lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2020/1796 av den 30 november 2020 om godkännande av L-glutamin framställt av Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 som fodertillsats för alla djurarter (Text av betydelse för EES)

CELEX
32020R1796
Typ
EU-förordning
Datum
20201130
EUT
L 402

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1831/2003 av den 22 september 2003 om fodertillsatser, särskilt artikel 9.2, och

1 Förordning (EG) nr 1831/2003 innehåller bestämmelser om godkännande av fodertillsatser samt de skäl och förfaranden som gäller för sådana godkännanden.

2 En ansökan om godkännande av L-glutamin framställt av Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 som fodertillsats för alla djurarter har lämnats in i enlighet med artikel 7 i förordning (EG) nr 1831/2003. Till ansökan bifogades de uppgifter och handlingar som krävs enligt artikel 7.3 i förordning (EG) nr 1831/2003.

3 Ansökan gäller godkännande av L-glutamin framställt av Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 som fodertillsats för alla djurarter i kategorin näringstillsatser och den funktionella gruppen aminosyror, deras salter och analoger och i kategorin organoleptiska tillsatser och den funktionella gruppen aromämnen.

4 Europeiska myndigheten för livsmedelssäkerhet (nedan kallad myndigheten) konstaterade i sitt yttrande av den 18 mars 2020 att L-glutamin framställt av Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 under föreslagna användningsvillkor inte inverkar negativt på djurs eller människors hälsa eller på miljön. Myndigheten konstaterade också att tillsatsen är en effektiv källa till glutamin för alla djurarter, och för att tillskott av L-glutamin ska vara fullt effektivt för idisslare bör det skyddas mot nedbrytning i våmmen.

5 Vad gäller användning som aromämne konstaterade myndigheten att det inte krävs någon ytterligare dokumentation om effektiviteten när det används i rekommenderad dos. L-Glutamin får inte användas som aromämne i dricksvatten. I rekommenderad dos är det osannolikt att L-glutamin som aromämne ger anledning till farhågor. Det faktum att L-glutamin inte får användas som aromämne i dricksvatten utesluter inte användning i foderblandningar som administreras via vatten. Det bör fastställas begränsningar och villkor för att möjliggöra bättre kontroll av L-glutamin som aromämne. De rekommenderade halterna för L-glutamin bör anges på etiketten till tillsatsen. Om de halterna överskrids bör viss information anges på etiketten till förblandningar.

6 Myndigheten anser inte att det behövs några särskilda krav på övervakning efter utsläppandet på marknaden. Den bekräftade även rapporterna om analysmetoden för fodertillsatsen i foder som lämnats av det referenslaboratorium som inrättats genom förordning (EG) nr 1831/2003.

7 Bedömningen av L-glutamin framställt av Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 visar att villkoren för godkännande i artikel 5 i förordning (EG) nr 1831/2003 är uppfyllda. Tillsatsen bör därför godkännas för användning i enlighet med bilagan till den här förordningen.

8 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från ständiga kommittén för växter, djur, livsmedel och foder.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

1 Det ämne i kategorin näringstillsatser och den funktionella gruppen aminosyror, deras salter och analoger som anges i bilagan godkänns som fodertillsats, under förutsättning att de villkor som anges i den bilagan uppfylls.

2 Det ämne i kategorin organoleptiska tillsatser och den funktionella gruppen aromämnen som anges i bilagan godkänns som fodertillsats, under förutsättning att de villkor som anges i den bilagan uppfylls.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 268, 18.10.2003, s. 29.

2 EFSA Journal, vol. 4(2020):18, artikelnr 6075.

BILAGA

Tillsatsens identifieringsnummer | Namn på innehavaren av godkännandet | Tillsats | Sammansättning, kemisk formel, beskrivning, analysmetod | Djurart eller djurkategori | Högsta ålder | Lägsta halt | Högsta halt | Övriga bestämmelser | Godkännandet gäller till och med

mg/kg helfoder med en vattenhalt på 12 %

Kategori: näringstillsatser. Funktionell grupp: aminosyror, deras salter och analoger.

3c451 | – | L-Glutamin | Tillsatsens sammansättning Pulver med en lägsta halt på 98 % L-glutamin Beskrivning av den aktiva substansen L-Glutamin framställt genom fermentering med Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 IUPAC-namn: (2S)-2,5-diamino-5-oxopentansyra CAS-nr: 56-85-9 Einecs-nr: 200-292-1 Kemisk formel: C5H10N2O3 Analysmetod Identifiering av L-glutamin i fodertillsatsen: Food Chemical Codex L-glutamine monograph. Bestämning av halten glutamin i fodertillsatsen, förblandningar, foderblandningar och foderråvaror: Jonbyteskromatografi med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS/FLD). | Alla djurarter | – | – | – | 1. L-Glutamin får släppas ut på marknaden och användas som en tillsats bestående av ett preparat. 2. Ange följande i bruksanvisningen till tillsatsen och förblandningen: lagringsvillkor och stabilitet vid värmebehandling. 3. Uppgifter som ska anges på tillsatsens och förblandningens etikett: Tillskottet av L-glutamin ska säkerställa en ändamålsenlig aminosyreprofil i foder och åtgärda en potentiell glutaminbrist under kritiska livsperioder. | 21.12.2030

Kategori: organoleptiska tillsatser. Funktionell grupp: aromämnen.

Tillsatsens identifieringsnummer | Namn på innehavaren av godkännandet | Tillsats | Sammansättning, kemisk formel, beskrivning, analysmetod | Djurart eller djurkategori | Högsta ålder | Lägsta halt | Högsta halt | Övriga bestämmelser | Godkännandet gäller till och med

mg aktiv substans/kg helfoder med en vattenhalt på 12 %

3c451 | – | L-Glutamin | Tillsatsens sammansättning Pulver med en lägsta halt på 98 % L-glutamin Beskrivning av den aktiva substansen L-Glutamin framställt genom fermentering med Corynebacterium glutamicum NITE BP-02524 IUPAC-namn: (2S)-2,5-diamino- 5-oxopentansyra CAS-nr: 56-85-9 Einecs-nr: 200-292-1 Kemisk formel: C5H10N2O3 Fl-nummer: 17.007 Analysmetod Identifiering av L-glutamin i fodertillsatsen: Food Chemical Codex L-glutamine monograph. Bestämning av halten glutamin i fodertillsatsen och förblandningarna: Jonbyteskromatografi med VIS-detektion eller fluorescensdetektion med post-kolonnderivatisering och optisk detektion (IEC-VIS/FLD), enligt beskrivningen i EN ISO 17180:2013. | Alla djurarter | – | – | – | 1. L-Glutamin får släppas ut på marknaden och användas som en tillsats bestående av ett preparat. 2. Tillsatsen ska användas i foder som förblandning. 3. Ange följande i bruksanvisningen till tillsatsen och förblandningen: lagringsvillkor och stabilitet vid värmebehandling. 4. Ange följande på tillsatsens etikett: Rekommenderad högsta halt aktiv substans i helfoder med en vattenhalt på 12 %: 25 mg/kg. 5. Den funktionella gruppen, den aktiva substansens identifieringsnummer och namn samt tillsatt mängd aktiv substans ska anges på förblandningarnas etikett om följande halt aktiv substans i helfoder med en vattenhalt på 12 % överskrids: 25 mg/kg. | 21.12.2030

1 Närmare information om analysmetoderna finns på referenslaboratoriets webbplats: https://ec.europa.eu/jrc/en/eurl/feed-additives/evaluation-reports.