Dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Bulgarien
Skatteutskottets betänkande 1988/89 :SkU6
Dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Bulgarien
1988/89
SkU6
Sammanfattning
I betänkandet tillstyrker utskottet proposition 1988/89:44 om dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Bulgarien. En i ärendet väckt motion med yrkande att progressionsklausulen skall slopas i dubbelbeskattningsavtal i vilka detta inte redan skett avstyrks av utskottet.
Vid betänkandet har fogats en reservation.
Propositionen
Regeringen (finansdepartementet) föreslår i proposition 1988/89:44 att riksdagen godkänner ett avtal mellan Sverige och Bulgarien för att undvika dubbelbeskattning beträffande skatter på inkomst och förmögenhet och antar en lag om detta dubbelbeskattningsavtal. Avtalet har tagits in i lagen som bilaga. Avtalet träder i kraft efter det att de avtalsslutande staterna meddelat varandra att de konstitutionella åtgärder som krävs för att avtalet skall träda i kraft vidtagits och tillämpas beträffande inkomst som förvärvas fr.o.m. den 1 januari året närmast efter ikraftträdandet och beträffande förmögenhet som innehas året efter ikraftträdandet eller senare.
I fråga om lydelsen av lagförslaget med bilaga hänvisar utskottet till propositionen.
Motion
1988/89:Skl7 av Bo Lundgren m.fl. (m) vari yrkas att riksdagen hos regeringen begär förslag om slopande av progressionsklausulen i dubbelbeskattningsavtalen i enlighet med vad som anförts i motion 1988/89:Skl8.
Utskottet
Utskottet har inte något att erinra mot regeringens förslag att det avtal för att undvika dubbelbeskattning beträffande skatter på inkomst och förmögenhet som Sverige och Bulgarien undertecknat den 21 juni 1988 skall gälla för Sveriges del.
Sverige tillämpar i avtalet credit of tax-metoden (avräkning av skatt) som huvudmetod för att undanröja dubbelbeskattning. I fråga om vissa inkomster
1 Riksdagen 1988/89. 6 sami. Nr 6
tillämpas i stället exempt-metoden (undantagande av skatt). Enligt ett progressionsförbehåll i avtalet kan undantagen skatt beaktas vid beräkning av progressiv skatt i Sverige.
I motion Skl7 föreslår Bo Lundgren m.fl. (m) att progressionsklausulen skall slopas i dubbelbeskattningsavtal i vilka detta inte redan skett.
Utskottet har vid två olika tillfällen under våren 1988 avstyrkt liknande motionsyrkanden (SkU 1987/88:28 och 35). Utskottet har framhållit att det faktum att en inkomst undantagits från beskattningen i regel inte bör leda till att skatten på övriga inkomster sänks. Utskottet vidhåller denna uppfattning. Motionsyrkandet avstyrks följaktligen.
Hemställan
Utskottet hemställer
att riksdagen med bifall till proposition 1988/89:44 och med avslag på motion 1988/89:Skl7 godkänner avtalet mellan Konungariket Sverige och Folkrepubliken Bulgarien för att undvika dubbelbeskattning beträffande skatter på inkomst och förmögenhet samt antar det vid propositionen fogade förslaget till lag om dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Bulgarien.
Stockholm den 22 november 1988 På skatteutskottets vägnar
Lars Hedfors
Närvarande: Lars Hedfors (s), Bo Lundgren (m), Torsten Karlsson (s), Kjell Johansson (fp), Görel Thurdin (c), Anita Johansson (s), Hugo Hegeland (m), Gerd Engman (s), Sverre Palm (s), Karl-Gösta Svenson (m), Rolf Kenneryd (c), Lars Bäckström (vpk), Gösta Lyngå (mp), Sven-Erik Alkemark (s), Karl Hagström (s), Ingrid Hasselström Nyvall (fp) och Lisbeth Staaf-Igelström (s).
Reservation
Bo Lundgren, Hugo Hegeland och Karl-Gösta Svenson (alla m) anser
dels att den del av utskottets yttrande som på s. 2 börjar med ”Utskottet har” och slutar med ”avstyrks följaktligen” bort ha följande lydelse: Exempt-metoden är den metod för att undanröja dubbelbeskattning som är enklast för myndigheterna att tillämpa och lättast för de enskilda skattskyldiga att förstå. De regler om progressionsuppräkning som nu gäller och som gör att en undantagen inkomst måste uppges av de skattskyldiga och beaktas vid taxeringen i Sverige får till följd att metodens enkelhet inte kommer till sin fulla rätt. Såväl från de skattskyldigas som från skattemyndigheternas synpunkt står mycket att vinna om detta inslag kan elimineras.
1988/89:SkU6
2 Reglernas statsfinansiella värde kan också ifrågasättas. Progressionsförbehållen bör därför slopas i dubbelbeskattningsavtalen. I fråga om det nu aktuella dubbelbeskattningsavtalet mellan Sverige och Bulgarien bör i lagtexten ges en uttrycklig föreskrift om att progressionsförbehållet inte skall utnyttjas från Sveriges sida. Med hänvisning till det anförda tillstyrker utskottet motion Skl7.
dels att utskottet bort hemställa:
att riksdagen med anledning av proposition 1988/89:49 och med bifall till motion 1988/89:Skl7 hos regeringen begär förslag i enlighet med motionsyrkandet och antar det vid propositionen fogade förslaget till lag om dubbelbeskattningsavtal mellan Sverige och Bulgarien med den ändringen att 4 § lagen ges följande lydelse.
Regeringens förslag Reservanternas förslag
4 § Aven om en skattskyldigs inkomst eller förmögenhet enligt avtalet skall vara helt eller delvis undantagen från beskattning i Sverige, skall den skattskyldige lämna alla de uppgifter till ledning för taxeringen som han annars skulle ha varit skyldig att lämna.
4 § Om en skattskyldigs inkomst eller förmögenhet enligt avtalet skall vara helt eller delvis undantagen från beskattning i Sverige, skall inkomsten eller förmögenheten inte beaktas vid bestämmande av skatt enligt lagen (1947:576) om statlig inkomstskatt och lagen (1947:577) om statlig förmögenhetsskatt. Den skattskyldige skall dock lämna alla de uppgifter till ledning för taxeringen som han annars skulle ha varit skyldig att lämna.
1988/89:SkU6
• . •: a; . ■ '• ■ ■ ■ gétii ■ i '67 Rf» 61 '
•,:> lab ni-.i I v t.,--, ni.« :j; jJ.r./Hrlmib i ^r.qoi- lirl n-iliätl
■ KV >;• i --,bv SvV,: ,■■ \v;'vM.O-. ■;,:1 -!7»-.
iU '.i iiif. .«■ v.s*,;> i ■ ,; ,'i !
13 f 13 )fl M? i?:J» nvg uSl
'v . 1 i ,v:-..;/V
b i i ' s8i?f noitj^rifj! ■
'»ivV ; ■■ -i
-•Ougoi f;:H l|3*VJl*.jd :‘:.X> i);!
MW'-. < :,Vv:"V ?!,
«x rn .... ; .!:i; > 17,.
.t :; i':'1'1' O'^. i v ■ t-16?»
'17'. S! :(1;!
: W ' ! - " ... ." ■7" 7 :7';h
! lif-; . • ■
rV-'f '■ \ r^sivv^>v*
:•> :t; -. •vv.-k .) - ‘ : .-/i - ) .t-.;i^r-s ^
• • lie
'r:- 't. -o?*- v': k*
f fi l lii . ' *i
gotab Stockholm 1988 16205