Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet
Justitieutskottets betänkande 2010/11:JuU20
Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet
Sammanfattning
I betänkandet behandlas Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet (redog. 2010/11: RRS14). Inga motioner har väckts med anledning av redogörelsen.
Riksrevisionen har granskat statens insatser mot vinning av brottslighet. Resultatet av granskningen har redovisats i en granskningsrapport (RiR 2010:26). Riksrevisionen har funnit att slutsatserna i denna granskning bör överlämnas till riksdagen i form av en redogörelse. I anslutning till detta redovisar Riksrevisionens styrelse även vissa överväganden i frågan. Styrelsen hänvisar bl.a. till att granskningen påvisat att det finns brister i myndigheternas genomförande, planering och uppföljning vad gäller insatserna för att komma åt vinster från brottslig verksamhet. Bristerna förekommer såväl inom myndigheterna som i samarbetet myndigheterna emellan. Styrelsen framhåller bl.a. att regeringen bör utveckla styrningen och uppföljningen av insatserna mot vinning av brottslighet.
Utskottet välkomnar de åtgärder som regeringen vidtagit för att utveckla styrningen och uppföljningen av insatserna mot vinning av brottslighet och utgår från att regeringen också i övrigt beaktar Riksrevisionens slutsatser och rekommendationer med anledning av granskningsrapporten. Utskottet föreslår med detta att riksdagen lägger redogörelsen till handlingarna.
2010/11:JuU20
Utskottets förslag till riksdagsbeslut
Riksrevisionens styrelses redogörelse
Riksdagen lägger redogörelse 2010/11:RRS14 till handlingarna. Stockholm den 29 mars 2011 På justitieutskottets vägnar
Kerstin Haglö
Följande ledamöter har deltagit i beslutet: Kerstin Haglö (S), Johan Linander (C), Krister Hammarbergh (M), Ewa Thalén Finné (M), Christer Adelsbo (S), Helena Bouveng (M), Elin Lundgren (S), Johan Pehrson (FP), Anna Wallén (S), Arhe Hamednaca (S), Patrick Reslow (M), Caroline Szyber (KD), Kent Ekeroth (SD), Lena Olsson (V), Carl-Oskar Bohlin (M), Mattias Jonsson (S) och Agneta Börjesson (MP).
2010/11:JuU20
Redogörelse för ärendet
Riksrevisionen har granskat statens insatser mot vinster från brottslig verksamhet. Resultatet av granskningen har redovisats i rapporten Statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet – ett bättre samarbete ger högre utbyte (RiR 2010:26).
Riksrevisionens styrelse har funnit att slutsatserna av den granskning som Riksrevisionen redovisat i granskningsrapporten bör överlämnas till riksdagen i form av en redogörelse. Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet (redog. 2010/11:RRS14) överlämnades till riksdagen i december 2010. I redogörelsen återges Riksrevisionens slutsatser och rekommendationer. Styrelsen redovisar i anslutning härtill sin syn i frågan.
2010/11:JuU20
Utskottets överväganden
Riksrevisionens styrelses redogörelse
Utskottets förslag i korthet
Riksdagen lägger redogörelsen till handlingarna.
Granskningsrapporten
Riksrevisionen har granskat statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet. Resultatet av granskningen har redovisats i rapporten Statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet – ett bättre samarbete ger högre utbyte (RiR 2010:26). I den nu aktuella redogörelsen till riksdagen återges det huvudsakliga innehållet i granskningsrapporten vad avser bl.a. granskningens omfattning, revisionsfrågor och slutsatser samt Riksrevisionens rekommendationer.
Riksrevisionens övergripande slutsats är att det finns brister i delar av de statliga insatserna mot vinning av brottslighet. Därmed blir de samlade insatserna inte effektiva och utfallet relativt blygsamt. Det kan leda till att riksdagens förväntningar om en ökad brottsförebyggande effekt inte kan uppfyllas. Även om regeringen och myndigheterna fortlöpande har genomfört förbättringar i det system som statens insatser mot vinning av brottslighet utgör, bedömer Riksrevisionen att de behöver vidta ytterligare förbättringar för att åstadkomma en helhetssyn. Myndigheterna bör också utnyttja möjligheterna i den befintliga lagstiftningen fullt ut, vilket de inte gör i dag.
Riksrevisionen lämnar mot denna bakgrund följande rekommendationer i granskningsrapporten. – Regeringen bör se över om målet om ökad lagföring kan kompletteras
med ett mål av exempelvis följande innebörd: Öka andelen insatser
mot vinning av brottslighet inom ramen för en ökad lagföring. – Regeringen bör utveckla styrningen av myndigheternas insatser mot
vinning av brottslighet. Detta bör ske genom att precisera och sam-
ordna återrapporteringskrav avseende insatser mot vinning av brottslig-
het. För att kunna utveckla styrningen bör regeringen utpeka en
myndighet eller funktion som ska följa upp utfallet av insatserna gemen-
samt för området. – Regeringen bör se över reglerna om sekretess och utbyte av informa-
tion som gäller vid insatser mot annan brottslighet än grov organiserad
brottslighet. Regeringen bör pröva att utvidga det aktuella utrednings-
uppdraget.
2010/11:JuU20 UTSKOTTETS ÖVERVÄGANDEN
– Regeringen bör överväga behovet av författningsändringar för att tyd-
liggöra åklagarens ansvar för att lämna uppgifter i samband med
ansökan om verkställighet av beslut om kvarstad. – Åklagarmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten bör förtydliga riktlin-
jerna för åklagarnas informationslämnande vid ansökan om verkställig-
het av kvarstad. Myndigheterna bör då arbeta för att åklagarens ansvar
tydliggörs. Myndigheterna bör samråda med Kronofogdemyndigheten
om vilken information som behövs vid ansökan om verkställighet av
kvarstad. – Samtliga myndigheter bör utveckla sin egen uppföljning så att den till-
sammans med övriga myndigheters uppföljning kan ligga till grund för
en samlad uppföljning av statens insatser inom området. En förutsätt-
ning för detta är att myndigheterna förbättrar sina IT-system, som stöd
för en sådan uppföljning. – Samtliga myndigheter bör höja kompetensen och öka kunskapsnivån
om lagstiftningens möjligheter och om vilka möjligheter övriga myn-
digheter har att agera inom området. Myndigheterna bör också över-
väga rekrytering av ekonomisk expertis för kartläggningar av
ekonomiska förhållanden hos personer med anknytning till såväl orga-
niserad brottslighet som annan brottslighet. – Kronofogdemyndigheten bör arbeta mer aktivt och systematiskt med
att öka myndighetens återkoppling till uppgiftslämnare vid de övriga
granskade myndigheterna.
Riksrevisionens styrelses överväganden
I den redogörelse som överlämnats till riksdagen anför Riksrevisionens styrelse att man funnit att slutsatserna av den granskning som Riksrevisionen redovisat i granskningsrapporten Statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet – ett bättre samarbete ger högre utbyte (RiR 2010:26) bör överlämnas till riksdagen. I redogörelsen återges därför som framgått ovan det huvudsakliga innehållet i granskningsrapporten vad avser bl.a. granskningens omfattning, revisionsfrågor och slutsatser samt Riksrevisionens rekommendationer. I anslutning till detta anför styrelsen följande.
I granskningen framkommer att det finns brister i myndigheternas
genomförande, planering och uppföljning vad gäller insatserna för att
komma åt vinster från brottslig verksamhet. Brister förekommer såväl
inom myndigheterna som i samarbetet myndigheterna emellan. Vid
myndigheterna saknas också uppföljning av utfallen av såväl de egna
insatserna som de gemensamma. I granskningen påvisas också att reger-
ingen inte har gett myndigheterna tillräckliga förutsättningar att
begränsa vinning av brottslighet.
Styrelsen vill understryka att de möjligheter som finns att minska
incitamenten att begå brott måste användas så effektivt som möjligt.
Syftet med den lagstiftning som ger möjlighet att ta ifrån gärningsman-
nen utbytet av brottet i samband med lagföringen, är att vinning av
brottslighet ska begränsas och att lagstiftningen därmed ska ha en brotts-
UTSKOTTETS ÖVERVÄGANDEN 2010/11:JuU20
förebyggande effekt. Eftersom möjligheten till ekonomisk vinning är
en av de främsta drivkrafterna bakom en stor del av brottsligheten, är
det betydelsefullt att möjligheterna att begränsa sådan vinning också
utnyttjas. Mot bakgrund av vad som framkommit i granskningen anser
styrelsen att regeringen bör utveckla styrningen och uppföljningen av
insatserna mot vinning av brottslighet.
Vidare framkommer i granskningen att myndigheterna inte utnyttjar
sekretesslagstiftningens möjligheter att lämna information till andra
myndigheter om ekonomiska förhållanden hos personer med anknyt-
ning till brottslighet. Myndigheterna prövar dessutom i olika omfatt-
ning huruvida sådan information är möjlig att lämna eller inte.
Variationerna i tillämpningen leder till att enskilda personer inte behand-
las lika. Styrelsen anser att tillämpningen av sekretessreglerna mellan
myndigheterna bör ses över i syfte att klarlägga vilka möjligheter reg-
lerna ger. Styrelsen är väl medveten om de hinder för informationsut-
byte som kraven på skyddet för den personliga integriteten kan
innebära, och i översynen bör därför effektivitetsintressena vägas mot
integritetsintressena.
Styrelsen anser vidare att regeringen, mot bakgrund av vad som fram-
kommit om tillämpningen av insatserna mot vinning av brottslighet,
även bör överväga att genomföra en bredare översyn av det regelverk
som styr insatserna. Syftet bör vara att undanröja de eventuella hinder
som kan finnas för myndigheternas möjligheter att samarbeta för att nå
ett högre utbyte av sina insatser.
Utskottets ställningstagande
Utskottet anförde i betänkande 2004/05:JuU31 (s. 8) att möjligheterna till ekonomisk vinning utgör en av de främsta drivkrafterna bakom en stor del av den brottslighet som förekommer i samhället. Utskottet framhöll även att man genom att öka rättsväsendets möjligheter att frånta gärningsmannen utbytet av brottet i samband med att ett brott beivras kan minska incitamenten att begå brott. Utskottet har därefter vid ett antal tillfällen, senast i betänkande 2009/10:JuU1 (s. 21), framhållit vikten av att berörda myndigheter vidareutvecklar sina arbetsmetoder för att kunna spåra, förverka och återföra vinning av brott. Utskottet anser det därför värdefullt att Riksrevisionen har granskat statens insatser för att komma åt vinster av brott.
I sammanhanget noterar utskottet att regeringen i regleringsbreven för 2011 har ålagt även Tullverket, Skatteverket och Kronofogdemyndigheten återrapporteringskrav i fråga om myndigheternas arbete mot vinning av brott. Vidare är återrapporteringskraven när det gäller brottsutbytesfrågan enhetligt utformade för de sex berörda myndigheterna i regleringsbreven för 2011. Utskottet noterar vidare att Ekobrottsmyndigheten, i enlighet med ett regeringsuppdrag från den 12 november 2009, har ett samordningsansvar för att i samverkan med Åklagarmyndigheten, Rikspolisstyrelsen, Tullverket, Skatteverket och Kronofogdemyndigheten bilda en myndighetsgemensam nationell specialistfunktion för brottsutbytesfrågor vid Ekobrottsmyndigheten. Uppdraget att bilda funktionen redovisades till regeringen den 31 maj 2010. Senast den 31 maj 2012 ska Ekobrottsmyndigheten i
2010/11:JuU20 UTSKOTTETS ÖVERVÄGANDEN
samverkan med Åklagarmyndigheten, Rikspolisstyrelsen, Tullverket, Skatteverket och Kronofogdemyndigheten redovisa en utvärdering av verksamheten i den myndighetsgemensamma funktionen.
Utskottet välkomnar de åtgärder som regeringen vidtagit för att utveckla styrningen och uppföljningen av insatserna mot vinning av brottslighet och utgår från att regeringen också i övrigt beaktar Riksrevisionens slutsatser och rekommendationer med anledning av granskningsrapporten. Utskottet föreslår med detta att riksdagen lägger redogörelsen till handlingarna.
2010/11:JuU20 BILAGA
Förteckning över behandlade förslag
Redogörelsen
Redogörelse 2010/11:RRS14 Riksrevisionens styrelses redogörelse om statens insatser för att komma åt vinster från brottslig verksamhet.
Tryck: Elanders, Vällingby 2011 9