållning överses inom jordbruksdepartementet och att därvid spörsmål av den art som berörts i motionen torde komma att beaktas. I sammanhanget bör även erinras om den pågående utredningen om kostnaderna för miljövården.
Utskottet finner i och för sig angeläget att de problem som tagits upp i motionen uppmärksammas men anser mot bakgrund av vad i det föregående anförts skäl inte föreligga att förorda någon riksdagens särskilda åtgärd i anledning av motionen.
Utskottet biträder Kungl. Maj:ts förslag och hemställer
att riksdagen
1. medger att för budgetåret 1974/75 statsbidrag till kommunala avloppsreningsverk får beviljas intill ett belopp av 130 000 000 kr.,
2. till Bidrag till kommunala avloppsreningsverk m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 155 000 000 kr.,
3. lämnar motionen 1974:1113 utan åtgärd.
49. Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m. Kungl. Maj:t har under punkten H 12 (s. 135-140) föreslagit riksdagen att
1. godkänna vad som i statsverkspropositionen förordats rörande fortsatta bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin,
2. till Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 50 000 000 kr.
Motionerna
I motionen 1974:508 av herr Hermansson m. fl. (vpk) föreslås, såvitt nu är i fråga (punkten 2), att riksdagen under H 12 i propositionen 1974:1 bilaga 11, jordbruksdepartementet, som reservationsanslag anvisar ett till 10 000 000 kr. nedräknat belopp, vilket skall förbehållas småföretagare inom industrin efter särskild behovsprövning.
I motionen 1974:830 av fru Sundberg m. fl. (m) hemställs att riksdagen beslutar att viss del av anslaget Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m. får användas för bidrag till transport av hushållsavfall som transporteras för återvinning i fall där återvinning annars icke skulle kommit till stånd.
I motionen 1974:837 av herr Wirtén m. fl. (fp) hemställs, såvitt nu är i fråga (punkterna 1 h och 2), 1. att riksdagen hos Kungl. Maj:t begär h. att statsbidragsreglerna ändras så att bidrag kan utgå till kommunala återvinningsanläggningar, 2. att riksdagen beslutar att till Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. ip. för budgetåret 1974/75 anvisa ett reservationsanslag av 60 000 000 kr- varav 10 000 000 kr. att användas för bidrag till investeringar i kommunala återvinningsanläggningar för avfall.
JoU 1974:1
47 I motionen 1974:1463 av herr Fälldin m. fl. (c) hemställs, såvitt nu är i fråga (punkten A 3), A. att riksdagen vid behandlingen av statsverkspropositionen, bilaga 11, 3. beslutar om statligt stöd till kommunala avfallsanläggningar och därför till Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m- nt- för budgetåret 1974/75 anvisar ett i förhållande till Kungl. Maj:ts förslag med 5 000 000 kr. förhöjt reservationsanslag av 55 000 000 kr.
Utskottet
Från detta anslag utgår bidrag till åtgärder som minskar vatten- eller luftförorening eller buller från industriell anläggning samt bidrag till anläggningar för avfallsbehandling. Anslaget föreslås utgå oförändrat med 50 milj. kr.
Departementschefen erinrar om att under budgetåren 1969/70- 1973/74 sammanlagt 250 milj. kr. anvisats för ifrågavarande bidrag enligt av 1969 års riksdag beslutade grunder. I sysselsättningsstimulerande syfte har under de senaste åren dessutom anvisats 470 milj. kr. för förhöjda bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin. Beträffande de riktlinjer m. m. som departementschefen anser böra gälla för den fortsatta bidragsgivningen får utskottet hänvisa till propositionen (s. 139 och 140). Från anslaget utgår sedan den 1 juli 1972 också stöd till avfallsbehandling. I fråga om detta ansluter sig departementschefen till vad naturvårdsverket anfört beträffande angelägenheten av att insatserna intensifieras under de närmaste åren. Naturvårdsverket har även föreslagit att möjlighet införs att lämna bidrag till kommunala avfallsanläggningar. Departementschefen förklarar sig emellertid inte beredd att f. n. förorda några ändringar när det gäller det statliga stöd som nu utgår till avfallsbehandling och erinrar om att frågor om omhändertagande av olika former av avfall är under beredning inom jordbruksdepartementet.
I motionerna 1974:837 och 1974:1463 anförs kritiska synpunkter på kommunernas nuvarande möjligheter att ordna avfallsanläggningar. Särskilt framhålls att kommunernas avfallshantering bör syfta till återvinning. I anslutning härtill yrkas höjning av anslaget utöver Kungl. Maj:ts förslag med i motionen 1974:837, yrkande 2, 10 milj. kr. och i motionen 1974:1463, yrkande A 3, 5 milj. kr. I motionen 1974:837, yrkande 1 h, hemställs om ändring av bidragsreglerna i enlighet med anslagsförsjaget. Utskottet vill härtill nämna att naturvårdsverket avsåg att ett särskilt, nytt anslag skulle anvisas för bidrag till kommunala anläggningar för avfallsbehandling.
Utskottet får i anledning av de här berörda motionsyrkandena anföra att den föreslagna utvidgningen av stödet till avfallshanteringen skulle medföra betydande kostnader för staten. Frågan om fördelningen av kostnaderna för miljövården mellan stat och kommun utreds emellertid f. n. av utredningen rörande kostnaderna för miljövården. Chefen för jordbruksdepartementet har vidare tillsatt en arbetsgrupp för avfallsfrågor, som bl. a. har att behandla spörsmålet hur ett stöd till
i r-o ^ 7:;^.
JoU 1974:1 48
kommunernas avfallshantering bör inriktas.
Utskottet anser sig med hänsyn till det anförda inte böra förorda någon riksdagens åtgärd i anledning av de nu berörda motionsyrkandena.
I motionen 1974:830 hemställs att viss del av förevarande anslag i vissa fall skall få användas för bidrag till transport av hushållsavfall för återvinning.
Utskottet vill även i vad gäller det sist berörda yrkandet hänvisa till den pågående utredningen rörande kostnaderna för miljövården och den prövning av hithörande frågor som pågår genom den förenämnda arbetsgruppen. Vidare är olika spörsmål som sammanhänger med verkningarna av den kommunala renhållningslagstiftningen under övervägande inom jordbruksdepartementet. Det kan också nämnas att naturvårdsverket har att verka för samordning av strävandena att stimulera verksamheten med återvinning av avfall. I vad gäller kommunernas kostnader för avfallshantering kan erinras om att kommunerna har rätt att finansiera dem i full utsträckning genom uttagande av avgifter.
Utskottet finner med hänvisning till det anförda inte skäl föreslå någon riksdagens åtgärd i anledning av motionen 1974:830.
Utskottet biträder Kungl. Maj:ts förslag under förevarande punkt. Detta innebär bl. a. att utskottet avstyrker i motionen 1974:508, yrkande 2, framlagt förslag att under anslaget anvisas ett till 10 milj. kr. nedräknat belopp, vilket skall förbehållas småföretagare inom industrin efter särskild behovsprövning. Utskottet vill erinra om att liknande motionsyrkanden på utskottets förslag avslogs av 1972 och 1973 års riksdagar (JoU 1972:4 och 1973:1, p. 55).
Under hänvisning till det anförda hemställer utskottet att riksdagen
1. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag samt med avslag på
motionerna 1974:830, 1974:837, yrkande 1 h, och
1974:1463, yrkande A 3 såvitt nu är i fråga, godkänner vad i statsverkspropositionen förordats rörande fortsatta bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin,
2. med bifall till Kungl. Maj:ts förslag och med avslag på
motionerna 1974:508, yrkande 2, 1974:837, yrkande 2, samt
1974:1463, yrkande A 3 såvitt i övrigt är i fråga, till Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 50 000 000 kr.
50. Ersättning för vissa skador av rovdjur, m. m. och Bidrag till Förenta Nationernas miljöfond. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna H 13-H 14 (s. 141-142) och hemställer
att riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Ersättning för vissa skador av rovdjur, m. m. ett förslagsanslag av 1 055 000 kr.,
2. till Bidrag till Förenta Nationernas miljöfond ett förslagsanslag av 5 000 000 kr.
JoU 1974:1
49 Diverse
51. Servitutsnämnder, m. m. med flera anslag. Utskottet tillstyrker Kungl. Maj:ts förslag under punkterna 11—15 (s. 143-145) och hemställer att
riksdagen för budgetåret 1974/75 anvisar
1. till Servitutsnämnder, m. m. ett förslagsanslag av 55 000 kr.,
2. till Bidrag vid förlust pä grund av naturkatastrof m. m. ett reservationsanslag av 1 000 000 kr.,
3. till Bidrag till vissa internationella organisationer m. m. ett förslagsanslag av 4 475 000 kr.,
4. till Ersättning för förvaltningen av vissa lånefonder ett förslagsanslag av 12 000 kr.,
5. till Ersättningar för vissa besiktningar och syneförrättningar ett förslagsanslag av 5 000 kr.
Stockholm den 21 mars 1974
På jordbruksutskottets vägnar EINAR LARSSON
Närvarande: herrar Larsson i Borrby (c), Hedström (s), Magnusson i Tanum (s), Kronmark (m), fru Theorin (s), herr Jonasson (c), fru Lundblad (s), fru Anér (fp), herr Lindberg (s), fru Olsson i Helsingborg (c), herrar Pettersson i Lund (s), Wachtmeister i Johannishus (m), Wictorsson (s), Johansson i Holmgården (c) och Takman (vpk)
dock att vid behandlingen av punkterna
2. herr Enlund (fp) deltagit i stället för fru Anér (fp),
5. fru Ohlin (s), herrar Stadling (s) och Enlund (fp) deltagit i stället för fru Theorin (s), fru Lundblad (s) och fru Anér (fp),
6. fru Fredrikson (c), herrar Wikner (s), Israelsson (vpk) och Enlund (fp) deltagit i stället för herr Johansson i Holmgården (c), fru Theorin (s), herr Takman (vpk) och fru Anér (fp),
8. herrar Andersson i Storfors (s), Wikner (s), Andersson i Ljung (m) och Enlund (fp) deltagit i stället för herr Takman (vpk), fru Lundblad (s), herr Kronmark (m) och fru Anér (fp),
11. fru Fredrikson (c), herr Wikner (s), fru Andersson i Trollhättan (c), herrar Israelsson (vpk) och Enlund (fp) deltagit i stället för fru Olsson i Helsingborg (c), fru Theorin (s), herrar Johansson i Holmgården (c), Takman (vpk) och fru Anér (fp),
14 och 18. herrar Andersson i Storfors (s), Wikner (s), Andersson i Ljung (m) och Enlund (fp) deltagit i stället för fru Lundblad (s), herrar Takman (vpk), Kronmark (m) och fru Anér (fp),
20 och 22. fru Fredrikson (c) och herr Andersson i Ljung (m) deltagit i stället för herrar Johansson i Holmgården (c) och Kronmark (m),
24. fru Fredrikson (c), herrar Lindström (s), Åberg (fp), Andersson i Storfors (s), Wikner (s) och Andersson i Ljung (m) deltagit i stället för herr Johansson i Holmgården (c), fru Lundblad (s), fru Anér (fp), herrar Pettersson i Lund (s), Takman (vpk) och Kronmark (m),
27 och 29. herrar Lindström (s), Andersson i Storfors (s), Persson i Heden
4 Riksdagen 1974. 16 sami. Nr 1
JoU 1974:1
(c), Wikner (s), Andersson i Ljung (m) och fru Andersson i Trollhättan (c) deltagit i stället för fru Lundblad (s), herr Pettersson i Lund (s), fru Olsson i Helsingborg (c), herrar Takman (vpk), Kronmark (m) och Johansson i Holmgården (c),
32. herr Leuchovius (m) deltagit i stället för herr Kronmark (m),
34, 36, 38 och 39. herrar Lindström (s), Leuchovius (m), Andersson i Storfors (s), Persson i Heden (c), Wikner (s), Bergqvist (s) och fru Andersson i Trollhättan (c) deltagit i stället för fru Lundblad (s), herrar Kronmark (m), Pettersson i Lund (s), fru Olsson i Helsingborg (c), herrar Wictorsson (s), Takman (vpk) och Johansson i Holmgården (c),
40 och 43. herr Leuchovius (m) deltagit i stället för herr Kronmark (m), 45 och 47. herr Strömberg i Vretstorp (s) deltagit i stället för herr Pettersson i Lund (s),
48. herr Strömberg i Vretstorp (s) och fru Fredrikson (c) deltagit i stället för herrar Pettersson i Lund (s) och Johansson i Holmgården (c),
49. herr Strömberg i Vretstorp (s), fru Fredrikson (c) och herr Andersson i Ljung (m) deltagit i stället för herrar Pettersson i Lund (s), Larsson i Borrby (c) och Kronmark (m).
Reservationer
1. vid punkten 2 (Lantbruksrepresentanter) av herrar Kronmark (m), Wachtmeister i Johannishus (m) och Enlund (fp) som anser att utskottets yttrande fr. o. m. det stycke på s. 3 som börjar med ”Det torde” och utskottets hemställan bort ha följande lydelse:
Utskottet vill inte bestrida värdet av en bevakning av jordbruks- och miljövårdsfrågor i Afrika med nära anknytning till FN:s miljövårdssekretariat i Nairobi. Den förändring av den svenska utrikesbevakningen på jordbrukets område som blir följden av den beslutade indragningen av tjänsten som lantbruksrepresentant i Bonn framstår dock såsom oroande. Som framhållits bl. a. i motionen 1974:520 kommer avsättningsförhållandena för jordbruket att successivt förändras, beroende på den ändrade marknadssituationen i Västeuropa till följd av utvidgningen av den europeiska gemenskapen (EG). Enligt utskottets mening kan ifrågasättas om det under angivna förhållanden är riktigt att försvaga bevakningen av utvecklingen på lantbrukets område inom främst EG. Utskottet vill erinra om att det som en följd av EG-utvidgningen och det svenska EG-avtalet ansetts nödvändigt att inrätta ytterligare ett antal tjänster vid den svenska delegationen i Bryssel. Detta har dock inte berört bevakningen av lantbruksområdet. Som framhålls i motionerna 1974:520 och 1974:1106 talar starka skäl för en förstärkning av delegationen även på nämnda område. Utskottet, som för sin del kan ansluta sig till det i sistnämnda motion framförda förslaget att en tjänst som biträdande lantbruksrepresentant inrättas vid delegationen i Bryssel, föreslår att personalförstärkningen genomförs redan fr. o. m. nästa budgetår. För ändamålet bör räknas medel under förevarande anslag med 270 000 kr. Ett återinrättande av befattningen i Bonn, som föreslagits i motionen 1974:322, skulle vid riksdagens bifall härtill inte behöva aktualiseras. Det i motionen 1974:1 106 framlagda förslaget om bevakning och rappor -
JoU1974:1
tering beträffande FAO:s arbete i Rom berör en viktig fråga som är värd stor uppmärksamhet. Enligt utskottets mening framstår dock den nyss förordade förstärkningen av bevakningen inom EG-området som mera angelägen. Utskottet är mot bakgrund härav inte berett att nu förorda någon riksdagens åtgärd i anledning av motionen 1974:1106, såvitt densamma berör arbetet vid FAO.
Utskottet som i övrigt biträder Kungl. Maj:ts förslag under förevarande punkt hemställer,
att riksdagen
1. lämnar utan åtgärd motionen 1974:1106, yrkande 1, såvitt avser inrättande av en befattning som lantbruksrepresentant med uppgift att följa arbetet vid FAO,
2. i anledning av motionerna 1974:322 och 1974:520 samt med bifall till motionen 1974:1106, yrkande 2, som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört rörande inrättande av en befattning som biträdande lantbruksrepresentant vid EG-delegationen i Bryssel,
3. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag samt motionerna 1974:322 och 1974:520 och med bifall till motionen 1974:1106, yrkande 2, ävensom med avslag för motionen 1974:1106, yrkande 1, samtliga motioner såvitt i övrigt är i fråga, till Lantbruksrepresentanter för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 1 374 000 kr.
2. vid punkten 11 (Främjande av rennäringen) av herrar Israelsson (vpk) och Enlund (fp) som anser att
dels det avsnitt av utskottets yttrande på s. 12 som börjar med ”Utskottet vill” och slutar med ”under punkten” bort ha följande lydelse:
Utskottet vill i anledning av nu behandlade motioner understryka betydelsen av att samernas egen organisation ges tillfredsställande möjligheter att vid sidan av lantbruksnämnderna bedriva upplysningsverksamhet till samebyar och sameföreningar. Härigenom torde på bästa sätt främjas såväl framsteg inom samernas näringsliv som aktiviteter på samekulturens område. Från samefonden utgår bidrag till kostnaderna för Svenska samernas riksförbunds allmännyttiga verksamhet. Från fonden betalas också bidragen till rennäringens rationalisering, vars motsvarighet på jordbruksområdet finaniseras från riksstatsanslag. Då belastningen på samefonden bl. a. härigenom blivit sådan att ytterligare bidrag till riksförbundets konsulentverksamhet inte kunnat erhållas bör bidrag till denna verksamhet utgå från förevarande anslag. Utskottet tillstyrker sålunda nu ifrågavarande motioner och förordar att ett statsbidrag på 200 000 kr. under nästa budgetår beviljas Svenska samernas riksförbund.
Utskottet biträder Kungl. Maj.ts förslag i övrigt under punkten. Anslaget bör således tas upp med 830 000 kr.
JoU1974:1
dels utskottets hemställan under 3 bort ha följande lydelse:
3. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionerna 1974:821, 1974:1097 och 1974:1480 till Främjande av rennäringen för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 830 000 kr.
3. vid punkten 14 (Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m.) av herrar Wachtmeister i Johannishus och Andersson i Ljung (båda m) som anser att utskottets yttrande fr. o. m. det stycke på s. 15 som börjar med ”Blockorganisationen syftar” och utskottets hemställan bort ha följande lydelse:
Blockorganisationen syftar (lika med utskottet) med
arbetskraft. Vid planläggningen m. m. av blockorganisationens verksamhet är det av väsentlig betydelse och i vissa avseenden nödvändigt att organisationens ledningspersonal — främst riks-, läns- och överblocksledare — medverkar på sådant sätt att planläggningen blir realistisk och får erforderlig förankring hos jordbrukarna. Statens jordbruksnämnd har som framgår av det föregående beräknat att anslagsposten till övriga beredskapsåtgärder för ändamålet behöver uppräknas med 130 000 kr. för nästa budgetår. Utskottet är för sin del berett biträda yrkandet i motionen 1974:1471 att anslagsposten fastställs i enlighet med jordbruksnämndens förslag. Som framhålls i motionen torde risk föreligga att angelägen planläggning för blockorganisationen annars skjuts på framtiden.
1 övrigt har utskottet inte något att erinra mot anslagsberäkningen under förevarande punkt, varför utskottet hemställer
att riksdagen i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:1471 till Kostnader för beredskapslagring av livsmedel och fodermedel m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 38 428 000 kr.
4. vid punkten 29 (Bidrag till djursjukvård i vissa fall) av herrar Larsson i Borrby (c), Jonasson (c), fru Anér (fp), herrar Wachmeister i Johannishus (m), Persson i Heden (c), Andersson i Ljung (m) och fru Andersson i Trollhättan (c) som anser att
dels det stycke i utskottets yttrande på s. 27 som börjar med ”Utskottet vill” och slutar med ”till motionerna” bort ha följande lydelse:
Den kostnadsutjämning mellan djurägarna som föregående års riksdagsbeslut syftade till blev enligt utskottets mening inte helt tillfredsställande. Vid den beslutade nya organisationen med färre veterinärdistrikt och därmed längre reseavstånd bör utjämningen vid uttag från djurägaren av resekostnadsersättning och inställelsearvode ske på sådant sätt att ersättning inte tas ut för den del av ressträckan som överstiger 2,5 mil enkel resa. Vidare förordar utskottet att den inkomstgräns över vilken statsbidrag för djursjukvård ej beviljas höjs från 5 000 till 10 000 kr. Den nu gällande inkomstgränsen fastställdes för så länge sedan som år
JoU 1974:1
1958. Den föreslagna justeringen synes motiverad bl. a. med hänsyn till den förändring av penningvärdet som därefter inträtt. De av utskottet sålunda föreslagna ändringarna torde kunna genomföras omgående. Någon särskild utredning såsom föreslagits i motionen 1974:530 finner utskottet alltså inte erforderlig.
dels utskottets hemställan under 1 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av motionerna 1974:320, 1974:530 och
1974:804 som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet i det föregående anfört om statsbidrag till vissa djurägare, m. m.
5. vid punkten 34 (Skogshögskolan: Förvaltningskostnader och Driftskostnader) av herrar Larsson i Borrby, Jonasson, Persson i Heden och fru Andersson i Trollhättan (samtliga c) som anser att
dels det avsnitt av utskottets yttrande på s. 32 som börjar med ”Olika beräkningar” och slutar med ”och hemställer” bort ha följande lydelse:
Olika beräkningar (lika med utskottet) skogliga området. Bedömningar av möjliga produktionsökningar i våra skogar leder till slutsatsen att skogsproduktionen kan ökas väsentligt. Att så sker är av betydelse från såväl råvaru- som sysselsättningssynpunkt. För att åstadkomma detta anser utskottet det nödvändigt att intensifiera insatserna för forsknings-, utvecklings- och informationsarbetet på det skogsvetenskapliga området. Det i det föregående nämnda programmet för ökad forskning på området som utarbetats vid skogshögskolan bör kunna ligga till grund för arbetet. Utskottet anser det angeläget att de ökade forskningsinsatserna snabbt kommer i gång. De av Kungl. Maj:t föreslagna ökningarna av anslagen till skogshögskolan och till skoglig forskning i övrigt torde, bortsett från medel till viss ökad stubbinventering i samband med riksskogstaxeringen i huvudsak erfordras för att täcka automatiska löne- och kostnadsstegringar. Utskottet tillstyrker med hänsyn till det anförda de i motionen 1974:1099 föreslagna anslagen till skogshögskolan. Utskottet förordar vidare att Kungl. Maj:t inrättar en tjänst för biträdande professor i skogsproduktionens långsiktiga programmering i stället för en tjänst som försöksledare.
Med den ändring som följer av det anförda tillstyrker utskottet Kungl. Maj:ts förslag under nu ifrågavarande båda anslag och hemställer
dels utskottets hemställan under punkterna 2—4 bort ha följande lydelse:
2. i anledning av motionen 1974:1099, yrkande 3, som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört om inrättande av en tjänst för biträdande professor i skogsproduktionens långsiktiga programmering,
3. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:1099, yrkande 2, till Skogshögskolan: Förvaltningskostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett förslagsanslag av 17 692 000 kr.,
5 Riksdagen 1974. 1 sami. Nr I
Joll 1974:1
4. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:1099, yrkande 1, till Skogsllögskolan: Driftkostnader för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 16 388 000 kr.
6. vid punkten 38 (Bidrag till Sveriges utsädesförening) av herrar Larsson i Borrby och Persson i Heden (båda c) som anser att
utskottets yttrande fr. o. m. det stycke på s. 35 som börjar med ”Utskottet vill” samt utskottets hemställan bort ha följande lydelse:
Utskottet vill för egen del betona vikten av att växtförädlingsverksamheten vid Hammenhög skall kunna bedrivas i önskvärd omfattning. Bl. a. bör det pågående och planerade arbetet för lösande av viktiga resistensoch kvalitetsproblem ges tillräckliga resurser. Enligt den förenämnda Svalövsutredningen borde de ökade kostnader för utsädesföreningen som övertagandet av Hammenhög medför till en viss del täckas genom att föreningen inom ramen för gällande anslag omprioriterar medel från jordbruksväxt- till trädgårdsväxtsidan. En sådan omfördelning räcker dock inte för att täcka kostnadsökningen. Utskottet finner åtskilliga skäl, bl. a. sysselsättningsskäl, tala för att utsädesföreningen för den berörda verksamheten erhåller medel i huvudsaklig överensstämmelse med utredningens förslag och föreningens hemställan. Som framgår av motionen är det dock möjligt att något minska beloppet — 490 000 kr. Utskottet förordar att föreningen i enlighet med motionsförslaget för nästa budgetår får statsbidrag till förädling av trädgårdsväxter med 400 000 kr. Utskottets ställningstagande innebär att det av Kungl. Maj:t föreslagna anslagsbeloppet får uppräknas med 125 000 kr. Utskottet biträder i övrigt vad departementschefen förordat beträffande förslagsanslaget Bidrag till Sveriges utsädesförening och föreslår således att nämnda anslag för nästa budgetår tas upp med 7 007 000 kr.
Utskottet hemställer
att riksdagen i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:1470 till Bidrag till Sveriges utsädesförening för budgetåret 1974/75 under nionde huvudtiteln anvisar ett förslagsanslag av 7 007 000 kr.
7. vid punkten 39 (Bidrag till viss praktiskt vetenskaplig växtförädling) av herrar Larsson i Borrby (c), Jonasson (c), Wachtmeister i Johannishus (m), fru Fredrikson (c), herrar Persson i Heden (c) och Andersson i Ljung (m) som anser att
dels det avsnitt av utskottets yttrande som på s. 36 börjar med ”Utskottet har” och på s. 37 slutar med ”förevarande anslag” bort ha följande lydelse:
Utskottet finner i likhet med motionärerna de insatser Weibullsholm gjort och framdeles kan göra inom trädgårdsväxtförädlingen vara av stort värde. Motionärerna erinrar bl. a. om att bidrag av statliga medel lämnas till Hammenhögsinstitutionen och anför att det skulle vara förmånligt för den svenska trädgårdsnäringen med tävlande förädlingsverksamhet. Såvitt
JoU 1974:1
utskottet kunnat bedöma är en kraftigare satsning från statens sida till stöd för Weibullsholms arbete med trädgårdsväxtförädlingen väl motiverad. Ett sådant statligt stöd till förädlingsverksamheten torde medföra en förbättring av trädgårdsnäringens lönsamhet och skapa förutsättningar för ökad export, vilket är en förutsättning för tillfredsställande lönsamhet. Utskottet biträder därför motionärernas förslag och föreslår en uppräkning för förevarande ändamål av det av Kungl. Maj:t föreslagna anslagsbeloppet med 275 000 kr.
dels utskottets hemställan under 1 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och motionen 1974:1104 samt med bifall till motionen 1974:1102 till Bidrag till viss praktiskt vetenskaplig växtförädling för budgetåret 1974/75 anvisar ett anslag av 560 000 kr.
8. vid punkten 40 (Skoglig forskning) av fru Anér (fp) som anser att
dels det stycke i utskottets yttrande som på s. 38 börjar med ”1 vad” och slutar med ”yrkande 1” bort ha följande lydelse:
Utskottet vill i likhet med motionärerna understryka skogsbrukets betydelse för vår folkförsörjning och vikten av att tillgången på virke ökas. Det är också nödvändigt att mer effektiva och lönsamma metoder för avverkning m. m. utarbetas. För att nå dessa syften krävs att
forskningen på det skogliga området erhåller goda resurser. Enligt utskottets mening bör medel för detta ändamål anvisas med det av statens råd för skogs- och jordbruksforskning begärda beloppet 4 200 000 kr. Utskottet biträder således motionen 1974:1459, yrkande 1, vilket innebär att det av Kungl. Maj:t föreslagna anslagsbeloppet bör uppräknas med 575 000 kr.
dels utskottets hemställan under 1 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till
motionen 1974:1459, yrkande 1, till Skoglig forskning för
budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av
4 200 000 kr.
9. vid punkten 43 (Miljövårdsinformation) av fru Anér (fp) som anser att
dels det avsnitt i utskottets yttrande som på s. 40 börjar med ”1 motionen 1974:1456” och på s. 41 slutar med ”yrkande 2” bort ha följande lydelse:
1 motionen 1974:1456 nämns (lika med utskottet)
Vattenvärnet. Utskottet vill framhålla att många ideella organisationer gjort och kan väntas även i fortsättningen göra förtjänstfulla insatser i fråga om miljövårdsinformation på skilda områden. De ideella organisationerna har särskilda förutsättningar att i sina strävanden på miljövårdsområdet nå snabb och effektiv kontakt med och gensvar från allmänheten. Många av de åtgärder som vidtagits under senare år, exempelvis inrättandet av statens naturvårdsverk, miljölagstiftningen och samman -
>
JoU 1974:1 56
kallandet av FN-konferensen om den mänskliga miljön torde inte ha kommit till stånd utan det ambitiösa, grundläggande arbete som de ideella organisationerna presterat. Enligt utskottets mening förtjänar de här berörda strävandena ett starkt stöd från statens sida och lämnade bidrag bör få fritt disponeras av vederbörande organisationer. De medel som nu står till förfogande är alltför knappa och anslaget bör höjas kraftigt. Utskottet anser sig böra tillstyrka yrkandena 1 och 3 i motionen 1974:1456 om bidrag till vissa ideella organisationer och om uppräkning av anslaget. Mot bakgrund härav finner sig utskottet också böra biträda motionärernas förslag att den verksamhet som innefattas i kampanjen Håll Sverige Rent i fortsättningen anförtros en ideell organisation, exempelvis Svenska naturskyddsföreningen. Vad utskottet uttalat i sist berörda fråga bör som föreslås i motionens yrkande 2 ges Kungl. Maj:t till känna.
Med hänsyn till det anförda synes inte påkallat med någon riksdagens särskilda åtgärd i anledning av motionen 1974:238, yrkande B. Det i motionen 1974:238 under punkten A gjorda yrkandet om visst uttalande från riksdagens sida anser sig utskottet inte kunna biträda.
dels utskottets hemställan under 1 och 2 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och motionen 1974:238 samt med bifall till motionen 1974:1456, yrkandena 1 och 3, dels till Miljövårdsinformation för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 3 500 000 kr. varav — utöver vad statens naturvårdsverk äskar för dessa ändamål — 850 000 kr. bör avse bidrag till ideella organisationer, dels som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört beträffande bidrag till ideella föreningar och organisationer,
2. i anledning av motionen 1974:1456, yrkande 2, som sin mening ger Kungl. Maj:t till känna vad utskottet anfört beträffande den verksamhet som innefattas i kampanjen Håll Sverige Rent,
10. vid punkten 47 (Särskilda undersökningar inom miljövårdsområdet, m. m.) av herrar Larsson i Borrby, Jonasson, fru Olsson i Helsingborg och herr Johansson i Holmgården (samtliga c) som anser att
dels utskottets yttrande fr. o. m. det stycke på s. 44 som börjar med ”Utskottet ser” samt utskottets hemställan under 1 och 3 bort ha följande lydelse:
Utskottet ser (lika med utskottet) restaureringsåtgärder.
Föroreningssituationen får emellertid enligt utskottets mening bedömas vara så allvarlig att de hittills gjorda insatserna från statens sida inte kan anses tillräckliga. Finansieringen av sjörestaureringsarbetet bör som motionärerna anfört även åligga kommuner och landsting och andra som förorenar vattendragen, men det är nödvändigt med effektivt, ekonomiskt statligt stöd. I förevarande sammanhang spelar en intensiv och på bred front bedriven undersökningsverksamhet stor roll. Det är enligt
JoU 1974:1
utskottets mening bl. a. inte tillfredsställande att av naturvårdsverket igångsatta och planerade projekt på området inte skall kunna fullföljas. En höjning av det föreslagna anslagsbeloppet synes nödvändig och utskottet biträder förslaget i motionen 1974:1463, yrkande A 1, om en uppräkning av anslaget från föreslagna 4 milj. kr. till 10 milj. kr.
Det är emellertid av vikt att även praktiska åtgärder för sjörestaurering på allvar kommer i gång. För detta ändamål föreslås i motionen 1974:1463, yrkande 2, att ett nytt anslag på 10 milj. kr. beviljas för det kommande budgetåret. Motionärerna ställer detta yrkande mot bakgrunden av den aktuella föroreningssituationen och anför bl. a. att sjörestaureringar har betydelse som sysselsättningsfrämjande åtgärder. Utskottet anser sig böra biträda även det nu berörda motionsförslaget.
Med hänsyn till det anförda synes anslagsyrkandet i motionen 1974:1452 inte böra föranleda någon särskild riksdagens åtgärd,
dels utskottets hemställan under 1 och 3 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till
motionen 1974:1463, yrkande A 1, till Särskilda undersökningar inom miljövårdsområdet, m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 10 000 000 kr.,
3. med bifall till motionen 1974:1463, yrkande A 2, till
Sjörestaureringar för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 10 000 000 kr.,
Vid punkten 49 (Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m.)
11. av herr Jonasson (c), fru Anér (fp), fru Olsson i Helsingborg (c), herr
Johansson i Holmgården (c) och fru Fredrikson (c) som anser att
dels det avsnitt i utskottets yttrande som på s. 47 börjar med ”Utskottet får” och på s. 48 slutar med ”berörda motionsyrkandena” bort ha följande lydelse:
Utskottet ansluter sig till de i motionerna 1974:837 och 1974:1463 anförda synpunkterna på angelägenheten av att kommunerna bereds möjligheter till en effektiv avfallshantering. Det är härvid inte minst av vikt att avfallshanteringen tar sikte på att tillgodogöra avfallet genom återvinning. De kommunala anläggningarna är från här angivna synpunkter ofta bristfälliga och i många fall mycket hårt belastade. Det är enligt utskottets mening ett allmänt intresse att kommunerna skall kunna få den stimulans till åtgärder för att komma till rätta med hithörande problem som statliga bidrag till kommunala avfallsanläggningar skulle innebära. Något sådant stöd kan f. n. inte lämnas. Reglerna för bidragsgivningen bör ändras i här angiven riktning. Anslaget bör till följd härav uppräknas. Utskottet förordar en höjning av anslaget med 5 milj. kr. utöver Kungl. Maj:ts förslag i enlighet med förslaget i motionen 1974:1463, yrkande A 3.
dels utskottets hemställan under 1 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och motionen 1974:837, yrkande 1 h samt med bifall till motionen 1974:1463,
JoU1974:1
yrkande A 3 såvitt nu är i fråga, ävensom med avslag på motionen 1974:830 godkänner av utskottet förordade riktlinjer för fortsatta bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin,
12. av herrar Wachtmeister i Johannishus och Andersson i Ljung (båda m) som anser att
dels det avsnitt i utskottets yttrande som på s. 48 börjar med ”Utskottet vill” och slutar med ”motionen 1974:830” bort ha följande lydelse:
I motionen påpekas bl. a. att statsbidrag inte beviljas för anläggningar, avsedda enbart för behandling av hushållsavfall. Sådana anläggningar är, anför motionärerna, i högsta grad av intresse för samhället. Inte minst betydelsefullt måste det vara för kommunerna att det avfall som kommunen måste ta hand om efter det att utsorterat avfall transporterats bort minskar med omkring 30 viktprocent. På flera ställen ilandet växer det också upp uppsamlingsdepåer eller sorteringsstationer. Den ekonomiska ”flaskhalsen” utgörs emellertid av transportkostnaderna. Kostnaderna för frakten av avfallet mellan dessa stationer och återvinningsbruken förhindrar ofta ekonomisk lönsamhet vid framställning av ny råvara. Motionärerna anser att ett fraktbidrag på ca 15 kr/ton skulle kunna förändra kalkylen och att förslagsvis 1 milj. kr. av anslaget bör få användas till transportbidrag till industri som för återvinning tar hand om avfall, i fall då sådan hantering eljest uteblir.
Utskottet finner inte tillfredsställande att omhändertagande av hushållsavfall för återvinning skall, på sätt som angivits i motionen, kunna försvåras eller förhindras till följd av höga transportkostnader. Utskottet biträder därför yrkandet i motionen 1974:830.
dels utskottets hemställan under 1 bort ha följande lydelse:
1. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:830 ävensom med avslag på motionerna 1974:837, yrkande 1 h, och 1974:1463, yrkande A 3 såvitt nu är i fråga, godkänner av utskottet förordade riktlinjer för fortsatta bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin,
13. av herr Takman (vpk) som anser att
dels det stycke i utskottets yttrande på s. 48 som börjar med ”Utskottet biträder” och slutar med ”p. 55)” bort ha följande lydelse:
I motionen 1974:508, yrkande 2, föreslås att förevarande anslag nedräknas till 10 milj. kr., vilket belopp bör förbehållas småföretagare inom industrin efter särskild behovsprövning.
Utskottet finner betänkligt att grundlinjen i regeringens politik gentemot det privata näringslivet har varit och alltjämt är att direkt statligt stöd lämnas till i främsta rummet de större företagens verksamhet. Staten har fungerat som kreditgivare till och samarbetspart till storfinansen och i allt fler fall ställt upp som garant för företagens
JoU 1974:1
profiter samt aktivt understött den folkomflyttning som storfinansen dikterat.
Många industrier har kunnat öka sina profiter genom att underlåta att vidta nödvändiga förebyggande åtgärder mot miljöförstöring. Innebörden av regeringens förslag är att industrierna skall kunna öka sina profiter även därigenom att de erhåller statsbidrag för att vidta åtgärder mot sin miljöskadliga verksamhet. Genom dessa bidrag undgår de i stor utsträckning att bekosta åtgärder som måste anses vara nödvändiga förutsättningar för den verksamhet de bedriver.
Utskottet anser att den som bedriver industriell verksamhet som medför skador på den omgivande miljön är skyldig att svara för vad det kostar att eliminera skadorna och riskerna för skador. Undantag från denna princip bör medges endast när det gäller sådana mindre företag, som saknar ekonomiska möjligheter att genomföra nödvändiga miljöskyddsåtgärder. De bör då kunna få bidrag från anslaget på sätt som föreslås i motionen 1974:508.
dels utskottets hemställan under 2 bort ha följande lydelse:
2. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och med bifall till motionen 1974:508, yrkande 2, samt med avslag på motionen 1974:837, yrkande 2,och motionen 1974:1463, yrkande A 3, såvitt här är i fråga till Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin m. m. för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 10 000 000 kr.,
14. — under förutsättning av bifall till reservation 11 — av herr Jonasson (c), fru Anér (fp), fru Olsson i Helsingborg (c), herr Johansson i Holmgården (c) och fru Fredrikson (c) som anser att utskottets hemställan under 2 bort ha följande lydelse:
2. i anledning av Kungl. Maj:ts förslag och motionen 1974:837, yrkande 2, samt med bifall till motionen 1974:1463, yrkande A 3, såvitt nu är i fråga, ävensom med avslag på motionen 1974:508, till Bidrag till miljövårdande åtgärder inom industrin för budgetåret 1974/75 anvisar ett reservationsanslag av 55 000 000 kr.
GOTAB 74 7021 S Stockholm 1974