Med anledning av en motion om viss översyn av semesterlagen
SoU 1979/80:33
Socialutskottets betänkande 1979/80: 33
med anledning av en motion om viss översyn av semesterlagen
1 motionen 1979/80: 846 av Göran Karlsson m. fl. (s) hemställs att riksdagen beslutar anhålla att regeringen snarast, och enligt riktlinjer som förordats i motionen, förelägger riksdagen förslag som tryggar arbetstagares rätt att spara överskjutande semesterdagar till ett senare semesterår.
Bakgrund
Enligt 18 § semesterlagen (1977:480) får en arbetstagare, som under ett semesterår har rätt till mer än tjugo semesterdagar med lön, spara överskjutande semesterdagar till ett senare år.
Frågan om arbetstagares rätt att spara semesterdagar till senare år har i ett visst fall prövats av arbetsdomstolen genom dom den 3 oktober 1979 (dom nr 113/79). Omständigheterna i målet var följande. Vid ett företag lade man ut fyra semesterveckor i juli 1978. Den femte semesterveckan förlädes till december. Nio arbetare förklarade att de önskade spara en semestervecka till ett senare år. Arbetsgivaren stängde företaget under den aktuella veckan och permitterade därvid de arbetare som hade förklarat att de ville spara semester. I målet hos arbetsdomstolen uppkom bl. a. frågan om arbetarna var berättigade till lön såsom för arbetad tid under permitteringsveckan enligt grunderna för 18 § semesterlagen. Arbetsdomstolen konstaterade i sin dom att förarbetena till semesterlagen inte berör frågan om sparandereglerna i 18 § semesterlagen kan få till följd att arbetsgivaren förhindras att permittera utan att betala någon lön. Domstolen fann också att båda parters ståndpunkt i tolkningsfrågan var förenad med nackdelar av skilda slag. Skulle arbetsgivarsidans tolkning vara den riktiga innebär detta att reglerna om sparande av semester saknar större praktiskt intresse för mångå arbetstagare som kan permitteras utan lön och som sysselsätts vid företag där de flesta arbetstagarna inte sparar semester och där man tillämpar semesterstängning under den femte semesterveckan. Å andra sidan fann domstolen att den motsatta ståndpunkten skulle göra det möjligt för en arbetare att under en följd av år få i genomsnitt sex veckors betald ledighet per år. Domstolen förklarade bl. a. därför att de arbetare som blivit permitterade i samband med semesterstängningen, inte på grund av 18 § semesterlagen ägde rätt till lön såsom för arbetad tid under permitteringstiden.
I Riksdagen 1979/80. 12 sami. Nr SJ
SoU 1979/80:33
2 Utredningar
Anställningsskyddskommittén (A 1977:01) skall se över bl. a. anställningsskyddet och det ekonomiska skyddet för arbetstagare som berörs av driftinskränkningar eller permitteringar. Kommittén väntas lägga förslag under våren 1981.
1978 års semesterkommitté (A 1977:02) skall enligt direktiven bl. a. följa tillämpningen av semesterlagen i alla hänseenden och lägga fram de ändringsförslag som bedöms motiverade. Kommittén har för avsikt att lägga ett betänkande under år 1981.
Utskottet
I motionen 1979/80:846 framhålls att den i ett föregående avsnitt i korthet refererade domen av arbetsdomstolen undergräver semesterlagens tvingande bestämmelser om att alla har rätt att spara semesterdagar. Motionärerna föreslår att 1978 års semesterkommitté ges i uppdrag att med förtur behandla frågan så att proposition kan föreläggas riksdagen senast i oktober 1980.
Vid tillkomsten av semesterlagen framhöll departementschefen (prop. 1976/77: 90 s. 142) att det var i hög grad tilltalande att den enskilde arbetstagaren fick möjlighet att under ett antal år spara viss del av semesterledigheten för att längre fram få ut en längre sammanhängande ledighet. Samtidigt som fyra veckors semesterledighet i allmänhet kan anses tillgodose det rekreationsbehov som semestern avses skola fylla, finns, anfördes det, inte sällan behov av längre tids betald ledighet för studier, resor och andra fritidsaktiviteter, som inte ryms inom den normala semesterledigheten. Enligt propositionen (s. 203) ligger själva kärnan i sparanderätten i möjligheten att få ut en samlad långledighet med vissa tidsintervaller.
Arbetsdomstolens dom innebär att reglerna om sparande av semester saknar större praktisk betydelse för arbetstagare som kan permitteras utan lön och som sysselsätts vid företag där de flesta arbetstagare inte sparar semester och där man tillämpar semesterstängning under den femte semesterveckan. Utskottet har inhämtat att 1978 års semesterkommitté - som har att följa tillämpningen av semesterlagen och framlägga de ändringsförslag som bedöms motiverade - skall ta upp den fråga som aktualiserats genom arbetsdomstolens dom. Vidare kommer anställningsskyddskommittén att behandla den i sammanhanget också aktuella problematiken som avser rätten till permittering. Det är angeläget att sparandereglerna i nya semesterlagen kan utnyttjas på ett sätt som var avsett då lagen antogs. Utskottet förutsätter därför att utredningsarbetet bedrivs med stor skyndsamhet så att frågan om möjligheterna att spara semester kan bringas till en snar lösning. Med hänsyn till det anförda är det inte erforderligt med någon riksdagens åtgärd med anledning av motionen.
SoU 1979/80:33
3 Utskottet hemställer
att riksdagen avslår motionen 1979/80: 846.
Stockholm den 27 mars 1980
På socialutskottets vägnar GÖRAN KARLSSON
Närvarande: Göran Karlsson (s), Gabriel Romanus (fp). Mårten Werner (m), John Johnsson (s), Erik Larsson (c). Ivar Nordberg (s). Kjell Nilsson (s), Ulla Tillander (c), Kersti Swartz (fp). Anita Bråkenhielm (m). Stig Alftin (s). Karin Israelsson (c), Lena Öhrsvik (s). Maria Lagergren (s) och Siri Häggmark (m).
Norstedts Tryckeri, Stockholm 1980