lagen.nu
Bet. 1979/80:SoU9

Med anledning av propositionen 1978/79:200 med förslag till riktlinjer för införande av sommartid jämte motioner

Typ
Betänkande
Datum
1979-10-23
Källa
data.riksdagen.se

SoU 1979/80:9

Socialutskottets betänkande 1979/80:9

med anledning av propositionen 1978/79:200 med förslag till riktlinjer för införande av sommartid jämte motioner

Propositionen

I propositionen 1978/79:200 med förslag till riktlinjer för införande av sommartid har dåvarande regeringen (handelsdepartementet) föreslagit riksdagen att godkänna de riktlinjer för införande av sommartid som har angetts i propositionen.

I propositionen lämnas förslag till riktlinjer för införande av sommartid, dvs. framflyttning av tidsberäkningen med en timme under sommarhalvåret. Om våra närmaste grannländer, i likhet med flertalet väst- och sydeuropeiska länder, inför sommartid bör enligt dåvarande regeringens bedömning sommartid införas även i Sverige.

Motionerna

Under allmänna motionstiden år 1979 väckt motion

I motionen 1978/79:258 av Stig Alftin m. fl. (s) hemställs att riksdagen hos regeringen begär förslag om införandet av sommartid, alternativt östeuropeisk tid.

Med anledning av propositionen väckt motion

I motionen 1978/79:2547 av Hans Wachtmeister m. fl. (m) hemställs att riksdagen avslår propositionen.

Utskottet

Med sommartid avses en framflyttning av tidsberäkningen med en timme under hela eller delar av sommarhalvåret (april-september). Införande av sommartid skulle i Sverige, liksom i Danmark och Norge, innebära en anpassning under sommarhalvåret till den normaltid som tillämpas i Finland, s. k. östeuropeisk tid.

Frågan om införande av sommartid har tidigare utretts på nordiskt plan, senast 1974, då efter initiativ av Nordiska ministerrådet en utredning genomfördes för att utröna förutsättningarna för att införa gemensam sommartid, alternativt ändrad normaltid i Danmark, Norge och Sverige. Utredningens slutrapport publicerades i maj 1974 men föranledde inga åtgärder.

! Riksdagen 1979/80. 12 sami. Nr 9

SoU 1979/80:9

2 Mot bakgrund av att ett ökande antal länder i Europa infort sommartid sammanställdes hösten 1977 en departementspromemoria (Ds H 1977:2) Införande av sommartid. Promemorian har remissbehandlats. Pågrundval av promemorian och remissyttrandena dras i propositionen upp förslag till riktlinjer för införande av sommartid i Sverige.

Enligt propositionen har sommartid numera införts i flertalet väst- och sydeuropeiska länder, dock ännu inte i Västtyskland. Om sommartid införs i Västtyskland kommer Danmark med säkerhet att följa efter. I ett sådant läge talar starka skäl - främst behovet av samordning inom kommunikationssektorn - för att också införa sommartid i Sverige. Regeringarna i Västtyskland och Danmark har erhållit bemyndiganden att införa sommartid. Med hänsyn härtill och då de svenska kommunikationsföretagen behöver en förberedelsetid om 10-18 månader sägs i propositionen att det är önskvärt att ett svenskt beslut om sommartid kan fattas av regeringen så snart läget på kontinenten klarnar.

Sedan propositionen beslutades den 22 mars 1979 har följande inträffat.

Den danska regeringen beslutade den 7 augusti 1979 att sommartid skall införas i Danmark fr. o. m. sommaren 1981. Enligt vad utskottet har inhämtat var det huvudsakliga motivet för beslutet den ökade trivsel som anses uppnås genom sommartid. Härtill kom att jordbruksorganisationerna som tidigare hade ställt sig avvisande inte längre motsatte sig sommartid. Från dansk sida är man angelägen om att grannländerna också inför sommartid. Nordiska rådet beslutade under våren 1979 att dess presidium skulle vända sig till de nordiska ländernas regeringar för att göra dem uppmärksamma på vikten av att Norge och Sverige inför sommartid om ett sådant beslut skulle fattas av Danmark.

Den 18 i denna månad har Västtyskland och Östtyskland beslutat att införa sommartid fr. o. m. år 1980. Frågan om att införandet av sommartid i Danmark skall tidigareläggas och således införas redan fr. o. m. år 1980 kommer att tas upp så snart som möjligt efter valet till folketinget, som äger rum i dag.

Österrikes regering har nyligen lagt fram ett förslag om att sommartid skall införas i Österrike fr. o. m. sommaren 1981. Det finns dock anledning räkna med att Österrike kommer att följa efter Västtyskland då det gäller tidpunkten för införandet av sommartid. Förutom de femton europeiska länder som enligt propositionen skulle tillämpa sommartid under sommaren 1979 införde Rumänien med kort varsel sommartid i år.

I motionen 1978/79:2547 av Hans Wachtmeister m. fl. (m) framställs erinringar mot förslaget i propositionen. Motionärerna - som grundar sina överväganden på läget i sommartidsfrågan under våren 1979 - menar att frågan om införande av sommartid kan anstå till dess att de länder på kontinenten som är inbördes beroende av att sommartid införs blir ense i frågan. Motionärerna anser vidare att de olägenheter som ett införande av sommartid medför för lantbruket inte beaktats i tillbörlig grad. De hemställer

SoU 1979/80:9

därför att riksdagen skall avslå propositionen.

Socialutskottet har tidigare behandlat motioner med yrkande om införande av sommartid i Sverige. I det av riksdagen godkända betänkandet SoU 1975/76:48 hänvisade utskottet till att Nordiska ministerrådet funnit att det saknas förutsättningar för en gemensam nordisk lösning på problemet. Emellertid ansåg utskottet att frågan borde tas upp på nytt om den europeiska gemenskapen skulle besluta införa sommartid.

Flertalet väst- och sydeuropeiska länder har numera infört sommartid. Västtyskland och Östtyskland har i dagarna nått enighet om att införa sommartid redan år 1980. Danmark har beslutat att införa sommartid. Frågan om en tidigareläggning från 1981 till 1980 av genomförandet av beslutet kommer att prövas inom kort. De problem som uppstår inom kommunikationssektorn då Danmark inför sommartid utgör enligt utskottets mening ett starkt skäl för att sommartid införs även i Sverige. Utskottet kan även i övrigt i allt väsentligt ansluta sig till de synpunkter som anförs i propositionen i sommartidsfrågan.

Mot bakgrund av det nu anförda avstyrker utskottet motionen 1978/ 79:2547 om avslag på förslaget i propositionen. Utskottet tillstyrker bifall till det i propositionen framlagda förslaget om godkännande av riktlinjer för införande av sommartid. Eftersom det kan antas att yrkandet i motionen 1978/79:258 tillgodoses utan något riksdagens initiativ påkallar motionen inte någon riksdagens åtgärd.

Hemställan

Utskottet hemställer

1. beträffande frågan om avslag på propositionen 1978/79:200 att riksdagen avslår motionen 1978/79:2547,

2. att riksdagen godkänner de riktlinjer för införande av sommartid som anges i propositionen 1978/79:200,

*

3. att riksdagen avslår motionen 1978/79:258.

Stockholm den 23 oktober 1979

På socialutskottets vägnar GÖRAN KARLSSON

Närvarande: Göran Karlsson (s), Karl Leuchovius (m), Evert Svensson (s), Kersti Swartz (fp), Anna-Greta Skantz (s), Mårten Werner (m), Erik Larsson (c), Ivar Nordberg (s), Blenda Littmarck (m), Kjell Nilsson (s), Ulla Tillander (c). Stig Alftin (s), Karin Israelsson (c), Iris Mårtensson (s) och Åke Persson (fp).

Sol! 1979/80:9

4 Särskilt yttrande

av Karl Leuchovius, Mårten Werner och Blenda Littmarck (alla m) som anfört:

Utskottets enhälliga ställningstagande till propositionen innebär att man kan utgå från att sommartid kommer att inforas i vårt land år 1980 eller 1981. Som i korthet anges i propositionen innebär ett införande av sommartid att vissa svårigheter skapas för jordbruket under skördetiden genom att arbetet kan behöva förskjutas i tiden. Detta leder enligt vår mening oundvikligen till ökade arbetskraftskostnader. Vi förutsätter därför att de ökade kostnaderna beaktas vid överläggningar rörande jordbruksprisregleringen.

GOTAB 62733 Stockholm 1979