Kommissionens Genomförandeförordning (EU) nr 455/2014 av den 29 april 2014 om klassificering av vissa varor i Kombinerade nomenklaturen
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av rådets förordning (EEG) nr 2658/87 av den 23 juli 1987 om tulltaxe- och statistiknomenklaturen och om Gemensamma tulltaxan, särskilt artikel 9.1 a, och
1 För att säkerställa enhetlig tillämpning av Kombinerade nomenklaturen, som är en bilaga till förordning (EEG) nr 2658/87, är det nödvändigt att anta bestämmelser för klassificering av de varor som avses i bilagan till den här förordningen.
2 Genom förordning (EEG) nr 2658/87 har allmänna bestämmelser fastställts för tolkningen av Kombinerade nomenklaturen. Dessa bestämmelser gäller också för varje annan nomenklatur som helt eller delvis grundar sig på denna eller som inför underuppdelningar i den och som har upprättats genom särskilda unionsbestämmelser för tillämpningen av tulltaxebestämmelser eller andra åtgärder för varuhandeln.
3 Enligt dessa allmänna bestämmelser bör de varor som beskrivs i kolumn 1 i tabellen i bilagan klassificeras enligt KN-numren i kolumn 2 i enlighet med den motivering som anges i kolumn 3 i tabellen.
4 Bindande klassificeringsbesked som har utfärdats för de varor som omfattas av denna förordning men som inte stämmer överens med reglerna i denna förordning bör under en viss period kunna åberopas av innehavaren i enlighet med artikel 12.6 i rådets förordning (EEG) nr 2913/92. Denna period bör vara tre månader.
5 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från tullkodexkommittén.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
De varor som beskrivs i kolumn 1 i tabellen i bilagan ska i Kombinerade nomenklaturen klassificeras enligt de KN-nummer som anges i kolumn 2 i tabellen.
Artikel 2
Bindande klassificeringsbesked som inte stämmer överens med reglerna i denna förordning får under en period på tre månader från det datum då denna förordning träder i kraft fortfarande åberopas i enlighet med artikel 12.6 i förordning (EEG) nr 2913/92.
Artikel 3
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EGT L 256, 7.9.1987, s. 1.
2 Rådets förordning (EEG) nr 2913/92 av den 12 oktober 1992 om inrättandet av en tullkodex för gemenskapen (EGT L 302, 19.10.1992, s. 1).
BILAGA
Varubeskrivning | Klassificering (KN-nummer) | Motivering
(1) | (2) | (3)
1. En på golvet stående apparat som ger kallt vatten (s.k. dricksvattenkylare), med en höjd på ungefär 124 cm och en vikt på ungefär 100 kg. Apparaten innefattar ett kylsystem som består av en kompressor och en kylare. Den har en lagringskapacitet på 150 l och en nominell kyleffekt på 150 l/h, vilket motsvarar upp till 750 glas vatten per timme. Apparaten drivs med en spänning på 220 V AC. | 84186900 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1 och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen samt texten till KN-nummer 8418 och 84186900. Kylning av vatten som endast är avsett som dricksvatten anses inte utgöra behandling av material genom ett förfarande som inbegriper temperaturändring. Klassificering enligt nummer 8419 är därför utesluten. Apparaten ska därför klassificeras enligt KN-nummer 84186900 som annan kyl- eller frysutrustning (se även de förklarande anmärkningarna till Harmoniserade systemet, nr 8418, grupp I.2).
2. En på golvet stående apparat som ger varmt eller kallt vatten (s.k. vattenautomat), med en höjd på ungefär 97 cm och en vikt på ungefär 15 kg. Uppvärmningen sker genom en integrerad elektrisk värmningsledare och kylningen genom ett kylsystem som består av en kompressor och en kylare. Vattnet kommer från en flaska som inte är inkluderad vid förevisandet av apparaten. Apparaten har kapacitet att ge hett vatten med en hastighet på 5 l/h och en temperatur på 85–92 °C. Den har kapacitet att ge kallt vatten med en hastighet på 2 l/h och en temperatur på 4–8 °C. Apparaten drivs med en spänning på 220 V AC och en effekt på 100/550 W. | 85161011 | Klassificering på grundval av de allmänna bestämmelserna 1, 3 c och 6 för tolkning av Kombinerade nomenklaturen samt texten till KN-nummer 8516, 851610 och 85161011. I enlighet med anmärkning 3 till avdelning XVI rör det sig om en apparat som utför olika, vanligtvis kompletterande arbetsuppgifter (annan kyl- eller frysutrustning enligt nr 8418 och elektrisk genomströmnings- eller förrådsvarmvattenberedare enligt nr 8516). Det inte är möjligt att avgöra vilken som är apparatens huvudsakliga arbetsuppgift, eftersom båda uppgifterna är lika viktiga för användningen av apparaten. Apparaten ska därför klassificeras enligt KN-nummer 85161011 som genomströmningsvarmvattenberedare.