lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2019/255 av den 13 februari 2019 om ändring av genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 om tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 vad gäller närmare bestämmelser för överföring och förvaltning av programbidrag, rapportering om finansieringsinstrument, tekniska krav på informations- och kommunikationsåtgärder gällande verksamheter och systemet för registrering och lagring av uppgifter

CELEX
32019R0255
Typ
EU-förordning
Datum
20190213
EUT
L 043

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 av den 17 december 2013 om fastställande av gemensamma bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden, Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Europeiska havs- och fiskerifonden, om fastställande av allmänna bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden och Europeiska havs- och fiskerifonden samt om upphävande av rådets förordning (EG) nr 1083/2006, särskilt artiklarna 46.3 och 115.4, och

1 I kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 fastställs bl.a. tekniska krav på informations- och kommunikationsåtgärder. Till följd av ändringarna av del tre avdelning III kapitel II i förordning (EU) nr 1303/2013 genom Europaparlamentets och rådets förordning (EU, Euratom) 2018/1046 bör titeln på genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 och rubriken i kapitel II ändras i enlighet med detta.

2 För att undvika onödiga administrativa bördor och i förenklingssyfte bör kravet att finansieringsinstrumentets namn bör innehålla en uppgift om att det får stöd från Europeiska struktur- och investeringsfonderna (nedan kallade ESI-fonderna) utgå. Enligt artikel 6.1 b i kommissionens delegerade förordning (EU) nr 480/2014 ska slutmottagare för finansieringsinstrument emellertid informeras om att finansieringen tillhandahålls inom program som samfinansieras av ESI-fonderna. Att kravet på att finansieringsinstrumentets namn ska anges försvinner påverkar därför inte kraven på synlighet och information vad gäller stöd till slutmottagarna. Artikel 4.4 i genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 bör ändras i enlighet med detta.

3 I bilaga I till kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 ingår en modell för rapportering om finansieringsinstrument som regleras av artiklarna 37–46 i förordning (EU) nr 1303/2013. Några av dessa bestämmelser ändrades genom förordning (EU, Euratom) 2018/1046.

4 I artikel 38.1 i förordning (EU) nr 1303/2013 infördes ett nytt genomförandealternativ för att kombinera ESI-fonder med EIB:s finansiella produkter inom ramen för Europeiska fonden för strategiska investeringar, och närmare detaljer om detta fastställs i den nya artikeln 39a i samma förordning. Detta genomförandealternativ bör därför införas i avsnittet om beskrivning av finansieringsinstrumentet och genomförandebestämmelserna, och nya fält vad gäller framgången med att uppnå den förväntade hävstångseffekten bör införas i avsnittet om modellen för rapportering om finansieringsinstrument i syfte att fånga upp bidragen från ESI-fonderna till finansieringsinstrument som kombinerar sådana bidrag med EIB:s finansiella produkter inom ramen för Europeiska fonden för strategiska investeringar.

5 I artikel 38.4 i förordning (EU) nr 1303/2013 förtydligades reglerna för direkttilldelning till statligt ägda banker eller institut. Det är därför nödvändigt att ta hänsyn till detta förtydligande och i tillämpliga fall ta med denna typ av organ som genomför finansieringsinstrument i det avsnitt om modellen för rapportering om finansieringsinstrument som gäller organ som genomför finansieringsinstrument och organ som genomför en fondandelsfond.

6 Med förbehåll för aktiv likviditetsförvaltning gör artikel 44 i förordning (EU) nr 1303/2013 det möjligt att finansiera negativ ränta som uppstått till följd av investeringar från ESI-fonderna i enlighet med artikel 43 i samma förordning med medel som betalats tillbaka till finansieringsinstrumentet. Rapporteringskraven bör därför anpassas till denna nya bestämmelse. Anpassningen bör göras vad gäller belopp som betalats tillbaka till finansieringsinstrumenten från investeringar i avsnittet om modellen för rapportering om finansieringsinstrument.

7 I den nya artikeln 43a i förordning (EU) nr 1303/2013 förtydligas bestämmelserna om differentierad behandling av investerare som verkar enligt principen om marknadsekonomi vid risk- och vinstdelning. Ordalydelsen i modellen för rapportering om finansieringsinstrument bör därför anpassas till denna förtydligade bestämmelse i avsnittet om ränta och andra vinster som genererats genom stöd från ESI-fonderna till finansieringsinstrument, programmedel som betalats tillbaka till finansieringsinstrumentet från investeringar i enlighet med artiklarna 43 och 44 och belopp som använts för differentierad behandling enligt artikel 43a.

8 I artikel 46 i förordning (EU) nr 1303/2013 anpassades rapporteringskraven för finansieringsinstrument för att undvika dubbelarbete. Den information som krävs i fält 40 bör därför anpassas till rapporteringskravet i artikel 46.2 i i förordning (EU) nr 1303/2013. Kravet att rapportera värdet av investeringar i eget kapital med avseende på tidigare år i avdelning VII i modellen för rapportering om finansieringsinstrument som regleras av artikel 46.2 i i förordning (EU) nr 1303/2013 bör även flyttas. För att undvika onödiga administrativa bördor och säkerställa överensstämmelse med de rapporteringssystem som de förvaltande myndigheterna redan infört bör flytten av det befintliga fältet 40 i avdelning VII, som syftar till att skapa överensstämmelse med motsvarande referens i artikel 46.2 i i förordning (EU) nr 1303/2013, inte leda till att fältet omnumreras även om rubriken för avdelningen måste anpassas till artikeln.

9 För att undvika dubbelarbete i samband med vissa krav och anpassa till rapporteringskraven i artikel 46.2 h i förordning (EU) nr 1303/2013 bör hänvisningen till värdet av investeringarna och deltagandet utgå i avsnittet om framgången med att uppnå den förväntade hävstångseffekten i modellen för rapportering om finansieringsinstrument.

10 Till följd av de ändringar i artiklarna 37–46 i förordning (EU) nr 1303/2013 som anges i skälen 3–9 bör bilaga I till genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 ändras i enlighet med detta.

11 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från samordningskommittén för de europeiska struktur- och investeringsfonderna.

12 För att säkerställa rättssäkerhet och för att i så stor utsträckning som möjligt minska skillnaderna mellan de ändrade bestämmelserna i förordning (EU) nr 1303/2013, som ska tillämpas från och med den 2 augusti 2018 eller tidigare i enlighet med artikel 282 i förordning (EU, Euratom) 2018/1046, och bestämmelserna i den här förordningen, bör den här förordningen träda i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

13 Genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 bör därför ändras i enlighet med detta.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 ska ändras på följande sätt:

1 Titeln ska ersättas med följande:

2 Rubriken på kapitel II ska ersättas med följande:

3 Artikel 4.4 ska ersättas med följande:

4 Bilaga I till genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 ska ändras i enlighet med bilagan till den här förordningen.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 347, 20.12.2013, s. 320.

2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 av den 28 juli 2014 om tillämpningsföreskrifter för Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 vad gäller närmare bestämmelser för överföring och förvaltning av programbidrag, rapportering om finansieringsinstrument, tekniska krav på informations- och kommunikationsåtgärder gällande verksamheter och systemet för registrering och lagring av uppgifter (EUT L 223, 29.7.2014, s. 7).

3 Europaparlamentets och rådets förordning (EU, Euratom) 2018/1046 av den 18 juli 2018 om finansiella regler för unionens allmänna budget, om ändring av förordningarna (EU) nr 1296/2013, (EU) nr 1301/2013, (EU) nr 1303/2013, (EU) nr 1304/2013, (EU) nr 1309/2013, (EU) nr 1316/2013, (EU) nr 223/2014, (EU) nr 283/2014 och beslut nr 541/2014/EU samt om upphävande av förordning (EU, Euratom) nr 966/2012 (EUT L 193, 30.7.2018, s. 1).

4 Kommissionens delegerade förordning (EU) nr 480/2014 av den 3 mars 2014 om komplettering av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 1303/2013 om fastställande av gemensamma bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden, Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling och Europeiska havs- och fiskerifonden och om fastställande av allmänna bestämmelser för Europeiska regionala utvecklingsfonden, Europeiska socialfonden, Sammanhållningsfonden och Europeiska havs- och fiskerifonden (EUT L 138, 13.5.2014, s. 5).

BILAGA

Bilaga I till genomförandeförordning (EU) nr 821/2014 ska ändras på följande sätt:

1 Fält 7.2 ska ersättas med följande:

2 Ett nytt fält ska läggas till som fält 7.3:

3 Fält 10 ska ersättas med följande:

4 Rubriken för avdelning III ska ersättas med följande:

4 Fält 11.1 ska ersättas med följande:

6 Rubriken för avdelning VII ska ersättas med följande:

7 Fält 37 ska ersättas med följande:

8 Fält 37.1 ska ersättas med följande:

9 Ett nytt fält ska läggas till som fält 37.3:

10 Följande nya fält 40 ska placeras efter det nya fältet 37.3:

11 Rubriken för avdelning VIII ska ersättas med följande:

12 Ett nytt fält ska läggas till som fält 38.1A:

13 Ett nytt fält ska läggas till som fält 38.2A:

14 Ett nytt fält ska läggas till som fält 38.3A:

15 Fält 40 i avdelning VIII ska utgå.