lagen.
EU-förordning

Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2021/2046 av den 23 november 2021 om beviljande av skydd i unionen av den geografiska beteckningen ម្រេចកំពត/Kampot Pepper som är registrerad i det internationella registret för ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar enligt Genèveakten

CELEX
32021R2046
Typ
EU-förordning
Datum
20211123
EUT
L 418

Källa

EUROPEISKA KOMMISSIONEN HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING

med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt,

med beaktande av Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2019/1753 av den 23 oktober 2019 om unionens åtgärder efter anslutningen till Genèveakten inom Lissabonöverenskommelsen om ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar, särskilt artikel 7.1, och

1 I enlighet med artikel 5.1 och 5.2 i Genèveakten får de behöriga myndigheterna för varje avtalsslutande part i Genèveakten ge in ansökningar om internationell registrering av en ursprungsbeteckning eller geografisk beteckning till den internationella byrån vid Världsorganisationen för den intellektuella äganderätten, som registrerar den i det internationella registret i enlighet med artikel 6 i Genèveakten. I enlighet med artikel 9 i Genèveakten ska varje avtalsslutande part skydda registrerade ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar på sitt territorium inom sitt egna rättssystem, med förbehåll för eventuella avslag, avståenden, upphävanden eller annulleringar.

2 I enlighet med artikel 6.4 i Genèveakten underrättade den internationella byrån vid Världsorganisationen för den intellektuella äganderätten den 14 december 2020 kommissionen att namnet ម្រេចកំពត/Kampot Pepper, som Kambodja ansökt om, hade registrerats som en geografisk beteckning i det internationella registret för ursprungsbeteckningar och geografiska beteckningar enligt Genèveakten.

3 Den internationella registreringen av den geografiska beteckningen ម្រេចកំពត/Kampot Pepper offentliggjordes i Europeiska unionens officiella tidning i enlighet med artikel 4.1 i förordning (EU) 2019/1753 för att göra det möjligt att ge in eventuella invändningar.

4 I enlighet med artikel 5 i förordning (EU) 2019/1753 gjorde kommissionen en bedömning av den internationella registreringen av den geografiska beteckningen ម្រេចកំពត/Kampot Pepper mot bakgrund av de villkor som anges i den artikeln, och slog fast att de är uppfyllda.

5 Eftersom inga invändningar enligt artikel 6 i förordning (EU) 2019/1753 har inkommit till kommissionen bör namnet ម្រេចកំពត/Kampot Pepper skyddas i unionen, i enlighet med Genèveakten.

6 De åtgärder som föreskrivs i denna förordning är förenliga med yttrandet från kommittén för kvalitetspolitik för jordbruksprodukter.

HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.

Artikel 1

Namnet ម្រេចកំពត/Kampot Pepper, som är registrerat som geografisk beteckning i det internationella registret, ska skyddas i unionen.

Namnet i första stycket avser en produkt av typen peppar.

Artikel 2

Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.

1 EUT L 271, 24.10.2019, s. 1.

2 EUT C 30, 27.1.2021, s. 9.