lagen.nu
Bet. 1977/78:JoU27

Med anledning av motioner om hälso- och miljöfarliga varor

Typ
Betänkande
Datum
1978-04-25
Källa
data.riksdagen.se

JoU 1977/78:27

Jordbruksutskottets betänkande 1977/78:27

med anledning av motioner om hälso- och miljöfarliga varor

I motionen 1977/78:293 av John Johnsson m. fl. (s) föreslås att riksdagen hos regeringen hemställer att produktkontrollnämnden ges i uppdrag att vidta åtgärder beträffande hälsofarliga limsorter i enlighet med vad i motionen anförts.

1 motionen 1977/78:296 av Knut Wachtmeister (m) hemställs att riksdagen hos regeringen begär en utredning syftande till större säkerhet vid handhavande av metanol och andra likvärdiga vätskor.

I motionen 1977/78:785 av Tore Claeson och Oswald Söderqvist (båda vpk) föreslås såvitt nu är i fråga (avsnitt a) i motionens hemställan, att riksdagen hemställer hos regeringen om att skyndsamt lägga fram förslag om förbud mot kvicksilverhaltiga bekämpningsmedel.

1 motionen 1977/78:788 av Erik Johansson i Hållsta m. fl. (c) föreslås att riksdagen beslutar uttala att testningsverksamheten av kemiska produkter utbyggs i enlighet med motionens syfte.

I motionen 1977/78:791 av Olof Palme m. fl. (s) hemställs, såvitt nu är i fråga (yrkande 1), att riksdagen beslutar att hos regeringen begära att en kemikommission tillsätts med de uppgifter som anförs i motionen.

I motionen 1977/78:871 av Lars-Ove Hagberg m. fl. (vpk) föreslås - med hänvisning till vad som anförts i motionen 1977/78:870 - 1. att riksdagen enligt förslag i motionen 1977/78:870 hos regeringen hemställer om förslag som innebär att de fackliga representanterna inom naturvårdsverket besätter tre fjärdedelar av styrelse- och nämndposterna, 2. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att en ny miljökontrollutredning tillsätts med uppdrag att skyndsamt framlägga lagförslag om obligatorisk förhandsanmälan av nya produkter som importeras till eller tillverkas i Sverige till myndighet som har att ge tillstånd, avslag eller kräva ytterligare dokumentation kring hälsoeffekterna av ämnet/produkten.

I anslutning till behandlingen av förevarande ärende har utskottet anordnat hearing med ordföranden i produktkontrollnämnden, generaldirektören Valfrid Paulsson, och chefen för naturvårdsverkets produktkontrollbyrå Lars Ovegård.

1 Riksdagen 1977/78. 16 sami. Nr 27

JoU 1977/78:27

2 Nuvarande ordning

De grundläggande bestämmelserna rörande hanteringen av hälso- och miljöfarliga varor finns i lagen (1973:329) om hälso- och miljöfarliga varor och den till lagen hörande kungörelsen (1973:334) om hälso- och miljöfarliga varor.

Huvudprincipen i lagstiftningen är att skada på människor eller i miljön genom kemiska produkter skall förebyggas så långt som möjligt. Detta sker på i huvudsak två olika vägar. Dels åläggs var och en som tillverkar, försäljer eller på annat sätt hanterar eller importerar kemiska varor att vidta de åtgärder och iaktta de försiktighetsmått som behövs för att hindra eller motverka att varorna får skadliga verkningar. Dels kontrollerar myndigheter verksamheten och kan ingripa med tvångsmedel för att förebygga skadeverkningar. En grundprincip är att redan misstanke om att en kemisk produkt kan vara skadlig för människan eller miljön medför att producenter m. fl. måste vidta försiktighetsmått och att annan myndighet kan ingripa mot produkten.

Lagen om hälso- och miljöfarliga varor har formen av en central ramförfattning. Den innehåller dels grundläggande bestämmelser om tillverkning, försäljning, annan hantering och import av hälso- och miljöfarliga varor, dels bemyndiganden för regeringen eller myndighet som regeringen bestämmer att i olika avseenden utfärda särskilda tillämpningsförfattningar och föreskrifter.

Med stöd av förenämnda bemyndiganden har regeringen i kungörelsen om hälso- och miljöfarliga varor bl. a. meddelat särskilda bestämmelser rörande bekämpningsmedel. Sådana medel får sålunda varken säljas eller användas utan att vara registrerade hos produktkontrollnämnden. Registrering tillåts inte om medlet kan befaras medföra sådan olägenhet från hälso- eller miljöskyddssynpunkt att det inte lämpligen bör användas i bekämpningssyfte eller om medlet på grund av bristande effektivitet inte är lämpat för sitt ändamål. Vid registrering av bekämpningsmedel skall fastställas hur förpackning till medlet skall vara märkt. Vid registreringen kan produktkontrollnämnden meddela föreskrifter i fråga om spridning av bekämpningsmedlet eller annat särskilt villkor som direkt tar sikte på att förebygga skada. Sådana villkor kan ändras när det finns skäl till det. Kommer det fram nya fakta om ett bekämpningsmedel kan registreringen återkallas.

Produktkontrollnämnden kan meddela ytterligare föreskrifter i fråga om spridning av bekämpningsmedel. Sådan föreskrift kan innefatta förbud att sprida bekämpningsmedel inom visst område utan tillstånd av nämnden.

De centrala bedömningarna enligt lagstiftningen om hälso- och miljöfarliga varor åvilar produktkontrollnämnden. Nämnden har bl. a. att meddela generella föreskrifter om hantering och import samt att leda, samordna och i stort övervaka produktkontrollen i övrigt. Nämnden handlägger vidare ärenden rörande registrering av bekämpningsmedel och skall därvid bl. a. pröva behovet av villkor och föreskrifter för användningen.

JoU 1977/78:27

3 Produktkontrollnämnden, som bl. a. övertagit den tidigare giftnämndens arbetsuppgifter, är i administrativt hänseende knuten till naturvårdsverket. Nämnden är i förhållande till naturvårdsverket helt självständig när det gäller att tillämpa lagen om hälso- och miljöfarliga varor. Naturvårdsverkets styrelse svarar däremot för frågor om ekonomi och administration som berör produktkontrollnämnden.

Produktkontrollnämnden skall företräda såväl myndighetsintressen som andra intressen. Som självskrivna ledamöter i nämnden ingår cheferna för naturvårdsverket, arbetarskyddsstyrelsen, socialstyrelsen, livsmedelsverket och konsumentverket. Vidare ingår representanter för arbetstagarna och näringslivet i nämnden.

I fråga om produktkontrollnämndens sammansättning beslutar regeringen.

För beredning av frågor som produktkontrollnämnden handlägger har vid statens naturvårdsverk inrättats en särskild produktkontrollbyrå.

Det centrala ansvaret för tillsynen över efterlevnaden av lagen och med stöd av denna meddelade föreskrifter har, med visst undantag, arbetarskyddsstyrelsen inom sitt verksamhetsområde och naturvårdsverket i övrigt. Under arbetarskyddsstyrelsen utövas den närmare tillsynen av yrkesinspektionen. I övrigt utövar, med i det följande nämnda undantag, länsstyrelsen den närmare tillsynen inom länet och hälsovårdsnämnden den omedelbara tillsynen inom kommunen. 1 fråga om transport av hälso-och miljöfarlig vara med luftfartyg eller fartyg utövas tillsyn som här avses av luftfartsverket resp. sjöfartsverket.

Det ankommer på regeringen att besluta om storleken och sammansättningen av naturvårdsverkets styrelse. Den nuvarande styrelsen har åtta ledamöter förutom ordföranden som är verkets generaldirektör. Av ledamöterna är två representanter för arbetstagarnas huvudorganisationer och två företrädare för verkets personal.

Utskottet

Utskottet behandlar i detta betänkande i ett sammanhang ett antal under allmänna motionstiden framförda motioner eller motionsyrkanden rörande kontrollen av hälso- och miljöfarliga varor. Bland motionsförslagen märks yrkanden om förbud eller andra ingripanden mot användning eller hantering av vissa särskilt angivna produkter samt förslag om förhandsprövning av kemiska produkter m. m. Yrkanden av organisatorisk karaktär förs fram i ett par av motionerna.

Förbud mot användning av vissa hälsofarliga produkter m. m. 1 motionen 293 påtalas de risker som sammanhänger med att det i handeln förekommer ett antal hälsofarliga limsorter, avsedda för användning i hemmen. Det fram -

1* Riksdagen 1977/78. 16 sami. Nr 27

JoU 1977/78:27

hålls att det framför allt är lösningsmedlen som är farliga. Enligt motionärerna står det mot bakgrund bl. a. av inträffade skador klart att förbud att försälja dylika hälsofarliga limsorter bör införas.

I motionen 296 anförs med hänvisning till inträffade fall av metanolförgiftning, ett par av dem med dödlig utgång, att det är absolut nödvändigt att vidta åtgärder för att om möjligt förebygga upprepanden. I motionen nämns en rad åtgärder som kan vidtas för att förebygga missbruk av metanol, såsom t. ex. införande av skärpta förvaringsbestämmelser och skärpta regler för tillverkarna samt eventuellt förbud mot försäljning av vissa metanolprodukter i form av självbetjäning. Även om lagstiftningen om hälso- och miljöfarliga varor är av relativt sent datum kan det enligt motionären vara påkallat att undersöka vilka möjligheter till åtgärder som finns för att garantera en större säkerhet vid handhavande av metanol och liknande vätskor.

I motionen 785 riktas uppmärksamheten på riskerna för skadeverkningar till följd av kvicksilverhaltiga utsläpp av olika slag i luft och vatten. Till dessa hör bl. a. jordbrukets användning av kvicksilverhaltiga bekämpningsmedel. Enligt motionen bör riksdagen kräva att regeringen skyndsamt lägger fram förslag om förbud mot sådana bekämpningsmedel.

Utskottet vill erinra om att motionsyrkanden, syftande till förbud mot användningen av produkter som ansetts vara av hälso- eller miljöfarlig natur, upprepade gånger prövats av riksdagen.

Vid riksdagens prövning av sådana yrkanden har hänvisats till att det enligt gällande lagstiftning om hälso- och miljöfarliga varor åvilar regeringen eller, efter regeringens bestämmande, produktkontrollnämnden att närmare besluta i dessa frågor. Att lagstiftningsvägen återföra beslutanderätten i hithörande frågor till riksdagen har inte ifrågasatts. Nu tillämpad ordning, där huvudsakligen endast mera grundläggande föreskrifter lämnas i en ramförfattning och där regeringen eller, efter regeringens bemyndigande, produktkontrollnämnden i tillämpningsförfattningar meddelar de mera detaljerade bestämmelserna på området innebär, såsom också varit avsikten med nu gällande lagstiftning, att tillämpningsbestämmelserna på ett smidigt sätt kan anpassas till omständigheterna i det särskilda fallet och till de vid varje tid rådande förhållandena och dessutom ger möjlighet till snabba ingripanden. Nödvändigheten av att i förevarande fall ha en flexibel lagstiftning motiverades vid lagens tillkomst på följande sätt. Bedömningen av riskerna med kemiska varor är beroende på många, varierande förhållanden. Så t. ex. kan en befarad skadeverkan behöva mötas med olika åtgärder för skilda produkter. Dessutom måste intensiteten i ingripandet i det enskilda fallet bli beroende på en avvägning mellan å ena sidan risken med varan och å andra sidan behovet av varan. Vidare kräver utvecklingen på det vetenskapliga området en fortlöpande omprövning av gällande regler och beslut. En mera preciserad reglering ansågs därför inte kunna komma i fråga.

Riksdagen, som utgått från att de produktkontrollerande organen med

JoU 1977/78:27

uppmärksamhet foijer utvecklingen på hithörande område och vidtar de åtgärder som befinns erforderliga i sammanhanget, har i allmänhet inte funnit ifrågavarande motionsyrkanden påkalla någon särskild åtgärd från dess sida. I några fall har dock riksdagen ansett sig böra i skrivelse till regeringen särskilt understryka sina synpunkter i det aktuella ärendet, se t. ex. JoU 1976/77:10 (freoner) och JoU 1976/77:31 (spridning av vissa fenoxisyror).

De frågor som tas upp i motionerna 293,296 och 785 i nu aktuellt avseende är i och för sig värda intresse och uppmärksamhet. I överensstämmelse med de principer som enligt vad nyss angivits hittills varit vägledande för riksdagens beslut i liknande fall bör emellertid avgörandet i de berörda frågorna tillkomma regeringen och vederbörande myndigheter, i första hand produktkontrollnämnden.

Vad gäller de speciella produkter som behandlas i de nu väckta motionerna kan nämnas att en betydande aktivitet äger rum i syfte att eliminera eller minska hälso- och miljöriskerna i samband med hanteringen av ifrågavarande produkter.

Frågan om åtgärder i syfte att undanröja de risker som är förknippade med hälsofarliga limsorter har enligt vad utskottet inhämtat gjorts till föremål för undersökningar genom såväl produktkontrollnämndens som arbetarskyddsstyrelsens försorg, och anvisningar och råd har utarbetats för att effektivisera de miljökontrollerande organens insatser på området. Såväl när det gäller lim för yrkesmässig användning som för annan användning kan konstateras en märkbar förskjutning i riktning mot användning av vattenbaserade limsorter.

Såvitt avser metanolprodukter kan nämnas att produktkontrollnämnden i dagarna överlämnat en framställning till regeringen med förslag om förbud mot användning av vissa bilvårdsprodukter, såsom motorkylarvätskor o. d. som innehåller metanol i en koncentration som i förekommande fall kan medföra allvarliga förgiftningsolyckor. Ärendet prövas f. n. inom jordbruksdepartementet.

Vad slutligen gäller kvicksilverhaltiga bekämpningsmedel pågår undersökningar rörande kvicksilverhaltiga betningsmedel genom naturvårdsverkets produktkontrollbyrås försorg, och resultatet kommer att redovisas för produktkontrollnämnden i juni i år. Det bör i detta sammanhang också bl. a. erinras om den forsknings- och försöksverksamhet på nu förevarande område som äger rum inom ramen för lantbruksuniversitetets växtskyddsverksamhet.

Mot bakgrund av vad här anförts finner utskottet inte skäl föreslå någon åtgärd på grund av motionerna 293, 296 och, i förevarande del, motionen 785.

Förhandsprövning av vissa kemiska produkter. Förslag om skärpt miljökontroll innebärande krav på förhandsprövning av vissa hälso- och miljöfarliga produkter förs fram i ett par motioner. Enligt motionen 871 bör sålunda en ny

JoU 1977/78:27

miljökontrollutredning tillsättas med uppdrag att skyndsamt framlägga lagförslag om obligtorisk förhandsanmälan av nya produkter som importeras till eller tillverkas i Sverige.

I motiveringen för yrkandet, som redovisas i den till socialutskottet hänvisade motionen 870, erinrar motionärerna om att det i motioner föregående år krävts en obligatorisk granskning, innan nya produkter introduceras föranvändning, tillverkning eller försäljning samt en förhandsgranskning, liknande den som tillämpas inom läkemedelsområdet. Avslöjandena om neurosedyn och enterovioformliknande preparat har enligt motionärerna visat att denna kontroll är långt ifrån tillfredsställande, även om metoderna har avsevärt förbättrats under senare år. Det hänvisas i motionen bl. a. till att lagförslag om förhandsgranskning av de flesta produkter har framlagts i USA. Enligt motionärerna har under det senaste året ytterligare aktualiserats frågan om förhandsgranskning för att minska risken för kommande arbetsmiljökatastrofer.

Förslag om förhandsprövning av kemiska preparat framförs också i motionen 788. I denna erinras om att cancersjukdomarna ökar. På ganska säkra grunder misstänker läkarvetenskapen att denna utveckling är miljöpåverkad. Mot bakgrund av att cancersjukdomarna tillhör de allra svåraste sjukdomarna och att de i varje fall till viss del av starka skäl misstänks uppkomma genom kemiska föreningar i vår miljö, borde enligt motionärernas mening testningsverksamheten på befintliga kemiska produkter intensifieras och ingen ny kemisk produkt släppas ut på den allmänna marknaden förrän den cancertestats.

Utskottet vill i anslutning till nu behandlade motioner erinra om att motionsyrkanden av motsvarande innebörd behandlades av riksdagen föregående år (JoU 1976/77:31).

Såvitt avsåg kravet på en effektivare lagstiftning till skydd mot hälso- och miljöfarliga ämnen framhöll utskottet att lagstiftningen om hälso- och miljöfarliga varor självfallet bör utformas på ett sätt som vid tillämpningen medger en så effektiv produktkontroll som möjligt. Detta har också varit tanken med den moderna svenska lagstiftningen på området som gällt fr. o. m. den 1 juli 1973. Mycket hänger emellertid på hur tillämpningen sker, och där kräver, som utskottet i olika sammanhang anfört, den snabba utvecklingen på förevarande område ett oavlåtligt framflyttande av positionerna från de produktkontrollerande samhällsorganens sida.

Vad gäller den nya amerikanska lagstiftningen på området kunde utskottet vitsorda att ambitionerna får anses högt ställda. Tillverkarna åläggs sålunda en generell anmälningsplikt före igångsättning av kommersiell produktion av nytt kemiskt ämne eller produktion av redan existerande ämne inom väsentligt ändrat användningsområde. Den prövning av hithörande frågor genom det amerikanska naturvårdsverkets försorg som kontrollsystemet kräver synes dock förutsätta att betydande såväl forsknings- som kontrollresurser ställs till berörda samhällsorgans förfogande. Utan erforderliga

JoU 1977/78:27

sådana resurser, såväl på det personella som på det materiella planet, riskerar givetvis, framhöll utskottet, ett aldrig så ambitiöst utformat regelsystem att bli en pappersprodukt. Sammanfattningsvis konstaterade utskottet - med instämmande i den aktuella motionens syfte - att den svenska miljökontrollagstiftningen i dess nuvarande utformning fick anses väl avvägd med hänsyn till de möjligheter som i vårt land f. n. står till buds för en utbyggnad av förevarande kontrollverksamhet. Med hänsyn härtill och med hänvisning jämväl till olika åtgärder som vidtagits och alltjämt vidtogs i syfte att göra kontrollen effektivare föreslog utskottet att motionen inte skulle föranleda någon åtgärd från riksdagens sida. I sammanhanget hänvisades bl. a. till beslutade organisationsförändringar vid naturvårdsverket och till det produktregister som inom den närmaste tiden väntades bli färdigställt.

Med anledning av en vid samma tillfälle behandlad motion med förslag om tillämpning av vissa s. k. mutagenicitetstest erinrade utskottet om att en betydande forskningsinsats genomförts under de senaste åren för att med nya metoder komma åt mutagena och karcinogena effekter av kemikalier.

Utskottet vitsordade att det förevarande motionsyrkandet berörde frågor av största intresse när det gäller strävandena att ytterligare förfina kontrollsystemet till skydd mot hälso- och miljöfarliga varor. Utskottet utgick emellertid från att produktkontrollorganen med uppmärksamhet följde utvecklingen på förevarande område och vidtog de åtgärder som befanns erforderliga i sammanhanget. Då det åvilade regeringen eller, efter regeringens bestämmande, produktkontrollnämnden att närmare besluta i dessa frågor, ansåg sig utskottet inte böra förorda någon särskild åtgärd från riksdagens sida till följd av motionen.

Riksdagen beslöt i enlighet med utskottets förslag.

Inför behandlingen av bl. a. nu förevarande motionsyrkanden har företrädare för produktkontrollmyndigheterna inför utskottet lämnat en redogörelse förbi. a. det aktuella läget när det gäller arbetet med att upprätta det beslutade produktregistret över hälso- och miljöfarliga varor. I en första anmälningsetapp har importörer, tillverkare och försäljare av kemiska produkter tillställts en särskild blankett för produktanmälan till registret. Vid etappens slut i samband med februari månads utgång innevarande år hade av ca 15 000 tillfrågade företag omkring 10 000 företag angivit att de inte berördes av registret, medan från omkring 2 000 företag redovisades produkter till ett sammanlagt antal av över 100 000 som bör registreras. I en följande deklarationsetapp skall företagen inkomma med den mera ingående informationen om sina produkter. En försöksomgång i syfte att utprova lämpligt blankettunderlag härför sker f. n. i samarbete med ett 10-tal större företag. Avsikten är att ett första steg i denna etapp skall vara klart instundande sommar då man väntar att ca 2 000 produkter skall vara slutligt registrerade.

Utskottet har vid flera tillfällen framhållit att nyssnämnda produktregister kommer att få en avgörande betydelse för uppnåendet av målen för

JoU 1977/78:27

produktkontrollen. Det är främst produktkontrollnämnden som har att ta ställning till registrets närmare utformning och uppbyggnad. Utskottet har dock i flera sammanhang understrukit vikten av att det fortsatta arbetet med produktregistret bedrivs så att det snarast kommer till praktisk användning. Samtidigt har utskottet med skärpa framhållit nödvändigheten av att registret kan utnyttjas så att skyddsombuden på effektivaste möjliga sätt bereds tillgång till för deras verksamhet relevanta uppgifter ur registret. Som framgår av det föregående pågår arbetet med upprättande av registret med sikte på att det skall träda i praktisk användning omkring det kommande halvårsskiftet. Mot bakgrund av sina tidigare uttalanden i ämnet hälsar utskottet detta med tillfredsställelse.

Utskottet finnér inte skäl förorda någon ytterligare åtgärd från riksdagens sida med anledning av de båda nu behandlade motionerna. De synpunkter på hithörande frågor som riksdagen senast vid föregående riksmöte gav uttryck för får enligt utskottets mening anses alltjämt äga giltighet.

K/ssa organisatoriska frågor. Enligt motionen 791 finns det anledning att på bred front angripa de problem som användningen av kemikalier leder till. Allt talar för att en samordning av åtgärder på skilda områden erfordras om önskat resultat skall uppnås. Motionärerna föreslår därför att en särskild kemikommission tillsätts med uppgift att samordna och initiera forsknings- och undersökningsarbetet i fråga om bekämpningsmedel, toxikologi och epidemiologi samt för att ta fram nya miljövänliga produktionsmetoder och att framlägga förslag om utbyggnad av vissa laboratorier samt om utformningen och inriktningen av erforderlig utbildning. Den föreslagna kommissionen bör vidare genomföra en översyn och anpassning av gällande lagstiftning till i motionen framställda krav, bl. a. i fråga om förhandskontroll, märkning m. m., samt se över och undersöka förutsättningarna för en samordning av vissa av de i motionen redovisade administrativa funktionerna på området.

Som framgår av det anförda skulle den föreslagna kommissionens arbetsuppgifter bli mycket vidsträckta. Utskottet finner det sannolikt att arbetet inom en rad myndigheter och utredningar skulle komma att beröras, vilket torde leda till åtskilliga avgränsnings- och samordningsproblem. Emellertid vill utskottet erinra om att riksdagen föregående år i anslutning till behandlingen av prop. 1976/77:149 om arbetsmiljölag m. m. uttalade sig för en översyn av den statliga produktkontrollorganisationen. Utskottet anförde i nämnda sammanhang i yttrande till socialutskottet över motion väckt med anledning av propositionen 1976/77:149 om arbetsmiljölag m. m. bl. a. (JoU 1977/78:1 y):

Med anledning av den nu behandlade motionen i ämnet vill utskottet hänvisa till att departementschefen i propositionen 1973:17 med förslag till lag om hälso- och miljöfarliga varor, m. m. i samband med behandlingen av produktkontrollens organisation allmänt betonade att det kunde bli anledning att se över organisationsfrågorna i deras helhet när resultatet av arbetsmiljöutredningens och miljökontrollutredningens fortsatta arbete före -

JoU 1977/78:27

låg. Intill dess fick den föreslagna organisationen betraktas som ett provisorium. Riksdagen anförde ingen annan mening härvidlag. Miljökontrollutredningen har numera slutfört sitt arbete, och beslut i olika frågor på grundval av utredningens förslag har fattats av riksdagen, bl. a. i fråga om utveckling av ett informationssystem för miljövården (prop. 1974:46, JoU 1974:20, rskr 1974:218). Arbetsmiljöutredningens förslag ligger till grund för den proposition (1976/77:149) om arbetsmiljölag m. m. som nu behandlas av socialutskottet. Mot bakgrund av riksdagens tidigare ståndpunkt i hithörande frågor och under hänsynstagande till den snabba utveckling som skett på området finner utskottet för sin del starka skäl tala för att en översyn av den statliga produktkontrollorganisationen nu kommer till stånd. Översynen bör i överensstämmelse med vad som anförs i motionen syfta till en planmässig resursuppbyggnad som möjliggör effektivast möjliga kontroll av hälso- och miljöfarliga ämnen och som motsvarar utvecklingens krav. Utskottet finner det naturligt att produktkontrollnämnden ges en mera självständig ställning. Det finns dock enligt utskottets mening inte anledning för riksdagen att redan i detta sammanhang ta definitiv ställning till sådana frågor som kansliets organisatoriska uppbyggnad och placering i administrativt hänseende. Vid översynen bör det tas fram underlag som kan läggas till grund för beslut i sådana frågor.

Utskottet förordar att socialutskottet föreslår riksdagen att i den remitterade frågan som sin mening ge till känna vad utskottet här anfört.

Socialutskottet anslöt sig till jordbruksutskottets uppfattning och föreslog att riksdagen som sin mening gav regeringen till känna vad jordbruksutskottet anfört om en översyn av den statliga produktkontrollorganisationen (SoU 1977/78:1, s. 72-73).

Riksdagen följde socialutskottets förslag.

I budgetpropositionen har anmälts att en utredning för översyn av produktkontrollens organisation kommer att tillsättas i början av detta år. Enligt vad utskottet erfarit är direktiven till den föreslagna utredningen f. n. under utarbetande inom jordbruksdepartementet.

Resultatet av den kommande översynen av den statliga organisationen på produktkontrollområdet torde i flera fall bli avgörande för bedömningen av åtskilliga av de frågor som berörs i motionen 791. Utredningens överväganden bör därför avvaktas. Motionen 791 bör i enlighet härmed i nu berörd del lämnas utan bifall från riksdagens sida.

Detsamma gäller yrkandet i motionen 871 om utökning av den fackliga representationen i naturvårdsverkets styrelse och nämnder. Även denna motion avstyrks således.

Hemställan. Under åberopande av vad utskottet i det föregående anfört hemställer utskottet

att riksdagen

1. beträffande förbud mot användning av vissa hälso- och miljöfarliga produkter, m. m. lämnar utan åtgärd motionerna

a. 1977/78:293,

b. 1977/78:296 och

c. 1977/78:785 i vad avser förbud mot kvicksilverhaltiga bekämpningsmedel.

JoU 1977/78:27

2. beträffande förhandsprövning av vissa kemiska produkter lämnar utan åtgärd motionerna

a. 1977/78:788 och

b. 1977/78:871, yrkande 2,

3. beträffande tillsättande av en kemikommission avslår motionen 1977/78:791, yrkande 1,

4. beträffande sammansättningen av naturvårdsverkets styrelse m. m. avslår motionen 1977/78:871, yrkande 1.

Stockholm den 25 april 1978

På jordbruksutskottets vägnar SVANTE LUNDKVIST

Näivarande: Einar Larsson (c)*, Svante Lundkvist (s), Hans Wachtmeister (m). Bertil Jonasson (c), Filip Johansson (c)*, Åke Wictorsson (s)*, Arne Andersson i Ljung (m)*, Gunnar Olsson (s)*, Märta Fredrikson (c), Håkan Strömberg (s), Tage Adolfsson (m), Ove Karlsson (s). Kerstin Nilsson (s)*, Wivi-Anne Radesjö (s) och Ylva Annerstedt (fp).

* Ej närvarande vid betänkandets justering.

Reservation

Svante Lundkvist, Åke Wictorsson, Gunnar Olsson, Håkan Strömberg, Ove Karlsson, Kerstin Nilsson och Wivi-Anne Radesjö (alla s) anser att

dels den del av utskottets yttrande som på s. 8 börjar med "Som framgår” och på s. 9 slutar med ”avstyrks således” bort ha följande lydelse:

Utskottet finnér sig i allt väsentligt kunna ansluta sig till de synpunkter som anförs i motionen. Som motionärerna anför måste utgångspunkten för arbetet med den kemiska miljön vara att människor inte skall komma till skada genom användningen av kemiska ämnen. Tillverkare och importörer måste ta ansvar för att deras produkter inte ger upphov till sådana skador. Samhället skall tillse att de uppfyller sitt ansvar. För att fullfölja denna tillsyn måste samhället ta ett ökat ansvar för vilka kemiska ämnen och produkter som skall få användas samt för att de människor som kommer i kontakt med dessa ämnen har tillräcklig information och kunskap för att kunna hantera dem på ett säkert sätt.

Därför måste samhället ha god överblick över de kemiska ämnen och produkter som förekommer i arbetslivet och på marknaden. Forskningsinsatserna måste intensifieras och kontrollfunktionerna byggas ut. Arbetet med att lägga upp ett produktregister måste på allt sätt underlättas. Ett system med

JoU 1977/78:27

förhandskontroll bör inforas, så att nya ämnen inte tas i bruk utan att deras egenskaper från hälso- och miljösynpunkt blivit ordentligt undersökta. Vidare bör produktinformationen utvecklas genom förbättrade regler för märkning och skyddsblad, så att den som kommer i kontakt med en produkt på ett enkelt sätt kan inhämta erforderlig information om hälsoriskerna och om hur de kan undvikas.

Kraven på produktkontroll och produktinformation skall gälla oavsett om individen kommer i kontakt med de kemiska produkterna på sin arbetsplats eller någon annanstans.

Det är nu angeläget att anlägga en helhetssyn - vari inbegrips både arbetsmiljön och den yttre miljön - på de problem som användningen av kemikalier medför. Gällande lagstiftning bör ses över och skärpas. Bristerna måste rättas till. Kraven på forskningsinsatser bör redovisas och program för det framtida arbetet upprättas. Kontroll- och laboratoriefunktioner behöver ses över och behoven av åtgärder redovisas. Administrationen bör granskas och möjligheterna till samordning undersökas.

Av det föregående framgår att det, som motionärerna anför, finns anledning att på bred front angripa de problem som den alltmer ökande användningen av kemiska ämnen leder till. Det krävs härvid att en mängd åtgärder på vitt skilda fält sätts in. För att åtgärderna verkligen skall ge resultat måste dock en effektiv samordning av insatserna komma till stånd. Den erforderliga överblicken av det kemiska området i hela dess vidd saknas f. n. En kommission av det slag som förordas i motionen bör här otvivelaktigt kunna göra betydande insatser. Utskottet föreslår mot bakgrund av det anförda att riksdagen med anledning av motionen 791, yrkande 1, uttalar sig för att regeringen tillsätter en kemikommission med de uppgifter som redovisats i det föregående. Däremot anser sig utskottet inte böra biträda yrkandet i motionen 871 om utökning av den fackliga representationen i naturvårdsverkets styrelse och nämnder. Motionen avstyrks således.

dels utskottets hemställan under 3 bort ha följande lydelse:

3. att riksdagen beträffande tillsättande av en kemikommission som sin mening ger regeringen till känna vad utskottet med anledning av motionen 1977/78:791, yrkande 1, anfört,’

58031 Slockholm 1978