Med anledning av motion om nya motiv på sedlar
FiU 1975/76:32
Finansutskottets betänkande 1975/76: 32
med anledning av motion om nya motiv på sedlar
I motionen 1975/76:694 av herr Lorentzon (vpk) hemställs att riksdagen uttalar som sin mening att vid utgivandet av nya sedeltyper kungabilderna ersättes med andra motiv enligt i motionen angivna riktlinjer.
Utskottet. Riksdagen behandlade så sent som i november 1975 en motion (1975:1031) med samma syfte och riksdagen avslog därvid motionen (FiU 1975/76:7). Fullmäktige i riksbanken hade beretts tillfälle att yttra sig över nämnda motion. I yttrandet framfördes bl. a. att ”då som en löst sammanhållande ram kring nuvarande sedeltyper valdes att låta varje sedel representera ett århundrade, det legat nära till hands att låta ett avsett sekel representeras också av ett av landets statsöverhuvud från samma period”.
Vidare anförde fullmäktige kostnadsskäl mot framtagande av nya sedlar.
Finansutskottet fann de argument som fullmäktige i riksbanken framfört vägande och avstyrkte motionen. Utskottet finnér ej att några förhållanden ändrats på sådant sätt att riksdagen nu bör inta en annan ståndpunkt.
Utskottet hemställer
att riksdagen avslår motionen 1975/76:694.
Stockholm den 6 april 1976
På finansutskottets vägnar NILS G. ÅSLING
Närvarande: herrar Åsling (c). Ekström (s). Kristiansson (c), Franzén (s). Löfgren (fp). Fågelsbo (c). Jansson (s), fru Söder (c), herrar Hermansson (vpk), Wirtén (fp), Gadd (s), af Ugglas (m). Bergman i Nyköping (s), fru Ström (s) och herr Wachtmeister i Staffanstorp (m).
Reservation
av herr Hermansson (vpk) som anser att utskottets yttrande och hemställan bort ha följande lydelse:
Som grundtanke bakom nu gällande sedelmotiv har fullmäktige i riksbanken i yttrande över motionen angett att varje sedelmotiv är tänkt att representera ett århundrade och att det då legat nära till hands att låta varje sekel representeras av landets statsöverhuvud. Utskottet delar uppfattningen
1 Riksdagen 1975/76. 5 sand. Nr 32
FiU 1975/76:32
att sedelmotiven kan representera var sitt århundrade, men anser icke att detta är motiv för kungabilder på sedlarna. Sveriges historia är icke dess konungars. Historien skapas i folkens vardag, utan det dagliga arbetet för uppehället ingen historia. Därför menar utskottet att motionens förslag till nya motiv på sedlarna bör tillstyrkas. Riksbanksfullmäktiges anförande av kostnadsskäl mot att framtaga nya sedlar finner utskottet inte vägande. De nya sedlarna kan i varje avseende - frånsett bilderna - vara de gamla lika och därmed införas successivt.
Utskottet hemställer
att riksdagen med bifall till motionen 1975/76:694 som sin mening ger fullmäktige i riksbanken till känna vad utskottet anfört om ersättande av kungabilderna med andra motiv vid utgivandet av nya sedeltyper.
GOTAB 51647 Stockholm 1976