Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2018/276 av den 23 februari 2018 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 vad gäller ändringar av fastställandet av delmål och mål för aktivitetsindikatorer i resultatramen för de europeiska struktur- och investeringsfonderna
EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,
med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 av den 17 december 2013 om gemensamma bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden, Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Europeiska havs- och fiskerifonden som omfattas av den gemensamma strategiska ramen, om allmänna bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden och Sammanhållningsfonden och Europeiska havs- och fiskerifonden samt om upphävande av rådets förordning (EG) nr 1083/2006, särskilt artikel 22.7 femte stycket, och
1 I artikel 5.3 i kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 fastställs krav för fastställandet av delmål och mål för aktivitetsindikatorer i resultatramen för de olika europeiska struktur- och investeringsfonderna (nedan kallade ESI-fonderna).
2 Kraven i artikel 5.3 i genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 innebär att de förvaltande myndigheterna för Europeiska regionala utvecklingsfonden (Eruf), Sammanhållningsfonden och – i särskilda fall – Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling (Ejflu) endast ska rapportera utfall för delmål och mål i resultatramen om dessa levererats av insatser där alla de åtgärder som ger utfall har genomförts fullt ut.
3 För att förenkla rapporteringsförfarandena, öka rättssäkerheten och se till att uppnåendet av ett delmål eller ett mål för en aktivitetsindikator i resultatramen kan bedömas på grundval av de uppgifter som bäst speglar framstegen i genomförandet bör artikel 5.3 i genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 ändras för att harmonisera kraven för alla ESI-fonder.
4 Eftersom sysselsättningsinitiativet för unga har fått ökade budgetmedel och dess löptid har förlängts till slutet av programperioden bör artikel 7.4 i genomförandeförordning (EU) nr. 215/2014 ändras för att fastställa hur uppnåendet av målen bör bedömas.
5 För göra det möjligt att snabbt genomföra de planerade åtgärderna bör denna förordning träda i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
6 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från samordningskommittén för de europeiska struktur- och investeringsfonderna.
7 Genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 bör därför ändras i enlighet med detta.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 ska ändras på följande sätt:
1 Artikel 5.3 ska ersättas med följande:
2 Artikel 7.4 ska ersättas med följande:
Artikel 2
Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
1 EUT L 347, 20.12.2013, s. 320.
2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 215/2014 av den 7 mars 2014 om tillämpningsföreskrifter till Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 om fastställande av gemensamma bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden, Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Europeiska havs- och fiskerifonden och om fastställande av allmänna bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden och Europeiska havs- och fiskerifonden när det gäller metoder för stöd till klimatförändringsmål, fastställande av delmål och mål i resultatramen samt nomenklaturen för insatskategorier för de europeiska struktur- och investeringsfonderna (EUT L 69, 8.3.2014, s. 65).