Rådets förordning (EU) 2023/2720 av den 27 november 2023 om öppnande och förvaltning av unionens autonoma tullkvoter för vissa fiskeriprodukter för perioden 2024–2026 (Text av betydelse för EES)
EUROPEISKA UNIONENS RÅD HAR ANTAGIT DENNA FÖRORDNING
med beaktande av fördraget om Europeiska unionens funktionssätt, särskilt artikel 31,
med beaktande av Europeiska kommissionens förslag, och
1 Unionens tillgång på vissa fiskeriprodukter är för närvarande beroende av import från tredjeländer. Under de senaste årtiondena har unionens importberoende för att tillgodose efterfrågan på fiskeriprodukter ökat. För att säkerställa att unionens produktion av fiskeriprodukter inte äventyras och att det finns tillräcklig tillgång på fiskeriprodukter för unionens beredningsindustri, bör importtullarna upphävas eller sänkas för ett antal fiskeriprodukter inom ramen för tullkvoter av lämplig storlek. För att säkerställa rättvis konkurrens på unionsmarknaden mellan importerade fiskeriprodukter och unionens fiskeriprodukter, bör åtgärdernas påverkan på konkurrenskraften för unionens fiskproducenter också beaktas.
2 Genom rådets förordning (EU) 2020/1706 föreskrevs bestämmelser om öppnande och förvaltning av autonoma unionstullkvoter för vissa fiskeriprodukter för perioden 2021–2023. Eftersom tillämpningsperioden för den förordningen löper ut den 31 december 2023, bör en ny förordning om tullkvoter antas för perioden 2024–2026.
3 Sedan juli 2014 har unionen gradvis infört restriktiva åtgärder mot Ryssland. I sina slutsatser av den 24 februari 2022 konstaterade Europeiska rådet att Rysslands oprovocerade och omotiverade militära aggression mot Ukraina allvarligt strider mot internationell rätt och principerna i Förenta nationernas stadga, samt undergräver den europeiska och globala säkerheten och stabiliteten.
4 Den 23 juni 2023 antog rådet senast ett elfte paket med restriktiva åtgärder mot Ryssland på grund av landets fortsatta anfallskrig mot Ukraina.
5 Även om Ryssland är medlem i Världshandelsorganisationen kan unionen åberopa de undantag som gäller enligt avtalet om upprättande av Världshandelsorganisationen (WTO-avtalet), särskilt artikel XXI i allmänna tull- och handelsavtalet (Gatt) 1994, särskilt när det gäller skyldigheten att bevilja produkter som importeras från Ryssland de förmåner som beviljas likadana produkter som importeras från andra länder (behandling som mest gynnad nation).
6 Mot bakgrund av de försämrade relationerna mellan unionen och Ryssland, och för att säkerställa samstämmighet med unionens åtgärder och principer på området för unionens yttre åtgärder, skulle det därför inte vara lämpligt att tillåta produkter med ursprung i Ryssland att åtnjuta tullfri behandling och behandling som mest gynnad nation med avseende på de produkter som omfattas av denna förordning.
7 Relationerna mellan unionen och Belarus har försämrats under de senaste åren på grund av att den belarusiska regimen åsidosätter internationell rätt, grundläggande rättigheter och mänskliga rättigheter. Dessutom har Belarus gett omfattande stöd till Rysslands anfallskrig mot Ukraina ända sedan det inleddes.
8 Sedan oktober 2020 har unionen gradvis infört restriktiva åtgärder mot Belarus på grund av landets fortsatta kränkningar av de mänskliga rättigheterna, instrumentaliseringen av migranter och Belarus inblandning i Rysslands anfallskrig mot Ukraina. Eftersom Belarus inte är medlem i WTO är unionen enligt WTO-avtalet inte skyldig att bevilja produkter från Belarus behandling som mest gynnad nation.
9 Mot bakgrund av de försämrade relationerna mellan unionen och Belarus, och för att säkerställa samstämmighet med unionens åtgärder och principer på området för unionens yttre åtgärder, skulle det därför inte vara lämpligt att tillåta produkter med ursprung i Belarus att åtnjuta tullfri behandling med avseende på de produkter som omfattas av denna förordning.
10 Uteslutandet av produkter från Belarus och Ryssland, särskilt Alaska pollock, från denna förordnings tillämpningsområde kommer att påverka handelsflödena och kommer att kräva anpassning från unionsindustrins sida. Om råvaror som för närvarande inte omfattas av denna förordning fastställs vara likvärdiga med dessa produkter och akut behövs under anpassningsperioden, får denna förordning ses över för att ta hänsyn till dessa omständigheter.
11 Alla importörer i unionen bör åtnjuta lika och oavbruten tillgång till de tullkvoter som fastställs i denna förordning, och de tullsatser som anges för tullkvoterna bör tillämpas utan avbrott på all import av de berörda fiskeriprodukterna till alla medlemsstater till dess att tullkvoterna har uttömts.
12 I kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/2447 föreskrivs ett system för förvaltning av tullkvoter som bygger på att man följer den kronologiska ordning i vilken tulldeklarationerna för övergång till fri omsättning godtagits. Eftersom tullkvoterna är avsedda att säkerställa tillräcklig tillgång på fiskeriprodukter för unionens beredningsindustri, bör tillträdet till tullkvoten vara kopplat till en miniminivå av beredning eller hantering av produkterna.
13 För att säkerställa att tullkvoterna förvaltas effektivt bör medlemsstaterna ges möjlighet att från kvotvolymen ta ut nödvändiga kvantiteter, motsvarande deras faktiska import. Eftersom denna förvaltningsmetod kräver ett nära samarbete mellan medlemsstaterna och kommissionen, bör kommissionen ha möjlighet att övervaka den takt i vilken tullkvoterna utnyttjas och informera medlemsstaterna om detta.
HÄRIGENOM FÖRESKRIVS FÖLJANDE.
Artikel 1
Importtullarna på de produkter som anges i bilagan ska upphävas eller sänkas, inom ramen för tullkvoterna, enligt de tullsatser som anges i bilagan och för de perioder och upp till de kvantiteter som anges däri.
Artikel 2
De tullkvoter som avses i artikel 1 i denna förordning ska förvaltas i enlighet med artiklarna 49–54 i genomförandeförordning (EU) 2015/2447.
Artikel 3
Tullkvoterna ska omfattas av tullövervakning i samband med slutanvändning i enlighet med artikel 254 i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013.
Artikel 4
1 Upphävandet eller sänkningen av importtullarna ska endast tillämpas för produkter som är avsedda som livsmedel.
2 Tullkvoterna ska inte vara tillgängliga för produkter vars beredning sker på detaljhandels- eller restaurangnivå.
3 Tullkvoterna ska inte vara tillgängliga för produkter som är avsedda enbart för en eller flera av följande typer av hantering:
a Rensning, urtagning, borttagning av stjärt och avlägsnande av huvud.
b Skärning.
c Ompackning av frysta, individuellt snabbfrysta, filéer.
d Stickprovstagning och sortering.
e Märkning.
f Förpackning.
g Kylning.
h Frysning.
i Djupfrysning.
j Avisning.
k Glasering.
l Upptining.
m Urbening.
4 Trots vad som sägs i punkt 3 ska tullkvoterna vara tillgängliga för produkter som är avsedda för en eller flera av följande typer av hantering:
a Tärning.
b Skärning i ringar och skärning i remsor av material enligt KN-numren ex03074335, ex03074391, ex03074392 och ex03074399.
c Filetering.
d Framställning av lappar.
e Skärning av frysta block.
f Delning av frysta block av filéer och av bläckfisk med mellanskikt för framställning av individuella filéer.
g Skivning av material enligt KN-numren ex03036611, ex03036612, ex03036613, ex03036619, ex03038970 och ex03038990.
h Behandling av produkter enligt KN-numren 03061699 (Taric-undernummer 20 och 30), 03061792 (Taric-undernummer 20), 03061799 (Taric-undernummer 10), 03063590 (Taric-undernummer 12, 14, 92 och 93), 03063690 (Taric-undernummer 20 och 30), 16052190 (Taric-undernummer 45, 55 och 62) och 16052900 (Taric-undernummer 50, 55 och 60) med förpackningsgaser enligt definitionen i bilaga I till Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1333/2008.
i Delning av fryst produkt eller värmebehandling av fryst produkt för att möjliggöra avlägsnande av inre avfallsmaterial för material enligt KN-numren 03061110 (Taric-undernummer 10), 03061190 (Taric-undernummer 20) och 03063100 (Taric-undernummer 10).
j Pastörisering enligt KN-numren 03052000 och 16043200.
k Rensning om denna åtgärd är den enda som kan utföras på en viss vara och rensningen är nödvändig för att erhålla den produkt som är godtagbar som livsmedel (fiskrom enligt nr 0302, 0303 och 0305, räkor enligt nr 0306, fryst fisk, med undantag av fiskfiléer och annat fiskkött, av arten Gadus morhua för bearbetning enligt KN-nummer 03036310, av arten Merluccius, med undantag av Merluccius, för bearbetning enligt KN-numren 03036611, 03036612, 03036613 och 03036619, och av arten Theragra chalcogramma för bearbetning enligt KN-nummer 03036700).
l Förpackningar med modifierad atmosfär enligt KN-nummer 16054000.
5 Tullkvoterna ska inte vara tillgängliga för produkter med ursprung i Ryssland eller Belarus.
Artikel 5
Kommissionen och medlemsstaternas tullmyndigheter ska i nära samarbete säkerställa en korrekt förvaltning och kontroll av tillämpningen av denna förordning.
Artikel 6
Denna förordning träder i kraft den tjugonde dagen efter det att den har offentliggjorts i Europeiska unionens officiella tidning.
Den ska tillämpas från och med den 1 januari 2024 till och med den 31 december 2026.
1 Rådets förordning (EU) 2020/1706 av den 13 november 2020 om öppnande och förvaltning av autonoma unionstullkvoter för vissa fiskeriprodukter för perioden 2021–2023 (EUT L 385, 17.11.2020, s. 3).
2 Kommissionens genomförandeförordning (EU) 2015/2447 av den 24 november 2015 om närmare regler för genomförande av vissa bestämmelser i Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (EUT L 343, 29.12.2015, s. 558).
3 Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 952/2013 av den 9 oktober 2013 om fastställande av en tullkodex för unionen (EUT L 269, 10.10.2013, s. 1).
4 Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1333/2008 av den 16 december 2008 om livsmedelstillsatser (EUT L 354, 31.12.2008, s. 16).
BILAGA
Löpnummer | KN-nummer | Taric-nummer | Varubeskrivning | Årlig kvot (i ton) | Kvottull | Kvotperiod
09.2503 | ex03033985 | 80 | Plattfisk (Limanda aspera, Lepidopsetta bilineata, Pleuronectes quadrituberculatus, Limanda ferruginea, Lepidopsetta polyxystra, Eopsetta jordani), fryst, för beredning | 7500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03033985 | 90
09.2504 | 03021120 | 10 | Regnbåge (Oncorhynchus mykiss), med huvud och gälar, rensad, vägande mer än 1,2 kg per styck, eller utan huvud, utan gälar, rensad, vägande mer än 1 kg per styck, för beredning | 10000 | 5 % | 1.1.2024–31.12.2026
09.2505 | ex03035410 | 95 | Spansk makrill (Scomber japonicus), hel, filéer och lappar, för beredning | 5000 | 7,5 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03048949 | 20
ex03049999 | 12
09.2508 | ex03074335 | 10 | Tioarmad bläckfisk av arten Loligo gahi, fryst, för beredning | 75000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
09.2746 | ex03028990 | 30 | Sydlig rödsnapper (Lutjanus purpureus), färsk, kyld, för beredning | 1500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
09.2748 | ex03029100 | 96 | Fiskrom, färsk, kyld eller fryst, saltad eller i saltlake, för beredning | 5700 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03039190 | 96
ex03052000 | 41
09.2750 | ex03052000 | 35 | Fiskrom, tvättad och rensad från tillhörande organ och endast saltad eller i saltlake, för framställning av kaviarersättning | 1200 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex16043200 | 20
09.2759 | ex03025110 | 20 | Torskfiskar av arterna Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus och polartorsk (Boreogadus saida), med undantag av lever och rom, färska, kylda eller frysta, för beredning | 110000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03025190 | 10
ex03025910 | 10
ex03036310 | 10
ex03036330 | 10
ex03036390 | 10
ex03036910 | 10
09.2760 | ex03036611 | 10 | Kummel Merluccius spp. med undantag av Merluccius merluccius, Urophycis spp., och guldkingklip (Genypterus blacodes) och kapkingklip (Genypterus capensis), fryst, för beredning | 10000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03036612 | 10
ex03036613 | 10
ex03036619 | 11
91
ex03038970 | 10
ex03038990 | 30
09.2761 | ex03047950 | 10 | Hoki (Macruronus Novaezelandiae) och chilensk hoki (Macruronus magellanicus), frysta filéer och annat fryst fiskkött, för beredning | 17500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03049590 | 11
ex03047990 | 11
09.2762 | ex03061110 | 10 | Langustrar (Palinurus spp., Panulirus spp., Jasus spp.), levande, kylda, frysta, för beredning | 200 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03061190 | 20
ex03063100 | 10
09.2765 | ex03056200 | 20 | Torskfiskar av arterna Gadus morhua, Gadus ogac, Gadus macrocephalus och polartorsk (Boreogadus saida), saltad eller i saltlake, men inte torkad eller rökt, för beredning | 2000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
25
29
ex03056910 | 10
09.2770 | ex03056300 | 10 | Anchoita (Engraulis anchoita) saltad eller i saltlake, men inte torkad eller rökt, för beredning | 1500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
09.2772 | ex03049310 | 10 | Surimi, fryst, för beredning | 60000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03049410 | 10
ex03049510 | 10
ex03049910 | 10
09.2774 | ex03047415 | 10 | Stillahavskummel (Merluccius productus) och argentinsk kummel (Merluccius hubbsi), frysta filéer och annat fiskkött, för beredning | 40000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03047419 | 10
ex03049550 | 10
20
09.2776 | ex03047110 | 10 | Torskfiskar av arterna Gadus morhua, Gadus macrocephalus, frysta filéer och fryst fiskkött, för beredning | 45000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03047190 | 10
ex03049521 | 10
ex03049525 | 10
09.2777 | ex03036700 | 10 | Alaska pollock (Theragra chalcogramma), fryst, frysta filéer och annat fryst kött för beredning | 340000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03047500 | 10
ex03049490 | 10
09.2778 | ex03048390 | 21 | Plattfisk (Limanda aspera, Lepidopsetta bilineata, Pleuronectes quadrituberculatus, Limanda ferruginea, Lepidopsetta polyxystra), frysta filéer och annat fiskkött, för beredning | 10000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03049999 | 65
09.2785 | ex03074391 | 10 | Kropp av tioarmad bläckfisk (Ommastrephes spp. – med undantag av Todarodes sagittatus (syn. Ommastrephes sagittatus) –, Nototodarus spp., Sepioteuthis spp.) och Illexbläckfisk (Illex spp.), fryst, med skinn och fenor, för beredning | 20000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03074392 | 10
ex03074399 | 21
09.2786 | ex03074391 | 20 | Tioarmad bläckfisk (Ommastrephes spp. – med undantag av Todarodes sagittatus (syn. Ommastrephes sagittatus) –, Nototodarus spp., Sepioteuthis spp.) och Illexbläckfisk (Illex spp.), fryst, hel eller tentakler och fenor, för beredning | 5000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03074392 | 20
ex03074399 | 29
09.2790 | ex16041426 | 10 | Filéer, så kallade loins, av tonfisk och bonit, för beredning | 35000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex16041436 | 10
ex16041446 | 11
21
92
94
09.2794 | ex16052190 | 45 | Räkor av arterna Pandalus borealis och Pandalus montagui, kokta och skalade, för beredning | 4500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
55
62
ex16052900 | 50
55
60
09.2798 | ex03061699 | 20 | Räkor av arterna Pandalus borealis och Pandalus montagui, med skal, färska, kylda eller frysta, för beredning | 2000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
30
ex03063590 | 12
14
92
93
09.2800 | ex16052190 | 55 | Räkor av arten Pandalus jordani, kokta och skalade, för beredning | 4000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex16052900 | 60
09.2802 | ex03061792 | 20 | Räkor av arterna Penaeus vannamei och Penaeus monodon, även utan skal, färska, kylda eller frysta, okokta, för beredning | 48000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03063690 | 30
09.2804 | ex16054000 | 40 | Kräftstjärtar av arten Procambarus clarkii, kokta, för beredning | 2500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
09.2821 | 03074333 | 10 | Tioarmad bläckfisk av arten Loligo pealeii, fryst, för beredning | 1000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
09.2822 | ex03031100 | 20 | Stillahavslax av arterna Oncorhynchus nerka (sockeyelax (rödlax)), Oncorhynchus kisutch, Oncorhynchus keta och Oncorhynchus tshawytscha, utan huvud och rensad, i form av frysta filéer, för beredning | 10000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03031200 | 20
ex03048100 | 20
09.2824 | 03025200 | 10 | Kolja (Melanogrammus aeglefinus), färsk, kyld eller fryst utan huvud, utan gälar och rensad, för beredning | 3500 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
03036400 | 10
09.2826 | ex03061799 | 10 | Räkor av arten Pleoticus muelleri, även utan skal, färska, kylda eller frysta, för beredning | 16000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
ex03063690 | 20
09.2515 | ex03046100 | 10 | Frysta filéer av tilapia (Oreochromis spp.) | 10000 | 0 % | 1.1.2024–31.12.2026
1 Uttryckt i nettovikt, om inte annat anges.
2 Under perioden 15 februari–15 juni ska tullkvoter inte beviljas för varor som deklarerats för övergång till fri omsättning.
3 Kropp av bläckfisk utan huvud och utan tentakler, med skinn och fenor.