lagen.
EU-förordning

Kommissionens förordning (EU) 2015/2075 av den 18 november 2015 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärdena för abamektin, desmedifam, diklorprop-P, haloxifop-P, oryzalin och fenmedifam i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)

CELEX
32015R2075
Typ
EU-förordning
Datum
20151118
EUT
L 302

Källa

Hänvisat till av

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a, 18.1 b och 49.2, och

1 Gränsvärden har fastställts för diklorprop-P, haloxifop-P och oryzalin i del A i bilaga III till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för abamektin, desmedifam och fenmedifam i bilaga II och i del B i bilaga III till den förordningen.

2 När det gäller abamektin har Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt och rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller nötkreatur (muskel och njure). När det gäller övriga produkter rekommenderade den att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Den konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller citrusfrukter, mandlar, hasselnötter, valnötter, äpplen, päron, kvitten, mispel, japansk mispel, persikor, plommon, bordsdruvor, druvor för vinframställning, jordgubbar, björnbär, hallon, vinbär (röda, svarta och vita), krusbär, papaya, potatis, rädisor, vitlök, kepalök, schalottenlök, knipplök, tomater, paprikor, auberginer/äggplantor, slanggurkor, druvgurkor, zucchini/squash, meloner, pumpor, vattenmeloner, salladskål/kinakål, vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat, sallat, escarole/escarolesallat, rucola/rucolasallat/senapskål, blad och stjälkar av Brassica spp., endivesallat, körvel, gräslök, bladselleri/snittselleri, persilja, salvia, rosmarin, timjan, basilika, lagerblad, dragon, bönor (färska, med balja), ärter (färska, med balja) och purjolök, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att det saknades uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller körsbär, avokado, ärter (färska, utan balja) och kronärtskockor, att de tillgängliga uppgifterna inte var tillräckliga för att få fram ett preliminärt gränsvärde när det gäller smörgåskrasse och selleri, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen. Med hänsyn till ytterligare uppgifter om god jordbrukspraxis som Frankrike lämnat efter offentliggörandet av det motiverade yttrandet och eftersom konsumenterna inte löper någon risk, bör gränsvärdet när det gäller aprikoser fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån.

3 När det gäller desmedifam har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller rödbetor, mangold/betblad, sockerbetsrötter, svin (muskel, fettvävnad, lever och njure), nötkreatur (muskel, fettvävnad, lever och njure), får (muskel, fettvävnad, lever och njure) samt get (muskel, fettvävnad, lever och njure), och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

4 När det gäller diklorprop-P har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt. Den rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller äpplen, päron, körsbär, plommon, kornkärnor, havrekorn, rågkorn och vetekorn. Myndigheten rekommenderade att det befintliga gränsvärdet när det gäller apelsiner höjs. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller svin (muskel, fettvävnad, lever och njure), nötkreatur (muskel, fettvävnad, lever och njure), får (muskel, fettvävnad, lever och njure), get (muskel, fettvävnad, lever och njure) samt mjölk (från nötkreatur, får och get), och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

5 När det gäller haloxifop-P har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdena när det gäller morötter, kepalök, bönor (torkade), solrosfrö, sockerbetsrötter, svin (muskel, fettvävnad, lever och njure), nötkreatur (muskel, fettvävnad, lever och njure), får (muskel, fettvävnad, lever och njure), get (muskel, fettvävnad, lever och njure), fjäderfä (muskel, fettvävnad och lever), mjölk (från nötkreatur, får och getter) samt fågelägg, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att de tillgängliga uppgifterna inte var tillräckliga för att få fram ett preliminärt gränsvärde när det gäller knipplök och rapsfrö och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdet när det gäller knipplök bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen. Med hänsyn till ytterligare uppgifter om god jordbrukspraxis som Australien lämnat efter offentliggörandet av det motiverade yttrandet och eftersom konsumenterna inte löper någon risk, bör gränsvärdet när det gäller rapsfrö fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån. Detta gränsvärde kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande.

6 När det gäller oryzalin har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Myndigheten rekommenderade en sänkning av gränsvärdet när det gäller bordsdruvor. När det gäller övriga produkter rekommenderade den att de befintliga gränsvärdena skulle bibehållas. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdena när det gäller kiwifrukter och sparris och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att de tillgängliga uppgifterna inte var tillräckliga för att få fram ett preliminärt gränsvärde när det gäller bananer och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdet när det gäller denna produkt bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen.

7 När det gäller fenmedifam har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.2 i förordning (EG) nr 396/2005 jämförd med artikel 12.1 i samma förordning. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdena när det gäller jordgubbar, rödbetor, spenat, betblad, körvel, gräslök, bladselleri/snittselleri, persilja, salvia, rosmarin, timjan, basilika, lagerblad och dragon, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter avseende gränsvärdet när det gäller sockerbetsrötter och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Med hänsyn till ytterligare uppgifter om resthaltsförsök som Finland lämnat efter offentliggörandet av det motiverade yttrandet, bör gränsvärdet när det gäller sockerbetsrötter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 till 0,05 (*) mg/kg. Detta gränsvärde kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter den här förordningens offentliggörande. Myndigheten konstaterade att de tillgängliga uppgifterna inte var tillräckliga för att få fram ett preliminärt gränsvärde när det gäller svin (muskel, fettvävnad, lever och njure), nötkreatur (muskel, fettvävnad, lever och njure), får (muskel, fettvävnad, lever och njure), get (muskel, fettvävnad, lever och njure), mjölk (från nötkreatur, får och get), fjäderfä (muskel, fettvävnad och lever) samt fågelägg, och att frågan måste utredas ytterligare av riskhanterare. Gränsvärdena när det gäller dessa produkter bör fastställas till den specifika bestämningsgränsen.

8 När det gäller produkter för vilka användningen av det berörda växtskyddsmedlet inte är godkänd och för vilka varken importtoleranser eller CXL-värden har fastställts bör gränsvärdena fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet enligt artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

9 Kommissionen rådfrågade Europeiska unionens referenslaboratorier för bekämpningsmedelsrester om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser. För flera ämnen fann laboratorierna att det på grund av den tekniska utvecklingen behöver fastställas specifika bestämningsgränser när det gäller vissa produkter.

10 På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

11 Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WHO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

12 Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

13 För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter om att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

14 Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.

15 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som framställts senast den 8 december 2015.

Artikel 3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 9 juni 2016.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for abamectin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 12(2014):9, artikelnr 3823.

3 Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for desmedipham according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 12(2014):7, artikelnr 3803.

4 Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for dichlorprop-P according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 12(2014):2, artikelnr 3552.

5 Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for haloxyfop-P according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 12(2014):10, artikelnr 3861.

6 Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for oryzalin according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 12(2014):8, artikelnr 3819.

7 Review of the existing maximum residue levels (MRLs) for phenmedipham according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 12(2014):8, artikelnr 3807.

BILAGA

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1 Bilaga II ska ändras på följande sätt:

2 Bilaga III ska ändras på följande sätt:

1 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

2 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.

203 Lägsta analytiska bestämningsgräns.

204 Se bilaga I för en fullständig förteckning över produkter av vegetabiliskt och animaliskt ursprung för vilka gränsvärden gäller.