lagen.
EU-förordning

Kommissionens förordning (EU) 2018/78 av den 16 januari 2018 om ändring av bilagorna II och III till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 vad gäller gränsvärden för 2-fenylfenol, bensulfuron-metyl, dimetaklor och lufenuron i eller på vissa produkter (Text av betydelse för EES)

CELEX
32018R0078
Typ
EU-förordning
Datum
20180116
EUT
L 014

Källa

Hänvisat till av

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 396/2005 av den 23 februari 2005 om gränsvärden för bekämpningsmedelsrester i eller på livsmedel och foder av vegetabiliskt och animaliskt ursprung och om ändring av rådets direktiv 91/414/EEG, särskilt artiklarna 14.1 a och 49.2, och

1 Gränsvärden har fastställts för 2-fenylfenol i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005. Gränsvärden har fastställts för dimetaklor och lufenuron i del A i bilaga III till den förordningen. Gränsvärden har inte tidigare fastställts för bensulfuron-metyl.

2 När det gäller 2-fenylfenol har Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) lämnat ett motiverat yttrande om översynen av de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Myndigheten föreslog en ändring av definitionen av resthalt för vegetabiliska produkter och rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller muskel, fettvävnad, lever och njure från svin, nötkreatur och hästdjur samt när det gäller mjölk från nötkreatur och häst. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdet när det gäller citrusfrukter och att det krävs närmare utredning av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdet när det gäller denna produkt fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. I fråga om gränsvärdet när det gäller päron utgör Codex-gränsvärdet inte någon risk för konsumenterna. Gränsvärdet när det gäller päron bör därför fastställas på samma nivå.

3 När det gäller bensulfuron-metyl har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Den rekommenderade att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas.

4 När det gäller dimetaklor har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Den rekommenderade att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas.

5 När det gäller lufenuron har myndigheten lämnat ett motiverat yttrande om de befintliga gränsvärdena i enlighet med artikel 12.1 i förordning (EG) nr 396/2005. Myndigheten förslog en ändring av definitionen av resthalt för alla produkter och rekommenderade en sänkning av gränsvärdena när det gäller citrusfrukter, kärnfrukter, körsbär (söta), plommon, bordsdruvor, druvor för vinframställning, fikon, kaki/kakiplommon/sharon/persimon, kiwifrukter, potatis, tomater, paprikor, slanggurkor, zucchini/squash och sojabönor. När det gäller övriga produkter rekommenderade den att de befintliga gränsvärdena skulle höjas eller bibehållas. Myndigheten konstaterade att det saknades vissa uppgifter om gränsvärdena när det gäller aprikoser, persikor, jordgubbar, druvgurkor, vårklynne/vintersallat/vårsallat/mâche(sallat)/fältsallat, sallat, escarole/escarolesallat, smörgåskrasse och andra groddar och skott, vinterkrasse/vårgyllen, rucola/rucolasallat/senapskål, sareptasenap/salladssenap, späda bladgrödor/babyleaf (inklusive Brassica-arter), lever och njure från svin, nötkreatur, får, get, hästdjur och lever från fjäderfä, och att det krävs närmare utredning av riskhanterare. Eftersom konsumenterna inte löper någon risk bör gränsvärdena när det gäller dessa produkter fastställas i bilaga II till förordning (EG) nr 396/2005 på den befintliga nivån eller den nivå som myndigheten angett. Dessa gränsvärden kommer att ses över med beaktande av de uppgifter som är tillgängliga senast två år efter det att den här förordningen har offentliggjorts.

6 När det gäller produkter för vilka användningen av det berörda växtskyddsmedlet inte är godkänd och för vilka varken importtoleranser eller Codex-gränsvärden (CXL-värden) har fastställts bör gränsvärdena fastställas till den specifika bestämningsgränsen eller till standardgränsvärdet enligt artikel 18.1 b i förordning (EG) nr 396/2005.

7 Kommissionen har rådfrågat Europeiska unionens referenslaboratorier för bekämpningsmedelsrester om behovet av att anpassa vissa bestämningsgränser. För flera ämnen fann laboratorierna att det på grund av den tekniska utvecklingen behöver fastställas specifika bestämningsgränser när det gäller vissa produkter.

8 På grundval av myndighetens motiverade yttranden och med hänsyn till faktorer av relevans för ärendet i fråga konstateras att de aktuella ändringarna av gränsvärdena uppfyller kraven i artikel 14.2 i förordning (EG) nr 396/2005.

9 Unionens handelspartner har inom ramen för Världshandelsorganisationen (WTO) tillfrågats om de nya gränsvärdena, och deras synpunkter har beaktats.

10 Förordning (EG) nr 396/2005 bör därför ändras i enlighet med detta.

11 För att möjliggöra normal saluföring, bearbetning och konsumtion av produkter bör det i denna förordning föreskrivas övergångsåtgärder för produkter som framställts före ändringen av gränsvärdena och för vilka det finns uppgifter om att en hög konsumentskyddsnivå upprätthålls.

12 Innan de ändrade gränsvärdena blir tillämpliga bör medlemsstater, tredjeländer och livsmedelsföretagare ges en rimlig tidsperiod för att anpassa sig till de nya krav som följer av ändringen av gränsvärdena.

13 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Förordning (EG) nr 396/2005 i dess lydelse före ändringarna enligt den här förordningen ska fortsätta att gälla för produkter som lagligen framställts före den 8 augusti 2018.

Artikel 3

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

Den ska tillämpas från och med den 8 augusti 2018.

1 EUT L 70, 16.3.2005, s. 1.

2 Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for 2-phenylphenol according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 15(2017):1, artikelnr 4696.

3 Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for bensulfuron-methyl according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 14(2016):10, artikelnr 4596.

4 Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for dimethachlor according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 14(2016):11, artikelnr 4632.

5 Reasoned opinion on the review of the existing maximum residue levels for lufenuron according to Article 12 of Regulation (EC) No 396/2005, EFSA Journal, vol. 15(2017):1, artikelnr 4652.

BILAGA

Bilagorna II och III till förordning (EG) nr 396/2005 ska ändras på följande sätt:

1 Bilaga II ska ändras på följande sätt:

2 I bilaga III ska kolumnerna för dimetaklor och lufenuron utgå.

1 Analytisk bestämningsgräns

49 Analytisk bestämningsgräns.