lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 308/2012 av den 11 april 2012 om ändring av tilläggstullsatsen för produkter i bilaga I till rådets förordning (EG) nr 673/2005 om införande av tilläggstullar på import av vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater

CELEX
32012R0308
Typ
EU-förordning
Datum
20120411
EUT
L 102

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av rådets förordning (EG) nr 673/2005 av den 25 april 2005 om införande av tilläggstullar på import av vissa produkter med ursprung i Amerikas förenta stater, särskilt artikel 3, och

1 Eftersom Förenta staterna inte gjort Continued Dumping and Subsidy Offset Act (nedan kallad lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner) förenlig med landets skyldigheter enligt WTO-avtalen, infördes genom förordning (EG) nr 673/2005 en tilläggstull i form av en värdetull på 15 % på import av vissa produkter med ursprung i Förenta staterna från och med den 1 maj 2005. I enlighet med tillståndet från WTO att upphäva tillämpningen av de tullmedgivanden som beviljats Förenta staterna ska kommissionen årligen anpassa de upphävda medgivandenas omfattning så att de motsvarar omfattningen av de upphävda eller minskade förmåner som lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner orsakat Europeiska unionen vid den tidpunkten.

2 Utbetalningarna inom ramen för lagen om kompensation för fortsatt dumpning och bibehållna subventioner under det senaste år för vilket uppgifter är tillgängliga avser tilldelning av intäkter från antidumpnings- och utjämningstullar som tagits ut under budgetåret 2011 (1 oktober 2010–30 september 2011). På grundval av de uppgifter som offentliggjorts av United States’ Customs and Border Protection (Förenta staternas tull- och gränsskyddsmyndighet) beräknas den skada som unionen vållats genom upphävande eller minskning av förmåner uppgå till 3241000 US-dollar.

3 Graden av Förenta staternas upphävande eller minskning har minskat, och därigenom har graden av unionens upphävande minskat. Graden av unionens upphävande kan dock inte anpassas till graden av Förenta staternas upphävande eller minskning genom att man lägger till eller stryker produkter från förteckningen i bilaga I till förordning (EG) nr 673/2005. Därför bör kommissionen i enlighet med artikel 3.1 e i den förordningen behålla förteckningen över produkter i bilaga I oförändrad och ändra tilläggstullsatsen så att graden av unionens upphävande anpassas till graden av Förenta staternas upphävande eller minskning. De tre produkter som anges i bilaga I bör därför kvarstå i förteckningen, medan tilläggstullsatsen vid import bör ändras till 6 %.

4 Verkningarna av en tilläggsimporttull, i form av en värdetull på 6 % vid import av produkter med ursprung i Förenta staterna enligt bilaga I, motsvarar under ett år ett handelsvärde av högst 3241000 US-dollar.

5 För att undvika förseningar i tillämpningen av den ändrade tilläggsimporttullsatsen bör denna genomförandeförordning träda i kraft samma dag som den offentliggörs.

6 De åtgärder som föreskrivs i denna genomförandeförordning är förenliga med yttrandet från kommittén för handelsrepressalier.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Utöver den tull som är tillämplig enligt rådets förordning (EEG) nr 2913/92 ska en värdetullsats på 6 % påföras de produkter med ursprung i Amerikas förenta stater som förtecknas i bilaga I till förordning (EG) nr 673/2005.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft samma dag som den offentliggörs i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 1 maj 2012.

1 EUT L 110, 30.4.2005, s. 1.

2 EGT L 302, 19.10.1992, s. 1.

BILAGA I

De produkter som omfattas av tilläggstullarna identifieras genom sitt åttasiffriga KN-nummer. Beskrivningen av produkter som klassificeras enligt dessa nummer återfinns i bilaga I till rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan, i dess ändrade lydelse enligt rådets förordning (EG) nr 493/2005.

07104000

90031930

87051000

1 EGT L 256, 7.9.1987, s. 1.

2 EUT L 82, 31.3.2005, s. 1.