Med anledning av propositionen 1977/78:186 med förslag till lag om ändring i lagen (1975:985) om tillfällig handel jämte motioner
Näringsutskottets betänkande 1978/79:3
med anledning av propositionen 1977/78:186 med förslag till lag om ändring i lagen (1975: 985) om tillfällig handel jämte motioner
Ärendet
I propositionen 1977/78: 186 (handelsdepartementet) har regeringen föreslagit riksdagen att antaga förslag till lag om ändring i lagen (1975: 985) om tillfällig handel.
Med anledning av propositionen har väckts två motioner, som redovisas i det följande (s. 4).
Propositionen
De ändringar i lagen om tillfällig handel som föreslås i propositionen är av begränsad omfattning. Tillstånd till tillfällig handel skall fortfarande meddelas mycket restriktivt. Huvudregeln är att tillstånd skall ges endast om handeln är av väsentlig betydelse från konsumentsynpunkt. Särskilda skäl skall dock kunna beaktas. Vidare föreslås att tillverkare lättare skall få tillstånd att till allmänheten sälja varor som de själva har tillverkat. Nya regler föreslås också som skall underlätta för konsumenterna att nå tillfälliga försäljare för reklamation och liknande.
Lagförslaget är av följande lydelse:
Förslag till
Lag om ändring i lagen (1975: 985) om tillfällig handel
Härigenom föreskrivs, att 1, 3, 4 och 9 §§ lagen (1975: 985) om tillfällig handel skall ha nedan angivna lydelse.
Nuvarande lydelse Föreslagen lydelse
1 §
Med tillfällig handel förstås i Med tillfällig handel förstås i denna lag att någon yrkesmässigt denna lag att någon på ett av ho salubjuder
medförda varor på ett nom tillfälligt begagnat försälj av
honom tillfälligt begagnat för- ningsställe eller under kringföring
säljningsställe eller under kring- yrkesmässigt salubjuder varor som
föring. han för med sig.
Som tillfällig handel anses icke,
1. försäljning till näringsidkare,
2. torghandel eller handel på 2. torghandel eller handel på
marknad, mässa eller utställning, sådan marknad som avses i kun -
1 Riksdagen 1978/79. 17 sami. Nr 3
NU 1978/79: 3
2 Nuvarande lydelse
3. handel anordnad i samband med sådan offentlig tillställning som avses i 9 § allmänna ordningsstadgan (1956: 617),
4. kringförings- eller utomhushandel, vilken utgör ett underordnat led i en eljest på stadigvarande driftställe bedriven rörelse och avser sådana varor som regelmässigt saluföres eller framställes där,
5. sedvanlig auktionsförsäljning av lösöre som tillhör dödsbo eller enskild person.
3 Tillfällig handel får drivas endast
Svensk medborgare och utlänning som har permanent uppehållstillstånd får dock utan tillstånd driva tillfällig handel med livsmedel, blommor och alster av inhemsk hemslöjd. Vidare får, förutom svensk medborgare, utlänning som har permanent uppehållstillstånd utan tillstånd driva tillfällig handel med tryckt skrift.
4 Tillstånd enligt 3 § får lämnas i fråga om varor som tillhör kon -
Föreslagen lydelse
görelsen (1941: 206) med vissa bestämmelser angående marknader eller på mässa eller utställning,
3. handel anordnad i samband med sådan offentlig tillställning som avses i 9 § allmänna ordningsstadgan (1956: 617) eller i samband med sådan allmän sammankomst för framförande av konstnärligt verk som avses i 1 § lagen (1956: 618) om allmänna sammankomster.
§x
efter särskilt tillstånd.
Tillstånd fordras dock icke för
1. kringförings- eller utomhushandel, vilken utgör ett underordnat led i en eljest på stadigvarande driftställe bedriven rörelse och avser sådana varor som regelmässigt saluföres eller framställes där,
2. sedvanlig auktionsförsäljning av lösöre som tillhör dödsbo eller enskild person.
Svensk medborgare och utlänning som är bosatt här i riket och som har permanent uppehållstillstånd eller är medborgare i Danmark, Finland, Island eller Norge får utan tillstånd driva även tillfällig handel med livsmedel, blommor och alster av inhemsk hemslöjd. Vidare får, förutom svensk medborgare, utlänning som nu har nämnts utan tillstånd driva tillfällig handel med tryckt skrift.
§
Tillstånd enligt 3 § får lämnas för handel med varor som tillhör
1 Senaste lydelse 1975:1363.
NU 1978/79: 3
3 Föreslagen lydelse
kursbo eller, i fråga om andra varor, om särskilda skäl föreligger. 1 sistnämnda fall skall främst beaktas om den avsedda handeln är av väsentlig betydelse från konsumentsynpunkt.
Den sorn driver tillfällig handel, för vilken fordras tillstånd enligt denna lag, skall genom anslag i eller vid försäljningsställe samt i reklam och på kvitton och emballage tydligt ange sitt namn samt fast adress och telefonnummer. Tillståndsbeviset skall i huvudskrift eller styrkt avskrift medföras vid handelns utövande och visas upp vid anfordran.
Den som driver tillfällig handel, för vilken ej fordras tillstånd enligt denna lag, skall vara försedd med bevis om sitt namn och hemvist. Beviset skall visas upp vid anfordran.
Nuvarande lydelse
konkursbo eller för handel, vilken utgör ett underordnat led i en eljest på stadigvarande driftställe bedriven rörelse och avser sådana varor som regelmässigt f ramställes där. 1 fråga om annan handel får tillstånd lämnas om den avsedda handeln är av väsentlig betydelse från konsumentsynpunkt eller om annars särskilda skäl föreligger.
§
Den som driver tillfällig handel skall vid handelns utövande genom anslag i eller vid försäljningsställe eller på annat sätt lämna tydlig uppgift om sitt namn samt fast adress och telefonnummer. Om tillstånd fordras för handeln enligt denna lag skall till köpare vid sammanträffandet överlämnas handling med nämnda uppgifter.
Vidare skall, om tillstånd fordras enligt denna lag, tillståndsbeviset i huvudskrift eller styrkt avskrift medföras vid handelns utövande och visas upp vid anfordran.
Denna lag träder i kraft den 1 januari 1979.
Lagen tillämpas även i fråga om ansökan som görs före ikraftträdandet och avser tillstånd för tid därefter.
Motionerna
Yrkanden
Motionerna är följande:
1977/78: 1986 av Olle Wästberg i Stockholm (fp) och Torkel Lindahl (fp), vari hemställs att riksdagen hos regeringen anhåller om förslag med innebörd att regleringen av den tillfälliga handeln i huvudsak upphör,
1977/78: 1987 av Daniel Tarschys (fp) och Karin Ahrland (fp), vari hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att den föreslagna lagen om ändring i lagen om tillfällig handel bör betraktas som tillfällig i avvaktan på en lag som är skriven på enkel och tydlig svenska.
NU 1978/79: 3
4 Motivering
I motionen 1977/78: 1986 åberopas kritiska synpunkter från olika remissinstanser, bl. a. näringsfrihetsombudsmannen, på den nuvarande formen för reglering av den tillfälliga handeln. Motionärerna tillmäter denna handel värde som en lågpriskanal för vissa typer av varor. Tillståndsprövningen är enligt deras mening en onödig byråkratisk företeelse. Därtill kommer att de lokala variationerna i tillståndspraxis har varit betydande, något som medfört orättvisa. De ändringar i lagen om tillfällig handel som föreslås i propositionen är positiva, anser motionärerna. Regleringen borde emellertid kunna inskränkas till ordningsföreskrifter om skyldighet att ange namn och fast adress, etc.
Lagtextens utformning kritiseras i motionen 1977/78: 1987. Enligt motionärerna kännetecknas lagtexten av vindlande meningar med oklara syftningar och av inskjutna bisatser, krångliga definitioner och oklara gränsdragningar. Motionärerna ställer den nuvarande och den föreslagna nya lydelsen av 1 § första stycket emot varandra och menar att den senare inte innebär något förtydligande. De efterlyser ”bättre fart på regeringens ansträngningar att förenkla och förtydliga lagspråket”.
Utskottet
Lagen (1975: 985) om tillfällig handel trädde i kraft den 1 juli 1976. Den innebar en väsentligt skärpt reglering av den tillfälliga handeln. Krav på tillstånd infördes i vidgad utsträckning. Tillståndsprövningen innefattar en näringspolitisk bedömning. Vid denna skall främst beaktas om den avsedda handeln har väsentlig betydelse från konsumentsynpunkt.
Tolkningen och tillämpningen av lagen om tillfällig handel har visat sig vara förknippad med en del problem. Efter en översyn av bestämmelserna föreslås nu i propositionen 1977/78: 186 vissa begränsade ändringar i lagen. Till stor del rör det sig om tekniska justeringar. Regler som skall underlätta för köparen att i efterhand komma i kontakt med säljaren införs även för viss handel som inte fordrar tillstånd. I ett par hänseenden blir lagen mindre restriktiv. Bl. a. skall tillverkare i ökad utsträckning få sälja varor som de själva har framställt. Utskottet har ingenting i sak att erinra mot propositionen.
Motionen 1977/78: 1986, den ena av de båda motioner som har föranletts av propositionen, går ut på att den näringspolitiska regleringen av den tillfälliga handeln skall upphöra. Kvar skall däremot finnas regler som motiveras av konsumenternas krav på reklamationsmöjligheter etc. Motionärerna betonar den tillfälliga handelns värde från konkurrenssynpunkt.
Föredragande statsrådet uttalar i propositionen att det kan sättas i fråga om de långtgående inskränkningar i näringsfriheten som den nuvarande regleringen innebär verkligen är nödvändiga för att man skall
NU 1978/79: 3
komma till rätta med de olägenheter som tillfällig handel kan föra med sig. Bl. a. näringsfrihetsombudsmannen och statens pris- och kartellnämnd har pekat på de för konsumenterna positiva sidor som sådan handel också kan ha. Mot denna bakgrund, säger föredraganden, kan det finnas skäl att, när ytterligare erfarenheter har vunnits av den nuvarande regleringen, göra en vidare översyn av regleringen.
Utskottet instämmer i denna slutsats och utgår från att chefen för handelsdepartementet vid lämpligt tillfälle kommer att föranstalta om en sådan översyn. I dagens läge, när de nuvarande principerna har tilllämpats bara i drygt två år, är det enligt utskottets mening för tidigt att ta upp frågan om en genomgripande förändring av reglerna för den tillfälliga handeln. Utskottet avstyrker sålunda motionen 1977/78: 1986.
I motionen 1977/78: 1987 riktas en rad anmärkningar mot lagförslagets språkliga utformning. Motionärerna vill att riksdagen skall som sin mening ge regeringen till känna ”att den föreslagna lagen om ändring i lagen om tillfällig handel bör betraktas som tillfällig i avvaktan på en lag som är skriven på enkel och tydlig svenska”.
En lag om ändring i en viss lag är alltid tillfällig i den meningen att den endast utgör ett instrument för korrigering och komplettering av den befintliga lagen. Vad motionärerna i själva verket åsyftar torde vara att lagen om tillfällig handel i sin ändrade form bör betraktas som tillfällig. Deras hemställan får anses innebära att riksdagen hos regeringen skall begära förslag till en ny lag om tillfällig handel med oförändrat sakligt innehåll men mera tillfredsställande språklig utformning.
Utskottet uppskattar motionärernas omsorg om lagspråket men anser att de i detta fall skjuter över målet med sin kritik. Den verklighet som lagen om tillfällig handel reglerar är mångfasetterad och kräver därför åtskilliga begreppsbestämningar och detalj föreskrifter som knappast kan göras lättlästa. När det gäller 1 § första stycket bortser motionärerna från att ändringen föranleds av behovet av att komplettera motivuttalandena till detta lagrum, något som inte kan ske genom fristående uttalanden i efterhand (jfr JuU 1976/77: 15 s. 6). Tillsammans med vad föredraganden yttrar (s. 16 f.) får den nya lydelsen av 1 § första stycket anses medföra att rättsläget i fråga om vissa former av orderupptagning klargörs på ett betydelsefullt sätt.
Utskottet avstyrker yrkandet i motionen 1977/78: 1987 men föreslår några huvudsakligen redaktionella ändringar i lagförslaget enligt motionärernas intentioner. Utskottets omformulering av 9 § innebär inte någon ändring i sak i förhållande till regeringens förslag (inkl. motivuttalandena på s. 22 i propositionen).
Utskottet hemställer
1. att riksdagen avslår motionen 1977/78: 1986,
2. att riksdagen med avslag på motionen 1977/78: 1987 antager det i propositionen 1977/78: 186 framlagda förslaget till lag om ändring i lagen (1975: 985) om tillfällig handel, dock med
NU 1978/79: 3
ändrad lydelse av 1 och 9 §§ enligt utskottets förslag i det följande:
Regeringens förslag
Utskottets förslag
1 §
Med tillfällig handel förstås i denna lag att någon på ett av honom tillfälligt begagnat försäljningsställe eller under kringföring yrkesmässigt salubjuder varor som han för med sig.
Som tillfällig handel anses icke,
1. försäljning till näringsidkare,
2. torghandel eller handel på 2. torghandel eller handel på
sådan marknad som avses i kun- mässa eller utställning eller på så -
görelsen (1941:206) med vissa bestämmelser angående marknader eller på mässa eller utställning,
dan marknad som avses i kungörelsen (1941: 206) med vissa bestämmelser angående marknader,
3. handel anordnad i samband med sådan offentlig tillställning som avses i 9 § allmänna ordningsstadgan (1956: 617) eller i samband med sådan allmän sammankomst för framförande av konstnärligt verk som avses i 1 § lagen (1956: 618) om allmänna sammankomster.
9 §
Den som driver tillfällig handel skall vid handelns utövande genom anslag i eller vid försäljningsställe eller på annat sätt lämna tydlig uppgift om sitt namn samt fast adress och telefonnummer. Om tillstånd fordras för handeln enligt denna lag skall till köpare vid sammanträffandet överlämnas handling med nämnda uppgifter.
Vidare skall, om tillstånd fordras enligt denna lag, tillståndsbeviset i huvudskrift eller styrkt avskrift medföras vid handelns utövande och visas upp vid anfordran.
Den som driver tillfällig handel skall vid handelns utövande genom anslag i eller vid försäljningsställe eller på annat sätt lämna tydlig uppgift om sitt namn samt fast adress och telefonnummer.
Om tillstånd fordras för handeln enligt denna lag, skall vid försäljning uppgift som avses i första stycket lämnas till köparen i skriftlig form. Vidare skall tillståndsbevis eller styrkt avskrift av det medföras vid handelns utövande och visas upp vid anfordran.
Stockholm den 24 oktober 1978
På näringsutskottets vägnar INGVAR SVANBERG
Närvarande: Ingvar Svanberg (s), Bengt Sjönell (c), Erik Hovhammar (m), Hugo Bengtsson (s), Fritz Börjesson (c), Arne Blomkvist (s), Sven Andersson i Örebro (fp), Nils Erik Wååg (s), Birgitta Hambraeus (c), Lilly Hansson (s), Karl-Anders Petersson (c), Ivar Högström (s), Rune Ångström (fp), Lennart Pettersson (s) och Sven Eric Lorentzon (m).
NORSTEDTS TRYCKERI STOCKHOLM 1978 780057